Cienkie ażurowe naleśniki według babcinego przepisu

Cienkie ażurowe naleśniki według babcinego przepisu

Cienkie ażurowe naleśniki według babcinego przepisu

Olga Siutkina 04 marca 2022 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział4Komentarz

Naleśniki z masłem, kwaśną śmietaną, makiem i miodem, kawiorem i rybą – nie sposób ich wszystkich zliczyć. Naleśniki gryczane, pszenne, jaglane, szybkie naleśniki z przyprawami, naleśniki drożdżowe, naleśniki grube i cienkie, które w dawnych czasach nazywano blintzami. Postaram się opowiedzieć Ci wszystko co o nich wiem, cienkie naleśniki. A piekę je już prawie 40 lat – pieczenia nauczyła mnie babcia.

Cienkie ażurowe naleśniki według babcinego przepisu

Oczywiście każda gospodyni domowa ma swój własny przepis na naleśniki, znany i najbardziej ukochany. W procesie pieczenia cienkich, delikatnych naleśników wystarczy, jak mówią, napełnić dłoń i wszystko się ułoży z zamkniętymi oczami.

Jak przygotować patelnię do pieczenia cienkich naleśników

Być może musisz zacząć od najważniejszej rzeczy – od patelni. Najlepszym do tych celów jest żeliwo. Wybierz ten, który pasuje do Twojego pieca – gazowy, elektryczny, szklano-ceramiczny lub indukcyjny.

Nową patelnię należy podgrzać solą i wytrzeć do sucha miękką szmatką. Następnie ponownie postaw na ogniu, ponownie podgrzej i natrzyj olejem roślinnym lub smalcem. Na powierzchni tworzy się cienki film, który pomoże naszym naleśnikom zeskoczyć z patelni.

Tak, a najważniejsze jest to, aby nie myć patelni po użyciu, a jedynie wytrzeć ją ręcznikiem papierowym lub lnianą serwetką.

Patelnia jest gotowa – raz na zawsze, teraz możesz zacząć wyrabiać ciasto naleśnikowe.

Cienkie ażurowe naleśniki

Czego potrzebujesz:

  • 200 g mąki pszennej premium
  • 500 ml zimnego mleka
  • 2 jajka
  • 1 łyżka. l. cukier granulowany
  • 1/2 łyżeczki sól
  • 1 łyżeczka olej roślinny
  • mały kawałek słoniny
  1. Jajka lekko ubij trzepaczką.
  2. Do miski przesiej mąkę. Dodać cukier granulowany i sól, 250 ml mleka i dokładnie wymieszać – nie powinno być grudek. Dodać jajka i ponownie wymieszać. A teraz stopniowo wlewaj pozostałe mleko i mieszaj, aż ciasto będzie gładkie. Obserwuj konsystencję – ciasto powinno wyglądać jak 1% kefiru, czyli dość płynnego. Zasadą przygotowania ciasta nie jest przesypywanie mąki na płyn, ale stopniowe przechodzenie do mąki.
  3. Na koniec dodaj olej roślinny. Ponownie wymieszaj i pozostaw na 20-30 minut. Nie należy ubijać ciasta, w przeciwnym razie nie dostaniesz koronkowych naleśników.
  4. Teraz czas na najprzyjemniejszą część – odpowiednio rozgrzaną patelnię. Na mocno rozgrzanej patelni naleśniki szybko się zagotują i spalą; na słabo rozgrzanej patelni okażą się gładkie, bez dziur.
  5. I w żadnym wypadku nie przesadzaj z smarowaniem patelni! Naleśniki będą się „rolować” nie przyklejając się do dna, a ażur również nie sprawdzi się. Najlepszym środkiem do smarowania jest kawałek smalcu położony na widelcu: na dnie patelni pozostaje cienka warstwa tłuszczu.
  6. Z czasem można nauczyć się słuchać naleśników: ostre i głośne syczenie – patelnia jest bardzo gorąca, ledwo słyszalne – nie jest do końca nagrzana.
  7. Ponieważ nasze naleśniki są zrobione z cukru i są bardzo cienkie, smażą się szybko – nie dłużej niż 20 sekund. Gdy brzegi się zarumienią, obróć naleśnik na drugą stronę: za pomocą noża z tępym końcem podnieś brzeg i przewróć naleśnik na drugą stronę. Kolejne 10 sekund – i naleśnik jest gotowy.
  8. Nie polecam od razu smarować cienkich naleśników olejem. Lepiej układać je jeden po drugim lub na pół. A następnie podgrzej je na patelni z roztopionym masłem lub polej ulubionym nadzieniem.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Maslenitsa #naleśniki #Olga Syutkina #cienkie naleśnikiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Elena (gość)

21 lutego 2015 r

Dobry przepis i wszystko doskonale wyjaśnione, nie zadziała. Oczywiście im cieńsze i bardziej równomiernie można wlać ciasto na patelnię, tym lepiej. Robię je z mąki pełnoziarnistej, wychodzą świetne, cienkie i elastyczne.

00Odpowiedźosakhan13119 lutego 2015 r

spróbuj na wodzie bez jajek, cienkie jak papier… Uczę się 20 lat, ale to nie działa… A babcia odeszła…

00Odpowiedźkonsola Lucidakonsola Lucida11 marca 2014

nieźle, ale nic specjalnego. prawie tak samo, jakbyś miksował na oko, bez żadnego przepisu. i z tych proporcji wychodzi tylko około 14-15 naleśników, a są one bardzo cienkie, czyli bardzo mało dla żarłocznej rodziny.

00Odpowiedź

Gość (gość)

4 marca 2014 r

Według TEGO przepisu moja babcia upiekła standardowe naleśniki – cienkie, delikatne, mięciutkie. W końcu też się odważyłam. Przepis jest prosty, nie mogą się nie udać! Ale oczywiście musisz postępować zgodnie z podanymi zaleceniami. Pewną trudnością było szybkie i równomierne wylanie ciasta na patelnię. Ale ucz się szybko. Wielkie dzięki dla autora!

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja