Co ugotować z masłem orzechowym: od pożywnych tostów po niesamowitą zupę

Co ugotować z masłem orzechowym: od pożywnych tostów po niesamowitą zupę

Co ugotować z masłem orzechowym: od pożywnych tostów po niesamowitą zupę

Ksenia Woroncowa 01 marca 2024 r

Masło orzechowe łatwo znaleźć w sklepie spożywczym obok jego słodkich odpowiedników. Różni się od nich czystszym składem i szerszym repertuarem gastronomicznym: można go nie tylko posmarować na kanapce jako przekąskę, ale także wykorzystać do dań od sałatek po zupy. Makaron ma mnóstwo zastosowań kulinarnych, a my jesteśmy gotowi to udowodnić.

Tosty z masłem orzechowym i dżemem

Treść:

  • Co to jest masło orzechowe
  • Kto wynalazł masło orzechowe
  • Jak zrobić masło orzechowe w domu
  • Co ugotować z masłem orzechowym

Co to jest masło orzechowe

Klasyczne masło orzechowe to mielone ziarna orzechowe. I nic więcej! Najzdrowszy i najczystszy produkt ze sklepu będzie zawierał jedno słowo. Jest to rzadkie zjawisko; znacznie częściej spotykane są odmiany z dodatkiem oleju roślinnego, soli i substancji słodzących, takich jak miód czy czekolada. Makaron ten nie jest gorszy i nawet niektórzy uważają, że smakuje lepiej, ale jednocześnie jest bardziej kaloryczny i bardziej nadaje się do deserów. Masło orzechowe bez dodatków ma szerszy arsenał kulinarny – można je dodawać także do niesłodzonych dań na ciepło, ale o tym później.

Kto wynalazł masło orzechowe

Amerykanie najbardziej kochają masło orzechowe. Jest tam ważną częścią kuchni narodowej i jednym z obowiązkowych atrybutów śniadania. W pewnym momencie w Stanach Zjednoczonych masło orzechowe było szeroko promowane wśród mas jako źródło zdrowego białka roślinnego, które było również niedrogie. Kawałek chleba, pasta orzechowa, dżem – to prosty i szybki przepis na pełnowartościowy posiłek. Po prostu dodaj świeże warzywa.

Logiczne jest założenie, że masło orzechowe (lub masło, jak mówią w USA) zostało wynalezione przez Amerykanina. Jedna z popularnych wersji rzeczywiście to potwierdza: wynalazek przypisuje się George’owi Washingtonowi Carverowi, człowiekowi, który zrobił wiele, aby orzeszki ziemne stały się powszechnym produktem na stołach jego rodaków. Jednak wersja jest błędna i trzeba dziękować innym ludziom za istnienie makaronu.

I tak w 1884 roku Kanadyjczyk Marcellus Gilmore Edson opatentował produkt wykonany z mielonych prażonych orzeszków ziemnych. W 1895 roku Amerykanin John Harvey Kellogg opracował przepis na nieprzetworzoną pastę fasolową. Początkowo był to produkt leczniczy, przeznaczony dla osób niezdolnych do żucia mięsa. Dla nich było to alternatywne źródło białka. Na początku XX wieku masło orzechowe z leku stało się przysmakiem.

Następnie makaron niejednokrotnie uratował Stany Zjednoczone, jeśli nie przed głodem, to przed niedoborami żywności. W czasie Wielkiego Kryzysu i II wojny światowej pomagała wielu rodzinom. W Ameryce nadal uprawia się orzeszki ziemne w dużych ilościach, dlatego pasta jest niedroga, zwłaszcza w porównaniu z cenami w naszych supermarketach.

Jak zrobić masło orzechowe w domu

Niezależna organizacja Roskachestvo zaleca przygotowanie domowej roboty pasty z nieprażonych i niesolonych orzeszków ziemnych. Kupuj fasolę w przezroczystym opakowaniu, abyś mógł obejrzeć każdy orzech – nie powinno być śladów pleśni ani zgnilizny.

Przed przygotowaniem pasty wystarczy upiec surowe orzeszki ziemne w piekarniku lub na patelni. I koniecznie sprawdź datę ważności i spróbuj kilku ziaren – czerstwe mogą mieć gorzki smak, co oczywiście wpłynie na jakość i smak smarowidła.

Przepis na domowe masło orzechowe

Domowe masło orzechowe
Domowe masło orzechowe

Do zrobienia domowego masła orzechowego potrzebujesz:

  • 400 g niesolonych i nieprażonych orzeszków ziemnych
  • 2 łyżeczki pyszna sól morska
  • 1-1,5 łyżki. l. masło orzechowe

1. Połóż 400 g niesolonych i nieprażonych orzeszków ziemnych na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 5 minut.

2. Wymieszaj i gotuj przez kolejne 5 minut. Wyjmij patelnię z piekarnika i całkowicie ostudź.

3. Włóż orzechy do miski blendera, dodaj 2 łyżeczki. pyszna sól morska. Mielić przez 4-5 minut, aż powstanie gładka pasta orzechowa.

4. Aby uzyskać pożądaną konsystencję, rozcieńcz masę 1-1,5 łyżki. l. masło orzechowe. Jeśli chcesz uzyskać większą konsystencję, dodaj na początek 30–50 g orzechów więcej i odłóż je po upieczeniu w piekarniku. Posiekać nożem i dodać do przygotowanego makaronu, wymieszać. Chrupnięcie gwarantowane!

Przy okazji

Do domowego masła orzechowego możesz dodać miód lub cukier, kakao, czekoladę lub płatki kokosowe. Sól jest potrzebna, aby podkreślić i wzmocnić smak i słodycz orzeszków ziemnych. Olejek – dla delikatnej kremowej konsystencji.

Co ugotować z masłem orzechowym

Będziesz zaskoczony, ale przepisów jest naprawdę wiele. Klasyk to tosty z masłem orzechowym i dżemem. Tutaj wszystko jest proste: osusz dwie kromki chleba w tosterze lub na suchej patelni z obu stron. Lepiej jest użyć specjalnego chleba, tostów lub brioszki. Na jeden z plasterków rozsmaruj cienką warstwę masła orzechowego. Na wierzch połóż warstwę ulubionego dżemu (na przykład truskawkowego lub malinowego). Przykryj drugą kromką chleba i jak najszybciej zacznij jeść śniadanie.

W zimnych przekąskach masło orzechowe służy jako baza do gęstych i ciągnących się dressingów. Na przykład w sałatce z piersią kurczaka, selerem i jabłkami dressing orzechowy łączy smaki, konsystencję i sprawia, że ​​danie jest bardziej zbilansowane pod względem białka, tłuszczu i węglowodanów. Zwolennicy zdrowego odżywiania z pewnością to docenią.

Pasta idealnie nadaje się do deserów. W USA orzeszki ziemne często dodaje się do gotowych mieszanek do pieczenia. Możesz zrobić wszystko sam. Na przykład do bezglutenowych ciasteczek nie potrzeba ani grama mąki, wystarczy pasta, nieprażone orzeszki ziemne, cukier puder, jajko i szczypta soli.

Przedstawiamy dwa fajne przepisy na dania gorące, które z pewnością urozmaicą Twoją dietę.

Zupa dyniowa z masłem orzechowym

Ten przepis ma doskonały smak i prezentację. Aby znaleźć idealne proporcje składników, redaktorzy ugotowali aż pięć różnych opcji. Ten okazał się najbardziej udany – potwierdzą to ci, którzy chociaż raz próbowali gotować.

Zupa dyniowa z masłem orzechowym
Zupa dyniowa z masłem orzechowym

Do przygotowania zupy potrzebujesz:

  • 1,5 litra bulionu z kurczaka
  • 1 czerwona okrągła dynia o wadze około 1,5 kg
  • 2 duże słodkie ziemniaki
  • 1 szklanka masła orzechowego
  • 1,5 cm świeżego korzenia imbiru
  • 1 ząbek czosnku
  • kilka szczypiorku
  • 3 łyżki l. olej roślinny
  • 3 łyżeczki olej sezamowy
  • świeżo zmielony biały pieprz
  • 1 łyżeczka sól

1. Odetnij górę dyni (około ćwiartki). Za pomocą ostrej łyżki lub małego noża ostrożnie wydrąż miąższ i rdzeń z nasionami (bez rdzenia) z dyni, aż ścianki będą miały grubość około 3 cm.

2. Obrobioną dynię ułożyć otworem do dołu na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C na 40 minut.

3. W czasie pieczenia dyni pokrój jej miąższ i słodkie ziemniaki na duże kawałki, posmaruj olejem roślinnym i ułóż na blasze do pieczenia. Wstawić do piekarnika pod blachę do pieczenia z całą dynią i piec do miękkości, 30-40 minut. Lekko ostudzić. Nie wyłączaj piekarnika.

4. Posiekaj czosnek i imbir i usmaż na pozostałym oleju roślinnym.

5. Do blendera włóż dynię, bataty, czosnek imbirowy i masło orzechowe. Wlać połowę bulionu, ubić na gładką masę.

6. Zupę wlać do rondla, dodać pozostały bulion, doprawić solą i pieprzem. Doprowadź do wrzenia, gotuj przez 15 minut.

7. Zupę wlać do upieczonej dyni i wstawić ponownie do piekarnika na 15 minut. Dodaj olej sezamowy na 2 minuty przed końcem smażenia. Podawać od razu, posypane posiekanym szczypiorkiem.

Makaron z indykiem w sosie orzechowym

Orzeszki ziemne świetnie komponują się z indykiem. Najłatwiejszym sposobem połączenia tych dwóch rzeczy jest zrobienie makaronu. Zaletą przepisu jest prostota i szybkość przygotowania: maksymalnie 30 minut i pożywny obiad gotowy.

Makaron z indyka w sosie orzechowym
Makaron z indykiem w sosie orzechowym

Do przygotowania makaronu potrzebujesz:

  • 300 g makaronu (pszennego lub soba)
  • 500 g filetu z piersi indyka
  • 4 liście kapusty pekińskiej
  • 2 marchewki
  • 4-5 łodyg zielonej cebuli
  • 1 pęczek kolendry
  • 1/4 szklanki orzeszków ziemnych
  • 1 łyżka. l. olej roślinny
  • 1/4 szklanki masła orzechowego
  • 1/4 szklanki sosu sojowego
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki l. Miód
  • 2 cm korzeń imbiru
  • 1 łyżka. l. ocet ryżowy
  • 1 łyżeczka ciemny olej sezamowy
  • 1 łyżeczka ostry sos, taki jak sriracha, opcjonalnie
  1. Przygotuj sos. Zetrzyj imbir na drobnej tarce, posiekaj czosnek lub przepuść przez prasę. W misce wymieszaj wszystkie składniki sosu na gładką masę.
  2. Filet z piersi indyka pokroić w warstwy o grubości 1 cm, następnie pokroić w kostkę.
  3. Marchewkę obierz i pokrój w cienkie paski. Posiekaj kapustę pekińską. Pokrój zieloną cebulę ukośnie na kawałki o długości 2-3 cm.
  4. Makaron ugotować we wrzącej, osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedź na durszlaku.
  5. Rozgrzej olej roślinny na dużej patelni na średnim ogniu. Dodaj indyka i gotuj, często mieszając, aż do złotego koloru, od 4 do 5 minut.
  6. Dodać kapustę pekińską, marchewkę i dymkę i smażyć razem 2 minuty.
  7. Na patelnię dodać makaron i sos orzechowy, dobrze wymieszać i smażyć 2-3 minuty.
  8. Grubo posiekaj orzeszki ziemne i liście kolendry i posyp je na talerzu. Podawać do stołu.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #orzeszki ziemne #masło orzechowe #masło orzechowe #co ugotowaćPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja