6 dań ze śliwkami, które trzeba przygotować już teraz
Marianna Orlinkowa 01 sierpnia 2022 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Śliwki sprawdzą się wszędzie, ale szczególnie nadają się do treściwych, pożywnych dań, które nie pozostawią nikogo głodnego. Nie ma znaczenia, czy jest to gorący, czy deserowy posiłek.
Pachnące ciasto śliwkowe
Pachnące ciasto śliwkowe
Porcja dla 10–12 osób, przygotowanie: 1 godzina 15 minut.
Czego potrzebujesz:
- 500 g śliwek
- 200 g jogurtu naturalnego
- 4 duże jajka C0 + 2 żółtka
- 120 ml oliwy z oliwek
- sok i skórka z 2 dużych pomarańczy
- 350 g mąki
- 140 g semoliny
- 200 g brązowego cukru
- 1 łyżeczka proszek do pieczenia
- 0,5 łyżeczki każdy imbir w proszku i cynamon
- szczypta sody i soli
- masło i cukier
- cukier puder z wanilią do podania
Co zrobić: 1. Wymieszaj mąkę i semolinę z proszkiem imbirowym, cynamonem, sodą, solą i proszkiem do pieczenia. Dodać skórkę pomarańczową i dokładnie wymieszać. 2. Ubij jajka z żółtkami i cukrem, aż będą gładkie. Mieszając, stopniowo dodawaj jogurt, oliwę i sok pomarańczowy. 3. Wymieszaj mieszaninę suchej mąki i mieszaninę ciekłego oleju. Nie ugniataj zbyt mocno – pozostaną grudki. 4. Rozgrzej piekarnik do 170°C. Pergamin obficie posmaruj masłem i włóż do tortownicy. Śliwki przekrój wzdłuż na pół, usuwając pestki. Ułóż śliwki na przygotowanej patelni, przecięciem do góry. 5. Ciasto wylać na śliwki, ustawić na środku piekarnika i piec do momentu, aż drewniany patyczek wbity w środek ciasta będzie suchy, około 1 godziny. Ciasto ostudzić na metalowej kratce, ostrożnie odwrócić na drugą stronę i wyjąć pergamin i podawaj.
Różne śliwkowe kimchi
Różne śliwkowe kimchi
3 słoiki po 1 l, przygotowanie: 14 godzin + 2 dni
Czego potrzebujesz:
- 2,5–3 kg śliwek różnych odmian
- 140 g świeżego korzenia imbiru
- 2 główki czosnku
- 4 szalotki
- 50 g najostrzejszego sosu chili
- 120 ml sosu sojowego
- 120 g brązowego cukru
- 120 g grubej, niejodowanej soli morskiej
Sposób wykonania: 1. Każdą śliwkę nakłuj wykałaczką ze wszystkich stron, obtocz w grubej soli, włóż do słoików, posyp pozostałą solą, zamknij i pozostaw w temperaturze pokojowej na 2 godziny. 2. Imbir obierz i grubo posiekaj, czosnek i szalotkę, dodać do słoików ze śliwkami. Sos chili i sos sojowy wymieszać z cukrem do rozpuszczenia, dodać do słoików. 3. Dodaj tyle zimnej wody, aby całkowicie zakryć odpływy. Zamieszać. Pozostawić w temperaturze pokojowej pod pergaminem na 12 godzin. 4. Następnie włożyć do lodówki na 2 dni. Podawać do ryb, drobiu i mięs.
Sałatka ze śliwkami, kurczakiem i miętą
Sałatka ze śliwkami, kurczakiem i miętą
Porcja dla 4–6 osób, przygotowanie: 15 min.
Czego potrzebujesz:
- 500 g śliwek
- 350–400 g carpaccio z kurczaka (kurczak suszony)
- 1 słodka cebula krymska
- 1 mały pęczek mięty
- 1–2 ząbki czosnku
- 2 łyżki l. musztarda z ziarnami
- 20 ml soku z cytryny
- 50 ml oliwy z oliwek
- gruba sól morska
- świeżo zmielony czarny pieprz
Sposób wykonania: 1. Na dressing czosnek i sól rozetrzeć na pastę, wymieszać z musztardą, sokiem i oliwą z cytryny oraz pieprzem. 2. Pokrój carpaccio bardzo cienko. Śliwki przekrój wzdłuż na pół, usuń pestki, pokrój śliwki na ćwiartki, posyp grubą solą i pieprzem. 3. Usuń gałązki z mięty. Cebulę obierz i pokrój w cienkie piórka. Połączyć kurczaka, cebulę i śliwki, skropić dressingiem, posypać miętą i podawać.
Pizza na cieście dojrzewającym ze śliwkami, sosem hoisin i serem pleśniowym
Pizza na cieście dojrzewającym ze śliwkami, sosem hoisin i serem pleśniowym
2–3 pizze, czas gotowania: 1 godzina + 24–48 godzin
Czego potrzebujesz:
- 500 g śliwek (najlepiej różne)
- 10–12 suszonych pomidorów
- 200 g sera pleśniowego
- 200 g mozzarelli
- 4–6 łyżek. l. sos hoisin
- bazylia do podania
Do testu:
- 525 g mąki
- 3 g suchych drożdży
- 30 ml oliwy z oliwek
- 20 g cukru
- 12 g soli
- 350 ml wody
- mąka do obtoczenia
Sposób wykonania: 1. Ciasto na pizzę należy przygotować 1-2 dni wcześniej – wyrasta i dojrzewa w lodówce. W misce wymieszaj mąkę z solą, cukrem i drożdżami. Zalewamy wodą pitną podgrzaną do 40°C, dodajemy olej i mieszamy, aż cała mąka się zwilży. 2. Na stolnicę wyłóż ciasto w formie prostokąta i złóż je czterokrotnie: weź jeden krótki brzeg, podciągnij lekko do góry i złóż na pół. Następnie chwyć przeciwną krótką krawędź i zrób to samo. Następnie zagnij krawędzie boczne, które pierwotnie były długie. Przykryj folią i pozostaw na 15 minut. 3. Złóż ciasto w ten sam sposób jeszcze dwa razy z przerwą 15 minut. Następnie włóż do dużego worka strunowego i włóż do lodówki na 24 godziny. 4. W dniu przygotowania ciasto wyjmij na 1-1,5 godziny przed pieczeniem, podziel na wymaganą ilość części, uformuj kulki na oprószonej mąką blacie. powierzchnię roboczą, przykryj ręcznikiem i odstaw na 10–20 minut. 5. Rozgrzej piekarnik do 250°C, rozgrzej w nim blachy, wystarczy odwrócić je do góry nogami – dzięki temu pizza będzie się lepiej piec, zupełnie jak w kamiennym piekarniku. 6. Śliwki pokroić na ćwiartki, usuwając pestki. Suszone pomidory pokroić w cienkie plasterki. Zetrzyj mozzarellę. Rozwałkuj ciasto, pozostawiając grubsze brzegi. Środek smarujemy sosem hoisin, posypujemy śliwkami i suszonymi pomidorami, posypujemy mozzarellą i posypujemy pokruszonym serem pleśniowym. 7. Przełóż pizze na gorące blachy i piecz przez około 12 minut. Przed podaniem skrop oliwą i posyp listkami bazylii.
Pieczone śliwki z migdałami
Pieczone śliwki z migdałami
4 porcje, przygotowanie: 50 min.
Czego potrzebujesz:
- 1 kg dużych śliwek
- 140 g obranych migdałów
- 130 g masła
- 40 g mąki
- 2–3 łyżki. l. ciemnobrązowy cukier
- 50 g cukru pudru z wanilią lub kardamonem
- opcjonalnie gęsta śmietana do podania
Co należy zrobić: 1. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Dużą blachę do pieczenia lub głęboką blachę do pieczenia wyłóż pergaminem. Śliwki przekrój wzdłuż na pół i usuń pestki. Wewnątrz każdej śliwki przetnij środek w poprzek o 4–5 mm. 2. Połóż śliwki na patelni, przecięciem do góry i posyp środek każdej połówki brązowym cukrem. 3. Migdały zmielić w robocie kuchennym lub młynku do kawy na mąkę, wymieszać z mąką pszenną i cukrem pudrem. Posyp tę mieszaninę na desce. Zetrzyj bardzo zimne masło bezpośrednio do mieszanki migdałów, mieszając, aż uformują się okruszki. 4. Posypać śliwki płatkami migdałów, wstawić formę/blachę do pieczenia w górnej jednej trzeciej części piekarnika, piec 20 minut. Podawaj śliwki na ciepło ze śmietaną.
Pikantny sos śliwkowy do steków
Wino wytrawne w sosie można zastąpić kwaśnym sokiem jabłkowym.
Pikantny sos śliwkowy do steków
6 porcji, przygotowanie: 1 godzina
Czego potrzebujesz:
- 500 g śliwek
- 1 czerwona ostra papryczka chili
- 200 ml wytrawnego czerwonego wina
- 100 g cukru
- 5 g pektyny
- 1 łyżeczka jagody jałowca
- 0,5 łyżeczki sól
Co zrobić: 1. Śliwki pokroić na ćwiartki. Usuń nasiona i błony z chili i pokrój w cienkie plasterki. Lekko rozgnieć jagody jałowca. 2. W rondelku umieść śliwki i jałowiec, zalej winem, dodaj 50 g cukru i soli. Doprowadzić do wrzenia i gotować na średnim ogniu przez 20 minut. 3. Pozostały cukier wymieszać z pektyną, rozsmarować na powierzchni sosu, energicznie wymieszać i gotować na małym ogniu, mieszając, przez 3 minuty. Zdjąć z ognia, dodać chili i pieprz. Całkowicie ostudzić. Następnie ostudzić i podawać ze stekami.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #pizza #śliwki #zapiekanie ze śliwkami #sos śliwkowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstanca16 listopada 2021 r
W sezonie przygotowuję różnorodne dania ze śliwek – głównie oczywiście wypieki – ciasta, babeczki, paszteciki; wykorzystuję je także do sałatek i sosów na słodko i na słono. Na zimę robię dżemy, kompoty i marynowane śliwki. Dziękuję za przepis na kimchi, bardzo ciekawy przepis.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych