Co można gotować na parze bez parowca: pomysły, życiowe triki
Olga Siutkina 12 stycznia 2024 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdziałnieokreślonyKomentarz
Jak potrzebny jest parowiec w kuchni i czy można się bez niego obejść? Czy jest potrzebny tylko do przygotowywania dań dietetycznych lub dla dzieci? Zastanówmy się, jakie przedmioty w kuchni doskonale zastąpią parowiec, a jednocześnie ugotujmy na parze coś bardzo smacznego. Żadnego parowca.
Co przeczytać w artykule:
- Z jakich przedmiotów możesz skorzystać, jeśli nie masz parowca?
- A co jeśli nie masz pod ręką żadnego z powyższych?
- Przydatne wskazówki dotyczące gotowania na parze bez steamera
- Co można gotować na parze bez steamera?
- Manti
- Chanum
- Pierogi
- Omlet
- Kotlety
Tak, do przygotowywania dietetycznych dań (i nie tylko) parowaru — bardzo wygodne urządzenie. Ale czy zawsze trzeba go kupować? Mimo to jest to strata pieniędzy i zajmuje miejsce w kuchni.
Z jakich przedmiotów możesz skorzystać, jeśli nie masz parowca?
Zacznijmy od tego, jakich prostych przedmiotów można użyć, jeśli nie ma specjalnego naczynia do gotowania na parze.
Może to być zwykły metalowy durszlak, siatka na tłuszcz lub gaza medyczna. Wygodna w użyciu specjalna składana wkładka — Jest niedrogi i praktycznie nie zajmuje miejsca. I oczywiście sprawdzi się również rondelek lub głęboka patelnia (rondel) z ściśle przylegającą pokrywką.
A może masz metalową maszynkę do robienia pierogów? Ona też jest dobra! Wystarczy położyć na nim papier do pieczenia, zrobić w nim dziurki dziurkaczem, a sam papier nasmarować olejem. To urządzenie przydaje się do każdego dania gotowanego na parze.
A co jeśli nie masz pod ręką żadnego z powyższych?
Najłatwiejszy sposób — użyj dwóch pojemników do gotowania na parze
Rzemieślnicy, którzy lubią robić wszystko własnymi rękami, radzą: należy zwinąć trzy identyczne, gęste kulki folii o średnicy około 5–7 cm. Umieścić kulki na dnie głębokiego rondla, wlać do niego wodę do poziomu środku kulek i połóż na nich talerz lub okrągłą patelnię z przygotowanym naczyniem. Zamknij rondel pokrywką, a zaimprowizowany podwójny kocioł ugotuje każdy produkt nie gorzej niż drogi elektryczny.
Można używać dwóch pojemników — jeden jest mniejszy od drugiego. Do większego wlej wodę, a do mniejszego naczynie do pieczenia. Ta metoda jest dobra do robienia omletów i zapiekanek.
Przydatne wskazówki dotyczące gotowania na parze bez steamera
- Aby przygotowane potrawy lub naczynia nie przyklejały się do powierzchni, durszlak, kratkę, talerz lub wkładkę należy nasmarować olejem: roślinnym, masłem lub masłem roztopionym.
- W przypadku stosowania gazy, aby zapobiec przyklejaniu się produktów lub produktów, gaza musi być wilgotna. Przywiąż mocno końce gazy do uchwytów patelni.
- Pojemnik, w którym przygotowuje się dania gotowane na parze, należy szczelnie zamknąć pokrywką, aby para pozostała w środku. Można nawet przykryć pokrywkę ręcznikiem, aby zapobiec ulatnianiu się pary. Zamknij szczelnie pokrywę naczynia, aby para pozostała w środku
- Podczas gotowania na parze jednym z głównych celów, oprócz delikatnego gotowania, jest także zachowanie możliwie smacznej i zdrowej żywności. Ważne jest, aby przestrzegać zasady: żywność nie powinna stykać się z wodą, wszelkie gotowanie powinno odbywać się wyłącznie na gorącej parze.
- Dużym błędem jest doradzanie wlewania wody na patelnię i wrzucania na nią kotletów lub ryby. To już nie jest gotowanie na parze, ale kłusownictwo.
Co można gotować na parze bez steamera?
Nawet nie mając w swoim arsenale kuchennych gadżetów specjalnego parowca, korzystając z dostępnych narzędzi, możesz ugotować na parze niemal wszystko.
Manti
Oczywiście nie będzie możliwe zrobienie dużej liczby manti; wymagają one specjalnej patelni. — wielopoziomowy szybkowar. Ale jeśli potrzebujesz tylko jednej lub dwóch porcji, możesz sobie poradzić za pomocą improwizowanych środków. Ta rada dotyczy również buuzu buriackiego, który jest również przygotowywany na parze. Pomogą Ci w tym durszlak, parawan, gaza i urządzenie do robienia pierogów z papierem do pieczenia.
Jeśli kotlety, ryby lub warzywa podczas gotowania na parze muszą unikać kontaktu z wodą, manti można ułożyć na patelni, natłuszczonej olejem i zalać wodą tak, aby manti była przykryta w około 1/3. Doprowadzić do wrzenia i zmniejszyć ogień. Przykryj pokrywką i gotuj przez 40 minut — dokładnie tyle samo czasu, ile potrzeba na przygotowanie potrawy w zwykłym szybkowarze. Dzięki tej metodzie sok z manti nie wycieknie, a samo manti zostanie ugotowane.
Właściwe manti z jagnięciną
Ci, którzy choć raz zjedli odpowiednie manti, nigdy nie zjedzą mrożonego półproduktu z pobliskiego sklepu. W końcu manty — To nie tylko pyszne jedzenie, to wydarzenie. Najpierw musisz je ugotować, a następnie odczekać prawie godzinę, wdychając odurzający aromat rozprzestrzeniający się z mantysznicy po całym domu. A kiedy z powodu tego zapachu nie ma siły czekać i znosić, gotowe manti przenosi się na danie. A potem, parząc ręce, możesz odgryźć pierwszy kawałek.
Właściwe manti z jagnięciną
Aby przygotować Manti na 4 porcje, potrzebujesz:
Do wypełnienia:
- 400 g jagnięciny
- 200 g tłuszczu z ogona
- 2 duże cebule
- 1 łyżeczka mielony kminek
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
Do testu:
- 2 szklanki mąki
- 100 ml zimnej wody
- 1 jajko
- 1 łyżeczka sól
Dodatkowo:
- olej roślinny do smarowania mantyshnitsa
- roztopione masło
- kwaśna śmietana lub katyk
- czosnek
- Mięso pokroić w cienkie plastry o grubości 5 mm, następnie w paski o tej samej szerokości i na koniec w drobną kostkę. Odetnij także gruby ogon.
- Cebulę obierz i pokrój w bardzo małą kostkę. Cebulę włóż do miski, dodaj trochę soli i rozgnieć, aby puściła sok. Mięso wymieszać z cebulą, solą, pieprzem i doprawić kminkiem. Pozostawić na czas przygotowania ciasta.
- Do dużej miski przesiać mąkę i zrobić wgłębienie na środku. Jajko wymieszaj z solą i zimną wodą i wlej do zagłębienia. Zacznij wyrabiać ciasto widelcem, dosypując mąkę od brzegów do środka. Kiedy cały płyn zostanie wymieszany z mąką, zacznij wyrabiać ciasto rękoma, aż stanie się zwarte i elastyczne. Z ciasta uformuj kulę, zawiń w folię i włóż do lodówki na co najmniej 1 godzinę.
- Ciasto rozwałkować na cienką warstwę o grubości 2 mm i pokroić w kwadraty o boku 12 cm.
- Umieść około 1,5 łyżki na środku każdego kwadratu. l. nadzienia. Zbierz rogi ciasta u góry i ściśnij, a następnie zaklej boczne otwory z czterech stron — otrzymasz kwadrat ze szwami krzyżowymi. Połącz końce czterech rogów parami — u góry szwy będą przypominać ósemkę.
- Przygotuj patelnię. Nasmaruj go olejem roślinnym i ułóż manti. Dolewamy tyle wody, żeby przykryła je do około 1/3. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień. Przykryj pokrywką i gotuj przez 40 minut.
- Manti przełóż na talerz i posmaruj roztopionym masłem. Podawać ze śmietaną lub katykiem wymieszanym z drobno posiekanym czosnkiem.
Przy okazji: aby ułatwić krojenie mięsa i tłuszczu z ogona, włóż je do zamrażarki na 30 minut wcześniej. przed rozpoczęciem gotowania.
Khanum (katlama)
A słynne danie kuchni uzbeckiej, chanum, można bez problemu przygotować, jeśli posiada się specjalną składaną wkładkę. Wkład otwiera się szeroko, można także wybrać rondelek lub garnek o dużej średnicy, aby zmieścił się w maksymalnym otwarciu wkładu. Wystarczy nasmarować olejem i wlać do garnka głównego tyle wody, aby potrawa nie dotykała wody. Pilnuj, żeby woda się nie zagotowała i dodawaj w razie potrzeby.
Katlama parowa
Inne nazwy katlama — Hunon, Khanum. Zarówno ciasto, jak i nadzienie są takie same jak w przypadku Manti. Gotowanie katlama na parze nie jest trudne, a gotowe danie wygląda bardzo efektownie.
Parowa Katlama
Aby przygotować katlamę, potrzebujesz:
- 500–600 g ciasta na manti
- 500–600 g dowolnego nadzienia do manti, według własnego uznania
- czerwona ostra papryka
- masło, koperek, katyk lub śmietana do podania
- Ciasto podzielić na 4 części. Rozwałkuj cienko, w trakcie wałkowania zbliżając ciasto do długiego prostokąta.
- Przygotowane nadzienie podzielić na 4 części.
- Na rozwałkowany arkusz ciasta nakładamy farsz równą warstwą, nie odstając od krawędzi o 1,5 cm.
- Ciasto z mięsem mielonym zacznij wałkować od dłuższego boku prostokąta. Po dotarciu do przeciwległego brzegu ciasta wygodniej jest nie dokręcać bułki do końca, lecz „wciągnąć” pozostały brzeg na górę bułki i lekko docisnąć. Dokładnie zlep boki, aby nie stracić soku.
- Przygotuj rondelek lub wysoki rondelek o dużej średnicy. Nasmaruj specjalną wkładkę olejem. Na patelnię wlej tyle wody, aby nie dotykała katlamy. Długie bułki układać spiralnie na natłuszczonej wkładce. Zagotuj wodę, zmniejsz ogień, ale nie dopuść do wrzenia. W razie potrzeby dodać wodę. Rada. Wierzch bułek nie powinien dotykać następnego koła. Jeśli bułki okażą się wysokie, przed ich ułożeniem należy je lekko docisnąć na całej długości, zmniejszając wysokość. Nasmaruj miejsca, w których ścianki bułki stykają się ze sobą. Gotuj na parze przez 45–50 minut.
- Bułki układamy pojedynczo na płaskim talerzu, obficie smarujemy masłem i kroimy na kawałki o długości 7–8 cm.
- Gorącą katlamę posypujemy drobno posiekanym koperkiem. Jako sos podawać śmietanę lub katyk doprawiony czerwoną papryką.
Pierogi
Pierogi z dowolnym nadzieniem będą również lepiej smakować, jeśli zostaną ugotowane na parze dowolnym z proponowanych sposobów. I jest gwarancja, że się nie rozpadną i nie wycieknie z nich nadzienie. Dotyczy to szczególnie pierogów z nadzieniem jagodowym. Bujne kluski kefirowe z wiśniami, truskawkami i chińskimi ciastami pian-se przygotowuje się wyłącznie na parze. Skorzystaj z jednego z proponowanych sposobów i zapewnij sobie lunch lub kolację, która przyniesie prawdziwą gastronomiczną przyjemność.
Pierogi Z Ziemniakami I Boczkiem
Mimo całej swojej miłości do pierogów z ziemniakami, wielu po zjedzeniu tego wspaniałego dania zapyta: „Czy będzie mięso?” Będzie, jeśli zrobisz kluski z ziemniakami i boczkiem! Dla lepszego efektu knedle należy wcześniej ugotować, a następnie podsmażyć je wraz z dodatkową porcją surowego wędzonego boczku na złoty kolor. Danie będzie wyglądać bardzo apetycznie.
Pierogi Z Ziemniakami I Boczkiem
Do przygotowania pierogów na 6 porcji potrzebne będą:
Do wypełnienia:
- 500 g ziemniaków
- 2 średnie cebule
- 100 g boczku
- 2 łyżki l. oliwa z oliwek
- sól
Do testu:
- 3 czubate szklanki mąki
- 300 ml ciepłej wody
- 1/2 łyżeczki sól
- Najpierw przygotuj patelnię. Lepiej, żeby miał szeroką średnicę i wysoką pokrywkę (lub miskę o odpowiedniej średnicy) — Kiedy musisz zakryć pierogi, musisz uważać, aby nie dotykały pokrywki. Napełnij patelnię do 2/3 wodą i wcześniej dodaj sól.
- Weź kawałek gazy, rozciągnij go na patelni i zabezpiecz liną (sznurkiem) na zewnątrz: otrzymasz coś w rodzaju bębna. Ostrożnie wsuń krawędzie gazy pod linę, aby chronić je przed ogniem lub ciepłem pieca i uniknąć pożaru.
- Ziemniaki obieramy i gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie do miękkości.
- Do dużej miski przesiej mąkę i sól. Stopniowo wlewaj ciepłą wodę na środek szkiełka, zagniatając ciasto widelcem.
- Zacznij wyrabiać ciasto rękami: powinno być bardzo miękkie. W razie potrzeby dodać trochę więcej wody. Zwiń ciasto w kulę i włóż do miski. Przykryj folią spożywczą i pozostaw na 40 minut. do sprawdzania.
- Obierz cebulę i…