Z pewnością widziałeś tę bardzo dziwną kapustę, bardzo podobną do rzepy, w supermarketach i na rynku. To jest „kapusta” rzepa„- kalarepa. I nie jest to warzywo korzeniowe ani liściaste, ale przerośnięta łodyga, która smakuje jak łodyga białej kapusty, tylko o wiele delikatniejsza i słodsza. Jak gotować kalarepę? Można go jeść na surowo, duszony, gotowany na wolnym ogniu, pieczony, faszerowany. Na każdą metodę gotowania mamy dla Ciebie sprawdzony przepis.
Słowo „kalarepa” pochodzi od niemieckiego kohl – „kapusta” i rübe – „rzepa”. Słodka kalarepa o orzechowych nutach w smaku rośnie jakby siedziała na ziemi. Jeśli urosnie za bardzo, nabierze silnego aromatu kapusty. Mała kapusta jest słodsza i ma łagodniejszy smak.
Rodzaje kalarepy
Sezon na kalarepę przypada na jesień. Można znaleźć kalarepę w kolorze bladozielonym lub różowo-liliowym. Zielonkawa kalarepa nazywana jest „białą”, a różowa kalarepa nazywana jest „fioletową” lub „czerwoną”. Jednak niezależnie od koloru, wnętrze kalarepy jest zawsze białe i smakuje praktycznie tak samo, dlatego kolor warzywa wpływa jedynie na wizualne postrzeganie potrawy.
Jak wybrać kalarepę
Wybierz kalarepę wielkości piłki tenisowej (o średnicy 6-7,5 cm) – twardą, bez plam, o jasnej barwie, najlepiej ze świeżymi liśćmi. Małych nie trzeba nawet czyścić, wystarczy opłukać je pod bieżącą wodą.
Jak gotować kalarepę
Kalarepę spożywa się na surowo w sałatkach (można dodać także jej liście), gotowaną na maśle, gotowaną w wodzie lub gotowaną na parze, np. w porcjowanych foremkach, nadziewaną i pieczoną, smażoną w cieście. Z chrupiącej, słodkawej kalarepy przygotowuje się pyszne puree. Można go przygotować według dowolnego przepisu na rzepę.
Połączenie kalarepy z innymi produktami
Kalarepa dobrze komponuje się z pomidorami, śmietaną, serem, szczypiorkiem, natką pietruszki i koperkiem. Dobrze smakuje z kremowymi sosami, np. holenderskim czy beszamelowym.
Kalarepa
Gotowanie kalarepy
Przystawka z kalarepy
Szybka przekąska z kalarepy i gruszek z oryginalnym dressingiem i orzechami może być aperitifem lub deserem. Niezależnie od momentu podania, przyciągnie uwagę i zapadnie w pamięć każdemu smakoszowi.
Kalarepa Z Gruszkami
Zupa kalarepa
Używanie kapusty do zupy jest powszechne, ale wiele osób nie lubi gotowanej kapusty. Kalarepa w zupie to inna sprawa, nie wykipia, ale pozostaje chrupiąca i lekko słodka. Jeśli chcesz, aby zupa kalarepowa była pożywna, po prostu zastąp wodę bulionem mięsnym lub drobiowym. Swoją drogą, w tym daniu dobrze będzie brzmieć także wołowina, kurczak, indyk czy kaczka. Można je dodać do talerza tuż przed podaniem.
Zupa kalarepa
Gorące danie główne z kalarepy
Czy lubisz faszerowane warzywa? Dlaczego więc jeszcze nie próbowałeś niemieckiej faszerowanej kalarepy? Rzepa kapuściana świetnie nadaje się do farszu, ponieważ dobrze zachowuje swój kształt podczas obróbki cieplnej i nie traci swojego pierwotnego smaku. Weź to danie jako podstawę i poeksperymentuj z nadzieniem – niech kalarepa nie będzie po niemiecku, ale po twojemu.
Kalarepa po niemiecku
Kalarepa świetnie nadaje się do smażenia w głębokim tłuszczu, ponieważ nie rozpada się podczas gotowania. Można go najpierw zanurzyć w cieście, a następnie usmażyć w głębokim tłuszczu lub użyć bułki tartej. Do tego dania sugerujemy użycie drobnej mąki kukurydzianej. Nada panierce rozpoznawalny smak i jasny kolor całej potrawie (przepis znajdziesz tutaj).
Kalarepa w cieście kukurydzianym
Pieczenie z kalarepą
Podawaj te smaczne i satysfakcjonujące pączki jako samodzielne danie, z kwaśną śmietaną lub jogurtem naturalnym lub jako dodatek do dań mięsnych i rybnych.
Knedle z kalarepą
Kalarepa pod względem białka, węglowodanów i witamin konkuruje z brukselką, a pod względem zawartości witaminy C nie ustępuje cytrynie.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kalarepa #Olga Zakharova #co ugotowaćPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych