Czy można gotować pilaw bez mięsa: jakie inne produkty można zastosować
Roman Ryżow 12 marca 2024 r
Tureckie przysłowie mówi: na świecie jest tyle rodzajów pilawu, ile miast w świecie muzułmańskim. I to jest najprawdziwsza prawda! Dziś pilaw przygotowywany jest na całym świecie, wykorzystując dostępne produkty i przyprawy, a także dodatkowe składniki, które odpowiadają potrzebom żywieniowym określonej grupy ludzi. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się pilaw bezmięsny, do którego dodaje się grzyby, produkty sojowe czy rośliny strączkowe. Danie to doceniają wegetarianie, osoby poszczące, miłośnicy odżywiania (prawidłowego odżywiania) i nie tylko. Jak więc ugotować pyszny pilaw bez mięsa? Rozwiążmy to.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jak wybrać ryż do pilawu
- Jak zrobić słodki pilaw
- Co można dodać do ryżu?
- Jak przygotować rybę na pilaw
- Przepisy:
- Pilaw z grzybami
- Pilaw w dyni z suszonymi owocami
- Pilaw z dynią i pigwą
- Pilaw warzywny w stylu indyjskim
- Pilaw z suszonymi owocami i pestkami dyni
- Pilaw bulgur z grzybami
- Pilaw z soczewicą i warzywami
- Pilaw bulgur z pomidorami i ciecierzycą po turecku
- Pilaw z krewetkami i kalmarami
- Osh lobei, pilaw z fasolą i wędzoną rybą
- Pilaw z małżami
Jak wybrać ryż do pilawu
Być może główną cechą pilawu jest to, że powinien być kruchy. Warunek ten jest obowiązkowy, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wybór ryżu. Odpowiednie są odmiany takie jak basmati, jaśmin, indica – mają niską zawartość skrobi, dzięki czemu ryż ten nie klei się po ugotowaniu. W dużych supermarketach lub na targowiskach można kupić różowy ryż devzira, który uważany jest za idealny do pilawu. Jednak doświadczony kucharz poradzi sobie z ryżem krótkoziarnistym, na przykład arborio lub zwykłym krasnodarem. Odmiany te są bardzo bogate w skrobię, dlatego najpierw płatki należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, a następnie zdjąć z ognia, gdy są jeszcze lekko niedogotowane. Ten ryż przyjdzie sam.
Czasami w sklepach można spotkać ryż krótkoziarnisty z napisem „na pilaw” lub „polerowany w oleju”. To świetna opcja, szczególnie dla początkujących! Ten rodzaj ryżu podczas produkcji poddawany jest specjalnej obróbce, dzięki czemu jego ziarna na pewno nie będą się sklejać, nawet jeśli tego będziemy chcieli.
Jak zrobić słodki pilaw
Jeśli jeszcze nie próbowałeś słodkiego pilawu bez mięsa, teraz jest czas, aby go ugotować. Wbrew nazwie nie jest to wcale deser, ale pełnowartościowe gorące danie, które jest bardzo popularne na Kaukazie, w Azji Środkowej i Indiach. Czasami podawany jest na weselach jako symbol dobrobytu i dobrobytu. Do przygotowania słodkiego pilawu potrzebne będą suszone owoce – suszone morele, rodzynki białe i ciemne, daktyle, suszone śliwki itp. A także przyprawy – kurkuma, imbir, papryka, cynamon. Ten pilaw zawiera również dynię i marchewkę, które po ugotowaniu nabierają słodkawego smaku, a w razie potrzeby można dodać orzechy, świeżą kolendrę i miętę.
Co można dodać do ryżu?
Nawiasem mówiąc, chudy pilaw można gotować nie tylko z ryżem, ale także z soczewicą, kaszą bulgur lub ich mieszanką. Często dodaje się fasolę, ciecierzycę, a nawet ziemniaki, aby było bardziej sycące. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę czas przygotowania składników i ułożyć je w odpowiedniej kolejności. W przeciwnym razie ryzykujesz, że nie dostaniesz pilawu, ale owsiankę. Ciecierzycę i fasolę należy namoczyć w ciepłej wodzie przez kilka godzin, ale soczewica wcale tego nie potrzebuje – dodaj je razem z ryżem. I nie zapomnij o przyprawach – bardzo przydają się tutaj kminek, berberys i kardamon.
Jak przygotować rybę na pilaw
Pilaw przyrządza się także z rybami i owocami morza. W Uzbekistanie na przykład dodaje się tłustego suma lub mięso z bolenia, a w Indiach – dowolną białą rybę, czasem nawet wędzoną. Technologia przygotowania takiego pilawu może znacznie różnić się od klasycznego przepisu, ponieważ owoce morza gotują się znacznie szybciej niż mięso. Dlatego albo szybko smaży się je na oleju i wyjmuje z kotła, albo dodaje w ostatniej chwili, gdy danie jest już prawie gotowe. Kminek i kolendrę rzadko dodaje się do pilawu z rybami i owocami morza, ale nie ma ścisłych zasad w tej kwestii – możesz używać przypraw, które lubisz. A wtedy na pewno będzie pyszne.
Przepisy
Zebraliśmy dla Ciebie 11 przepisów na pilaw bezmięsny – na każdy gust!
Pilaw z grzybami
Pilaw grzybowy smakuje tak samo dobrze, jak tradycyjny pilaw mięsny. Dostosuj ilość przypraw według własnego uznania, a jeśli gotujesz dla dzieci, możesz całkowicie wykluczyć ostrą paprykę.
Pilaw z grzybami
Aby przygotować pilaw na 4 porcje, potrzebujesz:
- ryż krótkoziarnisty – 300 gr
- grzyby leśne (borowiki) – 200 gr
- marchew – 1 sztuka
- cebula – 1 sztuka
- olej roślinny – 5 łyżek l.
- dziki ryż – 30 gr
- kminek
- ostra czerwona papryka
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól
1. Marchewkę pokroić w cienkie paski, a cebulę w kostkę. Rozgrzej olej roślinny na patelni lub w naczyniu żaroodpornym z grubym dnem i smaż warzywa na jasnozłoty kolor, około 7 minut.
2. Do smażonych warzyw dodać obrane i posiekane wcześniej grzyby. Smaż wszystko razem przez 15 minut, następnie dopraw pieprzem i solą do smaku. Dodaj nasiona kminku.
3. W dużej misce opłucz razem ryż biały i dziki. Zmień wodę 5–6 razy, aby usunąć nadmiar skrobi. Jeśli chcesz, aby dziki ryż w gotowym pilawu był bardziej miękki, najpierw namocz go we wrzącej wodzie na 20 minut.
4. Na warzywa i grzyby połóż ryż, nie mieszaj. Wyrównaj to. Zalać około 300 ml wrzącej wody, posolić do smaku. Dla pikanterii można dodać strąk czerwonej papryki. Przykryj pilaw szczelnie pokrywką i gotuj na średnim ogniu przez 25 minut.
5. Pozwól odpocząć gotowemu pilawowi z grzybami. Zdejmij patelnię z pieca, przykryj ręcznikiem i pozostaw na 5 minut. Następnie wymieszać, podawać na jednym dużym talerzu lub porcjami, według uznania posypać ziołami.
Uwaga dla gospodyni
Z grzybami leśnymi pilaw okazuje się szczególnie smaczny i aromatyczny. Aby borowiki nie ściemniały podczas gotowania, należy je najpierw ugotować w osolonej wodzie, opłukać i dopiero potem podsmażyć z warzywami.
Przydatne rady
W pilawu z grzybami do białego ryżu można dodać nie tylko dziki, ale także brązowy ryż. Nieszlifowane ziarna zawierają mnóstwo witamin, mikroelementów i zdrowego błonnika pokarmowego. Wstępnie namocz go w zimnej wodzie na 15 minut.
Pilaw w dyni z suszonymi owocami
Co się stanie, jeśli w jednym naczyniu połączymy dynię, ryż i suszone owoce? Otrzymasz autorskie podejście do pilawu o bardzo ciekawym smaku i oryginalnym wydaniu.
Pilaw w dyni z suszonymi owocami
Aby przygotować pilaw na 2 porcje, potrzebujesz:
- mini dynie – 2 szt.
- ryż gotowany długoziarnisty z szafranem – 300 g
- miód – 160 g
- masło – 100 g
- olej słonecznikowy – 60 g
- daktyle – 40 g
- rodzynki – 40 g
- suszone morele – 40 g
- kurkuma – 4 g
- sól
1. Odetnij górę każdej dyni. Usuń nasiona.
2. Wymieszaj masło z 1 łyżką. l. miód i natłuszczamy wnętrze ścianek dyni.
3. Suszone owoce pokroić w paski, lekko podsmażyć na maśle. Zdjąć z ognia.
4. Zalej ryż wrzątkiem. Umieścić go na sicie. Wymieszaj z suszonymi owocami i miodem. Nadzienie przełóż do dyni i przykryj pokrywką.
5. Nasmaruj dynię z zewnątrz olejem słonecznikowym i piecz w piekarniku nagrzanym na 160°C przez około 30 minut. Podawać danie na gorąco.
Uwaga dla gospodyni
Przed dodaniem szafranu do ryżu namocz go w niewielkiej ilości wrzącej wody przez 10-15 minut.
Przy okazji
Aby ryż był kolorowy, podziel go na 2 części. I wymieszaj tylko jedną część z szafranem.
Pilaw z dynią i pigwą
Pilaw z dynią i pigwą okazuje się pożywny, smaczny i tak aromatyczny, że na pewno nie będziesz musiał uparcie zapraszać domowników do stołu! Uwierz mi, docenią to nie tylko wegetarianie.
Pilaw z dynią i pigwą
Aby przygotować pilaw na 6 porcji, potrzebujesz:
- ryż laserowy – 1 kg
- marchew – 1 kg
- dynia – 1 kg
- olej roślinny – 250 ml
- pigwa – 2 szt.
- cebula – 2 szt.
- zira – 1 łyżeczka.
- sól
1. Ryż włóż do dużej miski i zalej zimną pitną wodą. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 30 minut.
2. Marchewkę pokroić w duże paski, jedną cebulę w cienkie półpierścienie. Pigwę pokroić na ćwiartki, usunąć nasiona.
3. Przekrój dynię na pół i usuń nasiona. Miąższ pokroić w małe kostki. W kotle z pilawem rozgrzej olej. Drugą cebulę przekrój na pół. Ułożyć przecięciem do dołu w kociołku, smażyć do zrumienienia, przełożyć na talerz.
4. Pokrojoną w kostkę dynię włóż do kotła z gorącym olejem smakowym. Smażymy, mieszając, na złoty kolor, wyjmujemy łyżką cedzakową i przekładamy na talerz. Odłożyć na bok.
5. Do kotła włóż posiekaną cebulę i mieszając smaż na złoty kolor. Dodaj marchewki. Kontynuując ciągłe mieszanie, smaż do miękkości. W trakcie posyp warzywa rozgniecionym w dłoniach kminkiem.
6. Warzywa w kotle zalać zimną wodą (nie gorącą, w przeciwnym razie zirvak stanie się mętny). Dodaj 1 łyżeczkę. sól i zamieszaj. Dodaj pigwę i gdy woda się zagotuje, zmniejsz ogień do małego. Gotuj przez 20–30 minut.
7. Dodaj dynię i gotuj przez kolejne 5 minut. Ryż umieścić na drobnym sicie i delikatnie opłukać pod bieżącą wodą. Aby zapobiec pękaniu ziaren, należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.
8. Wypróbuj zirvak, w razie potrzeby dodaj sól. Zwiększ ogień pod kociołkiem do maksimum. Dodaj ryż i wygładź. Woda powinna pokryć go warstwą o grubości co najmniej 5 mm. Gotuj przez 20 minut.
9. Na ryżu połóż podsmażoną na samym początku cebulę. Zamknij kocioł pokrywką i gotuj przez 20 minut na małym ogniu. Następnie wymieszaj ryż z zirvakiem i przełóż na duży talerz. Na wierzchu ułóż kawałki dyni i pigwy.
Przydatne rady
Przygotowując pilaw z dynią i pigwą, nie spiesz się. Ściśle przestrzegaj czasu podanego w przepisie, aby składniki dania miały czas na wzajemne „odżywienie”.
Przy okazji
Do przygotowania pilawu z pigwą wybierz dynię z gałką muszkatołową: ma wyraźny słodkawy smak i charakterystyczny aromat. Odpowiednie są również inne odmiany, ale będą bardziej powściągliwe.
Pilaw warzywny w stylu indyjskim
Jeśli myślisz, że pilaw bez mięsa jest nudny i mdły, to głęboko się mylisz. Czosnek, kolendra i kurkuma wchodzące w skład dania nadają mu jasny smak i bogaty aromat.
Pilaw warzywny w stylu indyjskim
Aby przygotować pilaw na 6 porcji, potrzebujesz:
- bulion warzywny lub woda – 650 g
- ryż basmati – 360 g
- marchewka średnia – 3 szt.
- fasolka szparagowa – 100 g
- cebula – 1 szt.
- ghee lub olej roślinny – 40 g
- czosnek – 1–2 ząbki
- kolendra – 2 gałązki
- kurkuma – 5–6 g
- sól – do smaku
1. Ryż dokładnie opłucz, zalej zimną wodą i odstaw na 30 minut. Umieścić na sicie. Marchewkę pokroić w cienkie podłużne wstążki, a następnie w paski. Od fasoli odrywamy końcówki i kroimy na kawałki o długości 1 cm.
2. Posiekaj cebulę i czosnek. Oddziel liście od kolendry i włóż do moździerza. Dodać czosnek i kurkumę i zmiksować na pastę.
3. W grubym rondlu rozgrzej oliwę i smaż cebulę przez 5 minut. Dodać przyprawy rozdrobnione w moździerzu i smażyć 2-3 minuty. Dodać ryż, wymieszać, zmniejszyć ogień i gotować, delikatnie mieszając, przez około 5 minut. Dodać sól, dodać marchewkę i fasolę, smażyć, mieszając, przez kolejne 5 minut.
4. Zalać ciepłym bulionem lub wodą. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zmniejsz ogień, przykryj i gotuj przez 15 minut. Zdejmij pilaw z ognia i…