Adżika

Adżika

gastronomia 16 września 2015 rAdżika Do przepisu

Tę wersję adjiki pochłania się znacznie szybciej niż klasyczną, łatwopalną – nie jest aż tak ostra, ale może stanowić doskonały sos do obiadu, a nawet samą pastę do pieczywa. Trochę więcej trzeba się z tym pobawić, ale warto, dlatego nie bądź leniwy i przygotuj sobie cudowną przyprawę na całą nadchodzącą zimę.

Złożoność: przeciętny Porcje: 1 Gotowanie: 30 minutMaszynka do mięsaKonserwowanieKuchnia gruzińskaKolacjaKolacjaPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmImpreza, bufetSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘ2 kg ostrej czerwonej papryki 1 kg słodkiej papryki 200 g czosnku 2 średnie (po 50 g) pęczki kolendry 2 średnie (po 50 g) pęczki selera liściastego średnie (50 g) pęczek pietruszki 50 ml octu winnego 1 łyżeczka kolendra mielona 400 g sól niejodowana olej roślinny Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Ostre papryczki umyj, ułóż na dużej tacy i pozostaw do wyschnięcia w cieniu lub ciemnym, wentylowanym miejscu na 3 dni. Nasmaruj ręce olejem roślinnym, załóż rękawiczki i usuń łodygi z papryki.

Krok 2

Czosnek obieramy, kolendrę rozgniatamy w moździerzu lub młynku do kawy. Następnie przepuść wszystkie przygotowane produkty przez maszynę do mięsa 3 razy. Powstałą masę dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką, dodaj sól i pozostaw do zaparzenia na 24 godziny. Umyj i wysusz wszystkie warzywa.

Krok 3

Ocet zagotuj w emaliowanej misce i ostudź.

Krok 4

Wszystkie przygotowane produkty przepuścić przez maszynę do mięsa, dokładnie wymieszać drewnianą łyżką, dodać kolendrę i sól, zalać octem i pozostawić do zaparzenia na 2-3 dni, od czasu do czasu mieszając.

Krok 5

Umieść adjika w słoikach, zalej cienką warstwą oleju roślinnego i zamknij pokrywki. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

PRZY OKAZJI

Istnieje „pośrednia” wersja adjika – jeśli usuniesz świeże zioła ze składników, otrzymasz taką samą jaskrawoczerwoną adjika jak najgorętsza – ale bardziej humanitarna, wesoła i apetyczna. Można go urozmaicać najróżniejszymi dodatkami. Można go na przykład wymieszać z tartymi pomidorami i bazylią i podawać jako sos do smażonego mięsa i ziemniaków – bardzo smaczny!

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja