Jakich dań nie wyobrażamy sobie bez pasty pomidorowej? Oczywiście barszcz, gołąbki, marynowana ryba i oczywiście pizza. Dlaczego tak bardzo kochamy jedną z najpopularniejszych i najbardziej kolorowych przypraw w kuchni i dlaczego ma ona tak wielu fanów na całym świecie?
Przecier pomidorowy to chyba jeden z najtańszych i najbardziej dostępnych produktów – naturalnych wzmacniaczy smaku. Zawsze można to rozpoznać po harmonii słodyczy, słoności, kwaśności i czegoś jeszcze niewytłumaczalnego. Pozostawia niesamowity posmak, a gdy tylko dostanie się do ust powoduje obfite ślinienie. Rzecz w tym, że jego inspiracja, pomidory, są bogate w kwas glutaminowy (glutaminowy), który aktywnie wpływa na receptory i poprawia dźwięk produktów; innymi słowy, pasta pomidorowa ma piąty smak, który nazywa się umami.
Jak używać pasty pomidorowej
Najczęściej z makaronem przygotowuje się sosy, sosy, dressingi, mieszanki, gulasze warzywne i mięsne.
Nigdy nie zapominaj o koncentracie pomidorowym podczas gotowania roślin strączkowych, takich jak biała fasola. Najpierw pokrój cebulę na półpierścienie, rozłóż kilka ząbków czosnku i grubo posiekaj. W misce o grubym dnie rozgrzej kilka łyżek oleju roślinnego. Smażyć przygotowane składniki na złoty kolor. Dodaj 2-3 łyżki. l. koncentrat pomidorowy i ulubione przyprawy, takie jak oregano, płatki chili, papryka mielona. Polecamy jeszcze jeden sekretny składnik – 1 łyżeczkę. kakao w proszku bez cukru. Teraz smaż wszystko, mieszając, na średnim ogniu przez kolejne 2 minuty. Następnie dodaj dowolne rośliny strączkowe i trochę bulionu lub wody. Przynieś, aż będzie gotowe. Otrzymasz jasne, satysfakcjonujące i co najważniejsze bardzo niedrogie danie. Nawiasem mówiąc, pasta pomidorowa dobrze komponuje się z prawie wszystkimi przyprawami i ziołami.
Pasta pomidorowa może być bazą do przygotowania domowej pasty curry do dania w stylu indyjskim. Oprócz samej pasty pomidorowej będziesz potrzebować cebuli, czosnku, świeżego imbiru i curry w proszku lub mieszanki garam masala. Postępuj zgodnie z opisem w poprzednim akapicie. Dopiero po podgrzaniu pasty z przyprawami dodać jogurt naturalny. Sos podgrzej, a następnie wymieszaj z warzywami, drobiem lub mięsem.
Pasta pomidorowa
Jak przechowywać koncentrat pomidorowy
Jeśli kupiłeś koncentrat pomidorowy w metalowej puszce, ale nie wykorzystałeś go w całości, przenieś jego resztki do szklanego pojemnika lub pojemnika na żywność. W metalu w kontakcie z powietrzem pasta szybko utlenia się i staje się czarna, a pleśń tworzy się w niej dość szybko. Najbardziej niezawodnym sposobem przechowywania koncentratu pomidorowego jest zamrażanie. Aby ułatwić użycie, należy umieścić go w tacach na lód i włożyć do zamrażarki. Kiedy przyjdzie czas na gotowanie z koncentratem pomidorowym, nie trzeba go nawet rozmrażać – po podgrzaniu pasta szybko rozpuści się w każdym naczyniu.
Przepisy z pastą pomidorową
Gołąbki gołąbkowe w sosie pomidorowym
Prawdziwe domowe gołąbki będą jeszcze lepsze, jeśli udusimy je w sosie pomidorowym i sosie. Soki z kapusty i mięsa zmieszane z umami pomidorowym sprawią, że danie będzie smaczniejsze i jaśniejsze. A jeśli nie udusisz gołąbków na kuchence, ale upieczesz je w piekarniku, wlewając do formy z gołąbkami sos pomidorowo-śmietanowy, zyskasz nowy smak znanego dania, na pewno być bardziej wyrazisty.
Przecier pomidorowy można dodawać także do gołąbków mielonych, zwłaszcza wołowych. Kwas pomidorowy zadziała na mięso i nawet zbyt chuda wołowina stanie się znacznie bardziej miękka i soczysta.
Gołąbki gołąbki w sosie pomidorowym
Do przygotowania 2-3 porcji potrzebne będą:
Na gołąbki:
- woda pitna – 300 ml
- ryż długoziarnisty – 110 g
- główka kapusty białej – 1, około 1 kg
- pulpa wołowa – 300 g
- cebula – 1 szt.
- masło – 30 g
- olej roślinny
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
Do sosu:
- mąka – 1 łyżka. l.
- pasta pomidorowa – 80-100 g
- tłusta śmietana – 70 g
- woda pitna – 200-300 ml
- suszony tymianek – 1 łyżeczka.
- Ugotuj ryż na gołąbki. Doprowadzić wodę do wrzenia w rondlu. Trochę posolić i dodać ryż. Gotuj na małym ogniu, pod przykryciem, przez 10 minut. lub zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ułożyć na sicie, w razie potrzeby przepłukać i ostudzić.
- Przygotuj liście kapusty na gołąbki. Oczyść główkę kapusty z górnych, grubych liści. Wytnij łodygę. Ostrożnie rozłóż główkę kapusty na liście, uważając, aby ich nie uszkodzić. W dużym rondlu o pojemności co najmniej 3 litrów zagotuj wodę. Dodaj trochę soli. Liście kapusty wrzucać porcjami do wody i gotować przez 5 minut. Przygotowane umieść w durszlaku. Całkowicie ostudzić.
- W przypadku mięsa mielonego pokrój mięso na duże kawałki. Przepuścić przez maszynę do mięsa z drobną lub średnią siatką. Cebulę obieramy, drobno siekamy i szybko podsmażamy na połowie masła. Studzimy, następnie dodajemy do mięsa wraz z ryżem. Posolić, pieprzyć i zagnieść mielone gołąbki.
- Połóż liście kapusty na stole i jeśli to konieczne, lekko ubij podstawę każdego z nich. Przygotowane mięso mielone rozłóż i zawiń w kopertę, ostrożnie zawijając brzegi.
- Na dużej patelni o średnicy co najmniej 26 cm podgrzej 1-2 łyżki. l. olej roślinny i dodaj pozostałe masło. Smażyć powstałe gołąbki ze wszystkich stron na złoty kolor. Umieścić w rondlu o pojemności co najmniej 4 litrów.
- Przygotuj sos do gołąbków. Na patelnię, na której się smażyły, dodać mąkę i mieszając, lekko je przyrumienić. Dodać koncentrat pomidorowy, śmietanę i wymieszać. Zalać wodą, dodać tymianek, sól i pieprz. Gotuj przez 5 minut. Sosem polej kapustę na patelni. Dusić na małym ogniu, pod przykryciem, przez 30 minut. Podawać posypane posiekanymi ziołami.
Ryba marynowana
Jeśli myślisz, że marynowana ryba została wynaleziona w ZSRR, to wiedz, że tak nie jest. Przepis pojawił się w rosyjskich książkach kucharskich już w XIX wieku. Tylko marynata była wtedy „biała”, czyli bez koncentratu pomidorowego, ale główna idea pozostała: ryba powinna być nasycona smakiem i aromatem warzyw duszonych z octem i przyprawami. W czasach radzieckich marynata pomidorowa rozwiązała kilka problemów na raz: sprawiła, że proste danie stało się bardziej świąteczne, a smak najprostszej ryby ciekawszy.
Ale to wcale nie oznacza, że pasta pomidorowa jest niepożądana do marynaty, jeśli używasz dobrej ryby, na przykład jak w naszym przepisie – dorsz. Główny sekret każdej marynowanej ryby: lepiej zjeść ją następnego dnia. Gdy naczynie całkowicie ostygnie, po prostu włóż je do lodówki, aby mogło się zaparzyć, a ryba dobrze nasyciła się sokami warzywnymi. Można go podgrzać, gdy będzie gotowy do spożycia, ale zalecamy podawać go na zimno. To bardzo smaczne!
Ryba marynowana
Do przygotowania 2-3 porcji potrzebne będą:
- cebula – 1 główka
- marchewki – 2 szt.
- korzeń świeżej pietruszki – 1 szt. lub 1 łyżeczka. suszony korzeń
- olej roślinny – 50 ml
- koncentrat pomidorowy – 2-3 łyżki. l.
- woda – 60 ml
- cukier – 0,5 łyżeczki.
- ziarna pieprzu – 4-5 szt.
- liść laurowy – 1 szt.
- ocet stołowy 10% mocy – 70 ml
- filet z dorsza – 500 g
- mąka – 2 łyżki. l.
- świeże zioła do podania
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Obierz cebulę i pokrój w pierścienie, marchewkę w cienkie paski. Zetrzyj korzeń pietruszki na drobnej tarce. Na dużej patelni o średnicy około 26 cm dobrze rozgrzej połowę oleju roślinnego i dodaj przygotowane warzywa. Smażyć, mieszając, 5 minut. na średnim ogniu.
- Do smażonych warzyw dodać koncentrat pomidorowy i wymieszać. Zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu około 10 minut.
- Do marynaty dodać cukier, ziarna pieprzu i liść laurowy. Doprawić solą i pieprzem. Gotuj na małym ogniu przez kolejne 8 minut. Wlać ocet i podgrzewać przez 1-2 minuty. Zdejmij z ognia i trzymaj w cieple.
- Grubo posiekaj filet z dorsza. Doprawić solą i pieprzem. Na talerz wsyp mąkę i obtocz rybę. Rozgrzej pozostały olej roślinny na dużej patelni o średnicy około 26 cm. Ułóż kawałki i smaż z obu stron na złoty kolor.
- Rybę włóż do miski. Zalać gorącą marynatą i całkowicie ostudzić. Przechowywać w lodówce przez co najmniej 1 godzinę. Podawać z drobno posiekanymi ziołami.
Skrzydełka z kurczaka z domowym sosem BBQ
Skrzydełka z kurczaka z sosem barbecue uwielbiają dorośli i dzieci, a przyrządzają je nie tylko na świeżym powietrzu, ale także w domu. Dodaj koncentrat pomidorowy do marynaty, aby uzyskać złocistobrązową skórkę i bogatszy smak.
Skrzydełka z kurczaka z domowym sosem BBQ
Do przygotowania 6-8 porcji potrzebne będą:
- skrzydełka z kurczaka – 2,5 kg
- olej roślinny do smarowania rusztu
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
Do sosu:
- mała cebula – 1 szt.
- czosnek – 3-4 ząbki
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 2 łyżki. l.
- czerwona adjika – 2 łyżki. l.
- brązowy cukier – 1 łyżka. l.
- musztarda słodko-kwaśna – 1 łyżeczka.
- pasta pomidorowa – 450 g
- ocet jabłkowy – 3 łyżki. l.
- Papryka ostra
- Do sosu drobno posiekaj cebulę i czosnek. Rozgrzej olej na głębokiej patelni o grubym dnie na średnim ogniu i smaż cebulę do miękkości, 5 minut. Dodać czosnek, smażyć kolejne 2 minuty. Dodaj adjika, zagotuj mieszaninę.
- Cukier wymieszać w małej misce z musztardą na gładką masę, rozcieńczyć 100 ml wrzącej wody. Mieszaj, aż będzie gładkie. Do zawartości miski dodać przecier pomidorowy i ocet, ponownie wymieszać i powstałą masę wlać do sosu na bazie adjiki. Dopraw czarnym i pieprzem cayenne. Gotuj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, 10 minut. Zdjąć z ognia i całkowicie ostudzić.
- Jeśli smażysz skrzydełka na węglu drzewnym, usuń ostatni kawałek, ponieważ spali się na otwartym ogniu. Skrzydełka włożyć do sosu, wymieszać rękoma i pozostawić na co najmniej 30 minut.
- Przenieś skrzydełka na natłuszczony grill i grilluj na dobrze zwęglonych węglach, aż będą rumiane ze wszystkich stron, 15-25 minut.
- Jeśli pieczesz w piekarniku, wyłóż ruszt folią. Umieść skrzydła w pewnej odległości od siebie. Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C na średnim poziomie przez 25-30 minut. lub do momentu, aż kurczak będzie całkowicie ugotowany. Ostatnie 2-3 minuty. włącz konwekcję lub grill. Tak czy inaczej, podawaj skrzydełka, gdy lekko ostygną, z pozostałym sosem BBQ na świeżej sałacie.
Sos pomidorowy do domowej pizzy
Konserwatywni Włosi wierzą, że do zrobienia pizzy wystarczy ciasto, sos pomidorowy i ser, a wszystkie inne dodatki i dodatki rozpieszczają. Nie wszyscy się z tym zgadzają, ale wszyscy są zgodni, że sukces pizzy w dużej mierze zależy od odpowiedniego sosu pomidorowego. A nawet na sposób jego stosowania. Pizzaiolos zaleca umieszczenie sosu na środku ciasta i za pomocą grzbietu łyżki lub chochli ułożyć spiralnie, rozprowadzając go równą warstwą po całym podpłomyku. Z wyjątkiem boków. Jeśli je zabrudzisz, wytrzyj nadmiar sosu z brzegów pizzy, aby zapobiec przypaleniu pizzy w piekarniku.
Sos pomidorowy do domowej pizzy
Do przygotowania sosu na 8-10 dużych pizz potrzebujemy:
- gęste i mięsiste pomidory – 1,5 kg lub
- pomidory obrane z puszki w s/s – 1,2 kg
- oliwa z oliwek – 2-3 łyżki.
- duży czosnek – 1 ząbek
- świeża posiekana bazylia – liście 4-5 gałązek
- koncentrat pomidorowy – 4 łyżki.
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Jeśli używasz świeżych pomidorów, pokrój je na 2-4 kawałki, w zależności od wielkości. Na patelni o grubym dnie rozgrzej olej. Smaż czosnek, przekrój go na pół, aż będzie ciemnobrązowy. Usuń czosnek.
- Dodaj pomidory. Gotuj je na średnim ogniu, rozgniatając drewnianą łyżką, aż zmienią się w gładką…