Cztery sekretne przepisy na marynaty dla perfekcyjnie pieczonych żeber wieprzowych w folii!

Jak gotować żeberka wieprzowe w piekarniku w folii: tajemnice i 4 przepisy na marynaty

Jak gotować żeberka wieprzowe w piekarniku w folii: tajemnice i 4 przepisy na marynaty

We współczesnym świecie żeberka wieprzowe są bardzo popularne. Uwielbiane są w Europie, gdzie podaje się je z piwem, młodym winem i sałatką ziemniaczaną. W Ameryce nazywane są królami grilla, marynowane przez sześć do siedmiu godzin z miodem, imbirem, sherry, tabasco i sosem Worcestershire, a następnie pieczone w folii do miękkości. Na Kaukazie szaszłyk robi się z żeberek – pokrojonych w pary i nawleczonych na szaszłyki, nakłuwających mięso między kośćmi. Żeberka wieprzowe uwielbia się także w Azji, preferując szybkie usmażenie ich na grillu i podanie z sosem hoisin.

Jak gotować żeberka wieprzowe w piekarniku w folii

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Dlaczego żeberka wieprzowe są tak popularne?
  • Jak używać folii do pieczenia
  • Jak gotować żeberka wieprzowe w folii
  • Popularne marynaty do żeberek wieprzowych
  • Marynata cebulowa do żeberek wieprzowych
  • Marynata cytrynowo-winna
  • Marynata azjatycka
  • Marynata pomidorowa

Dlaczego żeberka wieprzowe są tak popularne?

Taka popularność wcale nie jest zaskakująca, ponieważ żeberka wieprzowe są produktem niedrogim i wcale nie premium, ale odpowiednio ugotowane są bardzo smacznym mięsem, które dosłownie rozpada się na włókna w ustach. Ponadto wieprzowina jest znacznie łatwiejsza do ugotowania niż wołowina i jagnięcina, a jej zalety są nie mniejsze. Żeberka wieprzowe zawierają białko, kolagen, witaminy B, C i E, pomagają wzmocnić kości oraz poprawić kondycję skóry, włosów, paznokci i funkcji stawów. Są również uważane za doskonały lek przeciwdepresyjny.

W tuszy wieprzowej występują dwa rodzaje żeberek – grzbietowe i piersiowe. Te pierwsze grilluje się zazwyczaj po marynowaniu, gdyż jest na nich mało mięsa i jest prawie pozbawione tłuszczu, natomiast te drugie idealnie nadają się do pieczenia w folii. W żargonie rzeźniczym żeberka piersiowe nazywane są także „żeberkami zapasowymi”; są one bardziej mięsiste i tłustsze, ponieważ biorą udział w oddychaniu. Po prawidłowym ugotowaniu żyły zamieniają się w kolagen, który nadaje potrawie soczystość i bogaty smak. Żeberka najlepiej kupować pakowane próżniowo: zazwyczaj są już oczyszczone z nadmiaru tłuszczu i fragmentów kości. Jeśli kupisz go na rynku, najprawdopodobniej będziesz musiał samodzielnie usunąć folię łączącą.

Jak używać folii do pieczenia

Pieczenie mięsa w folii to w zasadzie duszenie, gdyż tworzy otoczkę, która zapobiega ucieczce wilgoci. Pod wpływem ciepła z produktu uwalnia się sok, który przy dalszym podgrzewaniu zamienia się w parę – to znaczy żeberka zawsze znajdują się w wilgotnym środowisku. Jeśli pod mięso umieścisz warzywa, np. cebulę, marchewkę czy paprykę, ilość pary wzrośnie jeszcze bardziej. Na forach kulinarnych często toczą się dyskusje, po której stronie najlepiej zastosować folię. Istnieje nawet opinia, że ​​jest tylko matowy, więc ponoć nie będzie odbijał ciepła. Naprawdę nie ma różnicy, możesz używać dowolnej strony! Dlaczego tak jest? Rozwiążmy to.

Istnieje opinia, że ​​lepiej jest używać folii matową stroną do góry, aby rzekomo nie odbijała ciepła. Tak naprawdę można zastosować dowolną stronę.
Istnieje opinia, że ​​lepiej jest używać folii matową stroną do góry, aby rzekomo nie odbijała ciepła. Tak naprawdę można zastosować dowolną stronę.

Błyszczące powierzchnie rzeczywiście odbijają światło, ale w piekarniku ani żywność, ani folia nie mają bezpośredniego kontaktu z elementem grzejnym, więc co mogą odbijać? W piekarniku ciepło oddawane jest na skutek ruchu powietrza – konwekcji, a fakt, że powierzchnia jest błyszcząca, nie wpływa w żaden sposób na ten proces. Folia nagrzeje się niezależnie od tego, z której strony dotknie mięsa. Ważniejsza jest szczelność, z jaką jest on owinięty wokół produktu, gdyż jeśli w nim pozostanie powietrze, może ono pełnić rolę izolującą i spowalniać proces wypieku. Chociaż konwekcja jest głównym procesem fizycznym zachodzącym w piekarniku, część przenoszenia ciepła odbywa się poprzez promieniowanie, ale ma to znaczenie tylko w przypadku bardzo wrażliwych urządzeń. Teraz pojawia się kolejne pytanie: dlaczego folia ma różne strony? Faktem jest, że jest to tylko cecha procesu produkcyjnego. Aluminium jest walcowane na cienkie arkusze za pomocą specjalnych rolek, dzięki czemu jedna strona styka się z wałkiem i okazuje się błyszcząca, a druga pozostaje matowa. Istnieje również specjalna folia nieprzywierająca; jej producenci oznaczają ją jako nieprzywierającą. Jeśli tego użyjesz, lepiej położyć produkt na matowej powierzchni.

Jak gotować żeberka wieprzowe w folii

Jak więc gotować żeberka wieprzowe w piekarniku w folii? Na początek przygotuj żeberka – przetrzyj je wilgotną włókniną lub inną szmatką, jest to konieczne, aby oczyścić żebra z drobnych fragmentów i brudu. Dlaczego nie należy myć go pod bieżącą wodą? To proste – pod wodą mięso wchłonie nadmiar wilgoci, a Ty chcesz, żeby zamiast wody wchłonęło jak najwięcej marynaty. Następnie usuń folię zabezpieczającą, jeśli jest, i zamarynuj żeberka.

Żeberka wieprzowe, już w marynacie, zawiń w folię na 2 sztukiUłożyć 3 warstwy i piec w piekarniku aż do zarumienienia. Co wziąć pod uwagę? Piekarnik należy zawsze wstępnie nagrzać do żądanej temperatury: zwykle 180Do całkowitej gotowości wystarczy 190°C i 50 żeberek60 minut Ale teraz coraz częściej szefowie kuchni zaczęli gotować w niższych temperaturach 150160°C – tutaj potrzebne będzie już 1,52 godziny Gotowane przez dłuższy czas żeberka okażą się bardziej delikatne i soczyste.

Popularne marynaty do żeberek wieprzowych

Przyjrzyjmy się bliżej jednej z najpopularniejszych marynat do żeberek wieprzowych gotowanych w folii. A także krótko inne, nie mniej znane.

Marynata cebulowa do żeberek wieprzowych

Marynata do cebuli to najprostszy i najtańszy sposób na pyszne marynowanie żeberek wieprzowych i nie tylko. Ta marynata jest uniwersalna: nadaje się do każdego mięsa i drobiu. Aby przygotować tę marynatę, wybierz dużą i mięsistą cebulę. Pieprz czarny musi być świeżo zmielony: nie używaj gotowego z torebek. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego młynka, zmiel ziarna pieprzu w moździerzu lub po prostu rozgnieć je młotkiem pomiędzy dwiema grubymi serwetkami.

Marynata cebulowa do żeberek wieprzowych
Marynata cebulowa do żeberek wieprzowych

Aby przygotować marynatę cebulową, potrzebujesz:

  • żeberka wieprzowe 1 kg
  • cebula 1,5 kg
  • sok z cytryny 2 łyżki l.
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • sól
  1. Obierz cebulę i pokrój w cienkie piórka lub półpierścienie. Przełożyć do dużej miski, dodać sól, pieprz i sok z cytryny, następnie dobrze docisnąć, aż pojawią się soki.
  2. Przygotuj żeberka wieprzowe. Przetrzeć wilgotną szmatką lub włókniną, w razie potrzeby usunąć folię łączącą i pokroić na wymaganą ilość frakcji.
  3. Do miski z marynatą cebulową dodajemy żeberka i dokładnie mieszamy. Przykryj miskę pokrywką lub przykryj folią spożywczą. Pozostawić na 1 godzinę w temperaturze pokojowej, następnie włożyć na 1 godzinę do lodówkiMinimum 2 godziny.
  4. Wyjmij marynowane żeberka wieprzowe z miski i dokładnie wytrzyj marynatę (w niektórych przepisach nie jest to konieczne). Przygotuj żeberka w dowolny sposób.

Uwaga dla właściciela: W tym przepisie na marynatę cebulową możesz użyć innych rodzajów cebuli dla łagodniejszego smaku: czerwonej, dużej białej, jałtańskiej, a nawet szalotki. Sok z cytryny można zastąpić 6% octem jabłkowym, rozcieńczając go wodą w stosunku 1:1.

Przy okazji: Jeśli nadal wycierasz marynatę cebulową z żeberek wieprzowych, nie spiesz się, aby wyrzucić cebulę. Zrób z niego sos, dodając do cebuli odrobinę białego wina, ziół i aromatycznego oleju. Na koniec sos można zmiksować blenderem na gładką masę lub można go zostawić bez zmian.

Inne popularne marynaty do żeberek wieprzowych na kilogram produktu głównego

Marynata cytrynowo-winna

Do przygotowania marynaty cytrynowo-winnej potrzebujesz:

  • sok i skórka z połowy cytryny
  • wytrawne białe wino 150 ml
  • brązowy cukier 1 łyżka. l.
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Wszystkie składniki marynaty wymieszaj w głębokiej misce lub pojemniku. Smak: jeśli jest dla Ciebie za kwaśny, dodaj trochę więcej cukru. Żeberka marynowane 23 godziny.

Marynata azjatycka

Aby przygotować marynatę azjatycką, potrzebujesz:

  • sos sojowy 100 ml
  • sos teriyaki 50 ml
  • olej sezamowy 2 łyżki l.
  • ocet ryżowy lub sok z cytryny 2 łyżki l.
  • czosnek 2 goździki
  • czerwona ostra papryka
  • mielony imbir
  • mielony czarny pieprz
  • sól
  1. Czosnek przecisnąć przez praskę i wymieszać ze wszystkimi składnikami marynaty oprócz soli. Dosolić na samym końcu, po skosztowaniu marynaty – sosy są już dość słone i mogą zostać przesolone. Żeberka marynowane 23 godziny.

Marynata pomidorowa

Aby przygotować marynatę pomidorową, potrzebujesz:

  • passata pomidorowa 100 ml
  • czosnek 23 goździki
  • nasiona gorczycy 1 łyżka. l.
  • mielona papryka 1 łyżka. l.
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • sól
  1. Wszystkie składniki marynaty wymieszać i pozostawić w niej żeberka wieprzowe na co najmniej 23 godziny. Jeśli nie masz pod ręką passaty, możesz ją zastąpić pomidorami zmiksowanymi w blenderze we własnym soku lub rozcieńczyć koncentrat pomidorowy wodą do pożądanej konsystencji.

I główny dodatek: wszystkie przepisy wskazują przybliżony czas marynowania żeberek wieprzowych. Czas ten można bezpiecznie wydłużyć do 12 godzin. Najważniejsze jest pozostawienie żeberek w marynacie w temperaturze pokojowej na co najmniej 1 godzinę.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #żeberka #żeberka wieprzowePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja