8 prostych przepisów na dania z ciasta francuskiego, które zachwycą nawet początkujących kucharzy

Pieczemy z gotowego ciasta francuskiego. 8 przepisów, które nie zawiodą nawet początkujących

Pieczemy z gotowego ciasta francuskiego. 8 przepisów, które nie zawiodą nawet początkujących

Gotowe ciasto francuskie sprzedawane jest we wszystkich supermarketach. Praca z nim jest prosta i wygodna, ale są niuanse, o których powiemy. Przygotowujemy tradycyjną baklawę, ciasta francuskie, szarlotkę, placki cebulowe i sernik węgierski. A także dania z niespodzianką – placek z kiwi, placki pomidorowe i strudel z mięsem i kapustą.

Pieczemy z gotowego ciasta francuskiego. 8 przepisów, które nie zawiodą nawet początkujących

Treść:

  • Jak rozmrozić ciasto francuskie
  • Cechy pracy z gotowym ciastem francuskim
  • Przepisy z gotowym ciastem francuskim bez drożdży
  • Domowa baklawa
  • Sernik węgierski
  • Strudel z mięsem i kapustą
  • Loki z pomidorami i pietruszką
  • Przepisy z gotowym ciastem francuskim
  • Placki z jajkami i zieloną cebulą
  • Serca francuskie z cukrem i orzechami
  • Ciasto z kiwi w słodkim nadzieniu jajeczno-śmietanowym
  • Szarlotka w 30 minut

W przypadku wszystkich naszych przepisów gotowe ciasto francuskie należy najpierw rozmrozić. Anna Elovikova, szefowa kuchni i badaczka gastronomii, opowiedziała nam, jak pracuje z tym ciastem.

Jak rozmrozić ciasto francuskie

Ciasto najlepiej rozmrażać w lodówce. Wyjmij go z zamrażarki, usuń opakowanie i włóż do lodówki. Jeśli zostawisz ciasto w opakowaniu, w środku utworzy się kondensacja. Zwilży ciasto, a to nie powinno być dozwolone. Informacje na temat czasu rozmrażania można znaleźć na opakowaniu.

Ciasto można rozmrażać w temperaturze pokojowej. Wyjmij z zamrażarki, przetnij opakowanie, otwórz na stole i tak zostaw. Wtedy rozmrożone ciasto nie będzie się do niczego kleić.

Jeśli zamrożone warstwy nie rozdzielą się, oznacza to, że ciasto nie było prawidłowo przechowywane. Połóż go na stole w jednym kawałku, a gdy się rozmrozi, ostrożnie go rozdziel. W kuchni nie powinno być zbyt gorąco; rozmrażaj ciasto z dala od kaloryferów i piekarnika. W temperaturach powyżej 25°C ciasto podczas pieczenia wysycha i pęka na powierzchni produktu.

Cechy pracy z gotowym ciastem francuskim

Pracę z ciastem należy rozpocząć, gdy będzie całkowicie rozmrożone i wystarczająco miękkie, ale wciąż zimne.

Jeśli ciasto wymaga rozwałkowania, podsyp stół mąką. Zrób to ściśle w jednym kierunku, aby zachować teksturę. Surowe ciasto francuskie należy zawsze kroić tylko najostrzejszym i najcieńszym nożem, aby nie pognieść ani nie „skleić” warstw, w przeciwnym razie nie będą mogły się otworzyć w trakcie pieczenia i ciasto straci swoją przewiewność.

Przepisy z gotowym ciastem francuskim bez drożdży

Gotowe ciasto francuskie bez drożdży zawiera więcej oleju, a co za tym idzie, kalorii (średnio 454 kcal na 100 g) niż ciasto francuskie. Po upieczeniu okazuje się bardziej łuszczący się, kruchy i chrupiący. Smak tego ciasta jest bardziej neutralny niż ciasta drożdżowego. Jego zaletą jest to, że w przeciwieństwie do drożdży nie wymaga czasu garowania, co oznacza, że ​​na tym etapie oszczędzasz czas.

Domowa baklawa

Baklava, czyli jak to się nazywa – baklava (od mongolskiego baγla – zawijać) to słodkie ciasto wyrabiane z ciasta francuskiego lub filo, najczęściej z dodatkiem orzechów włoskich lub pistacji, obficie nasączone cukrem lub syropem miodowym.

Ci, którzy często robią domową baklawę z ciasta francuskiego, zalecają natychmiastowe pocięcie jej w romby: w ten sposób warstwy ciasta wypiekają się szybciej i lepiej się otwierają. Tylko nie przecinaj wszystkich warstw aż do dna formy, aby nadzienie nie pękło wyciekać i zacząć się palić.

Domowa baklawa

Aby przygotować 12-14 małych słodkich diamentów, potrzebujesz:

  • gotowe ciasto francuskie bez drożdży – 800 g
  • roztopione masło – 100 g
  • żółtko – 1 szt.
  • mąka do wałkowania ciasta

Do napełniania:

  • miód – 250 g
  • cukier – 100 g

Do napełniania:

  • orzechy włoskie łuskane – 2 szklanki
  • cukier puder – 1 łyżka. l.
  • mielony cynamon – 1 łyżeczka.
  1. Na nadzienie posiekać orzechy włoskie i wymieszać z cukrem pudrem i cynamonem.
  2. Przygotowane ciasto na stole posypanym mąką rozwałkować bardzo cienko i pokroić na warstwy w zależności od wielkości formy, w której będzie pieczona baklava.
  3. W natłuszczonym naczyniu żaroodpornym ułóż 2 warstwy ciasta jedna na drugiej, smarując każdą masłem. Nadzienie nakładamy cienką warstwą, przykrywamy kolejną warstwą i ponownie smarujemy farszem.
  4. Kontynuuj układanie ciasta i napełnianie, aż skończą się składniki. Górną warstwę należy przygotować z ciasta. Nasmaruj go żółtkiem.
  5. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Baklawę pokroić w małe romby i piec przez 40-45 minut. aż utworzy się złota skorupa.
  6. W międzyczasie przygotuj nadzienie. Zagotuj 80 ml wody, rozpuść w niej cukier i gotuj przez 5 minut. Dodaj miód i gotuj, mieszając, przez kolejne 8 minut. Wyjąć baklawę z piekarnika i lekko ostudzić. Pokrój na kawałki wzdłuż zaznaczonych nacięć. Zalać mieszanką miodu i pozostawić na 7-8 godzin w temperaturze pokojowej, aż baklava dobrze nasiąknie.

Sernik węgierski

Nazywamy to ciasto „sernikiem węgierskim”, a sami Węgrzy nazywają je „turos taska”, czyli „węzeł”.

Niektóre źródła kulinarne sugerują przygotowanie serników węgierskich z ciasta francuskiego, my jednak wybraliśmy ten chrupiący, bez drożdży. Nadzienie twarogowe z ubitych białek powinno być delikatne, dosłownie rozpływające się w ustach. I nie zapomnij dodać do nadzienia skórki z cytryny; bez tego sernika węgierskiego nie można uznać za węgierski.

Jeśli nadzienie okaże się rzadkie, można dodać trochę skrobi kukurydzianej lub zwykłej mąki pszennej (nie więcej niż 1 łyżka).

Sernik węgierski
Sernik węgierski

Do przygotowania 8-10 serników potrzebujesz:

gotowe ciasto francuskie bez drożdży – 400 g twarogu niskotłuszczowego – 300 g jajek kategorii C1 – 2 szt. cukier – 100 g cytryny – 1 szt. białka jaj – 2 szt. mąka do rozwałkowania ciasta, cukier puder do posypania

  1. Aby przygotować nadzienie, przetrzyj twarożek przez drobne sito. Jeśli jest zbyt mokry, połóż go na kawałku gazy złożonej na cztery części, zawiąż węzeł i umieść pod ciśnieniem na 2-3 godziny.
  2. Jajka na nadzienie ubić mikserem z cukrem, aż do uzyskania puszystej masy o jednorodnej konsystencji. Połączyć z serkiem wiejskim i dokładnie wymieszać.
  3. Za pomocą drobnej tarki usuń skórkę z cytryny i dodaj ją do mieszanki jajeczno-twarogowej.
  4. Białka ubić mikserem na sztywną pianę. Dodać do nadzienia sernikowego i szybko wymieszać. Konsystencja nadzienia powinna przypominać gęstą śmietanę.
  5. Ciasto rozwałkować na stolnicy podsypanej mąką na warstwę o grubości 5-7 mm i pokroić w kwadraty o boku 10 cm.
  6. Na środek każdego z nich nałóż trochę nadzienia i załóż na nie końce. Pozostaw na 15 minut.
  7. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Serniki węgierskie układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika na 15-20 minut. Przed podaniem lekko ostudzić i posypać cukrem pudrem.

Strudel z mięsem i kapustą

Dlaczego nie oderwiemy się od tradycji i nie zrobimy strudla z mięsem?! Gotowe ciasto francuskie bez drożdży harmonijnie łączy się z nadzieniem mięsnym i nadaje strudelowi szczególnie przyjemną chrupiącą konsystencję. Nie zwijaj bułki zbyt ciasno, aby ciasto mogło pokazać wszystkie swoje warstwy.

Zamiast kapusty włoskiej można użyć młodej kapusty białej lub nawet pekińskiej. Jeśli nie lubisz jagnięciny, sięgnij po pulpę wołową z tłuszczem. Niech będzie to na przykład niedrogi mostek. Dodaj więcej zieleniny do mielonego mięsa, według własnego gustu.

Strudel z mięsem i kapustą
Strudel z mięsem i kapustą

Do przygotowania 1 strudla potrzebne będą:

gotowe ciasto francuskie bez drożdży – 250 g kapusty włoskiej – 1 główka cebuli – 1 szt. czosnek – 1 ząbek masło – 30 g pietruszki – 100 g tymianku – 10 gałązek majeranku – 10 gałązek pulpa jagnięca – 500 g jajko – 1 szt. mąka do rozwałkowania ciasta, żółtko – 1 szt. mleko – 1 łyżka. l. sól, świeżo zmielony biały pieprz

  1. Aby wypełnić strudel, oddziel 4 największe liście od główki kapusty. Napełnij rondel o pojemności co najmniej 3 litrów wodą i zagotuj. Dodaj trochę soli. Liście kapusty zalać wodą i gotować 3 minuty. Umieścić na durszlaku i przepłukać zimną wodą.
  2. Pozostałe liście kapusty pokroić w paski. Drobno posiekaj cebulę i czosnek. Na małej patelni rozgrzać masło i mieszając, przyrumienić przygotowane warzywa na farsz. Pozwól ostygnąć.
  3. Umyj i osusz natkę pietruszki, tymianek i majeranek. Usuń liście z gałęzi i drobno je posiekaj. Przepuść mięso przez maszynę do mięsa z drobną siatką. Drobno posiekaj kapustę.
  4. Do mięsa dodajemy jajko, pikantne zioła, posiekaną kapustę włoską i cebulę podsmażoną z czosnkiem. Doprawić solą i pieprzem. Zamieszać.
  5. Rozwałkuj ciasto francuskie na stole na cienką warstwę. Na wierzchu ułóż liście kapusty włoskiej i rozprowadź nadzienie jagnięce ziołami i warzywami.
  6. Ostrożnie zwiń ciasto z nadzieniem mięsnym w rulon. Połącz krawędzie i zaciśnij. Żółtko lekko ubić z mlekiem. Powstałą mieszanką nasmaruj strudel.
  7. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Strudel mięsny ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika na 30-40 minut. Przed podaniem lekko ostudź.

Loki z pomidorami i pietruszką

Te loki można łatwo odłamać i zjeść z zupą lub zieloną sałatą polaną mieszanką oliwy z oliwek i octu balsamicznego.

Smak tego ciasta nie zależy od jakości pomidorów. nie muszą być letnie. Najważniejsze, żeby nie zapomnieć ich obrać, grubo posiekać i wymieszać z solą, przyprawami… i cukrem. To ostatnie sprawia, że ​​smak pomidora jest bogatszy.

Loki z pomidorami i pietruszką
Loki z pomidorami i pietruszką

Do przygotowania 1 ciasta o średnicy 15-18 cm potrzebujesz:

  • masło do wysmarowania patelni
  • gotowe ciasto francuskie bez drożdży – 250 g
  • średni pęczek natki pietruszki – 1 szt.
  • 4-6 pomidorków koktajlowych lub 1 średni pomidor
  • Ser rosyjski – 50 g
  • oliwa z oliwek – 1 łyżeczka.
  • sól, świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Okrągłe ceramiczne naczynie do pieczenia (średnica 15-18 cm) wysmaruj masłem.
  2. Aby przygotować farsz, natkę pietruszki i pomidory umyć i osuszyć. Drobno posiekaj liście pietruszki nożem i włóż do małej miski. Wiśnię pokroić na ćwiartki, a jeśli pomidor jest duży, to w kostkę. Zetrzeć ser.
  3. Rozwałkuj warstwę ciasta i lekko rozciągnij rękami, aby uzyskać prostokąt. Na cieście równomiernie rozsmaruj ser, następnie natkę pietruszki i pomidory. Nadzienie skrop oliwą, pieprzem i dodaj odrobinę soli (sól zostanie dodana od sera). Zwiń w rulon: powinien być dość gęsty. Ciasto dobrze dociśnij brzegi bułki, tak aby nadzienie nie wypadło.
  4. Rolkę należy pokroić na 7-8 kawałków (mniej więcej o tej samej grubości 3-4 cm). Następnie przenieś kawałki bułki na patelnię, układając je przecięciem do góry. Jeden kawałek pośrodku, a resztę rozłóż dookoła niczym płatki kwiatów.
  5. Piecz ciasto przez 20 minut. Podawać na ciepło.

Przepisy z gotowym ciastem francuskim

Ciasto drożdżowe nie ma bardzo dużej warstwowości (w sumie aż 30 warstw), ale nie to stanowi o jego sile. Jest miękkie, mniej kaloryczne (średnio 245 kcal na 100 g) i dobrze pęcznieje podczas wyrastania. Wiele osób uważa, że ​​lepiej nadaje się do ciast przekąskowych, jednak nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem. Świetnie sprawdzają się z nim także słodkie wypieki.

Placki z jajkami i zieloną cebulą

Jajka na twardo i cebulka to sprawdzone od lat połączenie. Ale spróbuj trochę urozmaicić klasykę. Użyj trzech rodzajów cebuli: zielonej, cebuli i pora (biała część i 2-3 cm zieleni). Wszystkie warzywa…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja