Z dojrzałymi serami, podobnie jak z dobrymi winami, należy obchodzić się umiejętnie. W przeciwnym razie zamiast przysmaku ryzykujesz zdobycie mało znanego smaku za duże pieniądze.
Nie podawaj sera bezpośrednio z lodówki.
Wyjmij ser z lodówki i poczekaj, aż osiągnie temperaturę pokojową. Wtedy smak i aromat sera będzie mógł ujawnić się jaśniej.
Młode sery wystarczy odstawić w ciepłe miejsce na około 30 minut, starsze sery wyjąć z lodówki na 1 godzinę przed podaniem.
Nie wkładaj do lodówki nieopakowanego lub częściowo otwartego sera.
Nie zjadłeś całego sera i włóż go z powrotem do lodówki, zostawiając na talerzu lub przenosząc na spodek. Zatrzymywać się! Ser nieopakowany niemal natychmiast wchłonie wszystkie smaki otaczającej żywności.
Nie owijaj sera w folię plastikową
Ser jest produktem żywym, oddychającym i bez tlenu się udusi. Zapakuj go w papier do pieczenia (pergamin) – to najtańsze właściwe opakowanie dla sera. Pergamin zapobiegnie wysychaniu sera, ale umożliwi dostęp powietrza. Papier, w który ser był zapakowany w sklepie, możesz ponownie wykorzystać. Inną dobrą opcją do przechowywania w domu są serwetki woskowe, wykonane w 100% z bawełny i pokryte woskiem pszczelim. Ale to jest dla zaawansowanych miłośników sera.
Istnieją wyjątki od zasad. Ser pleśniowy najlepiej pakować w folię.
Nie przechowuj młodych serów w lodówce
Jeśli masz szczęście i kupisz bardzo świeżą mozzarellę i planujesz zjeść ją na obiad, nie myśl o włożeniu jej najpierw do lodówki. W ciągu zaledwie 3 godzin mozzarella na zimno może stać się twardsza, a nawet stracić trochę soczystości.
Jeśli zamierzasz przechowywać mozzarellę przez kilka dni, nie możesz obejść się bez lodówki. Ale pamiętaj, aby wyjąć go na godzinę przed podaniem. Jest jeszcze jedna kłopotliwa, ale dobra rada – przed podaniem namocz mozzarellę w pojemniku z lekko solonym mlekiem lub serwatką. Wypróbuj, a przekonasz się, że ta metoda działa bardzo dobrze.
Nie zamrażaj świeżego sera
Nigdy nie zamrażaj świeżych serów o dużej zawartości wilgoci, takich jak świeża mozzarella. Znacząco zmieni swoją strukturę, stanie się gumowaty i suchy. Wewnątrz sera pojawią się kryształki lodu, które zaburzą strukturę białkową produktu.
Ale twardsze i bardziej suche sery, takie jak Parmezan, Grana Padana, Pecorino, całkiem dobrze znoszą zamrażanie. Zanim jednak wyślesz je na zimę, upewnij się, że ser jest odpowiednio zapakowany: najpierw w papier do pieczenia, potem w folię, a na koniec w folię.
Nie kroj sera wcześniej
Sera nie kroimy wcześniej, a tym bardziej w kostkę. Im bardziej otwarte powierzchnie, tym szybciej odparowuje wilgoć i uwalnia się tłuszcz, co oznacza, że ser szybciej wysycha. Kroimy go dopiero przed podaniem, najlepiej w krążki. Na talerzach serów stosuje się cięcie w kształcie klina, co można wyjaśnić w prosty sposób: sery dojrzewające mają inny smak w środku i na skórce.
Jaka jest różnica między serem tartym a wstępnie pokrojonym w opakowaniach?
Ser tarty pakowany jest sprzedawany wszędzie i jest wygodny, ponieważ skraca czas przygotowania np. domowej pizzy. To samo tyczy się plasterków – rano wygodnie jest od razu położyć je na pieczywie z masłem. Warto jednak pamiętać, że im większa powierzchnia kontaktu sera z powietrzem, tym szybciej traci on smak i konsystencję. Lepiej więc pokroić lub zetrzeć ser bezpośrednio przed gotowaniem lub po prostu zjedzeniem – smak i aromat będą znacznie bogatsze.
Nie wyrzucaj jadalnych skórek sera
Jeśli twardy ser ma jadalną skórkę, zjedz go lub użyj do gotowania. Skórki dobrze przechowują się w zamrażarce. Z nich można na przykład przygotować bulion do risotto lub sos do makaronu. W tym celu na oliwie podsmaż cebulę, posiekany czosnek z dodatkiem świeżego tymianku, natki pietruszki i świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Gdy cebula stanie się złocista, dodać wytrawne białe wino i dusić przez 4-5 minut. Dodaj dojrzałe skórki sera, na przykład parmezan, i wodę. Zmniejsz ogień i gotuj na małym ogniu, aż płyn odparuje o połowę i poczujesz wyraźny aromat sera, a skórka będzie miękka, a miejscami nawet rozpuszczona. Rosół parmeński, jak nazywają go Włosi, jest gotowy. Pozostaje tylko odcedzić go przed użyciem.
Skórkę parmezanu można dodać do przygotowania minestrone, sosu pomidorowego lub gulaszu. Trzeba tylko pamiętać, aby przed podaniem zdjąć go z patelni lub patelni. Skórki sera nadają się również do gotowania warzyw na parze, duszenia kurczaka, a nawet żeberek wieprzowych. Inna ciekawa opcja: polej skórkę sera oliwą z oliwek i odstaw. Dostaniesz masło serowe.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #ser #jak gotowaćPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych