9 przepisów na placki z galaretką, od których nie można się oderwać
Elżbieta Akinszyna 13 czerwca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Bez przesady galaretowate placki można nazwać najpopularniejszym ciastem na świecie. Każdy kraj ma swoją charakterystykę i tradycje, zarówno jeśli chodzi o wyrabianie ciasta, jak i wybór nadzienia. Ale istota zawsze pozostaje ta sama: ciasto z galaretką powstaje z ciasta zmieszanego z produktami z fermentowanego mleka. Może to być śmietana, kefir, sfermentowane mleko pieczone, jogurt itp.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Słodkie placki z galaretką
- Niesłodzone placki z galaretką
- Kontrowersje wokół ciasta z galaretką
- Ciasto galaretkowe z jabłkami
- Ciasto wiśniowe w galarecie
- Ciasto galaretkowe ze śliwkami
- Ciasto galaretkowe z pieczarkami i ziemniakami
- Szybkie ciasto w galarecie z młodą białą kapustą, koperkiem i jajkiem
- Ciasto mięsne w galarecie z kefirem
- Szybkie ciasto w galaretce z ziołami
- Ciasto w galarecie z konserwami rybnymi i kwaśną śmietaną
- Ciasto w galarecie z kurczakiem, serem i grzybami na kefirze
Słodkie placki z galaretką
Wspaniały deser, łatwy i szybki w przygotowaniu. Słodki placek z galaretką można przygotować z niemal każdym nadzieniem owocowym. Jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, dzikie jagody – wszystko to można wykorzystać! A do wykwintnego ciasta słodko-kwaśnego można wykorzystać łodygi rabarbaru.
Owoce (jagody) można całkowicie wypełnić ciastem. Można też zrobić odwrócone ciasto, podobne do tarte tatin, tylko z ciastem. Jeśli masz czas i ochotę, nadzienie można karmelizować. Aby to zrobić, posiekane jabłka (gruszki, śliwki itp.) Należy trochę udusić w mieszance masła i cukru. To nadzienie sprawi, że ciasto upiecze się szybciej i sprawi, że jego smak będzie jeszcze ciekawszy.
Prawdopodobnie najpopularniejszym w Rosji był i pozostaje placek w galarecie z jabłkami. Do takiego ciasta najlepiej wybrać odmiany jesienne, na przykład Antonowkę. Owoce są mocne i nie „rozsypują się” podczas pieczenia. A smak takiego ciasta nie będzie mdlący słodki, ale z przyjemną kwaskowatością.
Niesłodzone placki z galaretką
Niesłodzone placki z galaretką to miejsce, w którym możesz puścić wodze wyobraźni! Z rybą, kurczakiem, mięsem, grzybami, ziołami, twarogiem, serem! W razie potrzeby do nadzienia można dodać gotowany ryż lub jajko na twardo. Takie ciasto nie będzie już deserem, ale całkowicie samodzielnym daniem, które swoją drogą można podawać z rosołem!
Jako nadzienie do pikantnego ciasta z galaretką można używać nie tylko świeżych składników, ale także konserw. Wtedy czas gotowania ulega znacznemu skróceniu – wystarczy otworzyć słoik! To ciasto może również uratować resztki z wczorajszej kolacji. Na przykład kapustę, marchewkę, ziemniaki, a nawet buraki można wykorzystać jako nadzienie do ciasta z galaretką.
Kontrowersje wokół ciasta z galaretką
Tradycyjnie ciasto na placek z galaretką (bez względu na to, czy jest słodkie, czy nie) wyrabia się ze śmietaną, kefirem lub sfermentowanym mlekiem pieczonym. Konsystencja powinna przypominać gęstą śmietanę. Kolejnym punktem odniesienia jest ciasto naleśnikowe.
Czasami ciasto na ciasto z galaretką zagniata się z majonezem. To kwestia gustu. Ale nie zalecamy tego. Majonez nie lubi obróbki cieplnej, a ponadto dodaje do ciasta dodatkowych kalorii. Jeśli chcesz dodać majonez do ciasta, lepiej rozcieńczyć go kwaśną śmietaną lub kefirem co najmniej 1/1.
Nawiasem mówiąc, jeśli zastąpisz mąkę pszenną mąką bezglutenową (na przykład ryżową, kukurydzianą, gryczaną lub ich mieszanką), a samo ciasto wymiesza się nie ze śmietaną, ale z mlekiem, jogurtem (lub mieszanką kefiru z mlekiem), wtedy ciasto z galaretką będzie odpowiednie również dla zwolenników PP.
Przepisy na ciasta z galaretką
Ciasto galaretkowe z jabłkami
Przepis od naszej subskrybentki Eleny Moishuk
Pyszny, delikatny, aromatyczny placek galaretkowy z jabłkami idealnie nadaje się na kameralne rodzinne przyjęcie herbaciane, spotkanie z przyjaciółmi lub wizytę niespodziewanych gości. Ten przysmak przygotowuje się bardzo prosto i dość szybko: cały proces, łącznie z pieczeniem, zajmie nieco ponad godzinę.
Ciasto galaretkowe z jabłkami
Liczba porcji: 8
Czas gotowania: 1 godzina 10 minut
- jabłka – 4 szt.
- cukier – 220 g
- masło – 30 g
- olej roślinny – 100 ml
- jajo kurze – 3 szt.
- mleko – 120 ml
- proszek do pieczenia – 10 g
- cynamon mielony – 1 szczypta
- mąka – 250 g
- Przygotuj jabłka do nadzienia z galaretką. Owoce umyć i osuszyć ręcznikiem. Następnie przekrój owoce na połówki i usuń gniazda nasienne oraz nasiona. Miąższ pokroić w plasterki.
- Na patelni rozgrzej masło. Dodać jabłka i smażyć, mieszając, aż będą miękkie. Dodaj 4 łyżeczki. cukier i szczyptę mielonego cynamonu, wymieszać.
- Po minucie zdejmij patelnię z jabłkami z ognia. Pozwól nadzieniu całkowicie ostygnąć. Jajka ubić mikserem z pozostałym cukrem, aż podwoi swoją objętość.
- Do mieszanki jajecznej wlać mleko i olej roślinny. Mieszaj za pomocą trzepaczki lub miksera na niskich obrotach. Masa powinna być płynna, nie należy się tego bać.
- Dodać mąkę i proszek do pieczenia. Zamieszać. Ciasto na ciasto z galaretką nie powinno być zbyt gęste: powinno mieć konsystencję naleśnika (skoncentruj się na nim).
- Wymieszaj i pozostaw ciasto na 10 minut w temperaturze pokojowej. W tym czasie przygotuj jedną lub dwie okrągłe blachy do pieczenia ciasta(-ów). Rozgrzej piekarnik do 180°C.
- Nasmaruj formę lub formy olejem roślinnym za pomocą pędzla. Posypać odrobiną kaszy manny lub mąki. Strząśnij nadmiar. Wlać dwie trzecie ciasta i posypać jabłkami.
- Pozostałym ciastem napełnij jabłka. Staraj się, aby był równomiernie rozłożony. Układać na drucianych stojakach lub blachach do pieczenia. Umieścić je na środkowej półce piekarnika.
- Piecz szarlotkę przez 40-45 minut. Sprawdź gotowość za pomocą cienkiego drewnianego szpikulca. Wbij go w środek ciasta i wyjmij. Jeśli jest suche, wyjmij patelnie z piekarnika.
- Pozwól szarlotce ostygnąć w foremkach, aż będzie ciepła. Następnie ostrożnie przełożyć na talerz. Można posypać cukrem pudrem. Podawać z herbatą.
Przy okazji
Jabłka na takie ciasto z galaretką muszą być ugotowane, czyli duszone na maśle. Jeśli do ciasta włożysz surowe, ciasto nie będzie tak delikatne i przewiewne.
Uwaga dla gospodyni
Do ciasta na placek warto dodać rafinowany, bezwonny olej roślinny lub dobrą oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, która nada smakowi szarlotki ciekawe, lekko pikantne nuty.
Ciasto wiśniowe w galarecie
Kolejny wspaniały przepis od naszej subskrybentki Olgi.
Lato to wspaniały czas na jagody i pozwala przygotować niesamowite, kolorowe potrawy. Dlatego zwracam uwagę na łatwy przepis na niesamowite ciasto z galaretką wiśniową. Jak wszystkie placki z galaretką, jest łatwe i szybkie w przygotowaniu.
Ciasto wiśniowe w galarecie
Liczba porcji: 8
Czas gotowania: 1 godzina
- jajko – 1 szt.
- śmietana 10% – 0,5 szklanki
- mleko 0,5% – 0,5 szklanki
- cukier – 1 szklanka
- sól – do smaku
- mąka – 1 szklanka
- masło – 100 g
- wiśnia (bez pestek) – 300 g
- Jajko ubić z cukrem i solą, aż powstanie piana. Połączyć ze śmietaną i mlekiem. Masło roztopić, lekko ostudzić i wlać do masy. Do ciasta wlać ciepłe masło, aby jajko się nie zsiadło. Mąkę przesiać i wmieszać do ciasta małymi porcjami. Mieszanka powinna być gładka, bez grudek itp.
- Wiśnie umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, usunąć nasiona. Do formy włóż 1/3 ciasta i pięknie ułóż jagody, a następnie wypełnij resztą ciasta.
- Włóż formę do piekarnika nagrzanego do 180°C na 30-40 minut. Gotowość ciasta można sprawdzić za pomocą wykałaczki.
- Wyjmij ciasto z galaretką wiśniową z piekarnika, ostudź, udekoruj cukrem pudrem (nie miałam i „dekorowałam” odrobiną cukru cytrynowego (cukier przechowuję w słoiczku ze skórką z cytryny)) i podawaj z miętową herbatą, kawą lub mlekiem.
Ciasto galaretkowe ze śliwkami
Pomysłu na ciasto galaretkowe ze śliwkami nie można nazwać superoryginalnym, ale sprawdza się znakomicie! Nawiasem mówiąc, nie tylko z tymi owocami, ale na przykład z wiśniami, morelami, brzoskwiniami, gruszkami, jabłkami. Galaretkowe ciasto jest przyjemnie wilgotne i delikatne. Nie jest też za słodkie, co znowu jest bardzo dobre. Jeśli komuś wypieki wydają się trochę kwaśne, nie ma to znaczenia: można temu zaradzić posypując gotowy produkt cukrem pudrem lub dodając do niego lody. W każdym razie ciasto ze śliwkami warto zrobić, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś czegoś takiego.
Ciasto galaretkowe ze śliwkami
Ilość porcji: 6-7
Czas gotowania: 1 godzina 30 minut
- jajka – 3 szt.
- cukier – 180 g
- kwaśna śmietana o zawartości tłuszczu co najmniej 40% – 300 g
- mąka – 130 g mąki + trochę więcej do posypania
- proszek do pieczenia – 1/2 łyżeczki.
- sól – na czubku noża
- mielony cynamon – 1 łyżeczka.
- śliwki – 12 szt.
- cukier trzcinowy – 1 łyżka. l.
- sok z 1/2 cytryny
- cukier puder – 2 łyżki. l.
- Przygotuj ciasto na ciasto ze śliwkami. W głębokiej misce ubijaj jajka z cukrem mikserem, aż uzyskasz puszystą masę o jednorodnej konsystencji.
- Następnie, nie przerywając ubijania mikserem, małymi porcjami dodawaj śmietanę. Mąkę z proszkiem do pieczenia, solą i mielonym cynamonem przesiać do osobnego pojemnika przez drobne sito.
- Połącz mieszaninę jajek i mąki. Aby to zrobić, stopniowo, 2-3 łyżki na raz, wlewaj drugą do pierwszej, mieszając szpatułką. Ciasto na ciasto ze śliwkami jest gotowe.
- Przygotować śliwki na nadzienie z galaretką. Umyj je i wysusz. Następnie przekrój każdą na pół i usuń nasiona. Miąższ pokroić w schludne plasterki.
- Ułożyć plastry w okrąg lub spiralę na dnie oprószonej mąką formy o średnicy 22-24 cm. Posyp cukrem trzcinowym i skrop sokiem z cytryny.
- Przygotowanym wcześniej ciastem napełnij śliwki. Staraj się działać bardzo ostrożnie, aby zachować ułożony „wzór” śliwek, a przyszłe ciasto wyglądało pięknie.
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Ciasto ze śliwkami w galaretce włożyć do formy na środkową półkę piekarnika i piec około 40 minut. Wierzch powinien być złocistobrązowy.
- Ciasto śliwkowe ostudzić na patelni (około 30 minut). Następnie przykryj dużym talerzem i odwróć. Całkowicie ostudź. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.
Przy okazji
Zamiast cynamonu do ciasta ze śliwkami można użyć innych mielonych przypraw, np. goździków, imbiru czy kardamonu. Tarta skórka również nie będzie zbędna.
Uwaga dla gospodyni
Jeśli wątpisz w gotowość ciasta ze śliwkami, włóż w niego cienki drewniany szpikulec, próbując wbić go bezpośrednio w ciasto, i wyjmij go. Czy sztyft jest suchy? Zachęcamy do wyjęcia wypieków z piekarnika!
Ciasto galaretkowe z pieczarkami i ziemniakami
Pożywne, „pożywne” ciasto z grzybami i ziemniakami, które może zastąpić cały lunch. Jeśli masz problem ze świeżymi grzybami, dodaj do ciasta solone lub mrożone grzyby – i tak wyjdzie bardzo smaczne.
Ciasto galaretkowe z pieczarkami i ziemniakami
Ilość porcji: 8-10
Czas gotowania: 1 godzina 30 minut
Do wypełnienia:
- 4 duże ziemniaki
- 500 g grzybów (pieczarki lub grzyby leśne)
- 3 cebule
- 3 łyżki l. masło
- 3 łyżki l. ghee
- 0,5 łyżeczki chmiel-suneli (lub dowolne przyprawy do smaku)
- sól
Do testu:
- 2 jajka
- 200 ml majonezu
- 200 ml szklanki kwaśnej śmietany
- 200 g mąki
- 2 łyżeczki proszek do pieczenia
- Jajka ubić, wymieszać najpierw z majonezem, potem ze śmietaną. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, stopniowo wlewać do masy jajecznej…