Bułka bezowa z jagodami w domu
Marianna Orlinkowa 10 grudnia 2023 r(2)Dodaj do ulubionychUdział
Bułka bezowa to jeden ze światowych hitów cukierniczych ostatniej dekady, powielany przez miliony na portalach społecznościowych i obowiązkowy element menu niemal każdej szanującej się cukierni. Ale możesz też zrobić to w domu! Na początku długie przepisy wydają się przerażające, ale gdy zrozumiesz wszystkie zawiłości, łatwo i szybko zrobisz bułkę bezową.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jakie produkty są potrzebne do bułki bezowej?
- Jak gotować bezę
- Jak zrobić ciasto na bułkę bezową
- Jak przygotować nadzienie do bułki bezowej
- Jak przygotować konfiturę do nadzienia
- Jak nałożyć nadzienie na bułkę
- Jak ozdobić bułkę bezową
- Jaka powinna być właściwa bułka bezowa?
- Najczęstsze błędy podczas robienia bułki bezowej (i jak ich unikać)
- Jak długo bułka bezowa może stać w lodówce?
- Czy można zamrozić bułkę bezową?
- Przepis: Noworoczna bułka bezowa z kremem z czarnej porzeczki
Dziwnie byłoby uwierzyć, że właśnie wynaleziono bułkę bezową. Bardzo podobne desery istnieją od dziesięcioleci, jeśli nie stuleci, w różnych kuchniach na całym świecie. Na przykład szwedzkie Budapestbakelse („ciasta budapeszteńskie”), nazwane tak przez swojego wynalazcę w latach 20. XX wieku ze względu na podobieństwo do klasycznego węgierskiego ciasta Esterhazy. Przypomina bułkę bezową, tyle że skórka jest ciemniejsza ze względu na dodatek dużej ilości orzechów laskowych. Albo tradycyjna filipińska bułka Brazo de Mercedes („Ręka Matki Bożej”) – ma dokładnie taką samą skórkę jak bułka bezowa, ale nadzienie jest tylko w środku i zawsze składa się wyłącznie z kremu: gęstego kremu. Bułka bezowa, jaką znamy, to cienki, białkowy spód i delikatny krem, najczęściej z jagodami.
Jakie produkty są potrzebne do bułki bezowej?
Składniki na bułkę bezową
Na jedną dużą bułkę na 12–14 porcji, której spód pieczemy na standardowej blasze do pieczenia przeznaczonej do większości piekarników (około 45 x 35 cm), będziemy potrzebować bezy:
6 białek świeżych, kategoria C1 (nie starsze niż 8–9 dni)
240–260 g drobnego cukru dobrej jakości
szczypta kwasku cytrynowego
20–30 g skrobi kukurydzianej
1–2 łyżeczki wysokiej jakości wanilia w postaci cukru lub ekstraktu, opcjonalnie
Istnieje ogromna różnorodność nadzień do bułek bezowych, najczęstsze to:
– bita śmietana i jagody (potrzebujesz śmietany o zawartości tłuszczu 30%, cukru pudru w razie potrzeby i świeżych jagód);
– krem serowy z jagodami, owocami lub kremem jagodowym (potrzebujesz śmietany lub twarogu, śmietanki o zawartości tłuszczu 30% lub więcej, cukru pudru, świeżych, konserwowanych lub mrożonych owoców lub jagód);
– budyń z jagodami lub owocami (potrzebujesz żółtek, mleka, cukru, skrobi, masła, świeżych, konserwowych lub mrożonych owoców lub jagód).
Jak gotować bezę
Na naszej stronie internetowej mamy bardzo szczegółowy materiał na temat 3 różnych rodzajów bezy: francuskiej, włoskiej i szwajcarskiej, jest tutaj. W przypadku bułki bezowej możesz wybrać dowolną metodę (wystarczy dokładnie przeczytać różnice i zrozumieć, co chcesz osiągnąć dzięki bezie).
Jak zrobić ciasto na bułkę bezową
Przygotowanie ciasta na bułkę bezową z ubitych białek
Skórka bułki bezowej różni się od bezy suchej (w Rosji najczęściej nazywa się ją bezą), która nawet nie jest pieczona, ale suszona w piekarniku w bardzo niskiej temperaturze – 90–100 ° C, zwykle dość długo nie mniej niż 1,5–2 godziny, w zależności od wielkości ramek. W przypadku bułki bezę piecze się jako pojedynczy placek w wyższej temperaturze – 140–150°C bez konwekcji (wentylator) i przez krótki czas – 30 minut.
Gotową, dobrze ubitą masę białkową należy wyłożyć na blachę wyłożoną matą silikonową lub wysokiej jakości silikonowanym papierem do pieczenia. Wyrównaj masę szpatułką tak, aby grubość ciasta była wszędzie taka sama. W takim przypadku należy pozostawić około 2 cm wolnego miejsca z każdej krawędzi blachy do pieczenia – podczas pieczenia ciasto zwiększa swoją objętość.
Blaszkę z bezą wstaw na środek piekarnika nagrzanego do 140°C w trybie „góra-dół” i piecz bez otwierania drzwiczek przez 30 minut. Jeśli tryb i temperatura zostaną ustawione prawidłowo, w tym czasie ciasto się upiecze, ale nie zmieni zbytnio koloru i nie wyschnie.
Gotowe ciasto należy natychmiast przenieść. Odbywa się to w następujący sposób:
– przesunąć nożem wzdłuż brzegów ciasta, tak aby nie przyklejały się do blachy;
– na ciasto połóż matę silikonową lub arkusz papieru do pieczenia;
– umieść na nim dużą siatkę lub deskę;
– obrócić całą konstrukcję;
– wyjąć blachę do pieczenia i zdjąć z ciasta papier lub matę, na której była pieczona;
– Całkowicie ostudzić ciasto.
Jak przygotować nadzienie do bułki bezowej
Do nadzienia bułki bezowej odpowiedni jest krem, bita śmietana lub serek śmietankowy ze śmietaną i świeżymi jagodami.
Jak już wspomniano, istnieje wiele opcji napełniania. Główną zasadą jest to, że nadzienie powinno być delikatne i jasne w smaku, ale niezbyt słodkie, ponieważ beza jest już bardzo słodka.
W letniej wersji bułki bezowej można ograniczyć się wyłącznie do bitej śmietany. Krem do tego nadzienia powinien być pełnotłusty (od 30 do 42%) i bardzo zimny, aby dobrze się ubijał. Ubijaj zimną śmietanę na średnich obrotach mikserem, powoli. Gdy piana się utworzy, możesz zacząć stopniowo dodawać cukier puder. Ubijaj, aż piana przestanie spadać z trzepaczki. Sprawdzaj często, bo jak tylko osiągniesz ten punkt, w którym nie będzie spadać, natychmiast przerwij, bo ponowne ubijanie śmietanki jest tak proste, jak obieranie gruszek. Jeśli tak się stanie, łatwo to zrozumiesz – krem rozdzieli się na tłuszcz i płyn. Nie da się zwrócić oddzielonej śmietany z powrotem, można ją jedynie ubijać, aż osiągnie masło – na ubijakach utworzy się grudka. Tę bryłę należy umyć zimną wodą, osuszyć i włożyć do lodówki – otrzymasz domowe słodkie masło: świetne do naleśników i słodkich płatków śniadaniowych. A jeśli chodzi o krem, będziesz musiał kupić nowy krem i tym razem zachować większą ostrożność.
Inną opcją nadzienia jest serek śmietankowy i śmietana. W tym celu zazwyczaj najpierw ubijamy zimny serek śmietankowy z cukrem pudrem lub innym słodzikiem (miodem, mlekiem skondensowanym, syropem) na puszystą masę, a następnie dodajemy bardzo zimną, gęstą śmietankę. Stosunek sera do śmietany wynosi zwykle 1,5:1. I ubij wszystko razem do maksymalnej puszystości.
Napełnij bułkę bezową kremem. Mamy tutaj niezawodny przepis. Do tej bazy można dodać bitą śmietanę dla puszystości i ubite masło dla gęstości. Możesz doprawić ten krem skórką, przyprawami, rumem, wanilią, kokosem i wszelkiego rodzaju innymi esencjami.
Do każdego z wymienionych kremów można dodać dowolne jagody lub owoce – świeże, konserwowe lub gotowane, a także owoce kandyzowane, orzechy, suszone owoce, kawałki marmolady, czekoladę, pianki, turecką rozkosz itp.
Jak przygotować konfiturę do nadzienia
Zamiast świeżych jagód lub razem z nimi, często do nadzienia bułki bezowej dodaje się konfiturę. Zacznijmy od tego, że nie trzeba go w ogóle gotować, tylko kupić gotowy – wystarczy wybrać ten najbardziej naturalny.
Jeśli jednak zdecydujesz się zrobić to sam, najpierw przygotuj przecier owocowy lub jagodowy: obierz jagody lub owoce, posiekaj i zagotuj z niewielką ilością cukru (w proporcji 10:1) i sokiem z cytryny, aby uzyskać puree. W razie potrzeby można go zmielić w blenderze, aż będzie gładki. Teraz puree należy zagęścić. Najlepsza jest pektyna – zazwyczaj trzeba ją wymieszać z większą ilością cukru, dodać do puree i gotować, aż zgęstnieje. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj instrukcje na opakowaniu. Można również dodać skrobię, rozcieńczając ją najpierw w zimnej wodzie, dodając do gorącego puree i gotując na małym ogniu przez około 3 minuty. Gotową konfiturę ostudź i przed użyciem włóż do lodówki na co najmniej 1 godzinę.
Jak nałożyć nadzienie na bułkę
Ostudzony spód spoczywa na macie silikonowej lub kawałku pergaminu – niech tak leży. Krem wyłożyć na całą powierzchnię ciasta i równomiernie rozprowadzić szpatułką tak, aby od brzegu w miejscu zakończenia bułki pozostało około 3 cm wolnego miejsca. Na kremie ułóż przygotowane owoce, jagody lub inne dodatki. Konfiturę z worka cukierniczego lepiej ułożyć w paski. Pomagając sobie matą lub papierem, zwiń ciasto w rulon, nie spiesząc się i delikatnie dociskając je przy każdym obrocie. Usuń nadmiar kremu z boków, jeśli występuje. Teraz połóż rolkę łączeniem do dołu na tej samej kartce papieru i zawiń ją. Roladę włóż do lodówki. Jeśli ma lekkie i płynne nadzienie (bita śmietana ze świeżymi jagodami), to przynajmniej przez godzinę. Jeśli wypełnienie jest bardziej niezawodne, można je pozostawić na 4–6 godzin.
Jak ozdobić bułkę bezową
Kremowe kwiaty to najczęstsza opcja dekoracji bułki bezowej.
Dekorowanie bułki bezowej to ważna sprawa. Może zamienić słodki deser w prawdziwe arcydzieło, którego zdjęcie po prostu chcesz opublikować w sieciach społecznościowych. Zanim zaczniesz nakładać lukier na spód, odłóż kilka łyżek do dekoracji. Krem można umieścić w małym rękawie cukierniczym lub w pergaminowej „funtce” i włożyć do lodówki na czas zaparzenia bułki. W przypadku rękawa cukierniczego można wybrać wyprofilowaną końcówkę, dzięki której pięknie rozprowadzimy krem na bułce. A za pomocą funta możesz zrobić zgrabne paski, kwiaty – lub co tylko przyjdzie Ci do głowy. Można też po prostu posmarować bułkę kremem na środku – wtedy z łatwością przykleją się do niej gotowe dekoracje-posypki cukiernicze (mogą być bardzo piękne), a także:
– płatki migdałów lub pistacji, a także orzechy włoskie lub laskowe;
— świeże/konserwowane jagody lub kawałki owoców;
– mini beza;
– chipsy czekoladowe lub małe cukierki czekoladowe;
– kolorowe cukierki typu m&m;
– kawałki owoców kandyzowanych lub suszonych;
– plastry marmolady;
– kawałki tureckiej rozkoszy;
…wymyśl to sam.
Roladę lepiej udekorować przed podaniem.
Jaka powinna być właściwa bułka bezowa?
Najbardziej odpowiedni opis jest raczej banalny, ale mimo to opisuje ten deser bardzo zgodnie z prawdą: powinien rozpływać się w ustach. W odróżnieniu od bezy wytrawnej, do której jesteśmy przyzwyczajeni od dzieciństwa, beza w bułce nie powinna chrupać! Pojedyncze kawałki bezy na wierzchu ciasta – tak, jest to całkiem możliwe, jeśli bułka jest bardzo świeża. Ale całe ciasto już takie nie jest. Istnieje więc bardzo prosta odpowiedź na często zadawane w Internecie pytanie: „Dlaczego bułka bezowa nie jest chrupiąca?” – „Bo nie powinienem”. Jeśli chcemy, żeby bułka była chrupiąca, łatwo ją zorganizować: przed pieczeniem posyp bezę posiekanymi orzechami, a chrupkość gwarantowana.
Właściwa skórka bułki bezowej jest słodka, miękka i lekko ciągnąca się. Krem jest lekki, delikatny i niezbyt słodki. Jagody i owoce, jeśli są dostępne, są dojrzałe i jasne. Wszystko razem – bosko!
Najczęstsze błędy podczas robienia bułki bezowej (i jak ich unikać)
Białka jaj nie ubijają się
Białka jaj nie ubijają się dobrze z różnych powodów. Na przykład w białku…