Oszczędna gospodyni domowa: 7 fajnych dań ze szparagów dla całej rodziny. Okazuje się, że niedrogie
W Europie sezon na młode szparagi rozpoczyna się pod koniec kwietnia i trwa do końca czerwca. Wiosna kojarzy się z tym warzywem, dlaczego więc nie kupimy go w sklepie? Gotowanie szparagów nie jest trudne: podobnie jak owoce morza, ważne jest, aby ich nie rozgotować, aby nie straciły koloru. Najprostszym i najsmaczniejszym sposobem na szparagi jest blanszowanie ich we wrzącej, osolonej wodzie przez 3-4 minuty. Szparagi staną się soczyste i delikatne i nic więcej nie będzie potrzebne. Ale nie idziemy łatwą drogą! Przedstawiamy 7 wspaniałych dań dla oszczędnych gospodyń domowych.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Grillowane szparagi: łatwe i oryginalne
- Delikatne szparagi o delikatnym smaku
- Pieczony omlet i blanszowane szparagi
- Kiedy nie ma czasu i umiejętności – jest lucise
- Oszczędź królową warzyw
- Szparagi: teraz w cieście
- Szparagi w strudelu
Grillowane szparagi: łatwe i oryginalne
W Rosji szparagi już dawno przestały być rzadkością gastronomiczną. Chociaż niektóre gospodynie domowe nadal boją się używać go w swoich naczyniach. Zobacz jak łatwo i kreatywnie możesz przygotować grillowane szparagi z grzanką czosnkową i dressingiem cebulowo-octowym.
Szparagi z grzanką czosnkową i dressingiem cebulowo-octowym
Do przygotowania szparagów potrzebujesz:
- szparagi – 800 g
- biały chleb – 6–8 sztuk
- czosnek – 1 średnia główka
- szalotka – 2 średnie cebule
- ocet balsamiczny – 1,5 łyżki. l.
- ocet winny z czerwonego wina – 1/2 łyżki. l.
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 5 łyżek. l.
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Nieobraną główkę czosnku posmaruj oliwą i ciągle obracając, piecz na grillu lub w piekarniku nagrzanym do 220°C na złoty kolor. Zajmie to 15–25 minut.
- W czasie smażenia czosnku drobno posiekaj szalotkę, wymieszaj z octem balsamicznym i czerwonym winem i odstaw do zaparzenia na 30 minut. Następnie dodaj 2 łyżki. l. oliwę z oliwek, sól i pieprz i dobrze wymieszaj.
- Usmażoną główkę czosnku przekrój w poprzek i wyciśnij ząbki do małej miski. Jeśli goździki są nadal twarde, posiekaj je nożem lub pozostaw w całości, według uznania. Dodaj pozostałą oliwę z oliwek, sól i pieprz i dobrze wymieszaj.
- Za pomocą noża do obierania obierz dolną jedną trzecią łodygi szparagów i odłam twarde końcówki. Umieść szparagi na tacy z folii aluminiowej i przykryj 2/3 szklanki. l. mieszaninę cebuli i octu, połóż blachę na grillu. Szparagi pieczemy aż do ugotowania, obracając je raz po około 5 minutach. Jeśli gotujesz szparagi w piekarniku, należy je rozgrzać do 180°C w trybie „konwekcja + grill”. Gotuj szparagi w naczyniu do pieczenia umieszczonym w górnej jednej trzeciej części piekarnika przez 10–20 minut. – w zależności od grubości łodyg.
- Podczas gotowania szparagów posmaruj kromki chleba mieszanką czosnku i opiekaj je na grillu nad węglami lub w piekarniku.
- Ugotowane szparagi i tosty ułóż na talerzu, skrop pozostałą mieszanką cebuli i octu i podawaj.
Delikatne szparagi o delikatnym smaku
Na co dzień i w domu, na śniadanie, lunch czy kolację delikatne, delikatnie aromatyzowane szparagi, jajko gotowane i chrupiący boczek.
Szparagi z jajkiem i polewą z chrupiącego bekonu
Do przygotowania szparagów potrzebujesz:
- boczek – 4 plasterki
- jajka na twardo – 4 szt.
- bułka tarta pszenna świeża – 100 g
- zielone szparagi, najlepiej cienkie – 400 g
- gotowane żółtka i jajka do podania – 2 szt.
- garść rzeżuchy
- śmietana wiejska – 200 g
- Musztarda Dijon – 2 łyżki. l.
- sól
- Boczek podsmaż na suchej patelni, aż będzie chrupiący. Przełożyć na ręczniki papierowe.
- Na tej samej patelni podsmaż okruchy pszenicy, od czasu do czasu potrząsając patelnią, przez 2 do 3 minut. Zdjąć z ognia i całkowicie ostudzić.
- Zmiksuj boczek w blenderze, dodaj bułkę tartą i szybko zmiksuj na gładką masę.
- Szparagi gotuj w osolonym wrzątku przez 1–2 minuty. Suszyć na ręcznikach papierowych.
- Ubij w blenderze rzeżuchę, śmietanę, musztardę i żółtka na gładką masę. Dodaj trochę soli.
- Rozłóż szparagi na talerzach. Podawać z jajkiem, sosem i kruszonką z bekonu.
Pieczony omlet i blanszowane szparagi
Omlet ze szparagami, brokułami i szpinakiem można przygotować nie w porcjowanych maszynkach do kokoty, ale w dużym ceramicznym lub szklanym naczyniu do pieczenia odpowiednim do serwowania. Ale duży omlet będzie się piecze dłużej, 20–25 minut.
Omlet ze szparagami, brokułami i szpinakiem
Do przygotowania omletu potrzebujesz:
- jajka – 8 szt.
- śmietana – 200 g
- mini szparagi – 100 g
- różyczki brokułów – 100 g
- świeży szpinak – 100 g
- oliwa z oliwek
- sól
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. W małym rondlu zagotuj osoloną wodę, blanszuj szparagi, brokuły i szpinak przez 1-2 minuty, odcedź na durszlaku i odcedź.
- Jajka ubić ze śmietaną, solą.
- Nasmaruj oliwą 4 małe foremki żaroodporne i równomiernie rozłóż między nimi warzywa. Wlać masę jajeczną, wstawić do piekarnika i piec około 12 minut. – jajka powinny się stężać. Podawaj natychmiast.
Kiedy nie ma czasu i umiejętności – jest lucise
Tę włoską zupę jarzynową warto przygotować, gdy masz mało czasu, gdy nie wiesz, jak ugotować klasyczne, bogate w zupy i gulasze. W takim przypadku część warzyw można zamrozić, a szparagi i marchewki na przykład świeże.
Luceza zupa jarzynowa
Do przygotowania zupy potrzebujesz:
- świeże warzywa wiosenne: marchew, groszek zielony, fasola, szpinak, szparagi, warzywa – 500 g
- duża cebula – 2 szt.
- mielona wołowina – 150 g
- mielona wieprzowina – 150 g
- oliwa z oliwek – 3 łyżki. l.
- bulion warzywny – 1,5 l
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Umyj i obierz warzywa i zioła. Cebulę pokroić w drobną kostkę, szpinak w paski, młode warzywa na małe kawałki tej samej wielkości. Posiekaj warzywa.
- W głębokim rondlu rozgrzej olej. Połóż cebulę. Smaż na średnim ogniu przez 5–7 minut, aż będą miękkie. Dodać mieloną wieprzowinę, smażyć kolejne 5 minut. Dodaj wołowinę i smaż przez 10 minut, aż całe mięso mielone będzie brązowe.
- Do rondla dodać pokrojone warzywa, doprawić solą i pieprzem. Zalać 1,5 litra bulionu warzywnego lub wody pitnej, przykryć i gotować 15–20 minut.
Oszczędź królową warzyw
Szparagi cieszą się opinią jednego z najbardziej wykwintnych przysmaków. Każdy, kto kiedykolwiek to gotował, wie, że „królowa warzyw” wymaga największej uwagi, najważniejsze jest, aby na czas usunąć ją z ognia. Dlatego do przygotowania ciepłej sałatki z młodymi ziemniakami i szparagami użyjemy podwójnego kotła jako najdelikatniejszego środka.
Ciepła sałatka z młodych ziemniaków i szparagów
Do przygotowania sałatki potrzebujesz:
- młode ziemniaki – 10–12 małych kawałków.
- zielone szparagi – 250 g
- cytryna – 1 szt.
- mięta – 2-3 gałązki
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 3 łyżki. l.
- nasiona sezamu – 1 łyżeczka.
- sól
- Ziemniaki dokładnie umyj szczotką, przekrój na pół i włóż do naczynia do gotowania na parze. Gotuj przez 15–17 minut.
- Szparagi obieramy z szorstkiej skórki, dolne końcówki przekrawamy na 2 części i wkładamy do garnka z ziemniakami. Gotuj przez 3-4 minuty. i przełóż warzywa na talerz.
- Z cytryny odetnij cienkie paski skórki i odłóż na bok. Wyciśnij sok z połówki cytryny. Oliwę wymieszaj z sokiem z cytryny i solą i polej warzywa.
- Na suchej patelni podgrzej nasiona sezamu. Oddziel liście mięty od łodyg. Posyp sałatkę skórką, miętą i sezamem i natychmiast podawaj.
Szparagi: teraz w cieście
Gâteau d’asperges – ciasto szparagowe – najlepiej przyrządza się we Francji w sezonie szparagowym. Kiedy nadejdzie ten sezon, szparagi zostaną królową! Będzie spożywane na zimno, na gorąco, gotowane i gotowane na parze. Ponadto największa ilość jest importowana do Francji z sąsiednich Włoch.
Ciasteczka ze szparagami
Do przygotowania ciasta potrzebujesz:
- szparagi – 600 g białych lub 350–400 g zielonych lub mieszanka dwóch odmian
- jajka – 3 szt.
- żółtka – 3 szt.
- creme fraiche – 200–250 g
- tarty twardy ser – 80 g
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- masło do wysmarowania
- Jeśli otrzymasz białe szparagi, za pomocą noża do obierania usuń cienką górną warstwę z łodygi, jeśli jest zielona, a następnie z dołu. Jeśli końce łodyg są zdrewniałe, należy je odłamać (jeśli końce zginają się i nie pękają, można je jedynie oczyścić).
- Przygotowane szparagi gotuj na parze lub w osolonej wrzącej wodzie na małym ogniu, aż będą miękkie, 20 minut. Zielone szparagi gotują się szybciej, około 7 minut. Ugotuj mieszaninę według odmiany, oddzielnie. Podczas gotowania ustawiaj szparagi w pozycji pionowej, gdy wyrosną – pozwól, aby końcówki zaparowały, w przeciwnym razie szybko staną się papkowate. Gotowe szparagi odłóż na durszlak i osusz.
- W robocie kuchennym lub blenderze rozbij 3 jajka, dodaj 3 żółtka, creme fraiche, ser, sól, świeżo zmielony czarny pieprz i szparagi i ubijaj na gładką masę.
- Przygotuj 4-6 misek do kokoty lub innych naczyń do pieczenia i posmaruj masłem. Umieść w nich mieszankę szparagów.
- Do formy do pieczenia lub dużego naczynia do pieczenia wlej wodę i umieść tam foremki do kokoty. Woda powinna sięgać mniej więcej do połowy krawędzi misek z kokoty.
- Włóż blachę do pieczenia (formę) do piekarnika nagrzanego do 200°C na około 25 minut. Podawać ciasta ciepłe.
…i w strudlach
I nie daj się zaskoczyć temu strudelowi! Najpierw przygotowujesz strudel z grzybami i szparagami i próbujesz, a potem mówisz, że takie wypieki można zrobić tylko z wiśniami lub jabłkami.
Strudel z grzybami i szparagami
Do przygotowania strudla potrzebujesz:
- pieczarki – 250 g
- tarty ser gruyere – 100 g
- obrane orzechy włoskie – 1,5 łyżki. l.
- zielone szparagi – 200 g
- sól – do smaku
- masło – 4 łyżki. l.
- cytryna (sok) – 1 łyżeczka.
- masło do wysmarowania
- bułka tarta – 1,5 łyżki. l.
Do testu:
- jajko – 1 szt.
- olej roślinny – 1 łyżka. l.
- sól – do smaku
- mąka – 300 g
- Z przesianej mąki, jajek, szczypty soli i 125 ml ciepłej wody zagnieść miękkie ciasto. Uformuj kulę, włóż do miski, posmaruj 0,5 łyżką. l. olej roślinny, przykryj i pozostaw na 30 minut.
- Przygotuj nadzienie. Szparagi umyć, osuszyć, pokroić na małe kawałki i gotować w niewielkiej ilości osolonej wody przez 4 minuty. Szparagi odcedź na durszlaku i przełóż do miski.
- Pieczarki myjemy i kroimy w cienkie plasterki. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę stołową. l. masło. Dodaj grzyby, dodaj sól i smaż przez 6-8 minut, aż uzyskają złoty kolor. Skropić sokiem z cytryny i gotować kolejne 30 sekund. Przełożyć na talerz.
- Na tej samej patelni rozpuścić resztę masła, dodać bułkę tartą i smażyć, mieszając, przez 2 minuty. Orzechy włoskie posiekać nożem na drobną okruchy i wymieszać z bułką tartą. Pozwól ostygnąć.
- Ciasto ułożyć na środku lnianej serwetki, grubo posypanej mąką, rozwałkować na cienką warstwę i posypać pozostałym olejem roślinnym. Dłoniami posypanymi mąką rozciągnij ciasto do wielkości serwetki. Rozłóż mieszaninę krakersów i orzechów równą warstwą na cieście.
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Nasmaruj blachę do pieczenia olejem. Na cieście ułożyć szparagi, grzyby i posypać serem. Podnieś serwetkę i ostrożnie zwiń strudel w rulon. Ściśnij otwarte krawędzie rolki. Strudel ułożyć na blasze do pieczenia i posmarować roztopionym masłem. Piec przez 30 minut.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #szparagi #oszczędna gospodyni domowa #zupy szparagowePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych…