Ciasta z jabłkami, 5 przepisów, które na pewno przypadną Ci do gustu

Ciasta z jabłkami, 5 przepisów, które na pewno przypadną Ci do gustu

Ciasta z jabłkami, 5 przepisów, które na pewno przypadną Ci do gustu

Andriej Bugajski 6 października 2023 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz

Szarlotki mają status kultowy w wielu kulturach kulinarnych. To rosyjska Charlotte i filologiczne ciasto Cwietajewskiego, francuska tarta Tatin, szarlotka angielskiej babci i „amerykańskie ciasto”.

Ciasta z jabłkami, 5 przepisów, które na pewno przypadną Ci do gustu

Treść artykułu:

  • Charlotte
  • Amerykańska szarlotka
  • Szarlotka z posiekanym ciastem na kwaśnej śmietanie
  • Szarlotka półotwarta na bogatym cieście drożdżowym
  • Otwórz galette z tartą jabłkową

Teraz, gdy nie ma absolutnie gdzie umieścić jabłek, szarlotki pomogą przynajmniej nieznacznie pokonać zbiory. Powiedzmy od razu, że jeśli chodzi o spożycie jabłek, na siłę Calvados jest wielokrotnie skuteczniejszy, ale Calvados też potrzebuje czegoś na przekąskę. Na przykład ciasta.

Przepisów na szarlotki jest wiele, ale można je podzielić na kilka grup typologicznych. Dzisiaj przyjrzymy się a) Charlotte; b) Ciasto amerykańskie; c) półotwarte ciasto z kratką; d) Ciasto z ciastem na kwaśnej śmietanie tatarskiej.

Charlotte

Kiedy byłam mała, nasza rodzina piekła Charlotte jesienią. Na daczy jedyna duża Antonówka rosła i wydawała owoce, ale łatwo było zebrać z niej kilka centów i nie było gdzie ich umieścić, pomimo całej wspaniałej jakości i smaku tych jabłek. Na szczęście leżały długo, co umożliwiło stopniowe przekształcenie ich w Charlotte. Przepis był niezwykle prosty, dlatego zapamiętałam go z dzieciństwa.

Charlotte
Charlotte

  • 6 szt. średnia Antonówka (około 1 kg)
  • 1 szklanka (150 g) mąki
  • 1 szklanka (200 g) cukru
  • 1 kostka (200 g) masła o temperaturze pokojowej
  • 6 jaj
  • ½ łyżeczki sól
  1. Jajka dzielimy na żółtka i białka. Żółtka ubić na biało z połową szklanki cukru. Ubij białka na puszystą pianę. Masło utrzeć z drugą połową szklanki cukru.
  2. Mąkę wymieszać z solą, żółtkami i masłem, ostrożnie dodać białka. Ciasto powinno być gęste jak śmietana. Jabłka pokroić w ósemki (nie obierać! Wystarczy usunąć środek), lekko posypać mąką (można też użyć cynamonu, w dzieciństwie z cynamonem było trudno) i wymieszać z ciastem.
  3. Natłuścić wnętrze okrągłej tortownicy za pomocą rurki i wlać do niej ciasto. Można posypać wierzch cukrem, płatkami migdałów itp. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec 45 minut. do godziny, sprawdzając gotowość wykałaczką. Ciasto bardzo wzrośnie; jeśli wierzch się przypali, opuść blachę do pieczenia lub przykryj papierem lub folią.
  4. Gotową Charlotte połóż na drucianej kratce i przykryj ręcznikiem. Pozwól ostygnąć. Włóż długi, ostry nóż do wnętrza patelni i zdejmij zewnętrzny pierścień. Ciasto powinno być złotobrązowe, pulchne i wilgotne. Z jakiegoś powodu zawsze kończy się za pół godziny.

Amerykańska szarlotka

Klasyczna kuchnia amerykańska. Sami Amerykanie sprzedają ciasto gotowe, ale wszystko będziemy musieli zrobić sami. To podstawowy przepis na ciasto amerykańskie. Opcji jest wiele – na przykład do jabłek dodaje się rodzynki, świeże lub suszone borówki i żurawinę oraz posiekane orzechy.

Amerykańska szarlotka
Amerykańska szarlotka

  • 2 szklanki (300 g) mąki
  • ½ łyżeczki sól
  • 180 g masła (lub 120 g masła i 60 g smalcu) z lodówki
  • 8-10 łyżek. l. lodowata woda
  • 6-8 zielonych jabłek (ok. 1200 g)
  • 3 łyżki. l. mąka, drobny cukier, mielony cynamon, 50 g masła
  • okrągły kształt z niskimi (kręconymi) bokami i średnicą 22 cm
  1. W dużej misce wymieszaj mąkę i sól. Masło pokroić w drobną kostkę. Połowę kostek włóż do mąki i palcami bardzo szybko wymieszaj z mąką. Dodajemy resztę masła i dwoma nożami siekamy je wraz z mąką na grubą okruchy. Dodawaj wodę z lodem, łyżka po łyżce i mieszaj widelcem, aż ciasto zacznie się łączyć i będzie odchodzić od ścianek miski. Z ciasta uformuj kulę, podziel na dwie równe części i spłaszcz na płaskie placki. Zawiń w folię i włóż do lodówki na 20-30 minut.
  2. Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w plastry o grubości jednego centymetra. W misce posypać cukrem i cynamonem (ilość do smaku), wymieszać, posypać trzema łyżkami mąki i dobrze wymieszać z jabłkami.
  3. Wyjmij z lodówki i rozwałkuj jeden z placków dość cienko (6 mm) na rozmiar nieco większy niż forma. Formę wysmaruj zimnym masłem. Rozwałkowane ciasto rozwałkować na wałek, przełożyć na blachę i rozwałkować. Trzymaj się krawędzi. Nakłuj spód widelcem.
  4. Połóż jabłka na całym dnie, zbierając je w mały kopczyk pośrodku. Na wierzchu ułóż pokrojone w cienkie plasterki masło.
  5. Rozwałkuj drugą część ciasta i przykryj nadzieniem. Brzegi dolnego ciasta zwilż wodą i zaciśnij górę. Czubkiem ostrego noża wykonaj na górze małe nacięcia.
  6. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 C przez około godzinę. O gotowości decyduje charakterystyczny zapach i kolor pokrywki. Ciasto należy podawać jeszcze dość ciepłe.

Szarlotka z posiekanym ciastem na kwaśnej śmietanie

Podobna, ale nieco bardziej zaawansowana wersja poprzedniego przepisu. Ciasto na to ciasto jest bardziej miękkie i łuszczące się, nadzienie jest bardziej jednolite. Technologia jest zbliżona do tradycyjnych ciast angielskich i tatarskich.

W tym cieście występują dwa rodzaje jabłek – kwaśno zielone i słodko czerwone, potrzebujesz 3-4 średnich jabłek każdego rodzaju. Jabłka należy obrać i pokroić na małe kawałki.

Na dużej patelni rozpuść kilka łyżek masła, a gdy przestanie się pienić, dodaj jeszcze kilka łyżek oleju roślinnego. Na patelni ułóż plasterki zielonych jabłek i posyp je cukrem. Trzymaj patelnię na średnim ogniu, ciągle mieszając. Dość szybko jabłka zaczną się kruszyć w papkę. Teraz dodaj plasterki słodkich jabłek i, jeśli chcesz, mielony cynamon. Przykryć pokrywką i chwilę dusić. Zdjąć z ognia i pozostawić nadzienie do ostygnięcia.

Szarlotka z posiekanym ciastem na kwaśnej śmietanie
Szarlotka z posiekanym ciastem na kwaśnej śmietanie

Do testu:

  • 500 g mąki pszennej
  • 10 g proszku do pieczenia (saszetka)
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka. l. Sahara
  • 200 g masła (lub dobrej margaryny do pieczenia) z lodówki
  • 250 g kwaśnej śmietany
  • 1 jajko
  1. W misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, solą i cukrem. Masło lub margarynę pokroić w drobną kostkę, wymieszać z mąką i szybko zagnieść palcami na płatki. Wbij jajko i stopniowo dodawaj śmietanę. Z ciasta uformuj kulę, zawiń w folię i włóż do lodówki na 20-30 minut.
  2. Złóż ciasto zgodnie z poprzednim przepisem, tworząc okrągłą formę dwóch płaskich ciastek. Przed pieczeniem górną pokrywkę należy nasmarować wodą i posypać cukrem.
  3. Piec zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami. Ciasto należy podawać schłodzone, na gorąco nie zachowa swojego kształtu.

Szarlotka półotwarta na bogatym cieście drożdżowym

Jeden z najbardziej klasycznych pasztetów, bardzo elegancki. Oprócz jabłek do nadzienia można dodać suszone owoce i orzechy. Lepiej jest używać czerwonych słodkich jabłek, pokrojonych w ośmiokąty.

Szarlotka półotwarta na bogatym cieście drożdżowym
Szarlotka półotwarta na bogatym cieście drożdżowym

Do testu:

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 łyżki l. Sahara
  • Po 125 ml mleka i wody
  • 1 jajko
  • 70 g miękkiego masła
  • 10 g drożdży prasowanych
  1. Dodaj cukier i drożdże do mleka i pozwól im zacząć. Mąkę wymieszać z solą, dodać wodę, wbić jajko, dodać masło i wlać drożdże, które wyrosły w mleku. Zagnieść miękkie ciasto i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, przykryte folią lub ręcznikiem, na około półtorej godziny.
  2. Podziel ciasto na dwie nierówne części – około dwie trzecie i jedną trzecią. Większą część rozwałkowujemy na płaski placek dostosowany do wielkości formy z marginesem, owińmy go wokół wałka i przekładamy do natłuszczonej okrągłej formy. Udekoruj pokrojonymi jabłkami i posyp cukrem i cynamonem. Mniejszą część rozwałkuj cienko i pokrój nożem lub kółkiem w paski. Paski układamy na nadzieniu w kratkę, nadmiar odcinamy nożyczkami. Brzegi dolnego ciasta posmaruj jajkiem i przyklej do pasków. Posmaruj cały wierzch ciasta roztrzepanym jajkiem za pomocą pędzla lub piórek.
  3. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 C do uzyskania jasnego koloru, od 45 minut. do godziny. Wyjmij z piekarnika, posmaruj wierzch masłem i przykryj ręcznikiem. Najlepiej podawać lekko ciepłe.

Już pod koniec maja słynny francuski (a właściwie amerykański) szef kuchni Jacques Pepin zamieścił filmik z klasyczną i bardzo prostą francuską tartą-galette z jabłkami.

Otwórz galette z tartą jabłkową

Wspaniały francuski klasyk domowej roboty. Przepis jest tak prosty w przygotowaniu, że szkoda byłoby go pominąć. W przeciwieństwie do American Pie, ta tarta jest otwarta. Ciasto jest takie samo jak na ciasto amerykańskie – posiekane masło.

Otwórz galette z tartą jabłkową
Otwórz galette z tartą jabłkową

Do testu:

  • 180 g mąki
  • sól
  • 90 g masła
  • 50 ml wody z lodem
  1. Do miski dużego blendera z ostrzami wsypać mąkę, dodać sól, wkruszyć do niej masło z lodówki i kilkukrotnie uruchomić blender na 3-4 sekundy, aż utworzą się duże okruchy. Zalać wodą i ponownie uruchomić 2-3 razy – utworzą się drobne okruszki.
  2. Na stolnicę wysypujemy bułkę tartą i rękoma formujemy kulę. Kulę spłaszcz dłonią, następnie rozwałkuj wałkiem na średnicę 28 cm i przenieś na blachę lub blachę wyłożoną folią, odwiń.
  3. Obierz dwa duże czerwone jabłka (lub trzy średnie), usuń gniazda nasienne i pokrój w plasterki o grubości 6-7 mm. Pokrój najbardziej zewnętrzne plasterki na górze i na dole w kostkę i ułóż je na środku ciasta. Pozostałe plastry ułóż pięknie w pierścieniu w kilku warstwach, cofając się 3 cm od krawędzi ciasta. Na wierzchu ułożyć plasterki masła (50 g), posypać cukrem i wedle uznania cynamonem.
  4. Podnosząc folię, zagnij brzegi ciasta do góry, pozostawiając środek otwarty. Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 45-50 minut. Gotowe ciasto można posmarować na wierzchu rozgrzanym dżemem morelowym.

Wszystkie te ciasta są łatwe w przygotowaniu i nie wymagają drogich składników ani dużego wysiłku. Zjada się je niemal od razu, zimne też są bardzo dobre, można je piec niemal codziennie. To nie przypadek, że są tak kochani w różnych krajach.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #charlotte #szarlotka #szarlotkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość KonstancaKonstanca23 września 2021 r

Szarlotek nigdy za dużo. ) Kilka lat temu przez cały miesiąc, co drugi dzień piekłam szarlotki, a to była tylko niewielka część przepisów z czasopism, książek i Internetu.))

00OdpowiedźGalina KompancewaGalina Kompancewa23 września 2021 r

Jakie pyszne przepisy! Uwielbiam wypieki z jabłkami.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja