Dżem gruszkowy na zimę
Do przepisu
Dżem gruszkowy to must-have na długie zimowe wieczory i uduchowione wieczorki herbaciane. Stanie się ważnym składnikiem domowych wypieków oraz doskonałym partnerem naleśników i naleśników, serników i zapiekanek. Deser okazuje się średnio słodki i bardzo gęsty. Aby zrobić dżem gruszkowy na zimę, wybierz dowolną odmianę gruszki, która rośnie w Twoim ogrodzie. Dla przepisu nie ma żadnego znaczenia, jakie są same owoce: małe czy duże, gęste czy miękkie. W zależności od rodzaju owoców konfitura może mieć kolor bursztynowy lub jasnożółty. Ale w każdym razie – bardzo smaczne i aromatyczne. Nie musisz czekać do zimy, żeby spróbować deseru. Z pewnością możesz skosztować przynajmniej jednego słoiczka na rodzinnym przyjęciu herbacianym.
Złożoność: łatwo Kalorie: 747,77 kcal/porcję Porcje: 4 Gotowanie: 3 godziny Używany: 2,24 g/1,42 g/188,01PustyMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 4 PORCJIgruszki – 1,7 kg cukier – 550 glymon – 0,5 szt. cynamon – 7 orzechów laskowych – 1 szt. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj wszystkie składniki według listy. Gruszki dokładnie opłucz, obierz, usuń rdzeń i nasiona. Miąższ pokroić w małą kostkę lub plasterki.
Krok 2
Pomarańczę również dokładnie opłucz i osusz ręcznikiem. Usuń skórkę z cytrusów za pomocą drobnej tarki. Wyciśnij sok z połówki cytryny. Będziesz potrzebować 50 ml.
Krok 3
Do dużego rondla wlać 50 ml wody, dodać przygotowane gruszki i doprowadzić do wrzenia na małym ogniu. Gotuj przez około 20 minut. Gruszki powinny stać się miękkie.
Krok 4
Zdejmij patelnię z pieca i posiekaj owoce za pomocą blendera. Powinieneś otrzymać jednorodną masę bez grudek. Jeśli nie masz blendera, przetrzyj gruszki przez sito.
Krok 5
Włóż patelnię z powrotem do pieca, dodaj cukier do puree i zagotuj. Gotuj na małym ogniu i ciągle mieszaj, aby dżem się nie przypalił.
Krok 6
Gotuj dżem przez około 35-50 minut. Na kilka minut przed przygotowaniem dodać skórkę pomarańczową, sok z cytryny i cynamon, wymieszać. Wlać dżem do przygotowanych sterylnych słoików i zamknąć pokrywki.
UWAGA DO GOSPODARKI
Nie pomijaj cytryny w tym przepisie. Cytrusy nie tylko nadają konfiturom gruszkowym świeżość i przyjemny aromat, regulują kwasowość, ale także pełnią funkcję konserwantu przygotowującego na zimę.
PRZY OKAZJI
Gotowość konfitury gruszkowej możesz sprawdzić w ten sposób: upuść kilka kropli na talerz. Jeśli nie rozpłyną się i nie zachowają kształtu, dżem jest gotowy. Pamiętaj, że po ostygnięciu zgęstnieje jeszcze bardziej.