Bujny omlet na patelni: wszystkie sekrety gotowania i 5 najpopularniejszych dodatków

Bujny omlet na patelni: wszystkie sekrety gotowania i 5 najpopularniejszych dodatków

Bujny omlet na patelni: wszystkie sekrety gotowania i 5 najpopularniejszych dodatków

Wenera Jerofejewa 16 czerwca 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz

Dla prawdziwych szefów kuchni przygotowanie puszystego, puszystego omletu to bułka z masłem. Ale co zrobić, jeśli zamiast oczekiwanego delikatnego dania otrzymasz cienkie ciasto jajeczne. Rozumiemy zawiłości i triki przygotowania omletu, który idealnie sprawdzi się zarówno jako obfite śniadanie, jak i zdrowy, niskokaloryczny obiad.

Omlet

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Historia pochodzenia
  • Jak ugotować puszysty omlet na patelni
  • 5 najlepszych dodatków do omletów
  • Błędy podczas przygotowywania omletu
  • Uwaga dla gospodyni
  • Omlet w kąpieli wodnej

Historia pochodzenia

Włosi, Niemcy, Austriacy, Francuzi – wszyscy podają się za odkrywców tej potrawy jajecznej. Jednak w przeciwieństwie do Francuzów kucharze z innych krajów nie mają na to żadnych oficjalnych dowodów. Tylko piękne legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. I tak na przykład Austriacy są pewni, że omlet odkrył światu cesarz Franciszek Józef w XIX wieku. Mówią, że przez przypadek zgubił się ze swoją świtą królewską w lesie i nocował w domu miejscowego biedaka. W obawie przed gościem wygarnął z koszy wszystko, co znalazł, i szybko ubił naczynie. Cesarz był zachwycony prostym daniem, które kazał przygotować w przyszłości na dworze.

Włosi z emocjonalnym aplauzem zapewniają, że omlet wynaleziono jeszcze w starożytnym Rzymie. To prawda, rzekomo wszystkie dokumenty i zapisy zostały utracone i trzeba im wierzyć na słowo. Grecy trzymają się tej samej wersji. Ale nikt nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego danie ma wówczas francuską nazwę – „omlet”. Dlatego francuscy szefowie kuchni nawet nie wdają się w kłótnię, ponieważ są pewni, że przepis na jajka należy do ich przodków.

Jak ugotować puszysty omlet na patelni

Aby omlet był puszysty, należy osobno ubić jajka, następnie dodać resztę składników i ponownie trochę ubić masę
Aby omlet był puszysty, należy osobno ubić jajka, następnie dodać resztę składników i ponownie trochę ubić masę

Do przygotowania klasycznego omleta wystarczy niewielki zestaw składników. Mleko, jajka, sól i olej do wysmarowania patelni. Jajka oddzielnie ubić trzepaczką, następnie wlać mleko i dodać sól. Wszystko ponownie wymieszaj i wlej na rozgrzaną patelnię wysmarowaną olejem. Przykryj pokrywką i gotuj przez 10-15 minut na średnim ogniu.

Istnieje jednak kilka zmodyfikowanych technologii przygotowywania omletów. Na przykład, jeśli chcesz, aby było bardziej elastyczne, możesz dodać kilka łyżek mąki do mieszanki jajeczno-mlecznej.

Zamiast mleka możesz także użyć zwykłej lub gazowanej wody. Druga opcja sprawi, że omlet będzie bardziej puszysty i przestronny. Swoją drogą ten sam efekt da szczypta sody oczyszczonej. Ale nie przesadzaj, w przeciwnym razie omlet będzie gorzki.

Wcale nie dietetyczny, ale bardzo smaczny i bogaty omlet, do którego przygotowania nie wykorzystuje się mleka, ale ciężką śmietanę. Będziesz jednak musiał ubić masę kilka minut dłużej, ponieważ gęstość śmietany jest wyższa niż gęstość mleka. To samo danie można przygotować ze śmietaną. Przeciwnie, kefir doda potrawie delikatności, a blask omletu pozostanie kilka godzin po ugotowaniu.

Kasza manna jako składnik przypadnie do gustu początkującym gospodyniom domowym – w końcu gwarantuje puszystość omletu. To prawda, że ​​​​ma trochę gęstą konsystencję i nie jest tak przewiewny, jeśli użyłeś tylko mleka.

5 najlepszych dodatków do omletów

Do omleta można dodać dowolne warzywa, najzdrowszą opcją jest omlet ze szpinakiem
Do omleta można dodać dowolne warzywa, najzdrowszą opcją jest omlet ze szpinakiem

Ser. Można dodać absolutnie wszystko, ale najszybciej się roztapiają i dodają słonego smaku (więc nie spieszcie się z soloniem omletu serem) to mozzarella i parmezan.
Pomidory. Należy je dodać do gotowego omletu, w przeciwnym razie sok pomidorowy sprawi, że danie będzie wodniste.
Grzyby. Dodadzą potrawie jeszcze więcej bogactwa. Lepiej gotować z tym nadzieniem rano, ponieważ grzyby są produktem dość trudnym do strawienia i nie nadają się na obiad.
Wszelkie warzywa. Można posiekać i dodać koperek, cebulę, kolendrę, pietruszkę, ale najlepszą i najzdrowszą opcją jest szpinak. A w połączeniu z przyprawami i parmezanem zamieni nawet najprostszy omlet w pyszne danie.
Mięso lub owoce morza. Mięsożercom szczególnie spodoba się omlet z szynką, gotowaną kiełbasą lub krewetkami.

Błędy podczas przygotowywania omletu

Aby omlet był puszysty, musisz poznać niektóre subtelności technologii gotowania. A wiele błędów może sprawić, że Twój omlet zamieni się w płaski naleśnik jajeczny. Aby tego uniknąć, należy przestrzegać kilku zasad.

  1. Zachowaj właściwe proporcje. Jedno duże jajko zawiera średnio 2 łyżki mleka. Jeśli dodamy za dużo jajek lub mleka (lub odwrotnie), omlet nie będzie puszysty.
  2. Nie ubijaj mieszanki jajeczno-mlecznej w blenderze. Tak, okaże się bardzo puszysty, ale szybko się uspokoi, gdy tylko znajdzie się na patelni. Zmień taktykę agresywną na bardziej umiarkowaną – ubijaj ręcznie trzepaczką.
  3. Przed wylaniem masy na patelnię należy ją dokładnie podgrzać. W przypadku zetknięcia się z zimną lub chłodną powierzchnią naczynia omlet szybko opadnie, a w przypadku kontaktu z gorącą powierzchnią od razu stwardnieje i zacznie rosnąć.
  4. Wybierz małą lub średnią patelnię. Mieszanka nie będzie miała gdzie się rozprzestrzenić i zacznie rosnąć w górę.
  5. Nie zdejmuj pokrywki z patelni podczas gotowania. Strumień powietrza szybko spuści powietrze z nawet najbardziej puszystego omleta, a Ty pozostaniesz kulinarnym rozczarowaniem.

Uwaga dla gospodyni

Gotowanie w odpowiednim naczyniu gwarantuje puszysty omlet – powinna to być patelnia lub rondel z grubym dnem i bokami.

Nadzienie omletowe należy posiekać bardzo drobno i niezbyt dużo. W przeciwnym razie omlet nie wyjdzie puszysty – opadnie pod ciężarem i nadmiarem płynu nadzienia.

Nadzienie omletowe należy pokroić bardzo drobno.
Nadzienie omletowe należy pokroić bardzo drobno.

Nie spiesz się, aby gotować z mlekiem i jajkami, które właśnie wyjąłeś z lodówki. Pozwól, aby jedzenie się rozgrzało. Jeśli się spieszysz, mleko można podgrzać, aż będzie ciepłe.

Smażyć omlet na średnim ogniu. Dzięki temu białko się zetnie, a danie samo w sobie nie będzie się przypalać, tylko się zarumieni.

Omlet w kąpieli wodnej

Jeśli masz wątpliwości, czy uda Ci się ugotować puszysty omlet na patelni, spróbuj ugotować go w rondlu w kąpieli wodnej. Według doświadczonych szefów kuchni nawet początkujące gospodynie domowe mają gwarancję, że będą przewiewne i delikatne. Aby to zrobić, w misce ostrożnie ubij jajka z mlekiem, dodaj sól i kawałek masła. Do rondelka wlewamy wodę, na wierzch stawiamy miskę z mieszanką i stawiamy na ogniu. Przykryj przyszły omlet pokrywką i gdy tylko woda się zagotuje, gotuj przez 15 minut.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jajka #omlet #śniadaniePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość KonstancaKonstanca18 czerwca 2023 r

Uwielbiamy omlety i często je robimy. Zimą – bardziej sycąca, z szynką, kiełbasą, mięsem, a latem – z warzywami, ziołami, serem.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja