7 najlepszych przepisów na kurki na zimę, jak zachować smak i aromat ulubionych grzybów
Roman Ryżow 02 lipca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Trudno wyobrazić sobie tradycyjną ucztę bez grzybów. W wielu kuchniach świata niezwykle cenione są pieczarki białe, mleczne, miodowe i oczywiście kurki – eleganckie, jasne, bardzo smaczne i aromatyczne grzyby, które są łatwe do zebrania i całkowicie nieskomplikowane w przygotowaniu. Piecze się z nimi ciasta i naleśniki, dodaje do zup, sałatek, julienne i podaje jako samodzielną przekąskę. I ulubione przez wszystkich ziemniaki zasmażane z kurkami! No cóż, jak tu się oprzeć? Ponadto grzyby te są bogate w białko i witaminy B, PP, C, a zwłaszcza A, których zawierają więcej niż marchew.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Solone kurki w słoikach
- Przystawka z kurkami
- Kawior grzybowy
- Konfitura grzybowa
- Lecho z kurkami
- Marynowane grzyby
- Kawior dyniowy z grzybami
Istnieje kilka rodzajów kurków, ale najbardziej przydatna jest ta pospolita, ta, którą łatwo rozpoznać po żółto-pomarańczowym kolorze, falistych krawędziach i lekkim zapachu suszonych owoców. Ponadto grzyby te nigdy nie są robakami ze względu na zawarte w nich specjalne substancje, które są destrukcyjne dla owadów i pasożytów.
A żeby kurki gościły na Waszym stole przez cały rok, są suszone, marynowane, solone, mrożone, przygotowywane w oleju, a także robione na specjalny kawior grzybowy, bo w sezonie można je kupić swobodnie i niedrogo na targu lub zbierz je sam.
W naszej selekcji przedstawiamy najlepsze przepisy na kurki na zimę, które pomogą zachować smak i aromat tych zdrowych grzybów.
Solone kurki w słoikach
Ten prosty przepis na konserwowanie kurków na zimę uratuje Cię od bólów głowy – gdzie umieścić wszystkie zbiory grzybów? Podwójna sterylizacja sprzyja lepszej konserwacji bez użycia octu i długiego gotowania produktu. W przeszłości uważano, że grzyby należy długo gotować, jednak nie jest to prawdą; długa obróbka cieplna zabija ich walory smakowe i smakowe.
Solone kurki w słoikach
Do przygotowania kurek potrzebujesz:
- 3 litry kurków (przepis przeliczyć na objętość, a nie na wagę)
- 4 ząbki czosnku
- 3-4 główki młodej cebuli (lub 1/2 dużej dojrzałej cebuli)
- 4 litry wody pitnej
- 2-3 pąki goździków
- 2-3 groszki ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- 4 łyżki l. sól kamienna niejodowana
- Jeśli zebrałeś lub kupiłeś czyste kurki, możesz je oczyścić jedynie szczotką, bez moczenia, ponieważ… Woda, w której będą gotowane, jest w każdym przypadku spuszczana. Można je dokładnie umyć, jednak nie należy ich moczyć przez pół godziny – są delikatne.
- Umieść kurki w zimnej wodzie, aby nie stłoczyły się i mogły swobodnie dawać ziarenka piasku nie swoim towarzyszom, ale na dno patelni. Doprowadź do wrzenia, usuń pianę i zmniejsz ogień do delikatnego mieszania, aby zmniejszyć uszkodzenia i tak już delikatnych grzybów. Gotuj przez 15-20 minut.
- Wlać także czystą wodę z solą i gotować przez około 3 minuty. Wlać to na grzyby.
- Po ugotowaniu kurki wyjmij na durszlak łyżką cedzakową, tak aby cały piasek pozostał w wodzie. Pozostawić na chwilę, aby nadmiar wody odciekł. Do tego czasu wysterylizuj słoiki i pokrywki w dogodny dla siebie sposób (gotowanie, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, para).
- Umieść czosnek, cebulę i przyprawy na dnie wysterylizowanego słoika. Przed tą czynnością możesz zalać je wrzątkiem. Następnie do słoików dodać kurki, ostrożnie, bez nadmiernego docisku, zagęszczając je. Napełnij gorącym roztworem soli. I nie zwijaj się jeszcze!
- Umieść słoik z przedmiotem do ponownej sterylizacji, przykrywając go pokrywką i pozostawiając niewielką szczelinę, aby nadmiar pęcherzyków powietrza mógł uciec. Na dnie słoika powinna znajdować się szmatka, która zapobiegnie drganiom słoika. Gotuj na małym ogniu przez około 5-10 minut, ostrożnie wyjmij słoik i zamknij lub zwiń.
- Dla sprawdzenia obróć słoik do góry nogami i pozostaw w tej pozycji do całkowitego ostygnięcia. Następnie możesz umieścić przedmiot w lodówce lub piwnicy.
Uwaga dla właściciela: Solone kurki według tego przepisu idealnie nadają się do nadziewania ciast. Wystarczy je odsączyć na durszlaku, poczekać, aż płyn odcieknie i posiekać nożem. Uważaj z solą do nadzienia, bo grzyby są już solone.
Przy okazji: sól z grzybów w puszkach można usunąć nie tylko przez gotowanie, ale także przez namaczanie. Wystarczy napełnić kurki dużą ilością wody pitnej i włożyć je do lodówki na noc.
Przystawka z kurkami
Gotowa przekąska na zimno z kurkami – wystarczy posypać ją ziołami lub cebulą i zimą cieszyć się letnim smakiem!
Przystawka z kurkami
Aby przygotować przekąskę, potrzebujesz:
- 1,5 kg kurków
- 120 ml oleju roślinnego
- 1/2 łyżki l. suszony czosnek
- 3 groszki ziele angielskie
- 1 łyżka. l. ocet spirytusowy 9% na słoiczek 500 ml
- Kurki oczyść i dobrze spłucz pod bieżącą wodą. Umieścić w rondlu z grubym dnem, dodać rafinowany olej roślinny, włączyć średni ogień i jeszcze niczego nie dotykać.
- Grzyby zagotować, dodać sól (dobrze posolić), pieprz, czosnek i dusić na małym ogniu przez około godzinę. Przygotowane kurki ułożyć w wysterylizowanych słoikach aż do wysokości wieszaków, zalać octem i zakręcić.
Uwaga dla właściciela: Ocet alkoholowy 9% w tym przepisie można bezpiecznie zastąpić octem naturalnym, wystarczy go trochę więcej. Oblicz procent, ponieważ naturalne octy owocowe i jagodowe najczęściej nie przekraczają 6% mocy.
Przy okazji: Kurków nie można gotować tak długo. Wystarczy 20 minut, wystarczy przełożyć gotowe konfitury do słoików i dopiero potem sterylizować te słoiki przez 10-20 minut, w zależności od objętości.
Kawior grzybowy
Z kawiorem grzybowym można zrobić tak wiele rzeczy – będziesz zaskoczony! Po pierwsze, oczywiście kanapki. Albo jeszcze lepiej, grzanki. Posypać serem i wstawić do piekarnika na złoty kolor. Można nim także nafaszerować gotowane jajka. I dodaj do zupy puree. I w sosie makaronowym. I w sosie sałatkowym… Gdzie indziej – sam możesz o tym pomyśleć.
Kawior grzybowy
Do przygotowania kawioru potrzebujesz:
- 5 kg świeżych grzybów (kurki, grzyby miodowe, pieczarki białe, borowiki, borowiki)
- 800 ml wody pitnej
- 500 g cebuli
- 200 ml oleju roślinnego
- 160-200 g grubej soli
Na każdy półlitrowy słoik:
- 1 łyżka. l. ocet jabłkowy
- kilka gałązek koperku
- kilka gałązek pietruszki
- sól gruboziarnista – 160-200 g
- Świeże grzyby obierz i dokładnie opłucz pod zimną bieżącą wodą.
- Grzyby włożyć do rondla, dodać 800 ml wody i sól. Gotuj na małym ogniu przez 25–30 minut. W trakcie gotowania przemieszaj grzyby kilka razy drewnianą łyżką i usuń piankę. Gotowe grzyby powinny osiąść na dnie, a bulion powinien stać się przezroczysty.
- Za pomocą łyżki cedzakowej wyjmij grzyby z patelni i posiekaj je na gorąco w robocie kuchennym, przepuść przez maszynę do mięsa lub drobno posiekaj nożem.
- Cebulę pokroić w plasterki i smażyć na oleju roślinnym na patelni na złoty kolor. Przepuścić przez maszynę do mięsa i dodać do posiekanych grzybów.
- W zależności od ilości powstałej mieszanki dodać do niej proporcjonalnie ocet oraz drobno posiekany koperek i pietruszkę. Dobrze wymieszaj i szczelnie zapakuj do sterylnych, półlitrowych słoików.
- Przykryj sterylnymi pokrywkami i sterylizuj we wrzącej wodzie przez 45 minut. i zwiń go. Przechowywać w lodówce.
Uwaga dla właściciela: rozpocząć gotowanie na 3 godziny przed podaniem. Pieczarki przechowujemy koniecznie w lodówce lub innym chłodnym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 10°C. Dzięki temu nie będziesz się martwić ewentualną infekcją botulizmem. Jeśli nadal się martwisz, lepiej gotować kawior na wolnym ogniu przez 40 minut przed jedzeniem. na małym ogniu.
Przy okazji: Zawsze miej pod ręką koperek i gorczycę – doskonale poprawią smak Twoich potraw na zimę. I nie trzeba stale monitorować braku świeżych ziół – nasiona kopru są doskonałym zamiennikiem smaku.
Konfitura grzybowa
Konfitura grzybowa? Pospiesz się! Ale ogólnie rzecz biorąc, wszystko w tym życiu jest możliwe, nawet to. Dlaczego nie?
Konfitura grzybowa
Do przygotowania konfitury potrzebujesz:
- 1 kg kurków
- 400 g kwaśnych zielonych jabłek
- 1kg cukru
- 1 cytryna
- pół laski wanilii
- 2 laski cynamonu
- Grzyby namoczyć w zimnej wodzie i dokładnie opłukać, następnie drobno posiekać i dodać cukier. Pozwól parzyć przez 8 godzin.
- Postaw patelnię z grzybami na małym ogniu, zagotuj i gotuj przez 10 minut. Dodać obrane i pokrojone w kostkę jabłka. Gotuj do pożądanej grubości na małym ogniu, 20–25 minut.
- Dodaj sok z cytryny, wanilię i cynamon, następnie gotuj przez kolejne 15 minut.
- Ubijaj blenderem, aż pozostaną kawałki. Zdjąć z ognia i wlać do wcześniej wysterylizowanych słoików i zamknąć pokrywkami.
Pomocna wskazówka: Ten sam dżem grzybowy do sera i mięsa można przygotować z borowików.
Przy okazji: Ta konfitura grzybowa może być dość pikantna. Wystarczy dodać do przepisu kilka małych, ale bardzo ostrych czerwonych tajskich papryczek, a Twoja przystawka będzie błyszczeć nowymi smakami.
Lecho z kurkami
Lecho jest idealną przekąską, można je również zamienić w sos. Kto powiedział, że lecho należy przygotowywać wyłącznie z warzyw? Grzyby są tam dość harmonijnym składnikiem. A kurki ze swoim leśnym zapachem i smakiem są po prostu idealne do lecho.
Lecho z kurkami
Do przygotowania lecho potrzebujesz:
- 2 kg kurków
- 4-5 cebul
- 3-4 kg pomidorów
- 300 ml oleju roślinnego
- 1 główka czosnku
- duży pęczek zieleniny (koperek, natka pietruszki, kolendra)
- 1 łyżka. l. sól
- 1 łyżeczka Sahara
- świeżo zmielony czarny pieprz
- mielony czerwony pieprz
- Kurki oczyść z resztek leśnych, umyj je, włóż do rondla, dodaj olej i przykryj pokrywką, postaw na małym ogniu. Dusić, mieszając łyżką, aby kurki się nie przypaliły.
- Obierz cebulę, pokrój w półpierścienie i podsmaż. Pomidory umyj i włóż do wrzącej wody na 2-3 minuty, a następnie od razu do wody z lodem, usuń szorstką skórkę nożem i posiekaj za pomocą robota kuchennego lub zwykłej maszynki do mięsa.
- Przecier pomidorowy wlać do dużego rondla o grubym dnie i postawić na kuchence na średnim ogniu. Gdy się zagotuje, dodajemy duszone kurki i podsmażoną cebulę. Dodajemy drobno posiekany czosnek, umyte, suszone i posiekane zioła, a także pieprz (ilość zależy od tego, jak ostre lubimy), sól i cukier.
- Pozwól mieszaninie powoli gotować się przez 20-30 minut. Pobierz próbkę (pamiętaj, aby łyżkę lecho ostudzić, w przeciwnym razie możesz pomylić się z solą!) i jeśli wszystko jest w porządku, włóż ją do wcześniej przygotowanych sterylnych słoików, zwiń pokrywki i odwróć je do góry nogami w ustronnym miejscu, owinięty kocem w celu powolnego ochłodzenia.
Uwaga dla właściciela: Ocet nie jest potrzebny: jest zdrowszy, a pomidory mają dużo kwasu.
Przy okazji: Przecier pomidorowy można przygotować bez wrzącej wody. Wystarczy pokroić owoc na dwie połówki, usunąć łodygę i twarde miejsca w jej pobliżu, a następnie trzymając go za skórkę, zetrzeć go na najdrobniejszej tarce. Wyrzuć skórę.
Marynowane grzyby
Idealny przepis dla tych, którzy nie lubią robić zapasów. A także dla tych, którzy chętnie zaopatrzyliby się w kilka słoików marynowanych grzybów, ale nie mają gdzie ich przechowywać. Za dwie i pół godziny będziesz miał wspaniałą przekąskę, oszczędzając czas i miejsce w domu.
Marynowane grzyby
Do przygotowania grzybów potrzebujesz:
- 1 kg małych grzybów leśnych
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 mała czerwona papryka
- 1/2 pęczka koperku
- 1/2 pęczka zielonej cebuli
- 3 łyżki. l. 9% octu
- 2 liście laurowe
- 1 łyżka. l. Sahara
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Ułóż grzyby w szerokim…