Cukinia na zimę, najlepsze przetwory i to nie tylko kawior z dyni

Cukinia na zimę, najlepsze przetwory i to nie tylko kawior z dyni

Cukinia na zimę, najlepsze przetwory i to nie tylko kawior z dyni

Olga Zacharowa 17 lipca 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Przetwory z cukinii na zimę to przede wszystkim kawior z cukinii. Ale jest też lecho, sałatki warzywne, dżemy, marynowana cukinia, a nawet wariacje na temat adjiki. Przygotuj te przetwory według naszych przepisów, a na pewno przydadzą się zimą.

Cukinia na zimę, najlepsze przetwory i to nie tylko kawior z dyniO czym porozmawiamy w artykule:Cukinia na zimę, sprawdzone przepisy na przetwory z kolekcji Przygotowanie na zimę Lecho z cukinii Przygotowanie na zimę Cukinia marynowana ze słodką papryką Marynowana cukinia z czerwonymi porzeczkami i papryką z agrestem Przygotowanie na zimę z cukinii wiejskiej nom stylePuste na zimę Grillowana cukinia w pikantnej marynacie Przygotowanie na zimę Konfitura z cukinii z pomarańczą i imbirem Przygotowanie na zimę Konfitura z cukinii

Przygotowanie cukinii na zimę zawsze było istotne. Sądząc po sowieckich książkach kucharskich, w naszym kraju ludzie pasjonowali się konserwami. Posiadanie kilku akrów ziemi na co drugiego mieszkańca dało wymierne rezultaty, a uprawa cukinii jest zawsze łatwiejsza niż uprawa jakichkolwiek innych warzyw. O przygotowaniach do zimy napisano już książki, dlatego wybraliśmy najwyższej jakości źródła pierwotne, publikacje XX wieku, aby mieć pewność, że dowiemy się, czego uczyły się w nich nasze babcie i mamy.

Wybraliśmy książkę „Konserwy warzyw i owoców w domu” (Wydawnictwo Przemysłu Spożywczego, 1967). Miało kilka wydań, każde w nakładzie co najmniej 200 tys. egzemplarzy. Mamy już w rękach czwarte, rozszerzone wydanie. Aby go stworzyć, Aleksander Fedorowicz Namiestnikow, autor i kandydat nauk technicznych, wykorzystał nie tylko swoją wiedzę, ale także doświadczenie osób, które od wielu lat zajmują się konserwacją i informowały go listownie o swoich doświadczeniach. Przybyli do Namiestnikowa pod adresem: Moskwa, ul. Nowosłobodska, 7, Instytut Konserwowania!

Przygotowanie Lecho z cukinii na zimę
Przygotowanie Lecho z cukinii na zimę

Według Namiestnikowa cukinia, podobnie jak bakłażan i słodka papryka, nie jest warzywem kwaśnym, co oznacza, że ​​​​wymaga specjalnych warunków sterylizacji przygotowanych produktów. Jeśli w przygotowaniach wykorzystywana jest wyłącznie cukinia, „sterylizacja konserw wymaga długiego podgrzewania do temperatur powyżej 100°C”. Aby zapewnić bezpieczne przechowywanie, do cukinii dodaje się cytrynę, pomidory lub sos pomidorowy i ocet. Następnie sterylizacja jest nieco uproszczona. Na przykład zimowe przetwory ze smażonej cukinii polanej sosem pomidorowym można sterylizować w następujący sposób: półlitrowe słoiki – 70-80 minut, litrowe słoiki – 90-120 minut, licząc od momentu, gdy woda zacznie wrzeć na patelni.

Aby przygotować cukinię w sosie pomidorowym, Aleksander Fedorowicz zaleca pocięcie warzyw w poprzeczne koła o grubości 2-2,5 cm. Smażyć na oleju roślinnym, po usmażeniu ostudzić do temperatury pokojowej i umieścić w słoikach z mielonymi warzywami z posiekanych warzyw smażonych na oleju roślinnym: marchewka. , cebula i białe korzenie (pietruszka, seler, pasternak). Przygotowane składniki należy ułożyć warstwami – na dnie słoika znajdują się kółka, na środku słoiczka mięso mielone, a na wierzchu znowu kółka cukinii. Następnie polej wszystko sosem pomidorowym. Proporcje smażonych warzyw i mięsa mielonego w słoiku można zmieniać w zależności od upodobań. Ogólnie rzecz biorąc, na zimę można przygotować tylko smażoną cukinię bez mięsa mielonego, ale należy je wypełnić sosem pomidorowym (około 25-30% całkowitej objętości preparatu). „Sos w takiej ilości zapewnia odpowiednią kwasowość i gwarantuje sterylność konserw. Jeśli w słoiku jest mało sosu, to podczas sterylizacji nie ma ruchu (konwekcji) płynu i nagrzewanie się warzyw spowalnia.”

Istnieje możliwość przygotowania cukinii na zimę bez smażenia. Należy je pokroić w kostkę 2×2 cm i blanszować we wrzącej wodzie przez 5 minut. i ochłodzić do temperatury pokojowej. Do cukinii można dodać słodką paprykę i/lub pomidory. Paprykę (bez przegród i nasion) należy pokroić i zblanszować, a autor książki radzi jedynie kroić pomidory w plasterki. Przygotowane warzywa umieść w słoikach, pojedynczo lub w mieszaninie. Jednocześnie stosunek warzyw w mieszance do przygotowania cukinii na zimę można dowolnie zmieniać. Ułożone warzywa polej przygotowanym sosem pomidorowym lub przecierem pomidorowym. W tym drugim przypadku do każdego półlitrowego słoika dodaj 7-8 g soli. Zamknij napełnione słoiki i wysterylizuj je.

Przygotowanie sałatki z cukinii i marchwi na zimę
Przygotowanie sałatki z cukinii i marchwi na zimę

Oczywiście książka Namiestnikowa podaje przepis na klasyczny kawior dyniowy z czasów ZSRR. W ten sam sposób kawior można zrobić z dyni, dyni, marchwi, buraków i zielonych pomidorów.

Aby przygotować to na zimę, cukinię należy pokroić w koła i usmażyć na oleju roślinnym. Aby zapobiec wchłonięciu zbyt dużej ilości oleju podczas smażenia, w kubkach należy osobno podsmażyć posiekaną marchewkę, białe korzenie i cebulę. Wszystkie przygotowane składniki przepuścić przez maszynę do mięsa i wymieszać. Dodać drobno posiekane zioła, sól, cukier, czarny pieprz i lekko przegotowaną masę pomidorową. Wszystko dokładnie wymieszaj i zagotuj w rondlu. Gorący kawior z cukinii przekładamy do wyparzonych słoików, zamykamy i sterylizujemy.

Na 1,4 kg cukinii, aby przygotować kawior dyniowy na zimę, potrzebujemy: 100 g marchwi, 20 g białych korzeni, 80 g cebuli, 400 g przecieru pomidorowego, 6-10 g ziół, 30 g soli, 20 g cukru i 2 g świeżej cukinii mielony czarny pieprz.

Przygotowanie kawioru dyniowego w stylu sowieckim
Przygotowanie kawioru dyniowego w stylu sowieckim

Cukinia na zimę, sprawdzone przepisy na przetwory z kolekcji

Przygotowanie na zimę Lecho z cukinii

Chcesz mieć zawsze pod ręką pyszną warzywną przekąskę? Przygotuj lecho z cukinii na zimę. Swoją drogą, jeśli dziwi Cię taki składnik w takim przygotowaniu na zimę, to na pewno mieszkałeś w ZSRR! Faktem jest, że w tamtym czasie istniała tylko jedna wersja lecho – z papryki i pomidorów – która była nam dostarczana w ograniczonych ilościach z Bułgarii i cieszyła się wielką miłością obywateli ZSRR. Towarów brakowało, więc nasze mamy i babcie wykazywały się wyobraźnią kulinarną i wymyślały wariacje na ten temat. Jednym z najbardziej udanych było lecho z cukinii: dość często przygotowywano je na zimę.

Ten preparat z cukinii na zimę będzie bardziej pikantny w smaku, jeśli udusimy warzywa z dodatkiem wyciśniętego czosnku i posiekanej papryczki chili (z nasionami lub bez, według uznania). Można go podawać na ciepło lub na zimno. W pierwszym przypadku możesz po prostu podgrzać lecho w kuchence mikrofalowej lub na patelni. Kompletne, gorące danie otrzymujemy podsmażając na patelni pokrojoną w kawałki kiełbasę lub smalec i dodając lecho.

Lecho z cukinii na zimę
Lecho z cukinii na zimę

Aby przygotować 5-litrowe słoiki przetworów z cukinii na zimę, potrzebujesz:

  • słodka papryka – 1,5 kg
  • cukinia – 1,5 kg
  • pomidory – 2 kg
  • sól – 2 łyżki. l.
  • cukier – 100 g
  • olej roślinny – 230 ml
  • ocet jabłkowy – 120 ml

1. Przekrój paprykę na pół. Usuń łodygi z nasionami i przegrodami.

2. Jeżeli skórka cukinii jest zbyt szorstka, obierz ją. Cukinię przekrój na pół i usuń nasiona. Miąższ pokroić w małe kostki.

3. Pomidory pokroić w duże plasterki, włożyć do miski blendera i posiekać. Możesz także posiekać pomidory.

4. Wlać pokrojone pomidory do emaliowanej patelni i postawić na dużym ogniu. Gdy mieszanina pomidorów się zagotuje, dodaj paprykę i cukinię.

5. Dodaj sól, cukier i olej roślinny. Gotuj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, 15 minut. Dodać ocet i doprowadzić do wrzenia. Zdejmij lecho z cukinii z ognia.

6. Gotowe lecho z cukinii na zimę od razu przełóż do suchych, wysterylizowanych słoików (gotowanych na parze, w kuchence mikrofalowej, w piekarniku według uznania). Przykryj pokrywkami. Sterylizować przez 20 minut, następnie zwinąć, odwrócić i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

Przygotowanie na zimę Cukinia marynowana ze słodką papryką

Dobre zbiory cukinii są raczej regułą niż wyjątkiem. Każdy mieszkaniec lata to potwierdzi. Minusem jest to, że świeżo zmielona cukinia nie wytrzymuje długo, w lodówce nie dłużej niż 10-12 dni. Aby zachować zbiory cukinii na zimę, przygotowuje się z nich domowe przetwory, na przykład tę sałatkę w słoiku.

Lód jest niezbędny podczas przygotowania, aby woda, w której moczone są warzywa, jak najdłużej pozostała zimna.

Sałatka z cukinii marynowana ze słodką papryką na zimę
Sałatka z cukinii marynowana ze słodką papryką na zimę

Aby przygotować 4-litrowe słoiki cukinii na zimę, potrzebujesz:

  • słodka papryka – 3 szt.
  • słodka cebula – 1 szt.
  • kostki lodu – 15-20 szt.
  • cukinia – 2 kg
  • czosnek – 3 ząbki
  • sól – 100 g

Na marynatę:

  • woda pitna – 1 l
  • ocet 6% – 500 ml
  • cukier – 400 g
  • suchy estragon – 1,5 łyżki. l.
  • musztarda w proszku – 2-3 łyżki. l.
  1. Cukinię pokroić w koła. Paprykę przekrój na pół, usuń nasiona i błony, pokrój w półpierścienie. Cebula – w pierścieniach. Posiekaj czosnek. Przygotowane warzywa włóż do dużej miski. Dodaj sól i kostki lodu. Pozostaw na 3 godziny.
  2. Po 3 godzinach odlej wodę z miski. Warzywa układamy warstwami w słoiku.
  3. Na marynatę połącz wszystkie składniki w rondlu. Doprowadzić do wrzenia. Gorącą marynatą zalej warzywa. Zakręcić słoik, ostudzić do temperatury pokojowej i odstawić w chłodne miejsce.

Przygotowanie do zimy Chrupiąca marynowana cukinia

Cukinia dobrze komponuje się z warzywami, mięsem, rybami i drobiem. Można go jeść na surowo, marynowany, duszony, pieczony…

Chrupiącą cukinię marynowaną, jeśli nie zostanie wykorzystana jako przygotowanie na zimę, można zjeść w ciągu 2-3 dni. Im dłużej będą siedzieć w lodówce, tym bogatszy będzie ich smak i nie będą bardziej chrupiące – zależy to całkowicie od jakości samej cukinii.

Chrupiąca marynowana cukinia na zimę
Chrupiąca marynowana cukinia na zimę

Do przygotowania 2 puszek po 500 ml preparatu z cukinii na zimę potrzebne będą:

  • cukinia – 500 g
  • cebule szalotki – 3 szt.
  • sól – 2 łyżki. l.
  • kostki lodu

Na marynatę:

  • ocet jabłkowy – 500 ml
  • brązowy cukier – 140 g
  • musztarda z ziarnami – 1 łyżeczka.
  • suszona papryczka chili – 0,5 szt.
  • mielona kurkuma – 1 łyżeczka.
  • nasiona gorczycy, opcjonalnie – 1 łyżeczka.
  1. Cukinię pokroić w cienkie plasterki. Drobno posiekaj cebulę. W dużej misce połącz przygotowane składniki z solą. Dodaj kostki lodu. Przykryj miskę mniejszym talerzem lub pokrywką. Ustawić ciśnienie i pozostawić na 1 godzinę.
  2. Odlej wodę z miski. Cukinię osusz bawełnianym ręcznikiem, usuwając nadmiar solanki.
  3. Na marynatę wymieszaj wszystkie składniki w rondlu i zagotuj. Gotuj przez 3 minuty. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić.
  4. Marynatę zdjąć z ognia i ostudzić do 40°C. Dodać cukinię i wymieszać.
  5. Przygotuj 2 słoiki o pojemności 500 ml. Ułóż na nich cukinię i polej marynatą. Powinien całkowicie zakrywać warzywa. Zakręcić i włożyć do lodówki. Cukinię można przechowywać 1-2 miesiące i podawać z wieprzowiną lub białą rybą.

Przygotowania do zimy Marynowana cukinia z czerwonymi porzeczkami i papryką z agrestem

Papryka marynowana z agrestem i cukinia z czerwonymi porzeczkami – nie tylko…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja