9 zasad przygotowania idealnego farszu do faszerowanego drobiu
Olga Zacharowa 29 października 2022 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Kiedy nadchodzi listopad i grudzień, chcesz ugotować faszerowany drób (kurczak, indyk, kaczka lub gęś). Jest pożywne, efektowne i każda gospodyni domowa może sobie wyobrazić własną wersję tego dania: wszystko będzie zależeć od nadzienia. Ważne jest, aby nie kierować się tylko swoimi fantazjami, ale także przestrzegać pewnych zasad przy jego przygotowaniu, np. nie używać świeżego pieczywa i zachować odpowiednie proporcje składników mokrych i suchych. Porozmawiajmy o wszystkim w porządku.
9 wskazówek dotyczących przygotowania farszu do nadziewanego drobiu
Nie używaj świeżego pieczywa
W przypadku chleba do nadzienia nie sprawdza się zasada, że im świeższe, tym lepsze. Miękki, puszysty miękisz świeżego chleba szybko stanie się wilgotny po dodaniu mokrych składników. Rezultatem jest grudkowate, nieapetyczne nadzienie, które zjadacze będą odpychać od siebie na brzeg talerza.
Używaj czerstwego lub całkowicie wysuszonego chleba. Wchłonie wszystkie pyszne aromaty i smaki z pozostałych składników nadzienia, zachowując jednocześnie przyjemną konsystencję. Chleb można pokroić w kostkę i pozostawić na stole na 1-2 dni do naturalnego wyschnięcia. Aby przyspieszyć ten proces, susz kawałki chleba w piekarniku w temperaturze 135-140°C przez około 30-45 minut, kilkakrotnie obracając kostki, aby wszystkie kawałki wyschły równomiernie.
Weź pod uwagę wagę chleba
Użycie zbyt dużej liczby składników może utrudnić gotowanie nadzienia w piekarniku. Najbardziej wyczuwalnym suchym składnikiem powinien być chleb, który wchłonie prawie cały płyn i pełni rolę spoiwa.
Szefowie kuchni sugerują zazwyczaj użycie 1,5 do 2 razy więcej chleba niż innych składników, jeśli są soczyste i wilgotne.
Do farszu nie należy używać surowych warzyw i grzybów
Warzywa są ważnymi składnikami tekstury i smaku wypchanego ptaka. Wiele klasycznych wersji wymaga przynajmniej cebuli i czosnku. Ale lista tego, co dodaje się do nadzienia, jest znacznie dłuższa: od szalotki, marchwi i pora po bulwy selera i grzyby.
Niezależnie od tego, jaki wybierzesz, dodanie tych składników na surowo byłoby błędem. Pozbawia to nadzienie pożądanej konsystencji i bogatego smaku, a także istnieje ryzyko, że wszystkie składniki nie zostaną równomiernie ugotowane. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, smaż warzywa (i inne składniki nadzienia) na niewielkiej ilości oleju przez kilka minut, aż będą umiarkowanie miękkie.
Świeże zioła są lepsze niż suszone
O ile świeże pieczywo jest zdecydowanie gorsze od czerstwego chleba do nadzienia, o tyle jeśli chodzi o zioła, to świeże jest zwykle zawsze lepsze. Czy będą to klasyczne składniki, np. szałwia, tymianek, rozmaryn i pietruszka, lub wybierz bazylia, koper, oregano lub estragonzasada ta pozostaje w mocy. Świeże zioła mają przyjemną chrupiącą konsystencję, a ponadto mają znacznie jaśniejszy, świeży smak niż zioła suszone z bardziej skoncentrowanymi nutami ziemi. I niewielu osobom będzie smakować, jeśli nagle w nadzieniu dostaną kawałek suszonej łodygi tymianku lub twarde liście rozmarynu.
Zachowaj właściwe proporcje suchych i mokrych składników nadzienia
Uzyskanie idealnej konsystencji nadzienia zależy od proporcji składników mokrych do suchych. Równowaga musi być zachowana, aby np. chleb nie był całkowicie rozmoczony. Najłatwiej popełnić ten błąd i zepsuć proporcje, dodając do nadzienia dużą ilość bulionu warzywno-drobiowego lub innego płynu zgodnie z przepisem. Jeśli to zrobisz, nadzienie ulegnie zepsuciu, zanim całe danie będzie gotowe.
Aby uniknąć tej pułapki, zalecamy dodawanie płynu stopniowo i powoli, około 70-100 ml na raz. Zawsze możesz dodać więcej, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jak to wygląda w praktyce? Chleb powinien wchłonąć płyn, nie pozostawiając kałuży na dnie naczynia, w którym przygotowuje się nadzienie.
Nie przesolić nadzienia
Nadzienie zawiera zwykle różnorodne składniki: od warzyw i ziół po masło, rosół i pieczywo. Ale często używa się kiełbasy, bekonu, orzechów, przypraw i wielu innych. Powoduje to, że nadzienie jest zbyt słone i/lub nadmiernie przyprawione.
Przede wszystkim przygotuj nadzienie samodzielnie, a nie korzystaj z półproduktów, w których zawartość soli jest po prostu niemożliwa do kontrolowania. A potrawy takie jak kiełbasa i bekon są naturalnie bogate w sól, co oznacza, że inne składniki mogą w ogóle nie wymagać przyprawiania.
Nie przygotowuj nadzienia wcześniej
Innym sposobem na uzyskanie niechlujnego i nieprawidłowego farszu jest dokładne wymieszanie składników przed pieczeniem ptaka. W tym czasie chleb na pewno zmoknie i rozpadnie się. Najlepiej wymieszać suche i mokre składniki dopiero wtedy, gdy będziesz gotowy do nadziewania ptaka i włożenia go do piekarnika.
Należy przestrzegać prawidłowego czasu pieczenia drobiu.
Aby uzyskać idealną konsystencję nadzienia, ważny jest nie tylko stosunek składników mokrych do suchych. Bardzo ważny jest także czas pieczenia. Jeśli nadzienie nie jest ugotowane, będzie prawie rozmoczone. Z drugiej strony rozgotowane nadzienie może szybko wyschnąć i być trudne do spożycia. Należy ściśle przestrzegać instrukcji dotyczących temperatury i czasu pieczenia wypchanego ptaka.
Lepsze wypełnienie niż mniej
Nawet jeśli otrzymasz więcej nadzienia, niż pozwala na to rozmiar ptaka, nie smuć się. Każde nadzienie jest wspaniałą przystawką. Można go piec jako samodzielne danie w osobnej formie żaroodpornej. Nie wspominając już o wielu niesamowitych rzeczach, które można zrobić z resztkami farszu po zjedzeniu ptaka.
- Z pozostałego farszu uformuj małe kuleczki, owiń je plasterkiem boczku i zabezpiecz mięso wykałaczką. Tak przygotowaną przystawkę ułożyć w żaroodpornym naczyniu i piec w nagrzanym piekarniku, aż boczek będzie odpowiednio chrupiący.
- Nadzienie wymieszać z tartym roztopionym serem, z powstałej masy uformować kotlety i piec w nagrzanym piekarniku. Podawać z jajkiem sadzonym na wierzchu każdego kotleta.
- Z farszu przygotować zapiekankę, każdą warstwę smarując sosem lub polewając bulionem, aby zapiekanka nie była zbyt sucha. Tak, a tarty ser topiony też jej nie zaszkodzi.
Na stronie przeczytaj materiał Jak prawidłowo upiec kurczaka w piekarniku i wybierz dla niego ciekawe nadzienia oraz Nadzienia drobiowe, jak nadziewać ptaka
Przepis Kurczak bez kości nadziewany suszonymi owocami i pieczywem
Kurczak faszerowany suszonymi owocami to danie godne każdego świątecznego stołu. W tym przepisie do nadzienia polecamy użyć śliwek, suszonych gruszek, suszonych wiśni i rodzynek.
Kurczak faszerowany suszonymi owocami i pieczywem
Aby ugotować 1,2 kg kurczaka, potrzebujesz:
- 200 g różnych suszonych owoców
- 1 kurczak o wadze 1,2 kg
- pół czerstwego bochenka pokrojonego białego chleba (250-300 g)
- 150-200 ml mleka
- 2 jajka
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Suszone owoce namoczyć w ciepłej, przegotowanej wodzie na 30 minut.
- Zaczynając od ogona, cienkim nożem odetnij tłuszcz z kurczaka pomiędzy skórą a mięsem i ostrożnie oddziel skórę, wywracając ją na lewą stronę jak pończochę.
- Po uwolnieniu nóg od skóry oskrobujemy mięso z kości i nacinamy kość nożyczkami do drobiu tak, aby w skórze pozostał kawałek nie większy niż 1 cm. Nie ma potrzeby usuwania skóry ze skrzydełek: należy je po prostu być oddzielone od środka od tuszy.
- Z usuniętej skóry ostrożnie odetnij pozostały tłuszcz. Umieść skórę kurczaka w misce z zimną wodą.
- Rozgrzej piekarnik do 200°C. Spryskaj blachę do pieczenia olejem roślinnym lub wyłóż papierem do pieczenia.
- Usuń mięso z kurczaka z kości i przepuść przez maszynę do mięsa lub zmiel w blenderze.
- Z chleba odetnij skórkę, miąższ pokrusz na duże kawałki i namocz w mleku. Suszone owoce odcedzić na durszlaku, następnie osuszyć papierowym ręcznikiem i pokroić na małe kawałki.
- Mielonego kurczaka wymieszaj z lekko wyciśniętym pieczywem, jajkiem i suszonymi owocami. Doprawić solą i pieprzem.
- Nadziewaj skórę kurczaka mielonym mięsem. Uformuj tuszę. Zabezpiecz ogon i szyję drewnianymi wykałaczkami.
- Lekko ubij pozostałe jajko i posmaruj nim kurczaka. Włóż blachę do pieczenia z ptakiem do nagrzanego piekarnika i piecz przez 80-90 minut. Gotowego kurczaka ostudzić i przed podaniem pokroić na równe kawałki.
RADA: Kości kurczaka z resztkami mięsa można wykorzystać do gotowania bulionów, sosów lub galaretek mięsnych.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. POWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych