Co ugotować z mięsa w folii, 11 dań na każdy gust
Roman Ryżow 26 września 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Czy warto smażyć mięso w folii? Z pewnością! Rzeczywiście, dziś pieczenie w piekarniku za pomocą folii jest jednym z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów gotowania nawet najdroższego kawałka. Tutaj jest odwrotnie – polędwica w folii nie zyskuje zupełnie, za to golonka, żeberka i karkówka wychodzą wyśmienicie. Rzecz w tym, że folia tworzy wokół mięsa nieprzeniknioną otoczkę, przez co sok mięsny nie może odparować, a produkt gotuje się we własnym soku.
Treść materiału:
- Golonka pieczona w folii
- Jagnięcina pieczona w folii
- Łoś pieczony w folii
- Pieczona wołowina na otwartym ogniu
- Wołowina z trzema warstwami nadzienia
- Kiełbasy Z Warzywami W Folii
- Wieprzowina pieczona w piekarniku
- Domowa gotowana wieprzowina
- Francuskie udko jagnięce z tymiankiem i czosnkiem
- Rolada wołowa z borowikami
- Jagnięcina w soku z granatów
Aby mięso było jeszcze bardziej soczyste i nabrało szczególnego smaku i aromatu, przed pieczeniem można je krótko zamarynować w piwie, świeżo wyciśniętym soku lub nawet kefirze. Miłośnicy pikantności często dodają różne papryki, chrzan, musztardę itp. Skład marynaty jest kwestią gustu, dlatego kieruj się własnym. Najważniejsze, żeby nie przesadzić. Pamiętaj jednak, że jeśli używasz marynaty w płynie, przed pieczeniem należy ją częściowo odcedzić, w przeciwnym razie mięso przykryte folią będzie się gotować, a nie dusić.
Często przy pieczeniu w folii pojawia się pytanie o rumianą, apetyczną skórkę mięsną. Jak sprawić, żeby to wyglądało, biorąc pod uwagę, że folia jest nieprzenikniona? Najłatwiej jest posmarować mięso glazurą na 10-15 minut przed końcem pieczenia i umieścić je pod górnym grillem. Może to być mieszanka musztardy i miodu – absolutnie idealna do wieprzowiny, drobiu i jagnięciny. Można też zmieszać ciemne piwo i prasowany czosnek z dobrą pastą pomidorową i kroplą sosu sojowego. Świetnie sprawdzi się także glazura w stylu meksykańskim z kminku, limonki, papryczek jalapeno i zwykłego ketchupu. Połączenie wydaje się trochę dziwne, ale pasuje do prawie każdego mięsa.
W naszym wyborze znajdziesz 11 doskonałych przepisów na mięso w folii, a także kilka tajemnic i niuansów.
Golonka pieczona w folii
Golonkę pieczoną w folii można podawać zarówno na weekendowy obiad, jak i na świąteczny obiad. Warianty tego dania można spotkać w kuchniach różnych krajów europejskich. Mówią, że historia pieczonej golonki wywodzi się z tradycji rycerskiej pieczenia na stosie udka zabitego dzika. Później kucharze wymyślili różne sposoby na ulepszenie mięsa: zaczęli je marynować, uzupełniać przyprawami, ziołami i ziołami. Według klasycznej metody golonkę piecze się w piekarniku po prostu w formie. Ale pomysł gotowania mięsa w folii jest bardzo udany: okazuje się niezwykle delikatny i naprawdę po prostu rozpływa się w ustach!
Golonka pieczona w folii
Do przygotowania golonki na 6 porcji potrzebne będą:
- golonka – 700–800 g
- cebula – 200 g
- sos sojowy – 150 g
- czosnek – 4 ząbki
- musztarda – 2 łyżki. l.
- suszone zioła do mięsa – 1 łyżeczka.
- liść laurowy – 3 szt.
- pieprz czarny – 4 szt.
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Przygotuj wszystkie składniki. Aby przygotować marynatę, wymieszaj w misce sos sojowy, musztardę i 2 ząbki czosnku. Mieszamy i pieprzymy do smaku.
- Golonkę osusz i wykonaj kilka nacięć na skórze. Pozostałe ząbki czosnku pokroić w plasterki. Rozłóż czosnek pomiędzy nacięciami.
- Golonkę posmaruj wcześniej przygotowaną marynatą i odstaw na 1 godzinę w chłodne miejsce. Przygotuj duży arkusz grubej folii.
- Grubo posiekaj cebulę. Golonkę ułożyć na folii. Rozłóż cebulę, liść laurowy i ziarna pieprzu na wierzchu i obok. Posyp mięso suszonymi ziołami.
- Golonkę zawiń szczelnie w folię i nakłuj z wierzchu wykałaczkami, tak aby powstała dziura, przez którą będzie mogła ulatniać się para. Przenieść na blachę do pieczenia.
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Piecz gicz przez 1,5 godziny. Następnie odwiń folię i pozostaw mięso na wierzchu na 15 minut. Podawaj natychmiast.
Uwaga dla właściciela: Golonkę w folii można także upiec na grillu, najlepiej zamkniętym. Gotowość sprawdź za pomocą specjalnego termometru (dotyczy to jednak również mięsa pieczonego w piekarniku). Temperatura wewnątrz mięsa powinna wynosić 80–85°C.
Przy okazji: Jeśli nie masz nic przeciwko goździkom, użyj ich do pieczenia golonki. Pączki można wkładać razem z płytkami czosnku w nacięcia na skórze (w każde lub co drugie).
Jagnięcina pieczona w folii
Jagnięcina pieczona w folii to kompletny dodatek do dań mięsno-warzywnych. Jednocześnie jagnięcina nasycona jest aromatem warzyw, a warzywa gotując się z mięsem wchłaniają jego smak. Najlepiej używać tutaj dobrej, dojrzałej jagnięciny, nie za młodej, ale też nie za starej. Jest idealny, jeśli nie ma w nim dużo tłuszczu, w przeciwnym razie danie okaże się nieco ciężkie. Jeśli zrobisz wszystko poprawnie, otrzymasz doskonałe danie, które można nawet podać na świątecznym stole.
Jagnięcina pieczona w folii
3 godziny 50 minut
Do przygotowania jagnięciny na 1 porcję potrzebne będą:
- polędwica jagnięca z kością w jednym kawałku – 200 g
- pomidor średniej wielkości – 1 szt.
- papryka słodka średniej wielkości – 1 szt.
- cebula średniej wielkości – 1 szt.
- sok z cytryny – 1 łyżka. l.
- sól, kminek, mielona kolendra, ostra czerwona papryka – do smaku
- Przygotuj jagnięcinę. Natrzyj sokiem z cytryny i mieszanką przypraw (sól, kminek, mielona kolendra, ostra czerwona papryka). Przełóż do miski i przykryj pokrywką lub przykryj folią spożywczą. Marynować w lodówce przez 2-3 godziny.
- Pomidora pokroić w krążki, cebulę w duże półpierścienie, a słodką paprykę w krążki.
- Przygotuj folię do pieczenia. Weź arkusz folii o wymiarach około 35 x 35 cm i połóż go na stole warsztatowym. Na wierzchu ułóż marynowaną polędwicę jagnięcą.
- Na jagnięcinę ułóż warstwami pomidory, cebulę i krążki słodkiej papryki. Dodaj sól do smaku. Zawiń brzegi folii do środka, zaginając je i zaciskając u góry. Staraj się, aby nie przylegał zbyt ciasno do potrawy.
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Połóż owiniętą w folię jagnięcinę na ruszcie i umieść ją na środkowym ruszcie. Piec 40–50 minut. Gotowość najlepiej sprawdzić specjalną sondą. Temperatura w pełni ugotowanej jagnięciny wynosi około 67-70°C.
- Połóż jagnięcinę wraz z warzywami na talerzu. Zalać sokiem wypuszczonym podczas pieczenia. Można ozdobić listkami świeżych ziół (pietruszka, kolendra, mięta).
Pomocna wskazówka: Jagnięcinę według tego przepisu można także przyrządzić na grillu zamontowanym na ruszcie. Tylko w tym przypadku należy zastosować kilka warstw folii, aby mięso było dokładnie wysmażone i nie przypaliło się.
Przy okazji: Jagnięcinę pieczoną w folii marynuje się w lodówce przez 2-3 godziny, ale mięso według tego przepisu najlepiej przyrządzać, jeśli schab zostawimy na noc w lodówce.
Łoś pieczony w folii
Mięso z łosia to produkt delikatny i niełatwo go znaleźć w sklepach. Samo w sobie jest to dość twarde mięso, ale pieczone w folii zawsze okazuje się soczyste i bardzo delikatne. Dzięki tej metodzie obróbki cieplnej produkt nie wysycha, ponieważ duszenie odbywa się we własnym soku. Dzięki boczkowi mięso łosia staje się jeszcze bardziej miękkie i aromatyczne.
Łoś pieczony w folii
Do przygotowania mięsa z łosia na 6 porcji potrzebne będą:
- mięso łosia (można zastąpić wołowiną) – 2 kg
- boczek – kilka pasków
- czosnek – 4 ząbki
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Przygotowane mięso z łosia osusz, natrzyj solą i pieprzem. Czosnek pokroić w plasterki, zrobić kilka płytkich nacięć w mięsie i nafaszerować je czosnkiem.
- Mięso łosia zawiń szczelnie w boczek i zabezpiecz sznurkiem szefa kuchni. Smażymy na patelni ze wszystkich stron na złoty kolor.
- Blachę do pieczenia wyłóż folią, obficie posmaruj olejem, włóż mięso i szczelnie zawiń. Piec w piekarniku nagrzanym do 90°C przez 5 godzin. Podawać na ciepło lub na zimno.
Uwaga dla właściciela: Przed gotowaniem mięso łosia można marynować przez jeden dzień, polewać musztardą, ulubionymi przyprawami, solą i pieprzem. Marynować najlepiej w workach próżniowych.
Przy okazji: Aby mięso łosia lepiej się marynowało, można zastosować zmiękczacz – specjalne urządzenie, które wykonuje nakłucia wieloma kolcami i zmiękcza mięso.
Pieczona wołowina na otwartym ogniu
Rostbef to produkt uniwersalny. Można go jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło; i połóż na kanapce, zawiń w rulon i nadziewaj. Najważniejsze jest prawidłowe upieczenie. Mięso powinno być różowe w środku (lub czerwone w zależności od pożądanego stopnia wysmażenia), miękkie, ze złocistobrązową skórką.
Pieczona wołowina na otwartym ogniu
Do przygotowania rostbefu na 6 porcji potrzebne będą:
- kawałek rostbefu lub polędwicy wołowej – 1,2 kg
- olej roślinny – 50 ml
- musztarda – 30 g
- czosnek – 6 ząbków (30 g)
- rozmaryn – 1 pęczek (20 g)
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- masło do podania
- długa bagietka do podania
- Odetnij wszystkie folie z mięsa, natrzyj solą i pieprzem, a następnie olejem roślinnym. Odczekaj 20-30 minut, a następnie zawiąż sznurkiem kuchennym.
- Przygotuj 4 kawałki folii o długości 50–60 cm, ułóż je jeden na drugim, na krzyż. Czosnek rozgnieć płaską stroną noża, obierz i połóż na środku folii. Użyj rąk, aby zapamiętać rozmaryn i dodać go do czosnku. Skropić pozostałym olejem.
- Smażyć kawałek mięsa na wysokich węglach ze wszystkich stron na złoty kolor. Mięso posmaruj pędzelkiem ze wszystkich stron musztardą i połóż na czosnku i rozmarynie (najlepiej położyć na wierzchu część goździków i gałązek, resztę pozostawić pod mięsem).
- Mięso szczelnie zawiń w folię. Umieścić na stojaku z dala od rozżarzonych węgli lub na średnio-niskim grillu. Gotuj, obracając co 2 do 3 minut, aż do uzyskania pożądanej gotowości, od 12 do 25 minut. Zdjąć z ognia i odstawić na 10 minut, następnie rozpakować i pokroić w cienkie plasterki.
- Przed podaniem przekrój bagietkę wzdłuż na pół, ale nie do końca, otwórz ją jak książkę i posmaruj obie połówki masłem. Do bagietki włożyć pokrojoną w plasterki rostbef, zamknąć i pokroić w poprzek na porcje. Podawaj natychmiast.
Uwaga dla właściciela: Pieczeń wołowa, podobnie jak barszcz, następnego dnia staje się smaczniejsza – pod warunkiem, że ugotujesz ją na węglach, a nawet wędzisz. Gdy mięso ostygnie, wkładamy je na noc do lodówki.
Przy okazji: Tak przygotowaną pieczeń wołową można wykorzystać do klasycznego włoskiego dania Vitello tonnato. Najczęściej wykorzystuje się tam cielęcinę, ale częstym gościem w tym daniu jest także dojrzała wołowina.
Wołowina z trzema warstwami nadzienia
Wołowina z trzema warstwami nadzienia to bardzo piękna i smaczna bułka, idealna na świąteczny stół. Przygotowanie tego dania wcale nie jest trudne, zwłaszcza, że mięso pieczone w folii zawsze okazuje się soczyste i delikatne. W razie potrzeby podawaj tę wołowinę z sosem borówkowym lub żurawinowym; danie na tym skorzysta.
Wołowina z trzema warstwami nadzienia
Do przygotowania wołowiny na 2 porcje potrzebujesz:
- polędwica wołowa w jednym kawałku – 400 g
- jaja C0 – 2 szt.
- masło – 50 g
- ser twardy – 50 g
- mleko – 2 łyżki. l.
- słodki…