Ciasto ziemniaczane: jak to zrobić i co z nim ugotować
Marianna Orlinkowa 06 lutego 2024 r
Ci, którzy mówią po angielsku, są zawsze zakłopotani tym daniem. Jeśli to jest placek ziemniaczany, gdzie jest nadzienie? Gdzie jest ciasto? Ale ten ziemniak oszukał wszystkich — a teraz musimy dowiedzieć się, co to jest, jak to zrobić i co można z nim ugotować.
Treść artykułu:
- Czym są placki ziemniaczane?
- Jaka jest różnica między plackiem ziemniaczanym a frytkami?
- Jakie ziemniaki wybrać
- Jaki olej wybrać do głębokiego smażenia
- Funkcje krojenia
- Jak zrobić placek ziemniaczany naprawdę chrupiący?
- Jak prawidłowo smażyć placek ziemniaczany?
- Jak usmażyć placek ziemniaczany we frytkownicy?
- Jak gotować placek ziemniaczany w piekarniku?
- Sałatki Z Placekiem Ziemniaczanym
- Klasyczny placek ziemniaczany smażony w głębokim tłuszczu
- Pożywna sałatka z pasztetem ziemniaczanym, kurczakiem i majonezem czosnkowym
Czym są placki ziemniaczane?
Tak naprawdę nazwa tego ziemniaka przyszła do nas z języka francuskiego. Pommes pailles (wymawiane „pomm pailles”) — to dosłownie „słomiane ziemniaki”. Po francusku można go również nazwać pommes allumettes. — „zapałki ziemniaczane”. A po angielsku to Shoestring Potatoes („string potatos”) lub Straw Potatoes, znowu słoma. To jest najważniejsze — jest to forma krojenia, od cienkich kawałków mniej więcej długości frytek po bardzo cienkie kawałki, naprawdę cienkie jak sznurowadło. To doskonały dodatek do kanapek, burgerów, grilli i nie tylko. A jak świetnie komponuje się z serialami z piwem zamiast chipsów!
Jaka jest różnica między plackiem ziemniaczanym a frytkami?
Tylko dwie różnice:
1. Grubość. W cieście ziemniaczanym jest to mniej niż 2–4 razy;
2. Poziom chrupkości. W frytkach chrupiąca jest tylko zewnętrzna warstwa, a rdzeń miękki, natomiast w cieście chrupkość jest wszechobecna.
Jakie ziemniaki wybrać
Ziemniaki o dużej zawartości skrobi są idealne do ziemniaków pasztetowych.
Sekret doskonale ugotowanego placka ziemniaczanego zaczyna się od wyboru odpowiedniego rodzaju ziemniaków. Może Ci się wydawać, że wszystkie ziemniaki są takie same, ale tak nie jest. Puree ziemniaczane, pieczenie, smażenie i gotowanie wymagają różnych właściwości.
Aby uzyskać smaczne ziemniaki plackowe, potrzebujesz odmiany o wysokiej zawartości skrobi, dość twardej i o niskiej zawartości wilgoci. Często są to okrągłe, duże bulwy o regularnym kształcie, o średnio grubej skórce, kremowym kolorze i różowawych oczach. Unikaj ziemniaków woskowych, takich jak te, które są żółte w środku i mają czerwoną skórkę, młodych ziemniaków lub mini ziemniaków. Wysoka wilgotność i zawartość cukru sprawiają, że nie nadają się do głębokiego smażenia — dostaniesz od nich coś miękkiego i wilgotnego, zupełnie nie tego, czego oczekujemy od placka ziemniaczanego.
Jaki olej wybrać do głębokiego smażenia
Będziesz potrzebował oleju o wysokiej temperaturze spalania, ponieważ osiągnie ona 175–190°C. Najłatwiej jest wybrać najprostszy rafinowany olej dezodoryzowany z dowolnego produktu (słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany, sojowy, kokosowy). Jeśli jednak masz pewność co do swojego termometru i wiesz, jak utrzymać stałą temperaturę oleju nie wyższą niż 180 ° C, możesz użyć niedrogiej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Wbrew kierowanej ze wszystkich stron propagandzie („pali”, „tworzy substancje rakotwórcze”) doskonale znosi takie upały i okazuje się znacznie smaczniejszy od rafinowanego.
Po jednokrotnym usmażeniu ziemniaków, olej można odlać, przecedzić przez ręcznik i użyć ponownie.
Funkcje krojenia
Najprostszym sposobem krojenia ziemniaków na ciasto jest użycie tarki mandoliny.
Zanim pokroisz ziemniaki, musisz zdecydować, czy je obrać, czy nie. Ten wybór zależy wyłącznie od Ciebie. Ale w każdym razie będziesz musiał go opłukać, a jeśli zdecydujesz się gotować ze skórką, to za pomocą pędzla.
Najłatwiejszy sposób krojenia ziemniaków — użyj tarki do mandoliny, takiej jak ta do koreańskiej marchwi. Przesuwaj ziemniaka wzdłuż, od góry do dołu i tylko w jednym kierunku, tak aby słomka wychodziła równomiernie.
Jeśli nie masz tarki, będziesz potrzebować bardzo ostrego noża. Technika jest następująca:
– Ziemniaki przekrój wzdłuż.
– Połóż każdą połówkę przeciętą stroną do dołu i ponownie pokrój wzdłuż na plastry o grubości 6 sztuk–9 mm.
– Plasterki ułożyć w stos i pokroić w paski o grubości 6–9 mm.
Jak zrobić placek ziemniaczany naprawdę chrupiący?
Po pokrojeniu ziemniaków natychmiast włóż je do miski z zimną wodą. Słoma może zacząć brązowieć pod wpływem tlenu, ale odrobina kwasu (sok z cytryny) pomoże zachować jasność. Gdy wszystko zostanie pokrojone, dokładnie opłucz ziemniaki pod zimną wodą, aby usunąć nadmiar skrobi z powierzchni. Natychmiast włóż do miski ze świeżą wodą z lodem (najlepiej samą z kostkami lodu) i wstaw do lodówki na co najmniej 30 minut. Płukanie i namoczenie usuwa nadmiar skrobi i cukru, co powoduje, że frytki szybko brązowieją. — Jednocześnie wewnątrz słomki zostaje zachowana skrobia niezbędna do chrupania. Użycie lodowatej wody zagęści ścianki komórek ziemniaka, co również pomoże uzyskać bardziej chrupiące kęsy.
Po umyciu ziemniaków należy je całkowicie wysuszyć przed smażeniem. Ma to kluczowe znaczenie dla uzyskania idealnej chrupkości.
Jak prawidłowo smażyć placek ziemniaczany?
Nie musisz mieć profesjonalnej frytkownicy. Wymaga dużej ilości oleju i zajmuje dużo miejsca w kuchni. Zamiast tego możesz wziąć węższą patelnię z wysokimi ścianami.
Rozgrzej olej do 175–180°C. Umieść w pobliżu tacę z pogniecionymi ręcznikami papierowymi. Jeszcze lepiej — Umieść duże sito na tych ręcznikach; dzięki temu ziemniaki będą bardziej chrupiące. Smażymy partiami, po około 3 minuty każda. Jeśli ziemniaków jest dużo i nie można ich usmażyć w dwóch partiach, a chcemy zjeść je na gorąco, rozgrzej piekarnik do 100–120°C, podsmażone porcje wkładamy do piekarnika na rozgrzaną blachę. Sól przed podaniem.
Jak usmażyć placek ziemniaczany we frytkownicy?
Frytkownica powietrzna sprawi, że ziemniaki będą nieco bardziej miękkie niż smażone w głębokim tłuszczu.
W frytkownicy nie otrzymasz dokładnie takich samych chrupiących ziemniaków, będą trochę bardziej miękkie. Ale opłaca się to dzięki znacznie zdrowszej metodzie gotowania.
1. Postępuj zgodnie z powyższą metodą cięcia, płukania i namaczania, ale mocz przez co najmniej godzinę.
2. Wyjmij ziemniaki z wody i osusz papierowymi ręcznikami. Wilgotne ziemniaki wystawione na działanie ciepła mogą powodować powstawanie pary, przez co ziemniaki stają się papkowate.
3. Ziemniaki wrzucić do miski z odrobiną oliwy z oliwek i przyprawami według uznania.
4. Przełożyć do frytownicy w jednej (!) warstwie.
5. Piec w temperaturze 185°C na złoty kolor 10–12 minut.
Ponieważ ziemniaki należy gotować w jednej warstwie, prawdopodobnie będziesz musiał przygotować kilka porcji. Aby ziemniaki pozostały ciepłe, ułóż je już podsmażone na blasze do pieczenia i włóż do piekarnika nagrzanego do 100–110°C.
Jak gotować placek ziemniaczany w piekarniku?
Tak, jest to również możliwe, jeśli Twój piekarnik posiada funkcję „konwekcji”, zwaną również wentylatorem lub wentylatorem.
– Rozgrzej piekarnik z termoobiegiem do 160°C.
– Postępuj zgodnie z tą samą metodą płukania i moczenia, jak powyżej.
– Po namoczeniu ziemniaki osusz papierowymi ręcznikami.
– Ułożyć go na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ziemniaki skrop oliwą i dopraw według własnych upodobań.
– Piec około 15 minut.
– Zwiększ temperaturę piekarnika do 220°C, wymieszaj ziemniaki i piecz kolejne 10–13 minut dla maksymalnej chrupkości.
Sałatki Z Placekiem Ziemniaczanym
Nastolatki, nawet niejedzące, uwielbiają sałatki z plackiem ziemniaczanym. Ale osoby starsze i bardziej sumienne również raczej nie odmówią. W sałatkach placek ziemniaczany dobrze komponuje się z różnymi rodzajami mięs (pieczona szarpana łopatka wieprzowa, cienko pokrojona smażona wołowina, dowolny pieczony lub wędzony drób), a także jajkami na twardo, rybą wędzoną na gorąco, szynką, gotowaną wieprzowiną, smażonym boczkiem. Dodatkowo dobrze byłoby dodać do niego coś marynowanego (ogórki, pomidory, jabłka, kimchi) lub marynowanego (grzyby, ogórki, papryka). I oczywiście sos. Mogą to być dressingi na bazie majonezu, gęstego jogurtu lub sosu pomidorowego. Zbieraj według własnego gustu!
Klasyczny placek ziemniaczany smażony w głębokim tłuszczu
Klasyczny placek ziemniaczany smażony w głębokim tłuszczu
Te cienkie, bardzo chrupiące ziemniaki zachwycą każde towarzystwo, od dzieci po bardzo dorosłych. Pysznie jest je przeżuwać, siedząc przed telewizorem! Można go także dodawać do sałatek, podawać do kanapek i burgerów, dekorować dania gorące…
4–6 porcji
- 1 kg ziemniaków skrobiowych
- 1–1,5 litra rafinowanego oleju do głębokiego smażenia
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Rozgrzej piekarnik do 100°C. Umyj i w razie potrzeby obierz ziemniaki i usuń ciemne plamy. Ziemniaki pokroić w paski o wymiarach 7x7x60 mm.
2. Opłucz ziemniaki, aż woda będzie czysta, włóż do miski ze świeżą wodą z kostkami lodu i wstaw do lodówki na 30 minut. Odcedź ziemniaki na durszlaku, strząśnij wodę i połóż na ręcznikach papierowych lub czystej ściereczce do całkowitego wyschnięcia. Wysuszyć lub użyć wirówki do sałaty. Im bardziej suche ziemniaki, tym mniej niepotrzebnych plam.
3. Do głębokiego rondla, piekarnika holenderskiego lub frytkownicy wlać olej. Pozostawić do ogrzania do 175°C.
4. Gdy olej będzie już gorący, partiami wrzucaj na niego odsączone ziemniaki i mieszaj łyżką cedzakową, aby oddzielić patyczki. Nie dodawaj zbyt wielu ziemniaków na raz! Smażyć na ciemnozłoty kolor 3–3,5 minuty. Obserwuj uważnie i często mieszaj.
5. Łyżką cedzakową przenieś ugotowane ziemniaki na blachę wyłożoną ręcznikami papierowymi. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Powtarzaj proces, aż wszystkie ziemniaki się usmażą. Doprawić solą i pieprzem.
6. Podawać w czystej postaci lub z musztardą, sosem BBQ, ketchupem lub innym ulubionym sosem.
7. Placek ziemniaczany można zjeść od razu na gorąco lub pozostawić do całkowitego wystygnięcia i przechowywać w szczelnym pojemniku z arkuszem ręcznika papierowego w środku. Ziemniaki pozostaną chrupiące przez co najmniej 3 dni, a być może nawet dłużej.
8. Gorące ziemniaki można posypać proszkiem czosnkowym, wędzoną papryką, drobno startym parmezanem lub innymi ulubionymi przyprawami.
Pożywna sałatka z pasztetem ziemniaczanym, kurczakiem i majonezem czosnkowym
Pożywna sałatka z pasztetem ziemniaczanym, kurczakiem i majonezem czosnkowym
Ta sałatka nie jest dla osób o słabym sercu! Zaspokoi Cię na długi czas i nie potrzebujesz do tego niczego gorącego. Sos można oczywiście zrobić z gotowego majonezu, ale domowy jest smaczniejszy.
4 porcje
- 400–600 g przygotowanego placka ziemniaczanego (przepis tutaj)
- 400 g gotowanego kurczaka (np. pieczone udka lub grillowany kurczak ze sklepu)
- 4 średnie pikle
- 200 g pomidorków koktajlowych
- 1 mały pęczek natki pietruszki, koperku lub innych ulubionych ziół
- zielone liście sałaty do serwowania
Dla czosnek majonez:
300 ml rafinowanego oleju roślinnego
1 duże jajko C0
1–2 ząbki czosnku
1 łyżka. l. Musztarda Dijon
2 łyżeczki biały ocet winny
1 łyżeczka Sahara
1 łyżeczka sól
0,5 łyżeczki wędzona papryka
1. W przypadku domowego majonezu wszystkie produkty muszą mieć temperaturę pokojową. Jajko rozbij do wąskiej szklanki blendera zanurzeniowego. Dodać obrany i posiekany czosnek, paprykę, musztardę, ocet, sól, cukier i 100 ml oleju. Ubijaj, aż będzie gładkie. Dodać…