Co ugotować z mięsa mielonego? Wszystko, od makaronów i zapiekanek po bułki i faszerowaną cukinię

Co ugotować z mięsa mielonego? Wszystko, od makaronów i zapiekanek po bułki i faszerowaną cukinię

Co ugotować z mięsa mielonego? Wszystko, od makaronów i zapiekanek po bułki i faszerowaną cukinię

Roman Ryżow 21 marca 2024 r

Doświadczeni szefowie kuchni wiedzą, jak przygotować dziesiątki dań z mięsa mielonego w dosłownie pół godziny. Mogą to być kotlety, makarony, gulasze, burgery, pierogi i wiele innych. Mięso mielone sprawi, że każde danie będzie bardziej satysfakcjonujące, a ponieważ mięso mielone nie wymaga długiego gotowania, nie będziesz musiał stać godzinami przy kuchence. Ponadto mięso mielone jest bardzo wygodne, ponieważ można je przygotować w nadmiarze, a następnie zamrozić w porcjach. Powiemy Ci bardziej szczegółowo, jakie mięso wybrać do pysznego mięsa mielonego, co do niego dodać i jak go wykorzystać.

Co ugotować z mięsa mielonego? Wszystko, od makaronów i zapiekanek po bułki i faszerowaną cukinię

Treść artykułu:

  • Z czego zrobić mięso mielone?
  • Sprzęt do przygotowania mięsa mielonego
  • Co dodać do mięsa mielonego?
  • Po co ugniatać i ubijać mięso mielone?
  • Shawarma z mięsem mielonym
  • Dietetyczne kotlety z mięsa mielonego
  • Ratatuj z mięsem mielonym
  • Chleb z mięsa mielonego
  • Pide tureckie z mięsem mielonym i pomidorami
  • Klasyczna zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym w piekarniku
  • Cukinia zapiekana z mięsem mielonym w piekarniku
  • Leniwe gołąbki z mielonego kurczaka
  • Makaron granatowy z mielonym indykiem
  • Faszerowane papryki w sosie pomidorowym
  • Kotlety Mięsne Z Jajkiem

Z czego zrobić mięso mielone?

Istnieje opinia, że ​​do mięsa mielonego można użyć dowolnego mięsa, także starego lub bardzo żylastego. Jednak nie jest to do końca prawdą. Rzeczywiście nie ma sensu wybierać kawałków premium, lepiej je zostawić do steków lub kotletów. W przypadku mięsa mielonego odpowiednie są tańsze, ale wysokiej jakości kawałki. Lepiej jest brać świeże, schłodzone mięso, ale można też użyć mięsa mrożonego. Najważniejsze jest, aby rozmrozić go w lodówce, a nie w pobliżu grzejnika lub w kuchence mikrofalowej.

Do mielonej wołowiny idealna jest łopatka lub mostek, do wieprzowiny – kark, ale jagnięcinę lepiej gotować z uda lub zadu. Mielonego kurczaka i indyka przygotowuje się z dowolnej części ptaka, po usunięciu skóry.

Prawie każde mięso mielone można łączyć: tylko na tym zyskuje. Na przykład na 1 kg wołowiny można wziąć 500 g kurczaka lub indyka – produkt będzie wilgotny, ale wcale nie tłusty. W każdym sklepie mięsnym można znaleźć tzw. „domowe” mięso mielone, składające się z wołowiny i wieprzowiny w proporcji 1:1.

Sprzęt do przygotowania mięsa mielonego

Do przygotowania mięsa mielonego najwygodniej jest użyć zwykłej maszynki do mięsa.
Do przygotowania mięsa mielonego najwygodniej jest użyć zwykłej maszynki do mięsa.

Najwygodniejszym gadżetem do przygotowania mięsa mielonego jest oczywiście maszynka do mięsa. Ostrze rozdrabniacza robota kuchennego zamieni mięso w papkę i straci dużo soku. Jeśli przygotowujesz kotlety lub zapiekankę, wybierz najmniejszy ruszt w maszynce do mięsa lub jeszcze lepiej dwukrotnie przewiń mięso mielone. Ale do gotowania możesz potrzebować dużego grilla, na przykład kebabów lula. Pamiętaj, że soczystość mięsa mielonego zależy bezpośrednio od zawartego w nim tłuszczu, dlatego do cielęciny często dodaje się smalec lub tłuszcz z ogona. Jeśli jednak wolisz dietetyczne mięso mielone, to wybierz tylko pierś drobiową lub całkowicie chudą wołowinę.

Co dodać do mięsa mielonego?

Aby mięso mielone było smaczniejsze, a jednocześnie poprawiało jego strukturę, można zastosować różne dodatki. Na przykład drobno posiekane warzywa – cebula, marchew, dynia, kapusta itp. Zawarta w nich woda sprawia, że ​​mięso mielone jest bardziej soczyste. Do kotletów często dodaje się warzywa smażone na oleju, a następnie rozgniatane na puree, aby były puszyste.

Do mięsa mielonego na zapiekanki i suflety można dodać śmietanę, śmietanę bezkwasową i skrobię kukurydzianą. Do klopsu i farszu na faszerowaną paprykę dodać bulion warzywny lub wodę. Kucharze do pierogów i mielonej kiełbasy dodają wodę z lodem lub po prostu pokruszony lód. Nawiasem mówiąc, można go zastąpić wodą mineralną z gazem.

Aby uzyskać gęstszą konsystencję, do mięsa mielonego dodaje się bułkę tartą, płatki owsiane i różne zboża. Czerstwy chleb namoczony w mleku lub wodzie pomoże nadać mu puszystość i miękkość.

Kefir często dodaje się do mielonych pasztetów i innych wypieków. Ten produkt zawiera aktywne składniki, które pomogą zmiękczyć i rozbić kolagen w mięsie, nadając mu delikatniejszy smak. Ponadto kefir dodaje świeżości i pomaga zatrzymać płyn w mięsie mielonym.

Do mięsa mielonego dodaje się sól, czarny pieprz, posiekane zioła i różne przyprawy do smaku i w zależności od tego, jakie danie planujesz ugotować.

Po co ugniatać i ubijać mięso mielone?

Mięso mielone wymaga ugniatania i ubijania, podobnie jak ciasto.
Mięso mielone wymaga ugniatania i ubijania, podobnie jak ciasto.

Prawidłowe mięso mielone wymaga ugniatania niemal w taki sam sposób jak ciasto. Najlepiej robić to rękami, po założeniu rękawiczek. Dzięki temu struktura mięsa mielonego staje się naprawdę jednorodna, a sól i przyprawy są równomiernie rozłożone.

Aby kotlety i klopsiki dobrze zachowały swój kształt i nie rozpadły się, mięso mielone należy ubić, to znaczy kilka razy mocno rzucić na powierzchnię roboczą lub przenieść z jednej dłoni na drugą. W ten sposób włókna mięsne zostają otoczone tłuszczem i stają się bardziej lepkie. Aby efekt był jak najsilniejszy, mięso mielone należy po tym trochę schłodzić.

Oferujemy Państwu wybór, w którym znajdziecie 11 przepisów z mięsem mielonym: od makaronów i zapiekanek po bułki i faszerowaną cukinię.

Shawarma z mięsem mielonym

Shawarma z mięsem mielonym
Shawarma z mięsem mielonym

Shawarma z mięsem mielonym to prosta i bardzo domowa wersja tego ukochanego dania. Przecież dobre siekane mięso nie jest gorsze od kurczaka czy indyka pieczonego na rożnie!

40 minut

2 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

cienki chlebek pita – 2 szt.

pulpa wieprzowa – 150 g

pulpa wołowa – 150 g

olej roślinny – 2 łyżki. l.

czosnek – 2 ząbki

mielona wędzona papryka – 1/2 łyżeczki.

Aby przesłać:

pomidory – 300 g

ogórki – 150 g

ser twardy – 120 g

cebula czerwona – 100 g

liście sałaty – 6 szt.

natka pietruszki – 2 gałązki

Do sosu:

śmietana 20% tłuszczu – 60 g

sos pomidorowy – 25 g

musztarda – 10 g

sól

świeżo zmielony czarny pieprz

1. Przepuść miąższ wieprzowo-wołowy przez maszynę do mięsa z drobną siatką. Dopraw mieloną papryką. Na dużej patelni rozgrzej olej, dodaj mięso i rozbijając grudki szpatułką i mieszając, smaż na średnim ogniu przez około 7 minut.

2. Przełóż czosnek przez prasę i dodaj na patelnię z mięsem mielonym. Doprawić solą i pieprzem. Gotuj na średnim ogniu przez kolejne 3 minuty. Pozwól ostygnąć.

3. Najpierw pokrój ogórki w długie i cienkie podłużne talerze, a następnie w paski. Jeśli owoce są bardzo duże, usuń nasiona. Pomidory przekroić na pół i łyżeczką usunąć sok. Pozostały miąższ pokroić w małe plasterki lub paski, według własnego gustu. Czerwoną cebulę pokroić w cienkie pierścienie.

4. Drobno posiekaj liście pietruszki. Zetrzyj ser na grubej tarce.

5. W małej misce połącz śmietanę, sos pomidorowy i musztardę. Sól i pieprz do smaku. Dokładnie wymieszaj.

6. Połóż arkusze cienkiego chleba pita na powierzchni roboczej. Połowę każdego z nich posmaruj powstałym sosem, pozostawiając wolne brzegi o szerokości około 7 cm. Na wierzchu rozłóż sałatę, mięso mielone, a także cebulę, ogórki, pomidory i natkę pietruszki.

7. Posypać tartym serem. Złóż krawędzie arkuszy pity do wewnątrz i ostrożnie zawiń nadzienie tak, aby było szczelnie zamknięte.

8. Na suchej patelni grillowej podsmaż shawarmę ze wszystkich stron i od razu podawaj. Każdą shawarmę możesz przeciąć na pół: ułatwi to jedzenie.

PRZY OKAZJI

Do nadzienia shawarma według tego przepisu sugerujemy użycie mieszanego mięsa mielonego, tzw. „domowego” (wołowina i wieprzowina 1:1). Możesz wziąć dowolny, nawet kurczaka.

UWAGA DO GOSPODARKI

Shawarma z mięsem mielonym nabierze jaśniejszego, pikantnego smaku, jeśli do nadzienia dodamy odrobinę pikantnej koreańskiej marchewki wraz ze wszystkimi oferowanymi warzywami.

Dietetyczne kotlety z mięsa mielonego

Dietetyczne kotlety z mięsa mielonego
Dietetyczne kotlety z mięsa mielonego

Aby przygotować naprawdę dietetyczne kotlety, musisz wybrać odpowiednie mięso mielone. Można go przygotować z piersi kurczaka, chudej wieprzowiny lub wołowiny. Na metkach w sklepach takie mięso mielone nazywa się „chude”.

40 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

mielona pierś z kurczaka lub chuda wieprzowina – 600 g

papryka czerwona – 2 szt., 250 g

marchewka – 1 szt., 100 g

seler naciowy – 4 łodygi, 100 g

czosnek – 3 ząbki

olej roślinny – 2 łyżki. l.

sól

świeżo zmielony czarny pieprz

1. Drobno posiekaj słodką paprykę. Czosnek, marchewkę i seler pokroić w średnią kostkę. Wszystkie warzywa lekko smażymy na oleju na małym ogniu przez 5 minut. Lekko ostudzić.

2. Przygotowane warzywa zmiel w robocie kuchennym lub blenderze i wymieszaj z mięsem mielonym. Doprawiamy solą i pieprzem, ugniatamy na gładką masę.

3. Mokrymi rękami uformuj kotlety o masie około 50 g. Włącz parowar na maksymalną temperaturę. Jeśli nie masz urządzenia do gotowania na parze, natłuść żaroodporny durszlak olejem i umieść go nad rondelkiem napełnionym w jednej trzeciej wrzącą wodą. Zamknij pokrywkę i gotuj kotlety na parze przez 20 minut.

UWAGA DO GOSPODARKI

Te kotlety można przygotować z fileta z indyka i mięsa z piersi.

PRZY OKAZJI

Jako sos do tych kotletów możesz podać jogurt z ziołami i czosnkiem.

Ratatuj z mięsem mielonym

Ratatuj z mięsem mielonym
Ratatuj z mięsem mielonym

Ratatouille będzie bardziej satysfakcjonujące, jeśli zostanie ugotowane z mięsem mielonym. Polecamy delikatne mięso z indyka, które nie dominuje nad smakiem warzyw.

50 minut

6 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

pomidory – 7 szt.

bakłażany – 3 szt.

mięso mielone z indyka – 500 g

cukinia – 2 szt.

jajka – 1 szt.

czosnek – 1 ząbek

oliwa z oliwek – 1 łyżeczka.

suszona bazylia – 1/2 łyżeczki.

sól

świeżo zmielony czarny pieprz

1. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Mięso mielone połączyć z jajkiem, solą i pieprzem, wymieszać.

2. Cukinię i bakłażana pokroić w plastry o grubości około 1 cm. 4 pomidory pokroić w plasterki, resztę drobno posiekać do sosu. Posiekaj czosnek.

3. Odbierz niewielką ilość mięsa mielonego i uformuj z niego płaski placek o grubości i średnicy pokrojonych warzyw. Połóż go na plasterku bakłażana. Połóż tę „kanapkę” na krawędzi żaroodpornej patelni. Połóż na nim plasterek cukinii i pomidora. Nasmaruj naczynie do pieczenia olejem i ułóż kawałki. Wypełnij cały formularz, na przemian warzywa z mięsem mielonym.

4. Na nadzienie pomidorowe włóż do miski blendera 3-4 pokrojone pomidory, czosnek i sól.

5. Na ratatouille polej sosem pomidorowo-czosnkowym. Posypać bazylią i piec 30-35 minut.

UWAGA DO GOSPODARKI

Aby uzyskać pikantny smak, do sosu pomidorowego można dodać odrobinę pikantnej adjiki.

PRZY OKAZJI

Koniecznie podawaj na stole chleb razem z ratatouille, bo potrzeba czegoś, żeby zebrać bardzo smaczny sok i sos z warzyw i mięsa.

Chleb z mięsa mielonego

Chleb z mięsa mielonego
Chleb z mięsa mielonego

Najczęściej jako przystawkę podaje się klops, pokrojony w plasterki. Jest dobre zarówno na zimno, jak i na ciepło. Świetnie sprawdzi się tutaj sos ziołowy na bazie jogurtu, kwaśnej śmietany lub innego fermentowanego produktu mlecznego.

2 godziny

8 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

duża cukinia – 5 szt.

mięso mielone wieprzowe – 500 g

papryka czerwona – 1 szt.

cebula czerwona – 1 szt.

cytryna – 1 szt.

jajka – 1 szt.

bułka tarta – 50 g

boczek – 4 paski

olej roślinny – 4 łyżki. l.

natka pietruszki – 3 gałązki

czosnek – 2 ząbki

płatki chili – 1 łyżeczka.

nasiona kminku – 1 łyżeczka.

sól

świeżo zmielony czarny pieprz

1. Cukinię pokroić wzdłuż w cienkie plasterki, posmarować olejem roślinnym. Rozgrzej karbowaną patelnię i ułóż kilka plasterków w jednej warstwie. Smażymy z obu stron do pojawienia się charakterystycznych pasków i przekładamy na talerz. Powtarzaj, aż cukinia zniknie.

2. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Dno tortownicy o średnicy 18–20…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja