Wraz z nadejściem wiosny coraz bardziej pragniemy różnorodności gastronomicznej. Oferujemy sprawdzone, modne dania „z niespodzianką”, które pomogą Ci rozpocząć nowe życie.
Wegański ramen z shiitake i tofu
Ramen najczęściej przyrządza się z mięsem. Ale chuda wersja tej popularnej azjatyckiej zupy – z grzybami shiitake i serem sojowym – będzie nie mniej smaczna i satysfakcjonująca. Danie przypadnie do gustu nie tylko weganom i osobom poszczącym, ale także tym, którym w czasie długiej zimy znudziło się mięso.
Wegański ramen z shiitake i tofu
6 porcji, przygotowanie: 40 min. + 2 godz
Czego potrzebujesz:
- 1 duża łodyga pora
- 1 mała cebula
- 10–12 suszonych shiitake
- 4 ząbki czosnku
- 3–4 cm świeżego korzenia imbiru
- 1 laska cynamonu
- 2-gwiazdkowy anyż
- 2 łodygi zielonej cebuli
- sól
- nierafinowany olej arachidowy lub kokosowy
Wypełniacze:
- 300 g makaronu ramen lub innego pszennego
- 400 g twardego tofu
- 100 g kiełków złotej fasoli
- 1 arkusz nori
- liście mięty i bazylii
- 1 czerwone chili
- skrobia kukurydziana
- sos sojowy
Co zrobić:
1. Na bulion suszone shiitake namoczyć w 2 litrach wody o temperaturze pokojowej przez 2 godziny Obrać czosnek i imbir, pokroić w cienkie plasterki. Cebulę przekrój wzdłuż na pół.
2. Por przekrój wzdłuż na pół, opłucz, odetnij zieloną część i włóż na patelnię. Smaż białą część na oleju na dużym ogniu, przekrojoną stroną do dołu, razem z cebulą, imbirem i czosnkiem, 3 minuty.
3. Przygotowane warzywa przełożyć do naparu grzybowego i zagotować na dużym ogniu. Dodaj cynamon, anyż, odrobinę soli i zieloną cebulę. Zmniejsz ogień do małego i gotuj na wolnym ogniu bez przykrycia przez 30–40 minut.
4. Pokrój chili w cienkie pierścienie. Nori pokrój nożyczkami w cienkie paski. Zbyt długie kiełki przekrój na pół.
5. W tym samym czasie makaron gotujemy w osolonym wrzątku zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Gotowy makaron odłóż na durszlak, opłucz zimną wodą i włóż do rozgrzanych misek.
6. Tofu pokroić w kostkę o boku 2,5 cm, obtoczyć w skrobi, smażyć na oleju na dużym ogniu na złoty kolor.
7. Bulion przecedzić przez sito, zdjąć shiitake z sitka (reszta nie będzie już potrzebna). Usuń twardą łodygę z shiitake i pokrój grzyby w plasterki. Połóż shiitake, kiełki, tofu, chili, liście mięty i bazylii oraz nori na talerzu i umieść je na środku stołu.
8. Makaron w miskach zalewamy bardzo gorącym bulionem – każdy niech doda dodatki do swojego ramenu według własnego uznania. Osobno podawaj sos sojowy.
Przewiewny zimny niebieski ajerkoniak
Koktajl ajerkoniakowy przygotowywany jest z surowych jaj kurzych, dlatego do jego przygotowania wybieraj wyłącznie bardzo świeże jajka. Nawiasem mówiąc, jaja kurze można zastąpić jajami przepiórczymi, a koktajl można uczynić bezalkoholowym, po prostu wykluczając koniak ze swojego składu.
Przewiewny zimny niebieski ajerkoniak
1 porcja, przygotowanie: 15 min.
Czego potrzebujesz:
- 0,5 łyżeczki płatki łechtaczki + kolejna szczypta do dekoracji
- 50 ml koniaku
- 20 ml likieru pomarańczowego
- 150 ml śmietanki do ubijania
- 1 żółtko dużego jajka SV
- 1 łyżka. l. z kupą cukru pudru
Co zrobić:
1. Napełnij płatki łechtaczki 3 łyżkami. l. wrzącą wodę, zamknij, pozwól parzyć przez 7-10 minut. Odcedź napar.
2. Żółtko utrzeć z cukrem pudrem, wymieszać z 1 łyżką. l. gorący krem. Dodać koniak i likier.
3. Pozostały krem (powinien być bardzo zimny) ubić mikserem na puszystą pianę, ostrożnie wymieszać z niebieskim naparem z łechtaczki.
4. Do szerokiego przezroczystego szkła wlać mieszaninę żółtka z cukrem pudrem i alkoholem. Mieszając patyczkiem, dodać śmietanę. Podawać natychmiast, udekorowane szczyptą płatków.
Pikantny aromatyczny miód do serów, kaczki i dziczyzny
Nie zapomnij o miodzie, który może być doskonałą i zdrową przyprawą do mięs czy serów. Dodaj do tego imbir, limonkę, chili, kolendrę i pozostaw mieszaninę na kilka dni.
Pikantny aromatyczny miód do serów, kaczki i dziczyzny
1 puszka 400 g, przygotowanie: 10 min. + 4 dni
Czego potrzebujesz:
- 350 g miodu akacjowego lub kwiatowego
- 3 cm świeży korzeń imbiru
- 1 czerwona papryczka chili
- korzenie i łodygi 1 średniego pęczka kolendry
- 1 limonka
- 2 łyżeczki czerwony ocet winny
- 1 łyżeczka sól
Co zrobić:
1. Rozbieraj łodygi kolendry pojedynczo, odrywając je od korzenia. Kilkakrotnie przepłucz korzenie i łodygi dużą ilością zimnej wody, aby całkowicie usunąć piasek, a następnie wysusz. Drobno posiekaj i włóż do słoika.
2. Imbir obrać, zetrzeć na drobnej tarce, wycisnąć sok przez sitko do słoika z kolendrą. Chili pokroić w pierścienie, w razie potrzeby usunąć nasiona i dodać do słoika.
3. Limonkę umyj pędzelkiem, osusz, skórkę zetrzyj na drobnej tarce, wyciśnij sok, dodaj sok i skórkę do słoika. Dodać sól i odstawić na 10 minut.
4. Podgrzej ocet z 4 łyżkami. l. miód zagotować, wlać do słoika z przygotowanymi składnikami i delikatnie wymieszać, odstawić na 15 minut. pod pokrywą.
5. Dodać pozostały miód, wymieszać. Zamknąć, odstawić w chłodne miejsce, odstawić na 4-5 dni. Podawać do serów, kaczki, dziczyzny.
Sernik twarogowy Jaśminowy
Aby nadać swojemu ulubionemu deserowi nowy smak i aromat, wystarczą dosłownie dwie łyżki herbaty jaśminowej.
Sernik twarogowy Jaśminowy
10–12 porcji
Czego potrzebujesz:
- 7 g liści herbaty jaśminowej
- 1 kg najgrubszego twarogu
- 150 g masła
- 15 g żelatyny liściastej
- 120 g cukru
Dla bazy:
- 5 g liści herbaty jaśminowej
- 150 g niesolonych pistacji
- 150 g ciasta francuskiego „uszy”
- 120 g masła
Co zrobić:
1. Na spód sernika włóż ciasteczka, herbatę i pistacje do robota kuchennego lub blendera i zmiel na mąkę. Dodać pokrojone na kawałki masło i zagnieść na jednolitą, plastyczną masę.
2. Wyłóż tortownicę o średnicy 24 cm folią spożywczą, tak aby brzegi wystawały. Masę z blendera wlewamy do formy i równomiernie wyrabiamy rękoma, tak aby powstał spód i boki o wysokości około 2 cm. Formę wkładamy do lodówki na 1 godzinę.
3. Do nadzienia zaparzyć herbatę z 100 ml wrzącej wody, zamknąć, odstawić na 10 minut. W tym samym czasie namocz żelatynę w zimnej wodzie na 10 minut. Następnie odcedź herbatę, wymieszaj z cukrem, dodaj wyciśniętą żelatynę i podgrzewaj na średnim ogniu, mieszając, aż cukier i żelatyna całkowicie się rozpuszczą.
4. Wymieszaj twarożek, miękkie masło i roztwór żelatyny herbacianej, ubijaj blenderem zanurzeniowym, aż będzie gładkie. Na spód ciasteczek wyłóż masę twarogową i wygładź wierzch. Wstawić do lodówki na 4–8 godzin.
5. Odpiąć formę, odkleić folię i ostrożnie przełożyć sernik na talerz. Udekoruj według własnych upodobań.
Shawarma jagnięca w zielonym chlebie gryczanym
Zdecydowanie nie można nazwać tej shawarmy szkodliwą. A swój wyjątkowy smak zawdzięcza nie tylko niezwykłemu podpłomykowi, ale także nadzieniu.
Shawarma jagnięca w zielonym chlebie gryczanym
6 porcji, czas gotowania: 1,5 godziny + 6 godzin
Czego potrzebujesz:
- 300 g zielonej kaszy gryczanej
- 450 ml niegazowanej wody mineralnej
- 1 łyżeczka sól morska
- ghee do smarowania
Do wypełnienia:
- 1 mała łopatka jagnięca o wadze 1,5 kg
- 1 mała główka kapusty pekińskiej
- 2 słodkie czerwone cebule
- 4–5 gałązek kolendry
- 300 g matsoni lub katyk
- 1 łyżeczka – 1 łyżka. l. Abchaska adżyka
- oliwa z oliwek
- 1 łyżeczka nasiona kminku
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
Co zrobić:
1. Kaszę gryczaną namoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej przez 6–8 godzin. Następnie opłukać, włożyć do blendera, dodać wodę mineralną, dodać sól i ubijać na najwyższych obrotach przez 3 minuty.
2. Rozgrzej dobrze patelnię do naleśników z powłoką nieprzywierającą na średnim ogniu. Nie smarować! Na patelnię wlewaj chochlę ciasta, rozprowadzaj je równomiernie cienką warstwą i smaż, aż brzegi ciasta zaczną odchodzić od patelni, około 40 sekund. Ostrożnie obróć tortillę na drugą stronę i smaż przez 20 sekund. Przełożyć na talerz i lekko posmarować roztopionym masłem (szczególnie brzegi). Smażyć w ten sposób wszystkie tortille i trzymać w cieple.
3. Aby przygotować nadzienie, natrzyj łopatkę jagnięcą solą, pieprzem i oliwą. Rozgrzej piekarnik z grillem do 240°C. Połóż szpatułkę na blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem. i włóż do górnej jednej trzeciej części piekarnika. Piec około 20 minut.
4. Zdjąć łopatkę, bardzo ostrym, cienkim nożem odciąć ugotowaną warstwę mięsa od wierzchu łopatki i ponownie włożyć łopatkę na grill, przewracając ją na drugą stronę. Kontynuuj krojenie mięsa co 15-20 minut, aż dojdziesz do kości.
5. Podczas pieczenia mięsa drobno posiekaj kapustę, usuwając twardy spód liści. Cebulę obierz i pokrój w średnie kawałki. Na dużej patelni rozgrzej 4 łyżki. l. oleje z kminkiem, 1 min. Dodać cebulę, smażyć na dużym ogniu przez 1,5 minuty. Dodać kapustę, wymieszać, doprawić solą i pieprzem i zdjąć z ognia.
6. Na sos wymieszaj matsoni z adjika i posiekanymi łodygami kolendry. Połóż kapustę z cebulą i kminkiem wzdłuż jednego brzegu placka, a na wierzchu plastry jagnięciny. Skropić lekko sosem, posypać listkami kolendry i zwinąć. Podawać natychmiast, z sosem. Trudno taki podpłomyk zwinąć w „kopertę” bez jej rozdarcia. Zwiń więc go i zjedz, maczając w sosie.
Krewetki w kriokoncentrowanym bulionie z muszli
Pyszną zupę krewetkową przygotowujemy w nietypowej technologii – bulion w trakcie gotowania zamrażamy, aby uzyskać szczególnie bogaty smak.
Krewetki w kriokoncentrowanym bulionie z muszli
4–6 porcji, czas gotowania: 2,5 godz. + 6 godz
Czego potrzebujesz:
- 800 g obranych krewetek tygrysich
- 250–300 g skorup i głów krewetek
- 1 średni por
- 1 średnia główka kopru włoskiego
- 2 łodygi selera
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka. l. oliwa z oliwek + trochę więcej do krewetek
- 7–8 groszków białego, różowego i ziela angielskiego
- szczypta nitek szafranu
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- mikrogreeny do podania
Co zrobić:
1. Włóż skorupki krewetek do rondla o grubym dnie. Postaw na dużym ogniu i gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż muszle i główki staną się ciemnoczerwone, około 7 minut.
2. W tym samym czasie por przekrój wzdłuż na pół, umyj i pokrój w poprzek na kawałki o długości 5–7 cm. Koper włoski i ćwiartki selera drobno posiekaj. Lekko rozgnieć czosnek i obierz.
3. Do muszli dodać przygotowane warzywa, zalać oliwą, smażyć kolejne 3 minuty, mieszając. Zalać 1,5 litra zimnej wody. Doprowadź do wrzenia na średnim ogniu, dodaj sól, usuń pianę i zmniejsz ogień do niskiego. Dodać ziarna pieprzu i szafran, gotować bez przykrycia przez 2 godziny.
4. Bulion ostudzić przez 3 godziny, odcedzić, przelać do metalowego pojemnika i wstawić do zamrażarki. Raz na 30 minut. Łyżką cedzakową usuń wierzchnią warstwę lodu z bulionu i delikatnie mieszaj, aż zostanie 400–500 ml bulionu.
5. Pozostały koper pokroić w cienkie plasterki i umieścić w lodowatej wodzie na 1-3 godziny.
6. Zagotuj stężony bulion. Krewetki dopraw solą i pieprzem, lekko skrop oliwą i smaż na najgorętszym grillu przez 3 minuty. Ułożyć na głębokich talerzach, zalać wrzącym bulionem, udekorować koprem włoskim i mikrogreenami i natychmiast podawać.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #miód #krewetki #shawarma #ramen #sernik #hit sezonu #przepisy z krewetkami #ajerkoniakPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych