Chiński sos śliwkowy
gastronomia 23 września 2008(3)Dodaj do ulubionychUdział Do przepisu
Chiński sos śliwkowy potrafi odmienić mięso smażone w najbardziej zwyczajny sposób i podnieść je na wyższy poziom gastronomiczny. Przyprawę tę najlepiej przygotować z owoców sezonowych, dlatego nie przegap okazji, aby przetestować poniższy przepis w działaniu latem. W Chinach sosów śliwkowych są dziesiątki, jednak wielu z nich nie da się odtworzyć w naszych warunkach ze względu na brak niezbędnych składników. Z tym przepisem nie będzie żadnych problemów, a wynik na pewno Cię nie zawiedzie. Najważniejsze jest, aby nie spieszyć się i pozwolić sosowi dokładnie się zagotować: cały proces, łącznie z końcową sterylizacją w słoikach, zajmie około dwóch godzin.
Złożoność: łatwo Porcje: 1 Gotowanie: 2 godzinyKuchnia chińskaPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘśliwki słodko-kwaśne – 1,5 kgcebula – 2 średnie cebulecukier brązowy – 120 gczosnek – 1 ząbekocet ryżowy lub jabłkowy – 100 mlświeży korzeń imbiru – 2 cmmielone goździki – 0,25 łyżeczki.nasiona kolendry – 1 łyżeczka.mielony cynamon – 0,5 łyżeczki.pieprz cayenne – 0,25 łyżeczki.sól – 0,5 łyżeczki. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj składniki sosu śliwkowego chińskiego. Obierz i posiekaj cebulę, czosnek i korzeń imbiru. Umyj śliwki, następnie przekrój je na połówki i usuń pestki.
Krok 2
Wszystkie przygotowane składniki sosu umieścić w rondelku. Zalać 250 ml wody i doprowadzić do wrzenia. Przykryj rondel pokrywką, zmniejsz ogień i gotuj przez 30 minut.
Krok 3
Zmiel masę w blenderze. Wróć do rondla, dodaj cukier, ocet i przyprawy. Mieszając, doprowadzić do wrzenia. Gotuj około 45 minut. Gotowy sos przełożyć do czystych słoików, zamknąć pokrywką i pasteryzować we wrzącej wodzie przez 30 minut.
PRZYDATNE RADY
Ten chiński sos śliwkowy jest doskonały do wszelkich pieczonych mięs i drobiu, ale szczególnie dobrze komponuje się z tłustymi mięsami, takimi jak wieprzowina czy kaczka.
PRZY OKAZJI
Do przygotowania chińskiego sosu śliwkowego lepiej jest użyć brązowego cukru trzcinowego niż białego: nadaje on przyjemny, lekko karmelowy smak.