Poznaj trend modowy tego sezonu – sztukę focacci. Kto wpadł na pomysł przekształcenia czystego „płótna” chleba w spektakularne jadalne arcydzieło i dlaczego ma tak wielu naśladowców, poprosiliśmy o opowiedzenie Elżbieta Monkiewicz, redaktor naczelna litewskiego magazynu kulinarnego Verdu ir kepu.
Praca z ciastem i pieczenie jest prawdopodobnie jedną z najbardziej relaksujących i uspokajających czynności. To nie przypadek, że w czasie kwarantanny spowodowanej koronawirusem wielu zaczęło więcej piec, filmować i publikować swoje arcydzieła, a posty z hasztagiem focacciart lub ogrodowa focaccia (ogrodowa focaccia) stały się popularne na Instagramie, ale nie jest to pomysł dzisiejszych czasów . Wszystko zaczęło się nieco wcześniej.
Przykład wypieku w stylu sztuki fraccia, #focacciaart
Kto wynalazł sztukę focacci
Kiedy w 2018 roku amerykańska piekarz Teri Culletto (znana w Internecie jako Vineyard Baker) została poproszona o poprowadzenie zajęć z pieczenia chleba, postanowiła zbadać pochodzenie focacci. Teri urzekło, że słowo przetłumaczone z łaciny oznacza „z paleniska”, co zainspirowało ją do stworzenia całego kursu pieczenia tradycyjnego włoskiego chleba. Później uczestniczyła w wystawie Vincenta Van Gogha w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, a w lutym 2019 zamieściła na Instagramie swoją pierwszą pracę z kolekcji Vincenta Van Gogha w stylu sztuki focaccia. Powstał pod wrażeniem obrazu „Słoneczniki”. Aby stworzyć analog do pieczenia, użyliśmy świeżej słodkiej papryki, pomidorków koktajlowych, zielonej cebuli oraz innych warzyw i ziół z własnego ogrodu. Tak więc Kalleto stał się trendsetterem trendu w modzie.
Pieczenie w stylu sztuki fraccia z bliska przed pieczeniem, #focacciaart
Dlaczego focaccia
Focaccia to chleb z przaśnego ciasta drożdżowego z dodatkiem oliwy z oliwek. Przed pieczeniem rozciąga się je ręcznie na płaski placek, posypuje grubą solą morską, ziołami i często dekoruje pomidorkami koktajlowymi, wciskając je w ciasto. Focaccia jest puszysta, miękka, gąbczasta, ze złocistobrązową skórką – idealny chleb na kanapki i kanapki. Dobrze smakuje samo w towarzystwie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, octu balsamicznego i/lub sera.
Sztuka sztuki focaccia polega na tworzeniu jasnego obrazu na naturalnym motywie na arkuszu ciasta. Zielone cebule lub szparagi w sztuce focaccia stają się łodygami lub pniami, pomidory stają się kwiatami, a żółta i pomarańczowa papryka stają się słońcem. Focaccia jest idealną opcją dla takiej sztuki. Posiada gładkie podłoże, które szybko się piecze, dlatego „obrazek” nie ma czasu się spalić, zachowując swój pierwotny wygląd.
Ciasto z burakami w stylu focaccia art od Elżbiety Monkiewicz przed pieczeniem, #focacciaart
Tajniki tworzenia jadalnych dzieł w stylu sztuki focaccia
1. Jeśli przestudiujesz produkty z hasztagiem #focacciaart, zauważysz, że focaccię można przygotować zarówno na drożdżach, jak i na zakwasie. Najważniejsze, aby powierzchnia odpowiadała rozmiarowi Twojego pomysłu. Należy przestrzegać wszystkich zasad pracy z ciastem, łącznie z właściwym wyrastaniem. I wcale nie trzeba kierować się klasycznym prostokątnym kształtem włoskiej focacci – autor może wybrać dowolną, jaką mu się podoba.
2. Aby zapobiec tworzeniu się bąbelków i pęcznień na cieście podczas pieczenia, zwłaszcza tam, gdzie znajdują się elementy obrazka, nie zapomnij nakłuć ciasta widelcem.
Ciasto z burakami w stylu focaccia art autorstwa Elżbiety Monkiewicz po upieczeniu, #focacciaart
3. Lubię przyjmować gości, a gdy przychodzą niespodziewanie, wykorzystuję gotowe ciasto francuskie bez drożdży. Aby pracować w stylu artystycznym focaccia, należy ją przygotować, zrobić „ramkę” – ostrym, cienkim nożem przeciąć ciasto po całym obwodzie, nie przecinając go do końca i nie odsuwając się 2 cm od krawędzi. Lub odwrotnie, możesz wyciąć paski o szerokości 2 cm ze wszystkich stron ciasta i ułożyć je ramką na całym obwodzie kawałka, dobrze dociskając. W każdej opcji taką ramkę smaruję mlekiem lub roztrzepanym jajkiem, posypuję makiem, ziarnami, siekanymi orzechami, sezamem – wszystko zależy od pomysłu na całość. Na głównym materiale robię liczne nakłucia widelcem. Najczęściej przed ułożeniem wzoru smaruję ciasto olejem roślinnym.
4. Pracę zaczynam od papierowego szkicu przyszłego obrazu. Do tworzenia ozdób posługuję się linijką.
Focaccia z pomidorkami koktajlowymi w stylu art focaccia od Elżbiety Monkiewicz na próbie, #focacciaart
6. Przygotuj się na to, że po piekarniku Twój obraz będzie wyglądał gorzej niż wcześniej. Coś zmieni kolor lub zmniejszy rozmiar. Dzikie zioła jadalne i wierzchołki warzyw są prawdziwą ozdobą, szkoda je stracić. Aby zapobiec zmianie koloru i wysuszeniu warzyw, zawsze najpierw je blanszuję.
7. Jeśli używasz kwiatów, delikatnie posmaruj je pędzlem ubitym białkiem, a następnie delikatnie posyp kwiaty bardzo drobnym cukrem.
8. Jeśli wątpisz w piękno gotowego produktu ze wzorem, po prostu upiecz podstawę ciasta, a następnie posmaruj przedmiot serkiem śmietankowym, ułóż zdjęcie z odpowiednich prezentów z ogrodu lub ogrodu warzywnego i podawaj! To także jedna z opcji sztuki focaccia.
9. Nie ograniczaj się do elementarności, inspiruj się naturą i własnymi rezerwami. W tworzeniu arcydzieła mogą wziąć udział najzwyklejsze liście kapusty, nasiona i orzechy. Na koniec po prostu ciesz się procesem!
Przepisy na produkty w stylu sztuki focaccia
Ciasto francuskie z cukinią od Elżbiety Monkiewicz
Ciasto Cukiniowe w stylu focaccia art Elżbiety Monkiewicz przed pieczeniem, #focacciaart
Do przygotowania 4-6 porcji potrzebne będą:
- 6-7 cukinii
- 1 warstwa gotowego ciasta francuskiego bez drożdży (200-250 g)
- mąka do wałkowania ciasta
- jajko do posmarowania brzegów ciasta
- 70-80 g twarogu kremowego
- Jeśli ciasto było zamrożone, rozmroź je, przenosząc z zamrażarki do lodówki lub kładąc na stole.
- Rozgrzej piekarnik do 200°C.
- Cukinię pokrój w możliwie długie i cienkie plasterki za pomocą noża domowego lub specjalnej tarki. Warzywa zblanszuj i osusz papierowymi ręcznikami.
- Na stolnicy posypanej mąką rozwałkuj trochę ciasto francuskie. Lubię robić bardzo cienką warstwę. Zrób ramkę i umieść ją na podstawie. Nakłuj podstawę wielokrotnie widelcem.
- Brzegi ciasta posmaruj roztrzepanym jajkiem.
- Nasmaruj podstawę zdjęcia serkiem śmietankowym.
- Zwiń „wstążki” cukinii w ciasne ruloniki i ułóż je w dowolnej kolejności, wypełniając cały spód. Upewnij się, że rolki się nie rozwijają; w tym celu ściśnij je razem.
- Zmniejsz temperaturę do 180°C. Piec w nagrzanym piekarniku przez 30-35 minut. Ostudzić i podawać na zimno.
Ciasto Cukiniowe w stylu focaccia art autorstwa Elżbiety Monkiewicz po upieczeniu, #focacciaart
Focaccia autorstwa Teri Calleto z kolekcji Vincenta Van Gogha z poradami i trikami
Teri uwielbia wykorzystywać w swoich obrazach czosnek, parmezan, kolorową paprykę, oliwki, buraki, zieloną cebulę i czosnek, białą i czerwoną cebulę, grzyby, bazylię, pietruszkę, fasolę, zielony groszek i wiele innych.
Woli pracować z surowymi warzywami. Preferuje mięsiste i nie wodniste pomidorki koktajlowe, po pokrojeniu pamiętaj o osuszeniu ich papierowym ręcznikiem. Grzyby są wstępnie smażone lub suszone. Gotuj fasolę, aż będzie prawie gotowa.
Aby warzywa nie straciły koloru, przed położeniem ich na cieście zanurz je w wodzie z sokiem z cytryny.
Warzywa, owoce i warzywa mają różną zawartość cukru. Jeśli jest go dużo, jak na przykład w cebuli, warzywo szybko robi się złociste, a następnie ciemnieje w trakcie pieczenia. Rozważ to również.
Do układania małych części wygodnie jest używać pęsety i wykałaczek. O ile większość warzyw i owoców można przenosić po wstępnym szkicu, o tyle w przypadku buraków nie jest to możliwe – należy je od razu prawidłowo ułożyć.
Po sprawdzeniu całego obrazu ostrożnie wciska kawałki w ciasto. Proces ten zajmuje piekarzowi około 30-40 minut. i to wystarczy do sprawdzenia. Jeśli ciasto po wyrobieniu obrazu nie jest dostatecznie wyrośnięte (co zdarza się rzadko), odkłada je na 15 minut w ciepłe miejsce. Po tym czasie focaccia jest gotowa do pieczenia.
Focaccia z warzywami w stylu art focaccia od Teri Calletto przed pieczeniem, #focacciaart
Do przygotowania 1 dużej focacci 25×35 cm lub dwóch średnich 16×23 cm potrzebujemy:
Na ciasto:
- 140 g mąki
- 180 ml chłodnej wody
- 1 g drożdży instant
Do testu:
- 6 g drożdży instant
- 250 ml ciepłej wody
- 20 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia plus do uformowania ciasta i wysmarowania papieru do pieczenia
- 500 g mąki, najlepiej mocnej (zawierającej minimum 12 g białka)
- 10 gramów soli
- Dzień wcześniej, aby przygotować ciasto, w misce wymieszaj wodę, drożdże i mąkę. Mieszaj, aż będzie gładkie. Przykryj miskę folią spożywczą lub przykryj ręcznikiem i pozostaw w temperaturze pokojowej na 6-8 godzin. Ta długa fermentacja nada chlebowi orzechową słodycz i sprawi, że miękisz będzie porowaty.
- W dużej misce rozpuść drożdże w ciepłej wodzie. Dodać ciasto i oliwę. Mieszaj mieszaninę, rozcierając ewentualne grudki o ścianki miski.
- Dodajemy całą pozostałą mąkę i sól, dodajemy porcjami i ciągle wyrabiamy ciasto. Kontynuuj ugniatanie w misce rękami, 6-8 minut. Ciasto będzie lepkie i grudkowate. Przykryj miskę folią spożywczą lub przykryj ręcznikiem. Pozostaw na blacie na 15 minut.
- Zacznij składać ciasto (o tym, jak to zrobić, przeczytasz tutaj). Zwilżając ręce ciepłą wodą, chwyć ciasto obiema rękami, unieś jego porcję nad miską i połóż na cieście w misce. Obróć miskę o 45° w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i powtórz czynność. Wykonaj 8 tur. Otrzymasz „kulę” ciasta.
- Przykryj miskę folią spożywczą lub przykryj ręcznikiem. Pozostaw na blacie na 15 minut.
- Powtórz składanie jeszcze 2 razy w odstępie 15 minut. W sumie będą 3 fałdy.
- Po ostatecznym rozciągnięciu i złożeniu ciasto zmieni swoją strukturę, stanie się miękkie i gładkie. Miskę przykrywamy folią spożywczą lub ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-2 godziny. W tym czasie ciasto powinno wyrosnąć około 2 razy.
- Podczas gdy ciasto rośnie, przygotuj składniki, aby stworzyć obraz. Rozgrzej piekarnik do 220°C. Blaszkę o wymiarach około 45×30 wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj oliwą.
- Ciasto przełożyć na blat posypany mąką. Uformuj z niego prostokątną warstwę. Posmaruj wierzch oliwą i zacznij rozciągać ciasto. Lepiej nie używać do tego wałka do ciasta, ponieważ sprawi to, że miękisz będzie gęstszy. Jeśli ciasto nie ustępuje lub nawet się nie napina, należy je lekko rozciągnąć i pozostawić na kilka minut do wyrośnięcia. Konsekwentnie i cierpliwie kontynuuj formowanie ciasta. Nie próbuj wypełniać całej patelni, zostaw trochę wolnej przestrzeni wokół krawędzi.
- Umieść szczegóły obrazka na bazie ciasta. Jeśli to konieczne, pozostaw na 15 minut. Sprawdź wszystkie szczegóły obrazu. Jeśli to konieczne, wciśnij je z powrotem w ciasto.
- Piec na środku nagrzanego piekarnika przez 10 minut. Zmniejsz temperaturę do 190°C i piecz kolejne 14-15 minut. lub do całkowitego ugotowania. Ważny! Jeśli chcesz dalej tworzyć dzieła w stylu artystycznym Forcaccia, koniecznie napisz, jak długo i w jakiej temperaturze wypiekano chleb – na dalszy sukces twórczy. Wyjmij patelnię z piekarnika i poczekaj, aż focaccia ostygnie do temperatury pokojowej. Gdy ostygnie, ciesz się jego pięknem i oczywiście rób zdjęcia!
Focaccia z warzywami w artystycznym stylu focaccia autorstwa Teri Calletto…