Co możesz przygotować na przyszłość już teraz, 13 dobrych pomysłów

Co możesz przygotować na przyszłość już teraz, 13 dobrych pomysłów

Co możesz przygotować na przyszłość już teraz, 13 dobrych pomysłów

Olga Zacharowa 15 maja 2022 r4,67 (9)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Nie czekaj do lata, aby przygotować przydatne zapasy. Teraz możemy zacząć przygotowywać produkty, które w przyszłości znacząco obniżą koszty naszej pracy w kuchni. Przygotowujemy gulasze, domowe makarony, kostki bulionowe, przyprawy do skorupek krewetek i wiele więcej.

Duszona wieprzowina w szybkowarze

Mięso i ciasto

Klopsiki

Rozsądnie jest przygotować na raz dużą ilość domowego mięsa mielonego i zrobić z niego klopsiki/klopsiki. Część usmaż, część zamroź. Wtedy w dowolnej chwili można je wykorzystać do zupy lub jako samodzielne danie, duszone w ulubionym sosie np. śmietanie, beszamelu czy pomidorowym.

  • 3 ząbki czosnku
  • 6-7 gałązek młodej pietruszki
  • 60 g twardego sera
  • 1 kg chudego mięsa mielonego (wołowina, indyk, mieszanka wołowiny i wieprzowiny)
  • 3-4 łyżki. l. grysik
  • olej roślinny
  • sól, świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Drobno posiekaj czosnek i pietruszkę. Zetrzyj ser na drobnej tarce. Mięso mielone wymieszać z semoliną, czosnkiem, ziołami i serem. Doprawić solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj.
  2. Formuj klopsiki o średnicy 2,5-3 cm Nasmaruj dłonie olejem i zwiń każdą kulkę w dłoniach. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, w pewnej odległości od siebie. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C na złoty kolor przez 12-15 minut.
  3. Ostudź klopsiki i ułóż je w jednej warstwie na desce, która zmieści się w zamrażarce. Zamrażaj przez 45 minut, następnie przełóż do plastikowej torby (najlepiej Ziploc z zamkiem błyskawicznym) i przechowuj w zamrażarce do 30 dni.

Pulpety w domowym sosie pomidorowym
Pulpety w domowym sosie pomidorowym

Łopatka wieprzowa, duszona w piekarniku

To danie można przechowywać w lodówce do 7 dni, a jeśli jest zamrożone, do półtora miesiąca. Rozmrozić wieprzowinę w kuchence mikrofalowej lub na patelni.

  • 1 cała łopatka wieprzowa ze skórą o wadze około 3,5 kg bez kości lub do 5 kg z kością
  • 2,5 łyżki. l. średnia sól i brązowy cukier
  • 2 łyżki l. mieszanki przypraw mielonych (np. kminek, cynamon, papryka, ziele angielskie, pieprz czarny, kolendra, kurkuma)
  1. Wymieszaj sól, cukier i przyprawy, aż masa będzie gładka. Połóż szpatułkę skórą do góry na desce. Weź bardzo ostry nóż z cienkim ostrzem i natnij skórę po przekątnej, nie przecinając mięsa, w równoległe paski o szerokości 3 cm. Obróć deskę szpatułką o 90° i odetnij te same paski, prostopadle do pierwszych. ta sama szerokość. Masz ukośną „siatkę”.
  2. Natrzyj skórę mieszanką przypraw, soli i cukru, wcierając ją szczególnie ostrożnie w miejsca skaleczeń. Pozostałą mieszaniną natrzyj spód mięsa. Mięso ułożyć skórą do góry na ruszcie ustawionym w blasze do pieczenia.
  3. Piec w piekarniku nagrzanym do 220-240°C. Po 30 minutach zmniejszyć temperaturę do 130°C i piec mięso przez 5 godzin w przypadku bez kości i 6 godzin w przypadku mięsa z kością. Na koniec zwiększ temperaturę do 230°C na 10 minut, aby skórka była chrupiąca.
  4. Wyjmij z piekarnika i przełóż mięso na talerz. Pozostaw na 30 minut. Usuń skórę. Odcedź mieszaninę soku i tłuszczu, która zgromadziła się na patelni, pamiętając o jej zachowaniu. Usuń pozostałą skórę z łopatki i użyj rąk, aby rozdzielić mięso na włókna. Mięso włóż do głębokiej miski. Pomiędzy włóknami mięsa będą znajdować się kawałki tłuszczu i tkanki łącznej. Ułóż je na desce, a następnie drobno posiekaj ciężkim nożem.
  5. Włókna mięsne, posiekaną tkankę łączną i odcedzone soki z tłuszczem połączyć w misce (bez ich dodawania mięso będzie wtedy suche) i wymieszać.
  6. Gotową łopatkę wieprzową podziel na porcje po 200, 300 lub 400 g, według uznania. Umieścić w torebkach strunowych (zapinanych na zamek) lub czystych słoikach z hermetyczną pokrywką. Włóż go do lodówki.

Łopatka wieprzowa, duszona w piekarniku
Łopatka wieprzowa, duszona w piekarniku

Domowy gulasz

Oczywiście w sklepie można kupić wysokiej jakości duszone mięso. Będziesz jednak musiał go poszukać. W każdym razie gulasz domowy to zupełnie inna sprawa! To już nie konserwy na awaryjne sytuacje, a raczej ukłon w stronę długo gotowanych dań francuskich, na przykład konfitowanej kaczki czy rillette.

Gulasz według naszego przepisu zalecamy przechowywać w słoiczku i spożyć w ciągu tygodnia, ale można go także zamrozić. Aby to zrobić, podziel mięso na części, biorąc pod uwagę porcje i apetyty swojej rodziny. Każdą z nich ułóż na folii spożywczej równą warstwą o grubości 5-6 cm i zapakuj tak, aby uzyskać warstwę prostokątną. Zamrażaj każdy z osobna, a następnie układaj jeden na drugim w zamrażarce. Rozmrażaj w zwykłej części lodówki.

Gulasz jagnięcy

  • 1,5 kg miąższu jagnięcego, najlepiej łopatki i karku
  • 2 łyżki l. niejodowana sól morska
  • 2 liście laurowe
  • 200 ml oleju roślinnego
  • ząbki 1 duża główka czosnku
  • świeżo zmielony czarny i czerwony ostry pieprz
  1. Mięso pokroić na kawałki o wielkości 2-3 cm, przełożyć do dużej miski. Dopraw solą i pieprzem, posyp drobno posiekanymi liśćmi laurowymi. Napełnij olejem roślinnym. Wymieszaj i wstaw do lodówki na 6–24 godziny.
  2. Zmiażdż każdy ząbek czosnku płaską stroną noża, aż pęknie, ale się nie rozpadnie. Do mięsa dodać czosnek na 1 godzinę przed końcem marynowania.
  3. Mięso ułożyć w słoikach. Słoiki wkładamy do głębokiego naczynia żaroodpornego i zalewamy ciepłą wodą, tak aby zakryła słoiki do połowy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 120°C na 4 godziny. Dolewać co jakiś czas gorącą wodę, utrzymując jej początkowy poziom. Gotowy gulasz szczelnie zamknij za pomocą maszyny do puszkowania i przechowuj w lodówce.

Gulasz wieprzowy
Gulasz wieprzowy

Gulasz w stylu uzbeckim

W kuchni uzbeckiej istnieje danie zwane kurdak (kovurdak, kavurdak). Przygotowywany jest na zasadzie konserwowania mięsa w tłuszczu. To danie można przechowywać bez lodówki przez kilka miesięcy, nawet w środkowoazjatyckim upale. Następnie tłuszcz wykorzystuje się do smażenia. Mięso – do dowolnego dania, na przykład pilawu. W Uzbekistanie kawałki takiego mięsa często kładzie się po prostu na podpłomyku i podaje z sezonowymi ziołami i warzywami.

  • 2 kg dowolnego miąższu mięsnego
  • 2 łyżki l. sól
  • 600 g tłuszczu z ogona
  • 400 g dowolnego tłuszczu jagnięcego
  1. Przygotuj naczynia (najlepiej gliniane garnki lub słoiki), które są absolutnie czyste i suche. Mięso pokroić na średnie kawałki. Z 2 kg powinno wyjść około 30–40 sztuk. Przełożyć do dużej miski. Mięso posypać solą, wymieszać i odstawić na 30 minut. Pod wpływem soli sok będzie aktywnie wypływał z mięsa.
  2. Cały tłuszcz pokroić w drobną kostkę. Rozgrzej kocioł lub duży rondel z grubym dnem i włóż do niego tłuszcz. Na samym początku wykonaj kilka ruchów mieszających łyżką cedzakową. Tłuszcz powinien całkowicie się wytopić, a zamiast kostek powinny pozostać małe skwarki o bogatym brązowym kolorze.
  3. Za pomocą łyżki cedzakowej usuń skwarki. Mięso smażymy na tłuszczu na złoty kolor na dużym ogniu ze wszystkich stron, ciągle mieszając.
  4. Ostrożnie włóż kawałki mięsa do pojemników. Pamiętaj, aby używać suchej chochli (aby uniknąć poparzeń), polewaj mięso tłuszczem, całkowicie ostudź i przykryj pokrywkami.

Smalety

Ten produkt przetwarzania słoniny wieprzowej jest niezbędny w kuchni wiejskiej wielu krajów. Wytopiony smalec można długo przechowywać, można na nim usmażyć co tylko się podoba. Smalec podaje się z grzankami do barszczu, stosuje się go jako zamiennik ciasta, a dobry smalec stosuje się jako smarowidło, doprawiane pieprzem, czosnkiem i ziołami. Przeczytaj jak zrobić smalec tutaj.

Smalety
Smalety

Makaron jajeczny szeroki

Domowy makaron to jeden z najbardziej uduchowionych domowych przetworów. Długo przechowuje się go w zwykłych plastikowych torebkach i w każdej chwili może wylądować w bulionie z kurczaka lub grzybów, albo może stać się rosyjskim makaronem z oliwą z oliwek i tartym serem.

W razie potrzeby domowy makaron można pokolorować. Podczas ugniatania z oliwą z oliwek dodaj odrobinę soku z pietruszki i/lub szpinaku, aby uzyskać zieloną pastę; sok z marchwi lub dyni – na pomarańczę; sok z czerwonej kapusty zmieszany z sokiem z cytryny dla uzyskania jasnego fioletu.

Radzimy przygotować większą ilość ciasta, aby pokroić nie tylko makarony różnej wielkości, od najcieńszego do zup mlecznych po szerokie do dań z gęstym sosem, ale także talerze do domowej lasagne.

  • 6 żółtek
  • 2 łyżki piję wodę
  • 0,5 łyżeczki sól morska
  • 350 g mąki
  • 3-4 łyżki. l. oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • mąka do wałkowania ciasta
  1. Wymieszaj żółtka, 2 łyżki. l. ciepła woda pitna i sól. Mieszaj, aż będzie gładkie. Pozostaw mieszaninę na 5-7 minut.
  2. Na stolnicę przesiać mąkę w kupę, zrobić w środku wgłębienie („krater”) prawie do samego dołu. Wlać do niej masę żółtkową i za pomocą widelca, dodając mąkę z boków, zacząć wyrabiać ciasto. Gdy cała mąka będzie już lekko zwilżona, dodajemy oliwę i zagniatamy ciasto na mniej więcej jednolitą masę.
  3. Za pomocą butelki z rozpylaczem spryskaj ręcznik kuchenny wodą. Ciasto włożyć do miski i przykryć wilgotną ściereczką. Pozostaw na blacie na 30 minut. Ciasto zagniatamy na gładką masę – powinno być dość zwarte, ale gładkie i elastyczne. Ciasto ponownie przykryj ściereczką i odstaw na kolejne 30 minut.
  4. Ciasto podzielić na 4 części. Trzy zostaw pod ręcznikiem, czwartą rozwałkuj za pomocą maszynki do makaronu lub wałka do ciasta na stole posypanym mąką (dosłownie szczyptą) na prostokątną warstwę o grubości 2 mm. Można to wygodnie zrobić pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia.
  5. Posyp warstwę mąką, strząśnij jej nadmiar i zwiń w luźny rulon. Rozwałkować i złożyć pozostałe kawałki ciasta w ten sam sposób. Za pomocą cienkiego, ostrego noża pokrój bułkę w koła o grubości 1,5-2 cm. Odwiń makaron, połóż go na stole i pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 45-60 minut. Pasta powinna zmienić kolor i konsystencję.
  6. Pastę zapakuj do pojemników z hermetyczną pokrywką i włóż do lodówki. Tam można go przechowywać przez 2-3 dni. Jeśli chcesz wydłużyć trwałość makaronu, przełóż makaron na deskę w 1 warstwie i włóż do zamrażarki do lekkiego zamrożenia. Proces zajmie nie więcej niż godzinę. Następnie rozprowadź pastę do suchych, szczelnych pojemników lub torebek strunowych (zapinanych na zamek). Pastę jajeczną możesz przechowywać w zamrażarce do 3 miesięcy. Aby ugotować bez rozmrażania, włóż go do wrzącej, osolonej wody i gotuj jak zwykły makaron, najlepiej do al dente.

Domowy makaron
Domowy makaron

Uniwersalne ciasto kruche

Ciasto to można przechowywać w lodówce do 7 dni, a w zamrażarce do trzech miesięcy. Ciasto rozmrozić w lodówce, a schłodzone ciasto wyjąć z lodówki na 20 minut przed użyciem, aby stało się giętkie i łatwe w obróbce. Ciasto to doskonale nadaje się do wypieku ciasteczek, tartaletek i koszyczków cukierniczych, placków otwartych i tart.

  • 350 g zimnego masła
  • 800 g mąki pszennej
  • 10 g soli morskiej
  • 1 jajko + 1 żółtko
  • 50 g kwaśnej śmietany
  • 170 ml zimnej wody pitnej
  • 2 łyżeczki sok z cytryny
  1. Masło pokroić w kostkę. Mąkę wymieszać z solą i rozetrzeć opuszkami palców na okruchy przypominające bułkę tartą. Można to zrobić w misie robota kuchennego, włączając go w trybie pulsacyjnym, lub za pomocą miksera z nasadką do łopatek. Miąższ może być mniej lub bardziej jednolity, z wtrąceniami większych kawałków.
  2. Do mąki dodać jajko, żółtko i śmietanę, wymieszać. Stopniowo dolewaj zimną wodę zmieszaną z sokiem z cytryny. Dodaj tyle, aby ciasto przestało się kruszyć i dało się je wyrabiać na stole. Tylko nie zagniataj ciasta zbyt dokładnie, bo wtedy będzie szorstkie.
  3. Ciasto podzielić na…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja