Chleb pszenno-żytni na zakwasie żytnim
gastronomia 17 lutego 2023 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział9Komentarz Do przepisu
Chleb pszenno-żytni na zakwasie żytnim od piekarza Iwana Zabavnikowa wymaga oczywiście znacznie więcej czasu w przygotowaniu niż jego drożdżowych „braci”, ale wynik zdecydowanie jest tego wart. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wyjątkowy smak tego ciasta. Nie jest tak prosty jak chleb drożdżowy, jest bardzo różnorodny, z lekką przyjemną kwaskowatością, która zachwyci każdego, kto pierwszy raz spróbuje chleba na zakwasie. Nie sposób też nie zauważyć jego korzystnych właściwości, które wynikają z obecności „właściwych” bakterii, które wpływają na poprawę pracy jelit i wzmocnienie układu odpornościowego. A chleb pszenno-żytni na zakwasie żytnim nie psuje się dłużej i pozostaje miękki. Chociaż tej ostatniej właściwości nie można nazwać bardzo istotną, ponieważ zwykle jest ona spożywana niemal natychmiast!
Złożoność: trudny Kalorie: 356,48 kcal/porcja Porcje: 1 Gotowanie: 1 godzina Dodać. czas: 15 godz Używany: 10,50 g/1,22 g/75,99PiekarnikPieczenieKolacjaKolacjaPiekarniaProdukt z ciastaChlebWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSzybkoSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘwoda pitna – 300–350 mlciasto – 200 gmąka pszenna premium – 300 g + więcej do formowaniamąka żytnia lub pełnoziarnista obrana – 150 gsól – 12 gNa ciasto:Zakwas żytni o wilgotności 100% – 20 gwoda pitna – 100 mlmąka żytnia lub pełnoziarnista obrana – 100 g Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj ciasto chlebowe. Do miski wlej wodę pitną. Dodać zakwas żytni i dokładnie wymieszać. Dodaj mąkę. Wymieszaj, przykryj i pozostaw w temperaturze pokojowej na 10-12 godzin.
Krok 2
Przygotuj ciasto. Do dużej miski wlej wodę. Dodać 200 g ciasta i dokładnie wymieszać trzepaczką. Dodać oba rodzaje mąki i sól. Mieszać za pomocą haka miksera przez około 10 minut. Ciasto będzie dość lepkie.
Krok 3
Ciasto pszenno-żytnie przekładamy do czystej miski i wygładzamy powierzchnię. Przykryj folią spożywczą, a następnie wykonaj w niej kilka nakłuć nożem. Pozostawić na 2-3 godziny w temperaturze 24-27°C. Ciasto powinno zwiększyć swoją objętość około 2 razy.
Krok 4
Ciasto przełożyć na blat posypany mąką. Pozwól mu „odpocząć” przez 15 minut. Następnie uformuj bochenek w okrągły lub owalny kształt. Ułożyć w koszyku do pieczenia łączeniem do góry lub w misce wyłożonej lnianym ręcznikiem.
Krok 5
Przykryj bochenek chleba ręcznikiem. Pozostawić na 1 godzinę w temperaturze 24–27°C. Ciasto powinno zauważalnie zwiększyć swoją objętość. Rozgrzej piekarnik do 230°C. Na samym dnie postaw żeliwną patelnię i rozgrzej ją.
Krok 6
Przełóż kawałek ciasta na blachę do pieczenia i wykonaj kilka nacięć ostrzem lub nożem do chleba. Na rozgrzaną patelnię w piekarniku wlej trochę wrzącej wody: wytworzy się para, a chleb lepiej wyrośnie.
Krok 7
Umieść blachę do pieczenia z kawałkiem ciasta na środkowym poziomie. Piec 10–12 minut. Wyjmij blachę z wodą z piekarnika. Piecz chleb przez 30 minut w temperaturze 200–210°C. Przełożyć na metalową kratkę i lekko ostudzić.
PRZYDATNE RADY
Ciasto chlebowe ma trzy etapy gotowości. Jeśli po naciśnięciu palcem wgłębienie na powierzchni szybko się zregeneruje, w ciągu 2–3 sekund, jest za wcześnie na pieczenie. Jeśli dziura zregeneruje się w ciągu 8–12 sekund, nadszedł czas. Cóż, jeśli dziura pozostaje dziurą, ciasto niestety przerosło, co nie będzie miało najlepszego wpływu na jakość chleba.
PRZY OKAZJI
Zakwas 100% wilgotny przygotowuje się z równej masy wody i mąki (na przykład 100 ml wody i 100 g mąki). Nie jest to trudne zadanie, ale zajmuje dużo czasu, około tygodnia. Zobacz szczegóły przygotowania tutaj.