7 domowych przepisów na żółte śliwki na zimę

7 domowych przepisów na żółte śliwki na zimę

7 domowych przepisów na żółte śliwki na zimę

Roman Ryżow 8 sierpnia 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 domowych przepisów na śliwkę żółtą na zimę, które odkryją wszystkie oblicza smaku tego wspaniałego owocu. W końcu żółta śliwka jest szeroko rozpowszechniona nie tylko na południu, ale w środkowej strefie, a wielu po prostu uprawia ją na wsi wraz z wiśniami i agrestem i jest bardzo ceniona za subtelną kwaskowatość, dobrą wydajność i bezpretensjonalność. W domowych przetworach śliwki można marynować, solić, zamrażać, suszyć, suszyć, gotować, piec i moczyć, a także przerabiać na likiery, likiery, nalewki i wina.

Żółte śliwki

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Żółte śliwki – korzyści, jak gotować
  • Prosty dżem z żółtych śliwek
  • Śliwki konserwowe z pomidorami
  • Gęsta żółta konfitura śliwkowa z wanilią
  • Żółty dżem śliwkowy
  • Kompot z żółtych śliwek i nektarynek
  • Żółte śliwki konserwowane ziołami
  • Sos Tkemali z żółtych śliwek

Żółte śliwki – korzyści, jak gotować

Żółta śliwka to po prostu magazyn składników odżywczych i witamin. Ogromna ilość ryboflawiny (witaminy B2) wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, a witamina E, której występuje więcej w żółtych śliwkach niż w pomarańczach, poprawia odporność i zapobiega anemii. Owoc ten ma również zdolność usuwania z organizmu radionukleidów, substancji rakotwórczych i soli metali ciężkich, jest także bogaty w żelazo, fosfor, cynk i kwasy owocowe.

Miękkie owoce żółtych śliwek zawierają pektynę i dlatego najlepiej nadają się do dżemów, konfitur lub różnorodnych owoców z innymi słodko-kwaśnymi owocami, można też opuścić pestkę, doda to szczególnego smaku. Skórka takich owoców ulega zniszczeniu podczas długotrwałego gotowania, więc jeśli chcesz, aby śliwki zachowały swoją integralność, ściśle przestrzegaj przepisów i nie trzymaj ich na ogniu dłużej niż to konieczne. Jeśli planujesz ugotować śliwki w syropie, pamiętaj, aby każdą przekłuć wykałaczką w kilku miejscach.

Twardsze odmiany żółtych śliwek świetnie nadają się do ostrych sosów i marynat do dań mięsnych i rybnych. Są również solone i suszone i podawane z grillem, kebabem lula lub grillowaną dziczyzną.

7 domowych przepisów na żółte śliwki na zimę z pewnością Cię zadowoli i zajmie należne im miejsce w książce kucharskiej.

Prosty dżem z żółtych śliwek

Powidła z żółtych śliwek na zimę są nie tylko bardzo smaczne, ale i naprawdę piękne. Okrągłe i gładkie owoce w aromatycznym syropie bursztynowym to prawdziwa uczta dla dorosłych i dzieci. Do tego dżemu wybieraj niezbyt dojrzałe śliwki, powinny być gęste i w miarę możliwości tej samej wielkości, z gładką i nieuszkodzoną skórką.

Żółty dżem śliwkowy
Żółty dżem śliwkowy

48 godzin, 8-10 porcji

  • 1,5 kg cukru
  • 1kg śliwek
  • 1,5 litra wody pitnej
  1. Śliwki myjemy i każdą nakłuwamy wykałaczką w kilku miejscach. Do grubościennego rondla wlać wodę, dodać cukier i zagotować syrop, ciągle mieszając.
  2. Przygotowane śliwki zalewamy gorącym syropem i odstawiamy do zaparzenia na kilka godzin (do jednego dnia). Następnie odcedź syrop, zagotuj i wlej z powrotem do śliwek.
  3. Po kilku godzinach (lub następnego dnia) włóż śliwki w syropie do ognia, zagotuj i gotuj, usuwając pianę i ciągle mieszając, aż do miękkości.
  4. Dżem jest całkowicie gotowy, gdy jego kropla nie rozleje się na spodek. Wystudzony dżem przekładamy do suchych, czystych słoików lub zalewamy bezpośrednio po ugotowaniu i szczelnie zamykamy pokrywkami.

PRZY OKAZJI

Zbyt cienką powidełkę z żółtych śliwek można zagęścić agarem, pektyną, skrobią lub dodatkiem drobno posiekanych orzechów włoskich.

UWAGA DO GOSPODARKI

Urozmaicaj smak powideł śliwkowych żółtymi przyprawami – dodaj laskę cynamonu lub kilka kropel esencji waniliowej, a jeśli lubisz ostro-słodki smak, to małą garść ziaren różowego pieprzu.

Śliwki konserwowe z pomidorami

Jeśli lubisz połączenie pomidorów i owoców w zalewie, koniecznie wypróbuj na zimę ten przepis z żółtymi śliwkami. Preparat okazuje się bardzo smaczny dzięki dojrzałym pomidorom i gęstym, nieco niedojrzałym śliwkom. Świetnie sprawdzają się tu pomidorki koktajlowe lub śmietana, do tradycyjnych czerwonych można dodać nawet pomidorki żółte, dzięki czemu danie będzie jeszcze bardziej eleganckie.

Śliwki konserwowe z pomidorami
Śliwki konserwowe z pomidorami

2 godziny, 6 -8 porcji

  • 3/4 l pomidorów
  • Odpływ 3/4 l
  • 4 łyżki l. Sahara
  • 1 łyżka. l. sól
  • 4 groszki ziele angielskie
  • 4 ziarna czarnego pieprzu
  • 2 pąki goździków
  • 1 liść laurowy
  • 1 gałązka lubczyku
  1. Śliwki płuczemy i każdą nakłuwamy wykałaczką. Ułóż je na dnie wyparzonych słoików, następnie warstwę pomidorów, warstwę śliwek i kolejną warstwę pomidorów.
  2. Do każdego słoika dodać gałązkę lubczyku (lub natki pietruszki, koperku, selera), liść laurowy, pieprz i goździki. Zalać wrzącą wodą, zamknąć sterylną pokrywką, odstawić na 10 minut.
  3. Odlej wodę ze słoików, zagotuj, dodaj sól i cukier, poczekaj aż się całkowicie rozpuszczą.
  4. Napełnij słoiki wrzącą solanką i szczelnie zamknij zakrętkami lub kluczem konserwowym. Nie ma potrzeby dodawania octu; śliwki zapewniają kwaśne środowisko. Zawiń słoiki w coś ciepłego i poczekaj, aż całkowicie ostygną.

PRZY OKAZJI

Do śliwek konserwowych z pomidorami dodaj ulubione przyprawy – koperek, liście porzeczki, chrzan lub estragon. Skoncentruj się na swoim smaku.

UWAGA DO GOSPODARKI

Jeśli śliwki są bardzo kwaśne, dodaj więcej słodkich pomidorów, a jeśli wręcz przeciwnie, śliwki są zbyt słodkie, dodaj do zalewy odrobinę kwasku cytrynowego. Zrównoważy smak i posłuży jako dodatkowy konserwant.

Gęsta konfitura z żółtej śliwki z naturalną wanilią

Dżem z żółtych śliwek na zimę ma delikatniejszy i delikatniejszy smak w porównaniu do tego ze śliwek niebieskich lub czerwonych. Przygotowanie jest dość proste, choć niezbyt szybkie. Ale wynik jest zdecydowanie tego wart, ponieważ w surowy zimowy wieczór można podać herbatę z jasnym i niezwykle aromatycznym deserem, parzonym własnoręcznie.

Żółty dżem śliwkowy
Żółty dżem śliwkowy

48 godzin, 16-18 porcji

  • 1,5 kg cukru
  • 1kg śliwek
  • 1 laska wanilii
  1. Przygotuj żółte śliwki na dżem. Owoce umyć i osuszyć papierowymi ręcznikami. Następnie nakłuj powierzchnię śliwki widelcem lub wykałaczką, aby skórka nie pękła podczas gotowania.
  2. Przygotowane śliwki włóż do dużej emaliowanej miski i zalej wrzącą wodą, tak aby owoce były całkowicie przykryte. Pozostaw w temperaturze pokojowej. Woda powinna ostygnąć.
  3. Śliwki włóż do durszlaka, zbierz wodę i odmierz 1 litr. Do rondelka wsyp cukier. Zalać 1 litrem wody i doprowadzić do wrzenia. Dodaj przekrojoną wzdłuż laskę wanilii i gotuj przez 5 minut.
  4. Umieść śliwki w emaliowanej misce lub dużym rondlu. Przygotowany syrop ostudzić do temperatury pokojowej. Polej nim śliwki i odstaw na kilka godzin.
  5. Odlej syrop z miski lub rondla. Możesz po prostu odcedzić śliwki na durszlaku, kładąc pod nim patelnię. Syrop ponownie zagotować, ostudzić i polać owocami. Powtórz tę czynność jeszcze dwa razy w odstępach 12-godzinnych.
  6. Odcedź syrop po raz ostatni i zagotuj. Dodać śliwki i dusić na małym ogniu przez 30 minut, w razie potrzeby odtłuszczając. Żółtą konfiturę śliwkową ostudzić i przelać do suchych, czystych słoików. Przykryj plastikowymi pokrywkami.

PRZY OKAZJI

Powidło śliwkowe żółte nie wymaga zakręcania i przechowywania w lodówce, gdyż jego przygotowanie zajmuje dość dużo czasu, dzięki czemu zawartość cukru staje się optymalna i zapewnia preparatowi wystarczającą „stabilność”.

PRZYDATNE RADY

Na dżem według tego przepisu lepiej jest wziąć mocne, lekko niedojrzałe białe lub żółte śliwki. To prawda, że ​​​​wydobycie nasion z takich owoców będzie dość trudne, więc całkowicie porzuć ten pomysł.

Żółty dżem śliwkowy

Powidła z żółtych śliwek na zimę to idealny smak lata, bo okazuje się naprawdę słoneczny i aromatyczny. Stanowi także doskonałą polewę do naleśników, naleśników i pasztetów, impregnat do ciast oraz bazę do galaretek owocowych.

Żółty dżem śliwkowy
Żółty dżem śliwkowy

45 godzin, 16 porcji

  • 1kg żółtej śliwki
  • 1 kg cukru
  • 250 ml wody
  • 2 łyżeczki mielony cynamon
  1. Umyj śliwki, usuń łodygi, włóż je do dużego rondla lub miski do przygotowania dżemu. Dodaj wodę i podgrzewaj, aż nasiona oddzielą się i wypłyną na powierzchnię.
  2. Usuń nasiona łyżką cedzakową. Dodać cukier i gotować, ciągle mieszając, aż się rozpuści. Dodać cynamon, zwiększyć ogień i gotować kolejne 10-15 minut, aż zgęstnieje.
  3. Gotowość dżemu sprawdź upuszczając go na zimny spodek – jeśli kropla nie rozleje się i nie zachowa kształtu, zdejmij z ognia.
  4. Gorący dżem wlać do suchych, gorących słoików i zakręcić.

PRZY OKAZJI

Na zimę do tego dżemu dodaj odrobinę niebieskiej lub czerwonej śliwki. Powstała mieszanka stanie się jeszcze bardziej aromatyczna i smaczna, najważniejsze jest, aby wszystkie owoce były jak najbardziej dojrzałe.

UWAGA DO GOSPODARKI

Do powideł z żółtych śliwek na zimę wybieraj owoce bardzo dojrzałe i możliwie miękkie, ponieważ lepiej się gotują, a ich skórka jest bardzo cienka i natychmiast pęka.

Kompot z żółtych śliwek i nektarynek

Kompot z nektarynek i żółtych śliwek na zimę to nie tylko napój doskonale gaszący pragnienie, ale także prawdziwy zastrzyk witamin. Dlatego doskonale sprawdzi się na wszelkich świątecznych biesiadach, także tych dziecięcych. O wiele smaczniejszy i zdrowszy niż sklepowy sok z opakowania, prawda?

Kompot z żółtych śliwek i nektarynek
Kompot z żółtych śliwek i nektarynek

1 godzina, 10 porcji

  • 8 małych nektarynek
  • 10 dużych żółtych śliwek
  • 1 pęczek dużych winogron bez pestek
  • 250 g cukru
  • 1 mała cytryna
  • 2 łyżki l. biały ocet winny
  • 2-gwiazdkowy anyż
  • 3 pąki goździków
  1. Przygotuj i wysterylizuj jeden słoik o pojemności 3 lub 3 litrów. Śliwki i nektarynki przekrój na pół i ostrożnie usuń pestki. Usuń winogrona z gałęzi, ostrożnie usuwając ich pozostałości. Umieść owoce w słoiku.
  2. Skórkę z cytryny pokroić w paski. Usuń białą warstwę i pokrój cytrynę w plasterki. Dodajemy je i skórkę do owoców, dodajemy anyż i goździki, posypujemy octem.
  3. Przygotuj syrop z cukru i 1,3 litra wody – zagotuj mieszaninę i gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Owoce zalać wrzącym syropem, pasteryzować słoik w nisko wrzącej wodzie, pod przykryciem, przez 40 minut. Zwiń i ostudź, odwracając słoik do góry nogami.

PRZY OKAZJI

Wykorzystaj ten przepis również do kompotów ze śliwkami wiśniowymi, śliwkami błękitnymi, a nawet tarniną. Dla urozmaicenia możesz tworzyć różne kombinacje, dodając zioła.

UWAGA DO GOSPODARKI

Do estragonu dobrze komponują się żółte śliwki, nektarynki i winogrona. Dodaj trochę tego zioła do każdego słoika, aby uzyskać jeszcze bardziej orzeźwiający napój.

Żółte śliwki konserwowane ziołami

Żółte śliwki konserwowane na zimę są absolutnie uniwersalnym dodatkiem do dań mięsnych czy rybnych, a także bazą marynat i sosów słodko-kwaśnych. Spróbuj podawać je z grillem lub kebabem lula, bo uważa się, że śliwki poprawiają trawienie i ułatwiają wchłanianie pokarmów białkowych.

Żółte śliwki konserwowane ziołami
Żółte śliwki konserwowane ziołami

30 min, 6 porcji

  • 1 l odpływu
  • 3-4 łyżki. l. Sahara
  • 2 pąki goździków
  • gałązka mięty (oregano, melisa, tymianek)
  1. Śliwki umyj, każdą nakłuj u nasady, w miejscu łodygi, drewnianą wykałaczką, ułóż szczelnie w wysterylizowanych słoikach, wypełniając je do 3/4 wysokości.
  2. Do każdego słoika włóż dwa pąki goździków i gałązkę…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja