Całość (puree dyniowe, dekoracja dyniowa)

Całość (puree dyniowe, dekoracja dyniowa)

gastronomia 24 listopada 20120,00 (0)WskaźnikRatowaćUdziałnieokreślonyKomentarzCałość (puree dyniowe, dekoracja dyniowa) Do przepisu Stopień trudności: przeciętny Porcje: 10 Gotowanie: 1 godzina 30 minutPustyWegetarianizm: laktoWegetarianizmSKŁADNIKI NA 10 PORCJIdynia o wadze 4 kg1,5 łyżki. l. masło2 łyżki l. olej roślinnysól Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Dynię myjemy, odcinamy górę (około 4-5 cm grubości). Jeśli chcesz nadać dyni bardziej odświętny wygląd, odetnij górę zębami. Nie ma znaczenia, jeśli okażą się różnej szerokości i wysokości. Na Halloween im bardziej przerażająca dynia, tym lepsza. Usuń nasiona i umieść je w misce. Opłucz dynię od środka i bardzo ostrożnie, starając się nie uszkodzić ścianek, odetnij jak najwięcej miąższu.

Krok 2

Miąższ ułóż na blasze do pieczenia, polej olejem roślinnym, przykryj folią i włóż do piekarnika nagrzanego do 190°C na 40–50 minut. Wyłącz piekarnik i pozwól dyni ostygnąć w piekarniku. Miąższ zmiel na porcje za pomocą blendera lub robota kuchennego. Aby uzyskać delikatniejsze puree, przetrzyj je przez sitko. Dodać masło i sól do smaku. Puree z dyni dobrze przechowywać w lodówce w wysterylizowanych słoikach przez tydzień. Jeśli chcesz przygotować go do wykorzystania w przyszłości, zamiast masła użyj oleju roślinnego, a słoiki z puree koniecznie wysterylizuj we wrzącej wodzie (10–15 minut) i szczelnie zamknij.

Krok 3

Nasiona opłukać z włókien, dobrze osuszyć i smażyć na suchej, rozgrzanej patelni, ciągle mieszając, przez 8–10 minut.

Krok 4

Zrób nacięcia w pustej skórce dyni w kształcie „oczu”, „nosa” i „ust”. W noc Halloween umieść w środku zapaloną świecę.

UWAGA DO GOSPODARKI

Niewiele jest na świecie warzyw, które wykorzystują absolutnie wszystko. Jednym z nich jest dynia! Z pożywnego i soczystego miąższu można przygotować dowolne danie – od przystawek po desery, a nie ma składnika, z którym dynia nie mogłaby się połączyć. Z nasion wyciska się pyszny i bardzo zdrowy olej, z którego przygotowuje się rozmaite potrawy. A ze skórki robi się naczynia, butelki, instrumenty muzyczne, a nawet wanny do kąpieli dzieci. Dynia to prawdziwy magazyn witamin i dobroczynnych minerałów. Na przykład w dyni jest pięć razy więcej karotenu niż w marchwi. Okuliści na całym świecie zalecają swoim pacjentom jedzenie dyni i picie soku dyniowego. Ze względu na wysoką zawartość żelaza warzywo to jest bardzo przydatne w leczeniu anemii i chorób układu krążenia. Oprócz gotowania dynia znalazła również zastosowanie w kosmetologii. Odżywcze maski wykonane z jego miąższu nadają się zarówno do skóry suchej, jak i tłustej. Aby pozbyć się tłustego połysku i zwęzić pory na twarzy, wystarczy rano przetrzeć problematyczne miejsca kawałkiem dyni. Na szczególną uwagę zasługuje sok dyniowy. Jest doskonałym przeciwutleniaczem, bogatym w witaminy i minerały. Pomaga przy przeziębieniach, różnych infekcjach, zaparciach, niewydolności nerek i zaburzeniach nerwowych. Oczywiście rozumiesz, że mówimy o świeżo wyciskanym soku.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja