Czym jest starożytna pizza z Pompejów i jak ją przyrządzić w nowoczesnej kuchni
Ksenia Woroncowa 08 lipca 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Gorącym tematem dyskusji w globalnej społeczności gastronomicznej jest to, czy mieszkańcy Pompejów jedli pizzę? To właśnie to danie można było zobaczyć na fresku znalezionym niedawno podczas wykopalisk. Ruiny Pompejów znajdują się w pobliżu miejsca narodzin pizzy – Neapolu. I wydaje się, że wniosek jest logiczny, ale nie do końca. Wyjaśniamy, co jest co i dzielimy się przepisem na starożytną przekąskę.
Czym jest starożytna pizza i skąd się wzięła?
27 czerwca Park Archeologiczny w Pompejach, który kontynuuje wykopaliska w miejscu starożytnego miasta zasypanego popiołem wulkanicznym, ogłosił, że odnaleziono nowy fresk. I bardzo gastronomicznie. Przedstawia martwą naturę – srebrną tacę, na niej miskę wina, owoce i okrągły placek z kawałkami owoców oraz coś bardzo podobnego do moretum – przekąskę na bazie suszonego, solonego sera, oliwy z oliwek i ziół.
Fresk wywołał niespotykane dotąd poruszenie. Wyrażenie „starożytna rzymska pizza” zajęło pierwsze miejsca w światowych wyszukiwarkach internetowych. Ktoś, patrząc na dobrze zachowany wizerunek, zasugerował, że podpłomyk był swego rodzaju protoplastą najpopularniejszej dziś włoskiej potrawy. A ruiny Pompejów znajdują się niedaleko Neapolu, miejsca narodzin pizzy. Wszystko wydaje się układać w całość. Ale nie spiesz się, aby uwierzyć w teorie przynęt na kliknięcia.
Tak wygląda starożytna pompejańska „pizza” (fot. Abaca Press_Alamy)
Mural w ogóle nie przedstawia pizzy – oto dlaczego
Pierwotne źródło wiadomości, wiadomość z Parku Archeologicznego, zaprzecza popularnej wersji. Jej dyrektor Gabriel Zuchtriegel cytuje Eneidę Wergiliusza, która opisuje, jak okrągły i płaski chleb służy jako taca na lekkie przekąski (owoce i tym podobne). Podczas posiłku zjadano wszystko, łącznie z tym użytkowym podpłomykiem. I teraz tradycja gastronomiczna, dotychczas opisywana jedynie werbalnie, wreszcie znalazła namacalny dowód. Teraz jest jasne, w jaki sposób używano starożytnych okrągłych ciast. Swoją drogą ten chleb porównywany jest do blachy ze względu na swój kształt – nie tylko okrągły, ale z wgłębieniami na krawędziach, dzięki czemu jedzenie nie spada, ale pozostaje w zagłębieniu.
Jest więc dobry obraz i słowny opis. Oznacza to, że możesz spróbować odtworzyć danie. Przynajmniej w przybliżeniu.
Przepis na chleb ze starożytnego Rzymu
Archeolog Farrell Monaco zawodowo próbuje odtworzyć starożytne przepisy. Specjalnie dla BBC szczegółowo opisała proces gotowania. Co ważne, Farrell nie oferuje szczególnie skomplikowanych składników, a w skrajnych przypadkach podaje alternatywy – wszystko można znaleźć w dużym supermarkecie.
Według Monako często widywała na freskach chleb pompejański – był on rozprowadzany na początku nowej ery w południowej Europie. Istnieją na przykład dowody na to, że Grecy do rytuałów używali ciast podobnych do rzymskich. Polewano je sosem lub przecierem owocowym.
Podpłomyk pompejański pokryty jest całkiem normalnym jedzeniem. Według Monako zawierał twaróg lub pastę owocową, liść laurowy, morelę, całą brzoskwinię lub jabłko, jaja przepiórcze, kawałki moreli lub brzoskwini. Na tej podstawie archeolog opracował przepis.
Najważniejsze w naczyniu jest gruba mąka i odpowiedni kształt (zdjęcie: Farrell Monaco)
Do przygotowania sześciu podpłomyków potrzebujesz:
- 1 kg mąki orkiszowej (można też użyć pełnoziarnistej lub zwykłej pszennej)
- 20 g soli
- 500 ml wody
- 25 g żywych drożdży lub 10 g suszonych
- 48 g oliwy z oliwek
- 48 g płynnego miodu
Do wypełnienia:
- 24 szt. figi
- opakowanie ricotty
- 6 moreli
- 12 dat
- 12 jaj przepiórczych
- 240 g miodu
Jak gotować:
- Połącz mąkę i sól w dużej misce. Oddzielnie wymieszaj wodę, drożdże, oliwę z oliwek i miód.
- W mieszance mąki i soli zrobić wgłębienie i stopniowo dodawać płynne składniki, zagniatając ciasto. Grubsza mąka może wymagać większej ilości płynu, w takim przypadku należy dodać wody (po jednej łyżce stołowej na raz). Pszenica będzie potrzebować mniej, dlatego dodawaj płyn porcjami. Gdy ciasto będzie elastyczne uformuj kulę, włóż ją do miski i przykryj. Pozostawić do wyrośnięcia na dwie godziny.
- Wyjmij ciasto i ponownie ugniataj przez dziesięć minut. Następnie przykryj wilgotnym ręcznikiem i odstaw na kolejne dwie godziny, aż podwoi swoją objętość.
- Ciasto podzielić na sześć równych części. Uformuj z nich kulki, połóż je na czystej powierzchni, przykryj ręcznikiem i odstaw na kolejne dwie godziny.
- Rozgrzej piekarnik do 190°C. Oprósz czystą powierzchnię mąką i połóż na niej ciasto. Każdą kulkę spłaszcz dłonią lub rozwałkuj na grubość 2 centymetrów.
- Zwilż palce wodą i na każdym cieście zrób wgłębienie na całym obwodzie (bliżej krawędzi). Ponownie naciśnij dłonią środek, aby był płaski.
- Piec bułeczki na papierze pergaminowym przez 20-25 minut, aż uzyskają złoty kolor. Wyjmij, gdy będzie gotowy i ostudzony.
- Posmaruj środek każdego placka miękkim serem. Zmiel figi na pastę i ułóż równą warstwę na wierzchu. Owoce pokroić na małe kawałki i posypać każdą tortillę. Na środku umieść dwa ugotowane na twardo jajka przepiórcze. Podgrzej miód, jedną częścią posmaruj owoce, a drugą wypełnij wgłębienia na podpłomyku. Podawaj i ciesz się.
Monako zaleca eksperymentowanie z dodatkami: wybieraj różne sezonowe owoce (duże pokrój na kawałki, małe zostaw nietknięte), dodaj pokrojony w kostkę twardy ser lub ser pleśniowy. Do dania można dobrać dobre czerwone wino lub podać na obiad podpłomyki jako deser. Przyjemną zaletą tego dania jest to, że wszystko jest jadalne bez żadnych pozostałości.
Do przygotowania tego artykułu wykorzystano materiały BBC.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kuchnia włoska #jak gotować #pizzęPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych