Ciasto malinowe lepsze niż kupne, 6 przepisów, które nie budzą wątpliwości
Olga Zacharowa 26 lipca 2023 r4,67 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Rosjanie uwielbiają ciasto malinowe, bo mamy „nie życie, ale maliny”! Opowiemy Ci szczegółowo, jak zrobić tort malinowy – lepszy niż kupny – i podamy jeszcze 5 przepisów, aby każdy mógł wybrać ciasto dla siebie.
Ciasto malinowe może być symbolem lata. Nie umniejszając zalet innych prezentów trzech ciepłych miesięcy, maliny są dla nas jagodą wyjątkową, pełną symboliki. Rozmawialiśmy o symbolice malin Tutaj i podała przepisy na różne wypieki z konfiturą malinową. Teraz czas przejść do większych form – do ciasta malinowego, ale najpierw 11 ciekawostek o malinach.
Ciasto malinowe zaczyna się od malin, 11 faktów o cudownej jagodzie
- Według klasyfikacji botanicznej owoc maliny nie jest jagodą, ale polidupą. Każda malina składa się z kilkudziesięciu (do 100 sztuk) zrośniętych pestek (soczysty miąższ i nasiona). Wszystkie są przyczepione do białej łodygi, gromadząc się wokół niej w znajomą „jagodę”.
- Włoski na malinach to pozostałości żeńskich części kwiatu maliny. Po zapyleniu płatki, pylniki i inne części kwiatu obumierają, a każdy jajnik pęcznieje, tworząc pestkowiec.
- Według jednej wersji rosyjskie słowo „malina” pochodzi od rdzenia „mal”, który jest spokrewniony ze słowem „mały”. Jak wspomniano powyżej, malina składa się z wielu drobnych pestek. Inna wersja głosi, że maliny nazywają się tak od greckiego melas, co oznacza „czarny”, a podstawą jest ciemnobordowy kolor dojrzałych jagód.
- Wykopaliska archeologiczne wskazują, że ludzie żyjący w epoce kamienia jadali już maliny. W starożytnej Grecji maliny kojarzono z płodnością. Według mitologii greckiej maliny były kiedyś białe, ale kiedy nimfa Ida, pielęgniarka Zeusa, ukłuła się w palec malinowym cierniem, jagody zmieniły kolor na czerwony i tak pozostało do dziś. Łacińska nazwa Rubus idaeus potwierdza tę grecką legendę: rubus oznacza „czerwony”, a idaeus oznacza „należący do Idy”.
- W Niemczech istnieje stare przekonanie: aby oswoić zaczarowanego konia, należy przywiązać do jego ciała gałązkę dzikiej maliny.
- W 1828 r. po raz pierwszy opisano w Rosji trzy odmiany malin, w 1831 r. – 12 odmian malin, a w 1860 r. – już 150 odmian.
- Obecnie istnieje ponad 200 odmian malin. Większość z nich jest czerwona, ale są też fioletowe (niektóre określają kolor jagód np. czarny) i żółte. Te ostatnie są najbardziej kruchymi i delikatnymi jagodami, ale także najsłodszymi.
- Rosja, USA, Serbia, Polska i Meksyk uznawane są za wiodących producentów malin na świecie.
- Maliny są niskokaloryczne i bogate w błonnik, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. W 100 g malin: 53 kcal, 86% wody, 12% węglowodanów i około 1% białka i tłuszczu. Maliny są doskonałym źródłem witaminy C i manganu, a także dobrym źródłem miedzi i witaminy K, kwasu pantotenowego, biotyny, witaminy E, magnezu, kwasu foliowego, kwasów tłuszczowych omega-3 i potasu.
- Jagoda pomaga chronić organizm przed cukrzycą, otyłością, zapaleniem stawów, a nawet może zwalczać zmiany związane z wiekiem. Maliny poprawiają pamięć, utrzymują wytrzymałość kości i poprawiają kondycję skóry.
- Mieszkańcy Azji Wschodniej używali malin jako środka na ból gardła i jako środek do czyszczenia zębów.
Ciasto malinowe, przepisy
Ciasto malinowe Napoleon
Głównymi skrzypcami w tym malinowym torcie grają oczywiście pachnące maliny. Jest zarówno ozdobą, jak i głównym składnikiem nadzienia, co na przemian z klasycznym kremem sprawia, że warstwowe ciasto malinowe jest tak rewelacyjne.
Krem do ciasta malinowego Napoleona można przygotować nie tylko z mascarpone, ale także z dobrego, tłustego twarogu. Najważniejsze jest to, że ten składnik deseru jest gęsty i niezbyt płynny.
Gdzie mogę znaleźć pektynę do tego ciasta malinowego? W najpopularniejszych sklepach internetowych lub wyspecjalizowanych sklepach cukierniczych. W ostateczności zamiast pektyny można użyć agaru-agaru.
Ciasto malinowe Napoleon
Do przygotowania 10 porcji potrzebne będą:
- 750-800 g mrożonego ciasta francuskiego
- 600 g malin + do dekoracji
- 300 g brązowego cukru
- 10 g pektyny
Na krem maślany:
- 800 g mascarpone
- 400 g mleka skondensowanego
- 1 łyżeczka cukier waniliowy
- Mrożone ciasto francuskie Ciasto malinowe należy przenieść z zamrażarki do lodówki na kilka godzin, nie wyjmując opakowania. Zdjąć opakowanie i odłożyć na stół na 30-45 minut. Przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Blachę z ciastem wkładamy do zimnego piekarnika. Podgrzej do 190°C. Piecz ciasto, aż będzie puszyste i złotobrązowe, około 20 minut.
- Wyjmij blachę do pieczenia, przełóż warstwy ciasta malinowego na ręcznik lub arkusz papieru do pieczenia i ostudź do temperatury pokojowej.
- Ostrożnie podziel ciasta na jak największą liczbę warstw. Umieść kawałki z powrotem na blasze do pieczenia i wysusz w piekarniku, około 7-8 minut. Można też układać pojedynczo na papierze do pieczenia i pozostawić na 2 godziny.
- Do nadzienia malinowego Umieść jagody w rondlu. Dodać 250 g cukru i postawić na średnim ogniu. Gotuj, mieszając, 12-15 minut. Przecedź przez drobne sito do czystego rondla.
- Powstały przecier malinowy umieść na małym ogniu. Gotuj, mieszając, 10 minut. Pektynę połączyć z pozostałym cukrem i tą mieszanką posypać powierzchnię masy malinowej. Ubij, aby uniknąć grudek i gotuj, aż zgęstnieje, 3 minuty. Całkowicie ostudź.
- Do kremu maślanego Do miski miksera włóż serek mascarpone. Dodać mleko skondensowane i cukier waniliowy. Ubijaj, aż uzyskasz puszysty krem o jednolitej konsystencji.
- Aby złożyć tort malinowy, zdejmij dolne warstwy upieczonego ciasta i posmaruj je kremem maślanym. Przykryj drugą warstwą i posyp malinowym nadzieniem. Powtórz w ten sposób. Odłóż odrobinę kremu maślanego i kilka cienkich warstw do dekoracji wierzchu ciasta.
- Nie smaruj niczym ostatniej warstwy ciasta. Połóż na nim deskę i umieść na niej niewielki ciężarek. Wstawić do lodówki na 2 godziny. Następnie wierzch Napoleona posmarować pozostałą śmietaną. Posypać pokruszonymi ciastami i wstawić do lodówki na 12 godzin. Przed podaniem udekoruj ciasto malinowe jagodami.
RADA: Ciasto malinowe można zaokrąglić, odcinając od razu surowe ciasto. Przygotuj jeszcze trochę kremu i posmaruj nim boki. Otrzymasz wtedy ciasto takie jak na zdjęciu.
Biszkopt malinowy z bezami malinowymi
Jane-Nautorka przepisu i nasza czytelniczka: „Delikatne ciasta na bazie skondensowanego mleka, kremu maślanego i aromatycznej świeżości malin – pyszne połączenie.”
Ciastko M
Ciasto aline z bezami malinowymi
Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:
masło do formy i mąka do formy
Na ciastko:
- 2 jajka
- 180 g cukru
- 200 g kwaśnej śmietany 20% tłuszczu
- 190 g mleka skondensowanego
- 190 mąki
- 1 łyżeczka proszek do pieczenia
Do kremu:
- 250 g mascarpone
- 150 g mleka skondensowanego
Na dżem:
- 200 puree malinowego, przygotuj z 350 g malin w misce blendera, a następnie przetrzyj przez sito
- 80 g cukru
- 4 pektyny cytrusowe lub zmieszaj 4 g pektyny ze szczyptą kwasku cytrynowego
Na bezę:
- 175 g cukru
- 60 ml wody do picia
- 200 g przecieru malinowego, przygotuj z 350 g malin w misce blendera, a następnie przetrzyj przez sito
- 20 g suchego białka (albuminy), 5 g albuminy i 35 g wody pitnej zastępują 1 białko
- Do bezy malinowej Połącz cukier i wodę w rondlu i postaw na średnim ogniu. Przygotuj bezpestkowy przecier jagodowy, dodaj do niego suche białko. Zacznij ubijać mieszaninę mikserem. Syrop doprowadzić do 121°C, cienkim strumieniem wlewać do ubitej bezy (po dodaniu syropu beza powinna być już puszysta). Ubijaj, aż utworzą się sztywne szczyty. Wyciskaj małe „kropelki” na papier do pieczenia, którym wyłożyłeś blachę. Suszyć w piekarniku nagrzanym do 80°C przez 1,5-2 godziny, aż beza będzie sucha lub „brzuch” w środku (następnie zmniejszyć czas).
- Na dżem malinowy Maliny zmiksuj w blenderze i usuń nasiona przez sito. Rezultatem powinno być 200 g przecieru jagodowego. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu, dodać cukier wymieszany z pektyną. Jeśli używasz pektyny jabłkowej, zwiększ jej ilość 1,5 razy. Mieszając, gotuj mieszaninę przez około 2 minuty. Konfiturę przelać do zimnej miski, przykryć stykającą się folią spożywczą i włożyć do lodówki aż stwardnieje.
- Na ciastko Jajka ubić z cukrem, aż będą bardzo puszyste. Delikatnie wymieszaj ze śmietaną i skondensowanym mlekiem. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać i stopniowo dodawać do masy jajeczno-mlecznej.
- Przygotuj trzy żaroodporne formy do pieczenia o średnicy 18 cm. Jeśli masz tylko jedną formę, możesz piec ciasta pojedynczo. Foremki wysmaruj masłem i posyp mąką. Ciasto podzielić na 3 części, przełożyć do każdej formy. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 20 minut (aż patyczek będzie suchy).
- Całkowicie ostudzić warstwy ciasta malinowego na metalowej kratce. Zawiń każdy w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej 2 godziny. Ciasta można przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce do 2 dni.
- Do kremu Mascarpone ubić ze skondensowanym mlekiem na gładką masę.
- Do montażu Wyrównaj ciasta, odcinając guzki. Zamrożoną konfiturę ubić blenderem lub rozgnieść łyżką. Złożyć ciasto, smarując jego warstwy na przemian kremem i konfiturą. Pozostałym kremem posmaruj zewnętrzną stronę ciasta. Wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny, aż ciasto namoczy się i stwardnieje wszystkie warstwy. Wyjmij ciasto malinowe i udekoruj bezami; do dekoracji możesz także użyć malin.
Ciasto Migdałowo Malinowe
Ciasto migdałowo-malinowe trzeba przygotować latem, z jagodami właśnie zerwanymi z krzaka. Jagody na ciasto migdałowo-malinowe należy przetrzeć przez drobne sito, nawet jeśli najpierw uderzysz je blenderem. W ten sposób pozbędziesz się nasion, a przecier jagodowy okaże się szczególnie delikatny.
Ciasto Migdałowo Malinowe
Do przygotowania 10 porcji potrzebne będą:
Na bazę do ciasta malinowego:
- 60-70 g całych obranych migdałów
- 20 g masła
- 30 g czekolady o zawartości ziaren kakaowych 60%.
- 150-170 g cukru + 1 łyżka. l.
Do napełniania:
- 7 g granulek żelatynowych
- 2 łyżki l. woda pitna
- twarożek 400 o zawartości tłuszczu 9%, możliwy jest również ser płaski, ale najpierw trzeba go zważyć
- 150 ml śmietany 30%
- 250 g serka śmietankowego
- 1 łyżeczka cukier waniliowy
- 125 ml śmietanki 35% tłuszczu
Na puree malinowe:
- 300-350 g malin
- 1 łyżka. l. skrobia kukurydziana
- płatki migdałowe i garść świeżych malin do dekoracji
- sól
- Na bazę do ciasta malinowego Całe migdały zmiel na mąkę. Rozpuść masło na patelni, dodaj posiekane orzechy i smaż, mieszając, aż do złotego koloru, 7 minut.
- Orzechy włóż do miski i wymieszaj w łaźni parowej z kawałkami czekolady, szczyptą soli i 1 łyżką. l. cukier, aż czekolada całkowicie się rozpuści.
- Ułożyć w żaroodpornym naczyniu o średnicy 20 cm, docisnąć szpatułką do dna, wyrównać powierzchnię i wstawić do lodówki na 30 minut.
- Do nadzienia Zalać żelatynę wodą i odstawić na 20 minut. Twaróg ubić ze śmietaną, serkiem śmietankowym, cukrem waniliowym i połową cukru na gładką masę.
- Spęcznioną żelatynę rozpuścić w łaźni parowej. Dodać do masy twarogowej, dokładnie wymieszać. Śmietanę ubić na puszystą masę i stopniowo łączyć z gotowym nadzieniem.
- Opublikuj to…