Ciasto ze szczawiem bez drożdży
gastronomia 6 czerwca 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz Do przepisu
Szczaw zawsze kojarzy się z latem. W tym okresie szczególnie zależy Ci na lekkości w swojej diecie, a ciasto szczawiowe bez drożdży jest do tego idealne. Ciasto jest łatwe w przygotowaniu, wypieka się doskonale i równomiernie, można je rozwałkować bardzo cienko lub pozostawić taką grubość, jakiej potrzebujesz – praca z nim to przyjemność. Jeśli chodzi o nadzienie, to główne składniki są tylko dwa, a smak można urozmaicać dodając np. podsmażoną cebulę i/lub czosnek, dużo świeżych ziół (koperek, pietruszka, kolendra, czosnek niedźwiedzi itp.), pokruszony ser solankowy, taki jak ser feta lub suluguni. Przygotowane ciasto szczawiowe dobrze znosi zamrażanie i należy je rozmrażać w lodówce na górnej półce.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 386,99 kcal/porcja Porcje: 8 Gotowanie: 1 godzina 30 minut Używany: 7,89 g/24,80 g/33,09PiekarniaProdukt z ciastaCiastoSKŁADNIKI NA 8 PORCJIDo nadzienia400 g szczawiu2 jajka 1. kategoria20 g masła30 ml rafinowanego oleju roślinnegosólświeżo zmielony czarny pieprzDo testu400 g mąki180 g masła180 g kwaśnej śmietany 15%1 jajko kategoria 11 łyżeczka (8 g) soda0,5 łyżeczki (4-5 g) sól1 łyżka. (25 g) cukruDodatkowo1 jajko 1. klasy do posmarowania ciasta Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Jajka na nadzienie ugotuj wcześniej i ostudź w bardzo zimnej wodzie. Obierz i pokrój nożem w małą kostkę. Możesz także użyć krajalnicy do jajek.
Krok 2
Ciasto na placek szczawiowy bez drożdży jest bardzo proste w przygotowaniu. Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj sól i cukier. Zamrożone masło zetrzeć na średniej tarce i dodać do miski z mąką. Składniki dokładnie rozdrobnić rękoma na drobny okruszek i włożyć miskę do zamrażalnika na 2-3 minuty.
Krok 3
W osobnej misce wymieszaj śmietanę, sodę i jajko. Dobrze ubij widelcem lub ubij, aż masa będzie gładka. Śmietana i jajko powinny być chłodne, świeże, wyjęte z lodówki.
Krok 4
Wyjmij miskę z bułką tartą z zamrażarki i dodaj do niej mieszaninę śmietany. Zagnieść miękkie ciasto rękami i włożyć do lodówki na 20-30 minut.
Krok 5
Przygotuj szczaw, usuń najgrubsze łodygi i pokrój nożem w paski o szerokości około 5 mm. Można to wygodnie zrobić, układając liście jeden na drugim i zwijając je w tubę.
Krok 6
Na głęboką patelnię lub rondelek z grubym dnem wlać olej roślinny, podgrzać na średnim ogniu i rozpuścić kawałek masła. Dodaj szczaw, zmniejsz ogień i gotuj warzywa na wolnym ogniu przez 5-7 minut, ciągle mieszając. Ostudzić i wymieszać z ugotowanymi jajkami, następnie doprawić solą i pieprzem do smaku.
Krok 7
Oprósz stół mąką, wyjmij ciasto z miski, podziel wizualnie na trzy części i odetnij 1/3 – to będzie wierzch ciasta. Następnie zwiń obie części w okrąg o grubości około 5-6 mm.
Krok 8
Nadzienie równomiernie rozprowadź na spodzie ciasta tak, aby marginesy od brzegu wynosiły 3 cm. Przykryj drugą częścią ciasta i wykonaj zakładki po całym obwodzie. Posmaruj ciasto roztrzepanym jajkiem, zrób pośrodku mały otwór, aby para mogła uchodzić i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 35-40 minut bez konwekcji.
PRZYDATNE RADY
Grube łodygi szczawiu można zamrozić i wykorzystać do gotowania bulionów lub przygotować z nich sos z pasty czosnkowej. Aby to zrobić, dobrze roztrzep kilka łodyg w moździerzu z ząbkiem czosnku, aromatyczną oliwą i grubą solą. Pastę dodawaj do zimnych kefirów, zup lub smaruj grzankami i tostami.
PRZY OKAZJI
To bezdrożdżowe ciasto na ciasto można stosować również do słodkich wypieków. Aby to zrobić, wystarczy trzykrotnie zwiększyć ilość cukru w cieście. Słodkie ciasta można całkowicie otworzyć i ozdobić kręconymi elementami lub kratką ciasta.