Czy muszę płukać ryż po ugotowaniu?
Ksenia Woroncowa 15 października 2023 r4,67 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Gotowanie ryżu nie jest takie trudne. Wystarczy raz opanować technologię i trochę zrozumieć rodzaje zbóż. Przygotowanie zwykle składa się z kilku etapów. Płukanie jest jednym z (prawie) obowiązkowych. Ale pytanie brzmi: czy myć go przed czy po gotowaniu? Jeśli wcześniej, to jak? A jeśli później, to dlaczego? Zastanówmy się, co zrobić z ryżem i jakie kroki możesz pominąć.
O czym porozmawiamy w materiale:
- Dlaczego ryż myje się i moczy przed gotowaniem?
- Czy muszę płukać ryż po ugotowaniu?
- Jak prawidłowo płukać
- Czy muszę płukać ryż gotowany na parze?
- Czy ryż do sushi i bułek myje się po ugotowaniu?
- Czy muszę płukać basmati i brązowy ryż?
- Jak ugotować puszysty ryż bez płukania
Dlaczego ryż myje się i moczy przed gotowaniem?
Płukanie ryżu w zimnej wodzie przed gotowaniem to kulinarny rytuał, o którym wiele osób nie myśli. Tak to się przyjmuje i wydaje się, że nie ma powodu rezygnować z tego etapu. Inni powiedzą, że płukanie usuwa z ryżu kurz i nadmiar skrobi. Dzięki temu po ugotowaniu otrzymujesz bezpieczne i kruche płatki.
Ryż jest w rzeczywistości pokryty pyłem z białej mąki, ponieważ jest polerowany przed pakowaniem. Z tego powodu woda podczas płukania jest biała i mętna. Ryżu nie płucze się w zimnej wodzie do każdego dania. Jeśli przygotowujesz przystawkę, tak, ale pudding ryżowy, risotto i paella są zwykle przygotowywane bez płukania.
The Conversation kwestionuje potrzebę zrobienia czegokolwiek z ryżem przed gotowaniem. Odwołuje się to do wyników badania, w którym naukowcy przygotowali i porównali trzy rodzaje ryżu od tego samego dostawcy – krótkoziarnisty, średnioziarnisty i jaśminowy. Każdy gotowano z płukaniem do czystej wody i w ogóle bez niej. W przeciwnym razie technologia odpowiadała rodzajowi ryżu. Okazało się, że płukanie nie miało wpływu na konsystencję gotowego płatka.
Badanie jednego dostawcy nie jest oczywiście reprezentatywne. Praktyka kulinarna pokazuje jednak, że kruchość w dużej mierze zależy nie od specjalnych procedur, ale od rodzaju ryżu. Ryż okrągły jest bardziej lepki i służy np. do przyrządzania sushi i bułek. Jaśmin i inne rodzaje ryżu długoziarnistego nie sklejają się, lepiej zachowują swój kształt i są twardsze po ugotowaniu.
Jednak mycie ryżu nie jest taką bezużyteczną procedurą. Tak, nowoczesne płatki są czyste (nie zakurzone jak wcześniej), ale jeśli wątpisz w jakość produktu, przepłucz go kilka razy dla świętego spokoju. Mycie pomoże usunąć z ryżu mikroplastiki (tak, to koszt współczesnej produkcji) i zmniejszyć zawartość arsenu. Ilość niektórych korzystnych składników odżywczych może również zostać zmniejszona.
Czy muszę płukać ryż po ugotowaniu?
Nie, zdecydowanie nie trzeba płukać ryżu po ugotowaniu. Po tej procedurze nie będzie już kruchy, ale będzie miał świeży i wodnisty smak.
Jak prawidłowo płukać
Istnieją dwa proste sposoby płukania ryżu:
- W bieżącej wodzie. Weź sito o małych oczkach, aby ziarenka ryżu nie przedostały się przez nie. Odmierz potrzebną ilość płatków, przesyp je na sitko i opłucz pod bieżącą zimną wodą. Można wlać wodę do garnka i sprawdzić, czy stanie się klarowna.
- W misce lub rondlu. Wybierz pojemnik odpowiedni do umycia i wsyp do niego ryż. Napełnij czystą, zimną wodą. Delikatnie zamieszaj ryż w wodzie i odcedź wodę. Powtarzaj, aż woda będzie prawie czysta (lub co najmniej 2-3 razy).
To, jak ryż wyjdzie po ugotowaniu, zależy przede wszystkim od jego rodzaju.
Czy muszę płukać ryż gotowany na parze?
Jeśli martwisz się o czystość płatków, opłucz je lekko – 2-3 razy. Ryż gotowany na parze nie wymaga dokładnego czyszczenia, został już przygotowany w procesie produkcyjnym. Okaże się kruchy nawet bez prania.
Czy ryż do sushi i bułek myje się po ugotowaniu?
Po – nie, ale zanim będą mogli. Ryż do sushi to nie konkretny rodzaj, ale sposób przygotowania. Dokładny przepis znajdziesz na naszej stronie internetowej. Krótko mówiąc, do sumeshi wybiera się ryż krótkoziarnisty. Myje się, gotuje, miesza z octem, solą i cukrem i schładza. Następnie możesz uformować rękami kiełbaski ryżowe na nigiri lub położyć je na nori.
Czy muszę płukać basmati i brązowy ryż?
Basmati to rodzaj ryżu o długich, aromatycznych ziarnach, stosowany w daniach indyjskich. Najsmaczniejszy jest basmati z Indii i Pakistanu, warto więc sprawdzić na opakowaniu kraj pochodzenia. Brązowy to ryż, z którego usunięto niejadalną łuskę i pozostawiono otręby. Ryż brązowy ma inną zawartość składników odżywczych i można go gotować jako dodatek do zwykłego ryżu białego. Obydwa rodzaje zbóż należy myć ze względów higienicznych.
Jak ugotować puszysty ryż bez płukania
Dochodzimy do sztuczki, która naprawdę podoba się wielu gospodyniom domowym. Aby nie myć ryżu, ale uzyskać kruchą owsiankę, należy ją przed ugotowaniem podsmażyć na patelni z dodatkiem masła lub oliwy z oliwek. Nie trzymaj płatków zbyt długo na ogniu – powinny jedynie lekko się złocić i nie przypalić. Następnie można go ugotować.
Aby ryż odniósł sukces, ważne jest również przestrzeganie technologii. Rondel lub patelnia musi mieć grube dno, aby płatki się nie przypaliły. Na jedną szklankę ryżu weź 1,5 szklanki wody. Najpierw zagotuj ryż, następnie przykryj pokrywką i gotuj przez kolejne 10 minut. Nie zakłócaj procesu; zmniejsz ogień do niskiego.
Swoją drogą nasz stały autor i znawca spraw kulinarnych Olga Siutkina Napisałem szczegółową instrukcję, jak prawidłowo ugotować puszysty ryż. Koniecznie przeczytajcie jej materiał przed kolejnym kulinarnym eksperymentem.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #ryż #jak gotować #gotowaniePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych