Czy można zamrozić czerwony kawior do przechowywania i jak to zrobić

Czy można zamrozić czerwony kawior do przechowywania i jak to zrobić

Czy można zamrozić czerwony kawior do przechowywania i jak to zrobić

Olga Dyakonova 29 listopada 2023 r5.00(6)Dodaj do ulubionychUdział

Czerwony kawior to produkt uwielbiany przez wielu i pożądany na noworocznym stole. W okresie wakacji kawior często staje się droższy, dlatego warto zaopatrzyć się w niego wcześniej. Zastanówmy się, czy można zamrozić kawior i jak to zrobić.

Czy można zamrozić czerwony kawior do przechowywania i jak to zrobićCzy można zamrozić czerwony kawior do przechowywania i jak to zrobićCzy można zamrozić czerwony kawior do przechowywania i jak to zrobićCzy można zamrozić czerwony kawior do przechowywania i jak to zrobić

Treść:

  • Po co zamrażać kawior
  • Jak prawidłowo zamrozić kawior
  • Jak zamrozić kawior w domu
  • Rozmrażanie kawioru
  • Korzyści i szkody kawioru

Po co zamrażać kawior

Każdy kawior (jeśli nie kupisz go od rybaka w miejscu połowu) jest wytwarzany z wcześniej zamrożonych surowców. W przeciwnym razie nie zostałby nawet przewieziony do fabryki, w której odbywa się pakowanie, gdyż w dodatnich temperaturach nie da się go długo przechowywać. Na statkach rybackich stosuje się zamrażanie szokowe – kawior soli się i umieszcza w szczelnych pojemnikach, w których można go przechowywać nawet do dwóch lat. Następnie kawior przelewa się do słoików i sprzedaje już schłodzony.

Prawie cały świeży kawior poddawany jest na statku zamrażaniu szokowemu. Inaczej trudno byłoby go przetransportować do opakowania

Kawior w oryginalnym opakowaniu należy przechowywać w temperaturze minus 4−6°C. Osiągnięcie tej temperatury w lodówce jest dość trudne, dlatego musisz kupić kawior bezpośrednio na uroczystość. Czasami jest to trudne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamrożenie kawioru, a następnie rozmrożenie go w małych porcjach lub od razu na stół noworoczny.

Według rosyjskich GOST wielokrotne zamrażanie jest niedopuszczalne. Jeśli jednak spełni się szereg warunków, da się to zrobić, uzyskując smaczny produkt o przyjemnej konsystencji, który nie będzie różnił się od tego, który właśnie kupiłeś w sklepie. Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, zamrożenie nie wpłynie na smak, kolor ani zapach kawioru.

Jak prawidłowo zamrozić kawior

Wybierz produkt pierwszej klasy – zazwyczaj kumpel z łososia lub kawior z pstrąga. Jajka powinny być gęste i najlepiej duże. Wtedy jest większa szansa, że ​​rozmrożą się w takiej formie, w jakiej zostały zamrożone.

Możesz zamrozić kawior, nawet jeśli jeszcze go nie skończyłeś. Jeśli kawior został zakupiony na wagę, należy go zamrozić na 1-2 dni po zakupie. Jeśli jest to kawior z puszki, można go zamrozić na nie dłużej niż 3-4 dni po otwarciu puszki. Po otwarciu puszki kawior należy od razu przelać do szklanego pojemnika – ulega zniszczeniu pod wpływem tlenu i materiału puszki.

Jak zamrozić kawior w domu

  1. Kawior włóż do durszlaka i delikatnie spłucz wodą. Następnie przygotuj tuzluk (wodę z solą). Wlać sól do wrzącej wody, aż przestanie się rozpuszczać.
  2. Podczas ochładzania solanki przygotuj pojemnik do zamrożenia. Lepiej jest brać małe szklane słoiki – na przykład z żywnością dla niemowląt. Plastikowe pojemniki mogą pochłaniać smak i zapach kawioru, a także reagować z solą. Jeśli chcesz rozmrażać w małych porcjach, weź kilka małych słoików. Podgrzej je w piekarniku lub kuchence mikrofalowej i umyj solanką, nie zostawiając w środku wody.
  3. Kawior wylewamy na gazę i zanurzamy kilka razy w zimnej zalewie. Wlać szczelnie do słoiczka, zostawiając jak najmniej powietrza i dodać łyżeczkę oliwy z oliwek na 50 gramów kawioru. Dokręć mocno pokrywkę. Nie mieszać łyżką, wstrząśnij zamkniętym słoiczkiem z kawiorem i oliwą. Ta technika zachowa strukturę kawioru.
  4. Zapakuj słoiki w kilka torebek, aby kawior nie wchłaniał zapachów innych produktów znajdujących się w zamrażarce. Najpierw umieść je we wspólnej komorze lodówki na kilka godzin, aby olej dobrze rozprowadził się po całym słoiku.
  5. Słoiki opatrz datą zamrożenia i przechowuj w zamrażarce w temperaturze od -18 do -24°C – od dwóch miesięcy do roku. Dobrze, jeśli zamrażarka posiada tryb szybkiego zamrażania – dzięki temu produkt będzie jeszcze lepiej przechowywany. Należy zwrócić uwagę, aby przez cały okres zamrażania w zamrażarce nie występowały wahania temperatury. Jeśli chcesz przechowywać kawior przez ponad 12 miesięcy, musisz dodać do słoika środek antyseptyczny. Może to być kwas sorbinowy. Jeśli dodasz trochę glicyny do pojemnika, możesz zapobiec sklejaniu się jajek.

Rozmrażanie kawioru

Rozmrażanie kawioru ma swoje tajemnice – nie można go od razu wyjąć z lodówki, ponieważ przy gwałtownej zmianie temperatury jajka zaczynają pękać i zamieniać się w papkę. Najpierw umieść słoik zamrożonego kawioru w dolnej komorze lodówki na 10-12 godzin. Następnie umieść go w górnej części i pozostaw na kolejne kilka godzin. Następnie możesz umieścić kawior w temperaturze pokojowej.

Po rozmrożeniu w kawiorze nie powinno być płynu, powinien być nienaruszony i mieć taki sam zapach jak przed zamrożeniem. Zawartość słoiczków należy spożyć w ciągu kilku dni i pod żadnym pozorem nie wolno ponownie zamrażać kawioru.

Możesz nieco przyspieszyć proces rozmrażania, umieszczając pojemnik z kawiorem w ciepłej wodzie – ale wtedy będziesz musiał go zjeść jeszcze szybciej.

Ta metoda zamrażania nadaje się do przechowywania nie tylko łososia, ale także kawioru szczupakowego. Czarnego kawioru nie należy jednak zamrażać – istnieje większe ryzyko, że po rozmrożeniu nie będzie już tak smaczny.

Korzyści i szkody kawioru

Kawior to zdrowy produkt, który zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także witaminy B, A i D oraz łatwo przyswajalne białko. Pomaga zapobiegać anemii i chorobom stawów, wzmacnia paznokcie i włosy. Lepiej jednak nie stosować go u osób, które mają wysoki poziom cholesterolu i choroby trzustki.

Ze względu na to, że kawior jest dość słony i wysokokaloryczny, nie zaleca się jego spożywania w dużych ilościach nawet osobom zdrowym. Łyżka stołowa kilka razy w tygodniu wystarczy, aby nasycić organizm witaminami i minerałami, ale nie wyrządzić żadnej szkody.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #wakacje #kawior #czerwonykawior #mrożone #nowy rok #przygotowaniePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga DyakonovaOlga Dyakonova15 stycznia 2024 r

Alex, mam na myśli to, że nie ma potrzeby zostawiania wody w środku. Naprawimy to, dzięki za komentarz.

00Odpowiedź

Aleks (gość)

14 stycznia 2024 r

Świetny opis procesu, dziękuję! Jednej rzeczy nie zrozumiałam, gdy jest napisane o słoikach „myć solanką, nie wlewając do środka wody”. Jak myć słoiki, nie wlewając do środka wody? Wytrzeć szmatką?

00OdpowiedźOlga ZacharowaOlga Zacharowa14 listopada 2022 r

Makki, dzięki za komentarz! Sama nigdy nie zamrażam kawioru i raczej tego nie zrobię, ale rada jest oczywiście dobra.

00OdpowiedźMakki14 listopada 2022 r

Mrożenie kawioru to świetny sposób na zachowanie jakości produktu. W przeciwieństwie do wielu innych produktów kawior nie traci swoich właściwości po zamrożeniu. Po rozmrożeniu kawior staje się tak samo smaczny i świeży jak przed zamrożeniem.

00OdpowiedźKsenia WoroncowaKsenia Woroncowa10 listopada 2022 r

Świetnie! Proste i jasne

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja