6 technik szybkiego przygotowania zupy
Ksenia Woroncowa 09 sierpnia 20225,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Blendery, modne kuchenki, multicookery – wszystko to (i wiele więcej) zostało wymyślone po to, abyśmy spędzali przy kuchence jak najmniej czasu, ale smak potraw nie ucierpiał. Wspieramy: jeśli można coś zrobić szybko, warto spróbować. Oto na przykład techniki, które znacznie przyspieszają przygotowanie zupy.
Zamrozić preparaty
Za każdym razem, gdy masz wolny czas. Nie potrzebujesz nawet dużej zamrażarki. Możesz na przykład zaopatrzyć się z wyprzedzeniem w smażone warzywa – przyszłą bazę zupy. Nic skomplikowanego: cebulę i marchewkę podsmaż na patelni z olejem roślinnym, ostudź, następnie przełóż do zwykłego woreczka na żywność lub woreczka strunowego, rozprowadź masę tak, aby opakowanie stało się płaskie, a następnie włóż do zamrażarki. Możesz zebrać cały stos takich półfabrykatów, aby wystarczyły na długi czas.
Jeśli lubisz bardziej złożone smaki lub planujesz przygotować dużo zup jarzynowych, możesz urozmaicić smażenie innymi produktami. Do cebuli i marchewki dodaj co lubisz: obrane pomidory, słodką paprykę, seler, koper włoski, szalotkę. Lepiej zacząć smażenie od cebuli i marchewki, doprowadzić je do karmelowego koloru i dopiero wtedy dodać warzywa, które dają dużo soku. Zamrożony preparat można następnie przelać do bulionu lub dla szybkości w zwykłej wodzie roztopić, dodać świeże warzywa i ugotowane mięso – voila, zupa gotowa.
Jeśli nie ma problemów z miejscem do przechowywania, możesz przygotować bulion wcześniej i zamrozić go. Warzywa lub mięso – nie ma znaczenia, gotuj tak, jak lubisz lub do czego jesteś przyzwyczajony. Aby było bardziej oszczędnie, można najpierw zaparzyć wersję skoncentrowaną. Idealnie nadają się do tego golonka lub udziec wołowy. Do mięsa można dodać całą cebulę i marchewkę oraz przyprawy: pieprz, liść laurowy, goździki. Gotowanie zajmie dużo czasu – po gotowaniu przez co najmniej 2 godziny na małym ogniu. Ważne jest, aby mięso nie gotowało się, ale gotowało na wolnym ogniu w gorącym płynie, dzięki czemu nada wodzie więcej smaku. Gdy wszystko będzie gotowe, odcedź bulion i ostudź. W pierwszym etapie użyj sita i gazy. I łatwiej jest schłodzić, umieszczając patelnię w zimnej wodzie – okaże się znacznie szybciej niż w temperaturze pokojowej, a ta metoda zachowuje świeżość. Następnie bulion wlać do szklanego lub plastikowego pojemnika, schłodzić w lodówce, a następnie przenieść do zamrażarki. Preparat ten rozcieńczamy wodą w stosunku 1:1.
Warzywa przygotowane do wykorzystania w przyszłości pozwolą zaoszczędzić czas podczas gotowania zupy.
Przygotuj mięso wcześniej
Na przykład wieczorem. Jeśli możesz postawić bulion mięsny na kuchence, robiąc inne rzeczy lub jedząc obiad z rodziną, zrób to. Podział przygotowania zupy na kilka etapów pomoże zoptymalizować proces. Następnego dnia pozostaje tylko zebrać „nadzienie” i zagotować.
Użyj mięsa mielonego
Etap przygotowania bulionu (który stanowi co najmniej 60-70% całego procesu) można w zasadzie wyeliminować z równania zupy. I po prostu ugotuj mięso mielone na patelni. Smak oczywiście będzie inny, ale nie należy uważać tego za kulinarną porażkę. Zupy mielone przygotowywane są m.in. w Meksyku i Włoszech. A w naszej kulturze gastronomicznej są wspaniałe buliony z klopsikami – są też gotowane szybciej i łatwiej niż gruba wołowina. Gotowe mięso mielone do zupy (nawiasem mówiąc, można do niego dodać koncentrat pomidorowy i seler), a nawet gotowe klopsiki również należy zamrozić do wykorzystania w przyszłości. Lub kup w sklepie tace z gotowymi półproduktami, jeśli nie jest to sprzeczne z Twoją kulinarną filozofią.
Przechowuj warzywa mrożone i konserwowe
Zwłaszcza, gdy nie ma sezonu i prawie wszystko w sklepie nie zachwyca smakiem. Jeśli na myśl o sklepowych preparatach pojawia się u Ciebie dreszcz, latem przygotuj je samodzielnie. Można na przykład zamrozić dokładnie umyte i posiekane liście szczawiu (są one również marynowane w słoikach z solą) lub startą marchewkę. Istnieje wiele przepisów na zimowe przygotowania barszczu; zajmują one trochę czasu. Marchew, pomidory, cebulę, kapustę białą, buraki sieka się i duszi z dodatkiem oleju roślinnego, soli i cukru oraz octu. Następnie zamyka się je na gorąco w wysterylizowanych słoikach i pozostawia do ostygnięcia, owinięte w koc. Gdy nadejdzie odpowiedni moment, wystarczy, że zagotujesz bulion, dodasz dressing z buraków i zupa będzie gotowa.
Nie ma jednak nic złego w mrożonych warzywach kupowanych w sklepie. Oczywiście nie da się prześledzić losów każdego warzywa, które trafia do torby (a także wszystkiego, co jest sprzedawane w sklepie w ogóle), więc dla spokoju ducha możesz dać pierwszeństwo zaufanym producentom. Generalnie widzimy same zalety mrożenia owoców: warzywa kroi się w szczycie dojrzałości, przed zbiorem dokładnie myje, suszy i kroi na drobne kawałki, a następnie przedmuchuje zimnym powietrzem o temperaturze minus 35°C. Dzięki tej metodzie owoce zamraża się w około 20 minut, zachowując przy tym maksymalną ilość witamin i minerałów.
Mrożone warzywa mają tyle samo zalet co świeże.
Nowoczesna żywność w puszkach również nie jest szkodliwa. Oczywiście pod wpływem ogrzewania (bez niego długotrwałe przechowywanie w słoiku nie jest możliwe) produkty roślinne tracą część swoich zalet. Wybierając żywność w puszkach, warto zapoznać się ze składem i w miarę możliwości unikać dodatku soli i cukru. Najbardziej preferowaną opcją są warzywa we własnym soku.
Użyj gotowych mieszanek
Niektórzy producenci zadbali już o oszczędność naszego czasu. Przetwory do niektórych zup znajdziesz zarówno w dziale mrożonek, jak i w sklepie spożywczym. Warzywa do zupy z zielonej kapusty i marynaty sprzedawane są w postaci mrożonej. Dodatkowo przynajmniej jedna marka specjalizuje się w produkcji suchych mieszanek: głównie z drobnym makaronem, groszkiem, soczewicą i suszonymi grzybami. Można je ugotować na zwykłej wodzie lub w bulionie (nieważne, czy warzywo, czy mięso) – jak kto woli. Metoda gotowania jest zawsze podana na opakowaniu – kucharz z dowolnym doświadczeniem może sobie z tym poradzić.
Ugotuj bulion rybny
Ryby są nie mniej zdrowym źródłem białka niż mięso. A kto powiedział, że najlepszą zupę robi się wyłącznie z wołowiny? Istnieje wiele doskonałych przepisów na zupy rybne, które są łatwe w przygotowaniu, ponieważ ryba jest gotowana w ciągu kilku minut. Na specjalne dni można przygotować fińską zupę rybną „Lohikeito” ze śmietaną: najlepiej byłoby użyć łososia, ale doskonale rozumiemy, jak trudne jest teraz życie z tą rybą, dlatego dopuszczalne jest zastąpienie go różowym łososiem.
Doskonałe zupy przyrządza się także z białych ryb, np. sandacza. Najłatwiej jest dodać do bulionu podstawowe warzywa: cebulę, marchewkę i ziemniaki. Krojąc gotowaną rybę należy uważać, aby do zupy dostało się jak najmniej kości. Dla Twojej rodziny będzie to kolejny powód, aby pokochać buliony rybne.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #rosół #zupa #szybko i łatwo #szybko i smaczniePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych