Co ugotować na obiad: 5 prostych przepisów
Każdego dnia w głowach milionów ludzi pojawia się pytanie: co ugotować na obiad, aby był szybki, smaczny, zbilansowany, nie nudny i niedrogi? Zgadzam się, po szczególnie trudnym dniu w pracy nie bardzo masz ochotę na kulinarne wyczyny, a zamawianie pizzy pięć wieczorów w tygodniu też nie wchodzi w grę. Jest na to rozwiązanie: musisz wybierać potrawy, które szybko się gotują, stosować techniki i triki oszczędzające czas oraz zaznajomić się z różnymi gadżetami kuchennymi. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce wszystko jest prostsze niż kiedykolwiek.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Dlaczego potrzebujemy materiałów eksploatacyjnych?
- Metoda posiłków jednogarnkowych i dlaczego jest wygodna
- Kilka słów o pomocnikach kuchennych
- Kuskus ze smażonymi warzywami i grzybami
- Ryż z kiełbaskami od Gordona Ramsaya
- Makaron krewetkowy w kremowym sosie
- Łosoś z warzywami w folii
- Kurczak z adjika i warzywami korzeniowymi
Dlaczego potrzebujemy materiałów eksploatacyjnych?
Aby w każdej chwili móc przygotować owsiankę z siekiery, warto mieć pod ręką zapas kompatybilnych produktów, najlepiej o długim terminie przydatności do spożycia, np. makarony, płatki zbożowe, mrożone warzywa, ciasta, półprodukty gotowe produkty mięsne, pomidory w puszkach, fasola, duszone mięso itp. d. A różnorodne przyprawy pomogą Ci ugotować najprostszą pierś z kurczaka co najmniej siedem dni w tygodniu i za każdym razem uzyskać nowe danie.
Włącz do swojej diety świeże warzywa, które nie wymagają gotowania, a także ryby gotowane maksymalnie 15 minut, grzyby uprawne i drób.
Metoda posiłków jednogarnkowych i dlaczego jest wygodna
Metoda dania jednogarnkowego polega na przygotowaniu dania z kilku składników dosłownie „w jednym garnku”, czyli pojemniku
Podczas gotowania stosuj metodę posiłków jednogarnkowych, co oznacza „w jednym garnku”. W ten sposób szybko i bez zbędnych brudnych naczyń przygotujesz danie z kilku składników. To także świetny sposób na wykorzystanie produktów, które już zalegają w lodówce.
Na przykład gulasze i zupy przygotowuje się w tej samej misce. Wystarczy dodawać składniki po kolei, biorąc pod uwagę czas ich gotowości, a wtedy wszystkie smaki się połączą. Jako składnik mięsny nadają się na przykład mrożone klopsiki, kiełbaski, kupaty, cevapchichi lub dobrej jakości gulasz. A jeśli masz w zamrażarce gotowy bulion (dym) lub po prostu koncentrat warzywny, to danie można przygotować dosłownie w 30 minut.
Różne frytki to także doskonała propozycja na szybki obiad. Mięso, warzywa, rośliny strączkowe i sosy szybko smaży się w woku w wysokiej temperaturze, co pozwala uzyskać zdrowe i smaczne danie przy minimalnym wysiłku i czasie.
Curry to danie składające się z mięsa lub owoców morza smażonych z warzywami i mlekiem kokosowym. Używaj drobiu lub marynowanej polędwicy wieprzowej, a także mrożonych warzyw. Jako dodatek możesz wziąć ryż w torebkach, ponieważ nie trzeba go myć ani moczyć. Wystarczy wrzucić go do wrzącej wody i po 15 minutach płatki będą gotowe.
Każdy makaron będzie gotowy w maksymalnie 10–15 minut. W tym czasie można szybko podsmażyć cebulę, marchewkę, cukinię, dodać śmietanę lub passatę, następnie lekko podgrzać – sos jest gotowy. Lub szybko, nawet bez rozmrażania, zagotuj w rondlu koktajl z owoców morza, dodaj go do makaronu i posyp serem.
Kilka słów o pomocnikach kuchennych
Nie zapomnij o pomocnikach kuchennych: powolnej kuchence z opóźnionym startem, piekarniku z funkcją grilla, parowarze, kuchence mikrofalowej i robocie kuchennym (lub tarce obrotowej). Ich użycie znacznie przyspieszy i uprości gotowanie, bo zawsze miło jest, gdy inni pracują! Ponadto nowoczesne urządzenia często wyposażone są w timer, a potrawy gotowane na parze lub z minimalną ilością oleju uważane są za zdrowsze, zwłaszcza na obiad.
Kuskus ze smażonymi warzywami i grzybami
Kuskus ze smażonymi warzywami i grzybami
Kuskus to zboże, które gotuje się bardzo szybko. Oprócz tego weź wszelkie grzyby i warzywa, które są pod ręką. A jeśli chcesz, żeby Twój obiad był bardziej sycący, ser Adyghe pokrój w grube plastry, podsmaż na oleju i ułóż obok kuskusu.
przygotowanie 5 min
gotowanie 15 min
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
1 szklanka kuskusu
1 średnia cukinia lub cukinia
1 słodka papryka
1 duża czerwona cebula
100 g shiitake
100 g mrożonego zielonego groszku
oliwa z oliwek
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
1. Zaparz kuskus z 1 szklanką wrzącej wody i soli, przykryj pokrywką i ręcznikiem, odstaw na 5 minut.
2. Przygotować grzyby, w razie potrzeby odciąć twarde łodygi, duże kapelusze pokroić w plasterki. Cebulę, cukinię i paprykę pokroić w drobną kostkę.
3. Na patelni rozgrzać olej, smażyć warzywa (w tym groszek) i grzyby na dużym ogniu, mieszając, aż uzyskają złoty kolor, 5 minut.
4. Dodać kuskus, sól i pieprz, dokładnie wymieszać, podgrzewać 1-2 minuty. Podawaj natychmiast.
Uwaga dla gospodyni
Zamiast shiitake można użyć innych grzybów uprawnych: pieczarek, eringi, enoki, boczniaków itp.
Przydatne rady
Jeśli usuniesz łodygi grzybów, nie wyrzucaj ich, ale zamroź do wykorzystania w przyszłości. Doskonale nadają się do bulionów, sosów i nadzień.
Ryż z kiełbaskami od Gordona Ramsaya
Ryż z kiełbaskami od Gordona Ramsaya
Kluczowym składnikiem tego przepisu jest smażenie kiełbasek, takich jak kupaty. Możesz użyć zwykłego mięsa mielonego, ale musisz dodać do niego pikantne warzywa i przyprawy, a kiełbasy już to wszystko mają. Potraktuj więc ich wybór poważnie: to oni określą smak potrawy.
20 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
4 duże (800 g) surowe kiełbaski do grillowania według upodobań
300 ml bulionu drobiowego, mięsnego lub warzywnego
1 duża (250 g) czerwona papryka
1 duża (200 g) czerwona cebula
150 g ryżu długoziarnistego
50 ml białego wytrawnego wina
3 ząbki (15 g) czosnku
1 łyżka. l. oliwa z oliwek
1 łyżka. l. słodka mielona papryka
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
Aby przesłać:
1 duży (250 g) pomidor
4 łodygi (20 g) zielonej cebuli
4 gałązki (10–12 g) natki pietruszki
1. Cebulę pokroić w cienkie półpierścienie, paprykę w średnią kostkę. Czosnek rozgnieć i drobno posiekaj. Zdejmij osłonkę z kiełbas i rękami pokrój kiełbaski na małe kawałki.
2. Na dużej głębokiej patelni rozgrzej olej, dodaj cebulę, smaż na średnim ogniu przez 2-3 minuty. Dodać paprykę i czosnek, smażyć 1 minutę.
3. Zwiększ temperaturę do maksymalnej. Przesuń warzywa bliżej boków patelni, a kiełbaski połóż na środku. Smażyć, cały czas mieszając i stopniowo mieszając kiełbaski z warzywami, aż uzyskają złocisty kolor.
4. Doprawić zawartość patelni papryką i wymieszać. Dodaj ryż i smaż mieszając przez 30 sekund. Niech ryż wchłonie wszystkie smaki.
5. Dolać białe wino i bulion/wodę. Pieprz i, jeśli to konieczne, sól. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Zmniejsz ogień do średniego i gotuj na wolnym ogniu, aż ryż będzie prawie gotowy, około 15 minut.
6. Pokrój zieloną cebulę w cienkie plasterki i podawaj. Pomidora pokroić w średnią kostkę. Na patelnię dodaj pomidora i zieloną cebulę, wymieszaj i zdejmij z ognia. Dodać natkę pietruszki, wymieszać i podawać.
Przydatne rady
Zamiast czerwonej cebuli można użyć zwykłej cebuli, ale dla bardziej wyrafinowanego smaku użyj szalotki lub pora.
Uwaga dla gospodyni
Wybierz kiełbaski według własnego gustu: wieprzowa, wołowa, kurczakowa. Do tego dania idealnie nadają się pikantne kiełbaski po włosku.
Makaron krewetkowy w kremowym sosie
Makaron krewetkowy w kremowym sosie
Makaron z krewetkami królewskimi w kremowym sosie to opcja korzystna dla obu stron i hit w każdym menu restauracji. Co więcej, danie jest bardzo łatwe do przygotowania w domu. Wszystko, czego potrzebujesz, to krewetki, twój ulubiony rodzaj makaronu, średnia lub ciężka śmietana, trochę masła i zioła do smaku.
30 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
400 g długiego makaronu (fettuccine, spaghetti, tagliatelle)
300–400 g dużych, surowych krewetek, całkowicie obranych
400 ml śmietany o zawartości tłuszczu 20–38%
2 łyżki l. oliwa z oliwek lub masło
1 mały pęczek (20–30 g) pietruszki i/lub bazylii
2–4 ząbki (10–20 g) czosnku
sól
mieszanka świeżo zmielonego pieprzu
1. W dużym rondlu zagotuj wodę. Posolić i popieprzyć krewetki. Zmiażdż i drobno posiekaj czosnek. Posiekaj warzywa.
2. Do wrzącej wody doprawić solą (4-5 łyżeczek soli) i dodać makaron. Mieszaj przez pierwsze kilka minut, aby makaron nie przykleił się do dna patelni. Gotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie dłużej niż 1 minutę.
3. Postaw dużą głęboką patelnię lub rondelek na średnim ogniu. Dodać olej i czosnek, podgrzewać przez 1 minutę. Dodać krewetki, zwiększyć ogień do dużego, smażyć po 1 minucie z każdej strony.
4. Do krewetek dodać zioła, wymieszać i zalać śmietaną. Zmniejsz ogień do niskiego. W tym czasie makaron powinien być już ugotowany, odłóż go na durszlak.
5. Na patelnię z krewetkami dodać pastę, wymieszać, zwiększyć ogień do dużego i podgrzewać jeszcze 1-1,5 minuty. Podawaj natychmiast.
Przydatne rady
Nie ma zwyczaju podawania parmezanu z makaronem i krewetkami (i w ogóle owocami morza), ale jeśli Tobie tak smakuje, odrzuć swoje wątpliwości!
Uwaga dla gospodyni
Jeśli kupiłeś krewetki z głowami i muszlami, nie spiesz się, aby wyrzucić obierki: możesz zrobić z nich doskonałą przyprawę. Wystarczy je wysuszyć w piekarniku ze skórką z cytryny i zmielić na pył blenderem. Następnie wymieszaj z solą morską.
Łosoś z warzywami w folii
Łosoś z warzywami w folii
Łosoś z warzywami w folii to świetny lekki i zdrowy obiad dla całej rodziny! Co więcej, jego przygotowanie zajmie Ci 10 minut, a piekarnik zajmie się resztą. Kolejnym miłym bonusem dla każdej gospodyni domowej jest minimalna ilość brudnych naczyń po obiedzie.
40 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
4 sztuki po 150 g filetu z łososia bez skóry
2 małe cukinie
3 duże pomidory
2 szalotki
4 łyżki l. sok z cytryny
3–4 łyżki. l. oliwa z oliwek
2 gałązki tymianku
1 ząbek czosnku
3/4 łyżeczki suszone oregano
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
1. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Osusz filety z łososia ręcznikami papierowymi. Cukinię przekrój wzdłuż na pół, a następnie pokrój w cienkie plasterki. Drobno posiekaj czosnek.
2. Drobno posiekaj jedną szalotkę i włóż do miski. Dodaj czosnek, 1 łyżka. l. oliwę z oliwek i wymieszaj. Powstałą masę rozłóż pomiędzy plasterki cukinii, dodaj sól i pieprz. Pozostaw na 10 minut.
3. Przygotowaną cukinię podzielić na 4 równe części i rozłożyć na arkuszach grubej folii. Na wierzchu ułóż filet z łososia. Doprawić solą, sokiem z cytryny i pozostałą oliwą z oliwek.
4. Grubo posiekaj pozostałe szalotki. Pomidory pokroić w kostkę, posypać oregano, dodać szalotkę i wymieszać. Pomidory ułożyć na filecie z łososia, dodać liście tymianku i zawinąć w folię.
5. Filet z łososia z warzywami ułożyć w folii na blasze do pieczenia i piec 20-25 minut. Następnie przełożyć na talerze, rozpakować i podawać. Można posypać listkami świeżego tymianku.
Przydatne rady
Jeśli nie możesz znaleźć szalotki polecanej do pieczenia łososia w folii, użyj dużej czerwonej cebuli. Idealna jest płaska Jałta, słodkawa i bardzo soczysta.
Przy okazji
Całkiem możliwe jest dodanie żółtej lub zielonej papryki pokrojonej w małe plasterki do warzywnego łososia: doda to bardzo ciekawych nut do smaku potrawy.