7 opcji fajnych dressingów do sałatki z kapusty pekińskiej: porady szefa kuchni
gastronomia 6 grudnia 2022 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Kapusta pekińska to już nie tylko ważny produkt sezonowy, ale także częsty składnik dań świątecznych. Dziś porozmawiamy o sałatkach z tym wspaniałym składnikiem. A raczej o tym, jak i czym je wypełnić. W tej sprawie skorzystaliśmy z porady Szef kuchni Wasilij Emelianenko.
Dlaczego kapusta pekińska?
Zima i jesień to sezon na kapustę. Bardzo różne – od zwykłej białej kapusty po bardziej egzotyczne opcje, takie jak kalarepa. O zaletach wszystkich jej rodzajów już pisaliśmy, dzisiaj skupimy się tylko na jednej – kapuście pekińskiej (zwanej także chińską lub petsai). Historia tych chrupiących, koronkowych kapusty tak naprawdę zaczęła się w Chinach. To właśnie tam zaczęto uprawiać tę roślinę około V wieku (tak pochodzą pierwsze wzmianki o niej). Z biegiem czasu kapustą pekińską zainteresowali się sąsiedzi Chin, a od około lat 70. XX w. produkt ten zyskał światową popularność. Na przykład nie sposób wyobrazić sobie kuchni koreańskiej bez kimchi, marynowanej i bardzo ostrej kapusty pekińskiej.
W Europie liści często nie poddaje się obróbce, lecz spożywa się je i wykorzystuje na świeżo – do sałatek i przekąsek. W Rosji kapusta pekińska jest uwielbiana ze względu na umiarkowany koszt, wesołą chrupkość i neutralny smak: jeśli chcesz, możesz wymyślić dziesiątki przepisów z tym wspaniałym składnikiem. Zwykle są to oczywiście sałatki.
Kapusta pekińska szczególnie dobrze komponuje się ze składnikami białkowymi: kurczakiem, owocami morza, mięsem, ciecierzycą i soczewicą. Tak, nawet z tymi samymi paluszkami krabowymi. Możesz posiekać liście sałaty na mieszanki warzywne, ale o tej porze roku wynik może być dość mdły. Znalezienie chłodnych (nie szklarniowych) ogórków i pomidorów w szczycie sezonu kapusty pekińskiej jest problematyczne.
Jakie właściwości ma kapusta pekińska?
100 gramów kapusty pekińskiej zawiera zaledwie 12-16 kcal. Liście składają się głównie (około 94%) z wody, pozostałą część stanowi białko (1,2 g), węglowodany (2 g), błonnik, witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Kapusta pekińska polecana jest przy problemach trawiennych: zawarty w składzie błonnik wzbogaca mikrobiom jelitowy, poprawiając jego pracę. Wzmocniona zostaje także odporność – po pierwsze dzięki zdrowszemu przewodowi pokarmowemu, a po drugie dzięki zawartej w kapuście pekińskiej witaminie C. Zimą jest to na ogół jeden z najważniejszych składników odżywczych, należy jednak pamiętać, że kwas askorbinowy ulega zniszczeniu pod wpływem wysokich temperatur. Lepiej więc od czasu do czasu wolić świeże sałatki niż gołąbki.
Również ażurowe, chrupiące liście (zwłaszcza ich biała część) są bogate w witaminy A, B, E, K, miedź, fosfor, żelazo, magnez, potas, cynk, jod. Krótko mówiąc, wkład w naszą dietę jest kolosalny.
Co szef kuchni poleca do dressingu sałatek z kapustą pekińską?
Zbliżają się święta noworoczne: pozostało tylko kilka tygodni na zaplanowanie stołu noworocznego. Podejrzewamy, że na pewno masz na swojej liście dań przynajmniej jedną przystawkę lub sałatkę z kapustą pekińską. I słusznie: zazwyczaj są to bardzo proste i udane kombinacje. Zwłaszcza jeśli wykażesz się kreatywnością i odejdziesz od trywialnej mieszanki drobno posiekanych liści, paluszków krabowych i jajek.
Wskazówka numer dwa: nie ubieraj sałatek w majonez. Specjalnie dla ciebie Szef kuchni Wasilij Emelianenko (@chefvasiliy na Telegramie) wymyślił kilka ciekawych dressingów do sałatek z kapustą pekińską. Dał też kilka zaleceń dotyczących tego, jakie mogą być wiodące składniki.
Opcja 1: Sos jogurtowy
- 250 ml jogurtu greckiego
- 2 małe ząbki czosnku
- 4 g łodyg koperku
- 4 g łodyg kolendry
- 4 g łodyg pietruszki
- 50 ml oliwy z oliwek
- Sól (do smaku)
Łodygi pokroić jak najdrobniej, czosnek zetrzeć na drobnej tarce, wymieszać z resztą składników, dodać sól i odstawić na 10 minut.
Idealne do sałatek z kapustą pekińską, kawałkami wołowiny i ogórkiem.
Sałatka z kapusty pekińskiej, ogórka i gotowanej wołowiny z dressingiem jogurtowym
Opcja 2: Sos azjatycki
- 100 ml sosu teriyaki
- 50 ml soku z limonki
- 20 ml octu ryżowego
- 20 ml aromatycznego oleju sezamowego
- 1 łyżeczka prażony sezam
- 30 ml płynnego cukru winogronowego (lub dowolnego słodkiego syropu)
Wszystkie składniki wymieszać i połączyć trzepaczką. Jeśli jesteś fanem aromatycznego oleju sezamowego, dodaj go więcej.
Idealne do sałatek z kapustą pekińską, pieczoną kaczką i owocami. Na przykład możesz wziąć segmenty mango, śliwki, pamelo.
Opcja 3: Sos cytrusowy
- 150 ml soku grejpfrutowego
- 20 ml soku z cytryny
- 70 ml oleju z pestek winogron
- 40 ml sosu sojowego
- 70ml syropu klonowego
- 2 g skórki grejpfruta
- Sól i mielony czarny pieprz (do smaku)
Wszystkie składniki wlać do butelki lub dozownika, dodać skórkę i pieprz, wstrząsnąć i posmakować. Jeśli to konieczne, dodaj sól. Przed dressingiem ponownie wstrząśnij sosem (dobrze miesza się w butelce) i polej sałatkę.
Idealne do sałatek z kapusty pekińskiej z lekko solonym łososiem i owocami cytrusowymi.
Opcja 4: dressing kremowy
- 200 g majonezu koreańskiego
- 50 g marynowanych papryczek jalapeno
- 100 g kwaśnej śmietany 30% tłuszczu
- 15 g zielonej cebuli
- 10 g skórki z limonki
- 5 g anchois
- 2 g czosnku
- 50 ml oleju słonecznikowego
Posiekaj anchois i zieloną cebulę, zetrzyj skórkę z limonki, przełóż wszystko do szklanki i wymieszaj za pomocą blendera zanurzeniowego.
Idealne do sałatek z kapustą pekińską, grzankami czosnkowymi i grillowanym kurczakiem.
Sałatka z kapustą pekińską, grzankami czosnkowymi i serem
Opcja 5: dressing marchewkowo-dyniowy
- 150 ml świeżo wyciśniętego soku z marchwi
- 100 ml oleju dyniowego
- 50ml soku z cytryny
- 5 g świeżej mięty
- 50 ml syropu daktylowego
- Sól (do smaku)
Wszystkie płynne składniki wymieszać z drobno posiekaną miętą, doprawić do smaku solą i odstawić na 15 minut. Przed napełnieniem dokładnie wstrząśnij.
Idealne do sałatek z kapustą pekińską, dowolną soczewicą i smażonym drobiem.
Opcja 6. Sos słodko-pikantny
- 150 ml puree z mango
- 70 ml sosu unagi
- 20 ml sosu sriracha
- 30 ml soku z cytryny
- 75 ml oleju z pestek winogron
Wymieszaj wszystkie składniki, aż będą gładkie. Przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu dwóch dni.
Idealne do sałatek z kapustą pekińską, kaczką i chrupiącymi warzywami.
Opcja 7: Sos tajski
- 150ml mleka kokosowego
- 30 g pikantnej tajskiej pasty Tom Yam
- 50 ml sosu rybnego
- 50 ml soku z limonki
- 0,5 małej papryczki chili
- 5 g imbiru
- 10 g zielonej bazylii
- 40 ml cukru palmowego lub płynnego cukru winogronowego
Płynne składniki wymieszać, imbir i chili pokroić w drobną kostkę i dodać do sosu, bazylię pokroić w paski i tam dodać. Pozwól parzyć przez 15 minut.
Idealne do sałatek z kapustą pekińską, smażonymi krewetkami czy kalmarami.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kapusta pekińska #sałatki #przepisy od szefa kuchniPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych