Czy w okresie Wielkiego Postu można jeść ryby, kiedy i co z nich ugotować?

Czy w okresie Wielkiego Postu można jeść ryby, kiedy i co z nich ugotować?

Czy w okresie Wielkiego Postu można jeść ryby, kiedy i co z nich ugotować?

Rybę można jeść w okresie Wielkiego Postu, ale tylko 2 razy – w Zwiastowanie i Niedzielę Palmową. A w sobotę na Łazarzu można zjeść kawior rybny. Oferujemy 2 widoki na gotowanie ryb w okresie Wielkiego Postu, 11 przepisów, a nawet 1 bonus.

Ryby w okresie Wielkiego Postu, kiedy można je jeść, co ugotować, aby uniknąć błędów

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Tradycyjny widok ryb w okresie Wielkiego Postu
  • Zupa rybna z okonia z mlekiem migdałowym
  • Soczewica z teshą
  • Gotowany sandacz z musztardą
  • Przepis nr 88. Chuda smażona ryba
  • Przepis nr 22. Solona zupa rybna
  • Przepis nr 3. Ciasto z kapustą i rybą
  • Nowoczesne podejście do ryb w okresie Wielkiego Postu
  • Zupa Saury w puszkach z warzywami
  • Kalia rybna
  • Mała ryba w piekarniku z cytryną
  • Tilapia na warstwie warzyw, pieczona w piekarniku
  • Rosyjskie paszteciki z rybą
  • PREMIA! Pieczona cebulka faszerowana kawiorem dla Łazarza w sobotę

Wielki Post w 2024 roku trwa od 18 marca do 5 maja. W Zwiastowanie 7 kwietnia i Niedzielę Palmową 28 kwietnia prawosławni mogą jeść ryby. Znajduje się na pierwszej liście koncesji i nawet seminarzyści mogą jeść ryby w okresie Wielkiego Postu.

W sobotę 27 kwietnia w Łazarza nie będzie można jeść ryb, ale można jeść kawior rybny. Na koniec materiału – jako bonus – wspaniały przepis z kawiorem z 3 ryb. Jest to nieoczekiwane, ale bardzo udane i oszczędne.

Pragniemy również zauważyć, że czasami termin „olej” używany jest do opisania potraw wielkopostnych lub zasad Wielkiego Postu, np. „potrawy gotowane z oliwą”. W tym przypadku olej jest chudy, czyli olej roślinny. Można w nim gotować wszystkie ryby w okresie Wielkiego Postu.

Tradycyjny widok ryb w okresie Wielkiego Postu

Aby zrozumieć, jak przyrządzano wielkopostne dania rybne, zapoznaliśmy się z dwiema przedrewolucyjnymi książkami: „Poradnik przyrządzania prostych, delikatnych i wegetariańskich obiadów” z 1902 r. oraz „Wielkopostny kucharz, czyli przygotowywanie różnych potraw wielkopostnych” z 1796 r. Przystosowaliśmy je nieco do nowoczesnych produktów, zachowując przy tym technologię.

Z „Wielkopostnego Kucharza” dowiadujemy się, jakie ryby polecano gotować w okresie Wielkiego Postu: sterlet, szczupak, okoń, sandacz, jazgarz, sieja i jesiotr. Rybę gotowano i podawano jako osobne danie lub jako zupę. Gotowali go w wodzie, bulionie lub mleku migdałowym, które sami przygotowywali.

Zupa okoniowa z mlekiem migdałowym

Oczyść okonie, wypatrosz je, odetnij głowy i ogony. Rybę pokroić na porcje. Korzenie pietruszki grubo posiekać i wrzucić na patelnię razem z rybą. Dodać szczaw, gałązki pietruszki i posiekany por. Zalać bulionem rybnym z białej ryby. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu. W tym samym czasie, jeśli to możliwe, obierz migdały, rozgnieć je i zalej do miski wodą pitną. Zaparzyć, wymieszać i przecedzić przez najdrobniejsze sito. Dodać na patelnię i doprowadzić do wrzenia. Wczorajszy lub lekko suszony chudy chleb pszenny pokroić na średnie kawałki i wymieszać z zupą rybną. Zdjąć z ognia. Zupę rybną odstawiamy na chwilę, aby chleb nie za bardzo się rozmoczył, a chude danie rybne podajemy na gorąco.

Nowoczesna wersja przygotowania okonia na Wielki Post. Okoń morski gotowany na parze z pikantnym sosem, przepis na chude danie rybne
Nowoczesna wersja przygotowania okonia na Wielki Post. Okoń morski gotowany na parze z pikantnym sosem, przepis na chude danie rybne

W książce znajdują się także dania główne z gorących ryb w okresie Wielkiego Postu. Na przykład soczewica z teshą, czyli krawędzią brzucha ryby. Najczęściej choshu przygotowuje się z łososia lub jesiotra. Zawiera dużo oleju rybnego, dzięki czemu jest smaczna i zdrowa.

Obecnie w sprzedaży często spotykana jest tesha z łososia wędzonego na zimno, którą można przygotować według poniższego przepisu (kliknij na zdjęcie dania).

Soczewica z teshą

Namoczyć tuszę w wodzie. Zagotuj trochę posiekaną czerwoną lub żółtą soczewicę. Powinno stać się prawie miękkie. Ułożyć na sicie i opłukać. Podziel na pół. Jedną połowę włóż ponownie na patelnię, drugą połówkę drobno rozgnieć, przetrzyj przez duże sito i dodaj do zawartości patelni. Zalać lekkim bulionem warzywnym. Wyjmij choshu z wody, pokrój na małe kawałki i dodaj do soczewicy. Słodką cebulę, ewentualnie czerwoną, grubo posiekać i dodać do zawartości patelni. Gotuj, aż soczewica będzie całkowicie ugotowana. Podawaj danie rybne na gorąco, doprawiając świeżo zmielonym czarnym pieprzem i solą.

Nowoczesna wersja wykorzystania mięsa rybnego do postu. Kuleczki rybne z pangi i klopsiki z łososia
Nowoczesna wersja wykorzystania mięsa rybnego do postu. Kuleczki rybne z pangi i klopsiki z łososia

Ciekawym daniem wielkopostnym na bazie ryb jest także zwykła ryba gotowana.

Gotowany sandacz z musztardą

Sandacza oczyść, wypatrosz, usuń skrzela. Zwiń w rulon i włóż do rondelka. Zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy do miękkości na małym ogniu. Jednocześnie wymieszaj musztardę francuską, ewentualnie z ziarnami, kilka pasm szafranu (można najpierw przygotować napar z bulionu rybnego), olej roślinny i bulion. Gotuj mieszaninę w rondlu, aż się zagotuje i lekko zredukuje. Rybę ułożyć na talerzu i polać sosem musztardowym. Pozostaw chude danie do namoczenia i podawaj na ciepło.

Nowoczesna wersja dania z sandacza na Wielki Post. Filet z sandacza z ciepłym sosem musztardowo-kolendrowym
Nowoczesna wersja dania z sandacza na Wielki Post. Filet z sandacza z ciepłym sosem musztardowo-kolendrowym

Przejdźmy do wydania z 1902 roku. Przepisy w nim zawarte są łatwe w przygotowaniu, ale z oryginalnymi kombinacjami produktów.

Przepis nr 88. Chuda smażona ryba

Możesz ugotować dowolną rybę: flądrę, małego szczupaka, okonia, sandacza, małego sterleta. Świeżą, oczyszczoną rybę panieruje się pół na pół w mące z pokruszoną bułką tartą, lekko posypuje solą i pieprzem i umieszcza na wrzącym na patelni oleju roślinnym. Brązowy po obu stronach. Udekoruj plasterkami cytryny. Podawane z sałatką ze świeżych i kiszonych ogórków oraz ziemniaków, doprawione pachnącym olejem słonecznikowym.

Duże ryby smażone są w ten sam sposób. Z oczyszczonej ryby zdejmij skórę, pokrój filet w cienkie plasterki, obtocz w mące z bułką tartą i smaż na oleju roślinnym na złoty kolor. Sandacz, węgorz i łosoś podawane są z sosem pomidorowym. Aby to zrobić, wlej 2 łyżki na patelnię. l. olej roślinny, dodaj 1 łyżeczkę. mąkę i gotować, aż będzie gładka. Wlać 200 ml czerwonego wina, wymieszać, dodać 800 g rozdrobnionych obranych pomidorów i doprowadzić do wrzenia. Zdjąć z ognia i do sosu dodać kilka drobno posiekanych trufli. Można je śmiało zastąpić borowikami, podsmażonymi wcześniej na patelni. Sos ten można podawać także do gotowanej ryby w okresie Wielkiego Postu.

Nowoczesna wersja gotowania flądry w okresie Wielkiego Postu. Flądra azjatycka z makaronem ryżowym
Nowoczesna wersja gotowania flądry w okresie Wielkiego Postu. Flądra azjatycka z makaronem ryżowym

Yu. Ioganson w swojej książce podaje także wiele przepisów na zupy rybne na Wielki Post oraz kilka opcji ciast i ciast.

Przepis nr 22. Solona zupa rybna

Weź 2 funty (1 funt = 450 g) dowolnej solonej ryby i mocz ją przez 2 godziny, aż będzie gotowa do spożycia. Następnie wlać na patelnię 1 litr zimnej wody i dodać 2 całe obrane cebule, 1 liść laurowy, 5 ziaren pieprzu angielskiego (ziele angielskie). Gotuj na małym ogniu, całkowicie usuwając pianę. Namoczona, solona ryba jest twardsza niż surowa i gotuje się dłużej. Gdy ryba będzie już gotowa, do zupy dodać ugotowane ziemniaki i po lekkim ugotowaniu podawać razem z rybą na stole. Do chudej zupy rybnej dodaj odrobinę zielonej cebuli.

Nowoczesna wersja zupy rybnej na okres Wielkiego Postu. Zupa z dorsza z pomidorami
Nowoczesna wersja zupy rybnej na okres Wielkiego Postu. Zupa z dorsza z pomidorami

Przepis nr 3. Ciasto z kapustą i rybą

Z białej kapusty odetnij łodygę i twarde łodygi. Liście są bardzo drobno posiekane i umieszczane w rondlu. Zalać wrzątkiem, dodać garść soli i gotować do połowy ugotowaności. Kapustę przełóż na sito i poczekaj, aż woda odcieknie. Gdy kapusta będzie sucha, włóż ją z powrotem na patelnię, wlej kilka łyżek dobrego oleju roślinnego i gotuj na małym ogniu, aż będzie gotowa. Dodaj 2 łyżki. l. świeżo zmielony czarny pieprz i zamieszaj. Jak podano w przepisie nr 88, usmaż sieję lub sandacza i całkowicie ostudź. Na chude ciasto układa się najpierw kapustę, a następnie rybę. Po uszczypnięciu ciasta posmaruj je wodą, posyp pokruszoną bułką tartą i piecz, aż się zrumieni, aż będzie całkowicie ugotowane.

Nowoczesna wersja pasztetu rybnego w okresie Wielkiego Postu. Ciasto z 3 rodzajami ryb (sandacz, dorsz i sum)
Nowoczesna wersja pasztetu rybnego w okresie Wielkiego Postu. Ciasto z 3 rodzajami ryb (sandacz, dorsz i sum)

Nowoczesne podejście do ryb w okresie Wielkiego Postu

Teraz asortyment ryb jest znacznie szerszy, dlatego użyjemy barweny, tilapii, pangi, a nawet ryb w puszkach.

Zupa Saury w puszkach z warzywami

Jeśli nie masz czasu iść do sklepu w poszukiwaniu ryb, na ratunek przychodzą konserwy. Najpopularniejszy saury, najlepiej we własnym soku, jest podstawą smacznej i pachnącej zupy. Doskonale uzupełnią ją warzywa, które w okresie Wielkiego Postu nie podlegają ograniczeniom. Jeśli chcesz, możesz wstępnie upiec warzywa: wtedy smak zupy rybnej stanie się bogatszy i ciekawszy.

Oczywiście zamiast saury do tak chudej zupy rybnej można użyć dowolnej innej konserwy rybnej: łososia różowego, łososia sockeye, łososia coho, sardynek itp. Ważne jest jedynie, aby ryba była zakonserwowana we własnym soku, a nie w oleju.

Zupa Saury w puszkach z warzywami
Zupa Saury w puszkach z warzywami

Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:

  • słodka papryka kolorowa – 2 szt.
  • duża cebula – 1 szt.
  • ząbek czosnku – 3 szt.
  • olej roślinny – 2 łyżki. l.
  • ziemniaki – 2 szt.
  • woda pitna lub bulion z białej ryby – 1,2 l
  • Saury konserwowe we własnym soku – 1 puszka (300 g)
  • groszek zielony mrożony – 400 g
  • pęczek mieszanki warzyw (cebula, pietruszka, kolendra) do podania
  • sól i świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Usuń łodygi, nasiona i błony z papryki. Miąższ pokroić w średnią kostkę. Drobno posiekaj cebulę i czosnek.
  2. W rondlu o grubym dnie rozgrzej oliwę, dodaj cebulę i czosnek, smaż przez 5 minut. Dodać paprykę, smażyć 10 minut.
  3. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę o boku 1,5 cm, dodajemy na patelnię i smażymy przez 5 minut.
  4. Do garnka wlewamy wodę lub bulion, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy saury wraz z sokiem i groszkiem, gotujemy 5 minut. Doprawić solą i pieprzem. Podawać posypane drobno posiekanymi ziołami.

Kalia rybna

Kalya to zupa na zalewie ogórkowej, prototyp nowoczesnych marynat. Zupa ta nie jest często przygotowywana w domu i nie można jej znaleźć nawet w każdej restauracji.

Ze słownika V.I. Dahla: „Kalya to rodzaj żeński barszczu, gulaszu przyrządzanego na zalewie ogórkowej z ogórkami, burakami i mięsem, a w okresie Wielkiego Postu z rybą i kawiorem; Zupa kawiorowa z ogórkami kiszonymi.” Wybieramy rybę w wersji wielkopostnej, którą notabene można przygotować także na Wielkanoc.

Kalia rybna
Kalia rybna

Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:

  • Zestaw zupy rybnej z sandacza i łososia (głowy, ogony, grzbiety) – 1,5 kg
  • woda pitna – 2,5 l
  • ogórki kiszone – 4 szt.
  • cytryna – 1 szt.
  • filety z łososia i sandacza – po 350–400 g
  • ogórek kiszony – 200 ml lub więcej
  • duża cebula – 2 szt.
  • olej roślinny
  • cukier – 1 łyżeczka.
  • koncentrat pomidorowy – 3 łyżki. l.
  • oliwki i oliwki czarne – po 150 g
  • liść laurowy
  • kapary i posiekany koperek do podania
  • sól i świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Zestaw z zupą rybną włóż do dużego rondla i zalej wodą. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zmniejsz ogień do małego, dodaj trochę soli i gotuj na wolnym ogniu przez 1 godzinę. Odcedź bulion.
  2. W razie potrzeby obierz pikle i pokrój je w małe plasterki. Do rondla wlej trochę wody, zagotuj na małym ogniu, dodaj ogórki, blanszuj przez 7-10 minut. Odcedź na durszlaku.
  3. Odetnij skórkę z cytryny tak, aby widoczny był miąższ, pokrój filet w plasterki pomiędzy foliami.
  4. Filet z ryby pokroić w dużą kostkę, zalać niewielką ilością bulionu, doprowadzić do wrzenia, blanszować przez 3-4 minuty.
  5. Cebulę posiekaj bardzo drobno. W dużym rondlu o grubym dnie rozgrzej oliwę, dodaj cebulę…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja