Adżarskie chaczapuri z twarogiem

Adżarskie chaczapuri z twarogiem

gastronomia 30 maja 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarzchaczapuri z twarogiem Do przepisu

Z pewnością nie ma takiej osoby, która choć raz w życiu nie próbowała gorącego, soczystego adżariańskiego chaczapuri z twarogiem. To naszym zdaniem najpopularniejsze ciasto gruzińskie. Wszystkim tak się spodobał, że nie tak dawno temu, bo w 2019 roku, nadano mu status niematerialnego pomnika dziedzictwa kulturowego Gruzji. Z czego jego mieszkańcy są niezmiernie dumni. Khachapuri to placek w kształcie łódki z dużą ilością sera i jajka. Nazwę rozszyfrowano w następujący sposób: „khacha” – twarożek i „puri” – chleb. Rzeczywiście, w starożytności jako nadzienie używano twarogu, a nie sera. Sugerujemy więc dodanie dużej ilości twarogu i bardzo małej ilości sera do nadzienia chaczapuri. Takie wypieki są mniej kaloryczne, ale jednocześnie bardziej soczyste i smaczne. Spróbujemy?

Złożoność: łatwo Kalorie: 946,23 kcal/porcję Porcje: 4 Gotowanie: 50 minut Dodać. czas: 2 godziny Używany: 47,06 g/38,46 g/103,85PiekarniaProdukt z ciastaChaczapuriWegetarianizm: Ovo-laktoWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 4 PORCJIDo nadzieniatwarożek 5% – 300 gsuluguni – 200 gmasło – 40 gsól – 3 gjajka w zależności od ilości chaczapuriDo testumatsoni – 125 mlciepła woda – 125 mlduże jajko – 1 szt.oliwa z oliwek – 20 mldrożdże suszone – 7 gcukier – 10 gmąka – 550 gsól – 3 g Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Przygotuj wszystkie składniki do przygotowania adżariańskiego chaczapuri z twarogiem. Połącz matsoni z wodą i lekko podgrzej. Powinno być ciepło, ale nie gorąco. Dodać do niego cukier i suche drożdże, wymieszać. Przykryj i trzymaj w cieple przez 15 minut.

Krok 2

Do głębokiej miski przesiewamy mąkę i sól, wlewamy ciasto i zaczynamy wyrabiać ciasto. Jajko rozbij do miski i ubij widelcem. Wlać połowę i połączyć z oliwą, wymieszać (drugą połowę zachować). Do ciasta dodać masę jajeczno-maślaną i dokładnie wyrobić rękoma.

Krok 3

Z gładkiego i elastycznego ciasta uformuj kulę, przełóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Następnie ugniataj i odstaw do wyrośnięcia jeszcze 1 raz.

Krok 4

Przygotuj nadzienie. Zetrzyj ser na grubej tarce. Twarożek (można przetrzeć przez sito), miękkie masło i serek wymieszać. Dodać sól do smaku i ponownie wymieszać.

Krok 5

Ciasto podzielić na równe części i uformować z nich kulki. Jedną z nich zwiń w owalny placek. Nałóż trochę nadzienia na brzegi i uformuj boki. Połącz ich krawędzie ze sobą. Następnie umieść nadzienie na środku łódki. Więc zrób całe chaczapuri.

Krok 6

Blachę do pieczenia wyłóż pergaminem nasmarowanym olejem. Rozmieść „łódki” w pewnej odległości od siebie. Przykrywamy ręcznikiem i odstawiamy na 15-20 minut do wyrośnięcia.

Krok 7

Do pozostałych ubitych jajek dodać odrobinę mleka i wymieszać. Powstałą mieszaniną nasmaruj krawędzie chaczapuri. Piec je w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Następnie wyjmij to. Łyżką rozprowadzamy nadzienie, tworząc wgłębienie i wbijamy w nie jajko. Piec w piekarniku przez kolejne 5 minut. Jajko powinno pozostać płynne.

Krok 8

Podawaj chaczapuri na gorąco z kawałkiem masła. Można posypać posiekanymi ziołami (koperkiem lub kolendrą) lub tartym serem. Smacznego!

UWAGA DO GOSPODARKI

Zgodnie z tradycją adżariańskie chaczapuri z twarogiem powinno mieć więcej nadzienia niż ciasta. Ser nie zawsze jest tarty. Czasami po prostu rozgniata się go widelcem.

PRZY OKAZJI

W przepisie na adżariańskie chaczapuri z twarogiem używamy suluguni. Można go jednak zastąpić innym produktem mlecznym. Odpowiedni jest ser osetyjski, feta lub ser feta.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja