Ciasto tartej margaryny z ciasta kruchego: przygotowujemy 2 opcje i obie są świetne
Alena Spirina 17 listopada 2023 r(4)Dodaj do ulubionychUdział
Nazwa „tarty placek” na margarynie odnosi się do dwóch różnych ciast. W jednym przypadku mamy na myśli ciasto utarte na grubej tarce, w drugim — mieszaninę mąki, margaryny i cukru, ucieranej ręcznie na kruszonkę. Tak czy inaczej ciasto tarte jest szybkie, proste i bardzo smaczne.
Co przeczytać w artykule:
- Jak zrobić ciasto na ciasto tarte z margaryną
- Jak uformować tartą margarynę z ciasta kruchego
- Ciasto z tartej margaryny
- Jak zagnieść ciasto na ciasto tarte przy użyciu margaryny okruchowej
- Jak uformować tartą margarynę z okruchów
- Nadzienia do ciasta tartego margaryną
- Co i jak długo piec tarte ciasto z margaryną
- Tarte ciasto margarynowe z twarogiem i jagodami: przepis krok po kroku
Jak zrobić ciasto na ciasto tarte z margaryną
Do przygotowania tego rodzaju tartego ciasta odpowiednie jest prawie każde ciasto kruche z margaryną. Wybierz wysokiej jakości margarynę o przyjemnym zapachu, bo to ona będzie odpowiadać za smak i aromat tartego ciasta. Aby ciasto było łatwiejsze do utarcia, zagniatamy je metodą „kremową”. Aby to zrobić, wyjmij margarynę z lodówki na około godzinę przed gotowaniem, pokrój ją na kawałki i włóż do głębokiej miski. Gdy margaryna stanie się elastyczna pod wpływem nacisku palca, do miski dodać cukier i ubić mikserem na jasną masę.
Aby ciasto łatwiej było później zetrzeć na tarce, zagniatamy je metodą „kremową”. Oznacza to, że najpierw powinieneś otrzymać lekką masę margaryny i cukru
Wszystko się uda bez miksera: po prostu weź mocną drewnianą łyżkę lub silikonową szpatułkę i wydaj 5–7 minut energicznego ubijania. Nie należy czekać, aż cukier całkowicie się rozpuści w maśle: po pierwsze według przepisu może go być całkiem sporo, a po drugie cukier może być mniej lub bardziej gruboziarnisty. Nawiasem mówiąc, tarte ciasto z margaryną ma miejsce, gdy biały cukier można bezpiecznie zastąpić cukrem brązowym lub pudrem.
Jajko najczęściej stosuje się jako płyn w cieście na tarte ciasto na margarynie, ale nie jest to wcale konieczne. Odpowiednie są również białka lub żółtka jaj, śmietana lub śmietana o dowolnej zawartości tłuszczu, mleko, a nawet woda. Oczywiście ciasto za każdym razem będzie inne, ale w przypadku ciasta z tartej margaryny nie ma to znaczenia.
To, czy dodać proszek do pieczenia do ciasta, zależy od proporcji mąki i margaryny. Jeśli margaryna stanowi co najmniej połowę masy mąki, możesz wyrzucić proszek do pieczenia: ciasto bez niego okaże się delikatne i kruche.
Nie zapomnij doprawić ciasta cukrem waniliowym, startą skórką z cytryny, pomarańczy lub limonki, cynamonem lub innymi wybranymi przyprawami.
Jak uformować tartą margarynę z ciasta kruchego
Zdecyduj, jaki rodzaj tartej margaryny chcesz upiec: bardziej puszysty czy bardziej zwarty, bardziej przypominający ciastko.
W przypadku pierwszej opcji oddziel 2/3 ciasta na górny spód, podziel przez 3–4 porcje zawinąć w folię lub włożyć do torebki i włożyć do zamrażarki.
Aby ciasto było bardziej zwarte, użyj 2/3 ciasta na spód i 1/3 ciasta na tartę.
Porcję ciasta, która będzie zamrożona, zalecamy podzielić na mniejsze porcje z dwóch powodów: mniejsza ilość zamarznie szybciej, a o wiele wygodniej będzie trzymać małą bryłę w dłoniach i szybko ją zetrzeć. Pozostałe bryłki czekają na swoją kolej w zamrażarce.
Aby uzyskać puszyste ciasto z tartej margaryny, zamroź część ciasta zawiniętą w folię
Albo od razu włóż do lodówki część ciasta, z której będzie formowany spód ciasta, albo, gdy ciasto jest plastyczne, rozłóż je rękami na dnie formy i w tej formie włóż do lodówki . Nie zapomnij owinąć ciasta folią spożywczą, czy to w kulę, czy w formę.
Trzeba powiedzieć, że w cieście, ręcznie rozprowadzanym w kształcie, następuje minimalny rozwój glutenu, a ciasto okazuje się bardziej kruche, niż gdyby ciasto rozwałkowano wałkiem. Jest to również bardzo szybkie i łatwe, wystarczy tylko upewnić się, że ciasto ma wszędzie taką samą grubość. Wskazane jest lekkie podniesienie ciasta na obwodzie tak, aby wynosiło około 1–1,5 cm przedłużone po bokach formy.
Na spód wyłóż farsz i zetrzyj na nim zamrożone ciasto na grubej tarce. Zetrzyj szybko, aby ciasto nie miało czasu się stopić.
Ciasto z tartej margaryny
Miąższ, z którego powstaje tarta margaryna, nazywa się kruszonką. Streusel na tartą margarynę składa się z 3 głównych składników: mąki, margaryny i cukru. Proporcje tych składników mogą się różnić w zależności od konkretnego przepisu. Podstawowy przyjmuje się zazwyczaj w następujący sposób: 1 część margaryny, 1 część cukru, 2 części mąki.
Streusel – okruszki mąki, margaryny i cukru – można rozetrzeć palcami lub przygotować za pomocą robota kuchennego lub miksera wyposażonego w łopatkę.
Nada się każdy cukier: biały, jasnobrązowy, ciemnobrązowy lub ich mieszanka w dowolnej proporcji. Można też użyć cukru pudru, ale nie jest to konieczne. Ale nie należy zastępować cukru syropami – klonowym, agawowym lub po prostu miodem: nie dostaniesz okruchów.
Tarty placek z margaryny okruchowej pozwala zastąpić część mąki pszennej dowolną inną mąką. Przykładowo kukurydza nadaje ładny żółty kolor i kremowy aromat, kasza gryczana nadaje charakterystyczny zapach i smak, który ciekawie łączy się np. z nadzieniem z borówek. Można śmiało wymienić do 30% mąki pszennej – nie więcej, aby ciasto nie stało się „kłujące”, jakby wsypano do niego bardzo drobny piasek.
Płatki, okruchy ciasteczek lub czerstwych ciastek, ewentualnie powstałe z nich rozdrobnione orzechy lub mąka, będą również doskonałym dodatkiem smakowym do ciasta na tartą margarynę. Do bułki tartej dodać cukier waniliowy, cynamon, startą gałkę muszkatołową, mieszankę przypraw do piernika, skórkę, imbir – doprawić ciasto tak, aby podkreślić smak nadzienia.
Jak zagnieść ciasto na ciasto tarte przy użyciu margaryny okruchowej
W przypadku tartego ciasta kruchego margaryna musi być bardzo zimna. Szybko zagniataj okruchy, aby były chrupiące i delikatne. Niektórzy wolą zamrozić paczkę margaryny i zetrzeć ją na grubej tarce. Inną opcją jest pocięcie margaryny w paski i przechowywanie jej w lodówce do momentu użycia.
Aby przygotować kruszonkę na tarte ciasto, należy najpierw zamrozić margarynę.
Szczypta soli i trochę proszku do pieczenia nie zaszkodzi, wymieszaj je z mąką.
Kolejność mieszania składników na ciasto tarte z margaryną kruszoną nie ma znaczenia. Można najpierw za pomocą trzepaczki wymieszać mąkę z solą, proszkiem do pieczenia i cukrem, następnie dodać margarynę i mieszać aż do powstania jednolitej kruszonki, można margarynę i mąkę zmielić na okruchy, następnie dodać cukier i szybko wymieszać.
Jeśli masz pod ręką mikser stojący, przygotuj w nim mieszankę okruszków, używając przystawki do mieszania. A robot kuchenny radzi sobie z tym zadaniem w ciągu zaledwie minuty.
Rezultatem twoich działań powinny być okruchy podobne do dużych okruszków chleba. To jest streusel.
Jak uformować tartą margarynę z okruchów
Uformowanie tartego ciasta margarynowego z okruchów jest tak proste, jak obieranie gruszek. Na dno naczynia do pieczenia o wysokości około 5 cm wsyp trochę bułki tartej i dociśnij dłonią lub płaskim dnem szklanki. Pozostała część okruszków posłuży jako posypka na wierzchu nadzienia. Sami zdecydujcie, której części bułki tartej użyć do uformowania dolnej części ciasta, a której na wierzchnią warstwę kruszonki.
Zalecamy wyłożyć dno formy papierem do pieczenia tak, aby brzegi papieru znajdowały się wyżej niż boki formy. Pomoże to usunąć gotowe ciasto z patelni, nie uszkadzając delikatnej dolnej skorupy.
Po włożeniu do formy spodu tartego margaryny, delikatnie dociśnij ciasto rękoma. Lub użyj dna szklanki
Najczęściej nadzienie tartego ciasta margarynowego po prostu posypuje się kruszonką.
Istnieje bardziej skomplikowany, profesjonalny sposób, ale będzie wymagał stojaka chłodzącego z komórkami nie większymi niż 1,5 x 1,5 cm. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia ułóż warstwę o grubości około 1 cm i włóż do lodówki ciasto jest całkowicie wystudzone. Połóż metalową kratkę nad blachą do pieczenia i ułóż na niej ciasto papierem do góry. Usuń papier i przeciśnij ciasto przez kratkę. Otrzymasz obszerne kawałki, które sprawią, że proste ciasto z tartej margaryny będzie bardziej efektowne.
Gotowe okruszki włóż do pojemnika z pokrywką lub do torebki i przechowuj w lodówce do czasu użycia. Nawiasem mówiąc, okruchy są doskonale przechowywane w zamrażarce, więc można je powiększyć: na przykład wystarczy na dwa ciasta na raz.
Nadzienia do ciasta tartego margaryną
Dżem, marmolada lub gęsty dżem. To najprostsze, a przez to najpopularniejsze nadzienie do ciast tartej margaryny. Wybór smaków jest tutaj ogromny i nie ma tu żadnych specjalnych pułapek. Chyba, że chcesz mieć pewność, że dżem lub marmolada nie wypłynie, gdy temperatura wzrośnie. Jeśli masz choćby najmniejsze wątpliwości, zachowaj ostrożność i dodaj łyżkę dowolnej skrobi. Kolejna wskazówka: nie rób zbyt grubej warstwy tego nadzienia: 5–7 mm w zupełności wystarczy. Podczas pieczenia wilgoć odparowuje z nadzienia, przez co staje się ono gęstsze i bardziej suche. Gruba warstwa dżemu nie będzie miała czasu wyschnąć, a nadzienie wypłynie z gotowego ciasta. Co dodać. Do konfitury dodaj ulubione przyprawy, pokruszone orzechy, drobno posiekane suszone owoce i nadaj dobrze znanym tartym margarynowym plackom nowego smaku.
Tarta szarlotka z margaryną dobrze smakuje z nadzieniem z kwaśnych jabłek
Jabłka. Bardzo smaczne tarte placki robione są z jabłkami. Wybierz kwaśne, chrupiące jabłka — będą przyjemnym kontrastem dla słodkiego ciasta. Najlepiej kupować lokalne kwaśne jabłka, bo nie ma znaczenia, czy po upieczeniu zachowają swój kształt, czy nie.
Jabłka można zetrzeć lub obrać i pokroić na 4 części–Podziel na 6 części i każdą pokrój w cienkie plasterki wzdłuż lub w poprzek. Podczas pieczenia jabłka puszczą sok, który lekko nasyci dolną skórkę. Jeśli Ci to przeszkadza, posyp jabłka cukrem i odstaw na durszlak na około 30 minut, aby odciekły sok, a następnie wyciśnij je rękami. Lub szybko usmaż je na łyżce masła.
Co dodać. Oprócz tradycyjnego cynamonu do nadzienia szarlotkowego szarlotki dodaj gałkę muszkatołową, ziele angielskie lub nasiona anyżu, rodzynki lub suszone wiśnie, świeżą lub mrożoną żurawinę lub borówkę borówkę.
Jagody. Ciasto tartej margaryny z żurawiną, borówką, jagodami lub czarną porzeczką jest bardzo smaczne. Po prostu wymieszaj jagody z cukrem: zamrożonych nie trzeba nawet rozmrażać.
Sernik Królewski – kolejna pyszna wersja ciasta tartego z margaryną
Twaróg. Dla wielu ulubionym ciastem jest tarta margaryna z twarogiem. Często nazywany jest „sernikiem królewskim”. Serek twarogowy nadaje się o dowolnej konsystencji i zawartości tłuszczu, my jednak polecamy 5–9%. W nadzieniu twarogowym jest dość dużo jaj, czasami staje się płynne. Ale…