Oszczędna gospodyni domowa: 5 dań z sera Adyghe
Skład sera Adyghe jest niezwykle prosty: mleko, najczęściej krowie, sfermentowana serwatka mleczna i odrobina soli. Jedzenie tego sera samo w sobie nie jest zbyt ciekawe, ale można znaleźć dla niego ciekawe zastosowania w wielu potrawach.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Smażony ser Adyghe z warzywami
- Sos serowy z ziołami
- Otwarta kanapka z puree serowo-brokułowym
- Zupa z soczewicy z warzywami i serem
- Sałatka z pomidorów i sera Adyghe
- Krem serowy z kandyzowanymi owocami
Ser Adyghe zawsze był w sprzedaży, ale różne sery importowane zepchnęły go na dalszy plan. Co jednak nie jest zaskakujące: z reguły ser Adyghe jest mdły, bez charakterystycznego serowego aromatu i wyraźnego smaku – w ogóle żadnego. Ale dobrze znosi obróbkę cieplną, nie topi się i zachowuje swój kształt. Ponadto doskonale równoważy ciepło i pikantność pozostałych składników. W tym przepisie ser Adyghe zastąpił tofu, a danie okazało się bardzo udane! Zamiast dyni zastąp dynię migdałami lub orzeszkami pinii, pestki dyni zastąp bazylią, a sos ostrygowy zastąp octem balsamicznym lub czerwonym winnym, uzyskując zupełnie inne danie.
Smażony ser Adyghe z warzywami
Nawet prostokątne kawałki sera wyglądają ładnie, ale zostaje po nich mnóstwo resztek. W 2 minuty otrzymasz sos serowy, który zawsze się przyda. Przygotuj go z ziołami, które znajdują się w lodówce lub rosną na parapecie. Zamiast wody weź mleko, śmietanę, śmietanę o dowolnej zawartości tłuszczu. A oliwa nie musi być oliwkowa: nadają się również aromatyczny słonecznik, dynia, musztarda czy lnianka. Ale w tym przypadku będziesz musiał pomyśleć o zgodności składników sosu ze sobą i z daniem, do którego ten sos będzie oferowany.
Aby przygotować, potrzebujesz:
- 500 g sera Adyghe
- 2–3 łyżki l. oliwa z oliwek
Do wypełnienia:
- 4 ząbki czosnku
- 1 ostra papryczka (lub do smaku)
- 1 słodka papryka
- 200 g obranej dyni
- 3 zielone cebule
- 3–5 gałązek kolendry
- 3 łyżki l. nasiona dyni
- sól do smaku
- świeżo zmielony czarny pieprz
Do sosu:
- 100 ml bulionu warzywnego
- 3 łyżki l. sos ostrygowy
- Ser Adyghe pokroić w kwadraty o boku 5 cm i grubości 2,5 cm. Osuszyć serwetkami.
- Przygotuj nadzienie. Drobno posiekaj czosnek i ostrą paprykę. Paprykę słodką i dynię pokroić w kostkę o boku 5 mm. Posiekaj zieloną cebulę i liście kolendry.
- Na patelni rozgrzej oliwę, zmniejsz ogień i smaż czosnek przez pół minuty lub do złotego koloru. Dodaj dynię, słodką i ostrą paprykę i smaż, mieszając, na umiarkowanym ogniu przez 3 minuty. Dodaj zieloną cebulę, kolendrę i pestki dyni. Zdjąć z ognia i doprawić solą i pieprzem. Fajny.
- Za pomocą łyżeczki lub noisette usuń część sera ze środka bloków sera, aby utworzyć szerokie i dość głębokie wgłębienie. Wypełnij tę wnękę nadzieniem tak, aby leżała w kopcu.
- Na patelni z powłoką nieprzywierającą rozgrzej oliwę z oliwek. Ostrożnie przenieś ser na patelnię za pomocą szpatułki i smaż, nie ruszając, na małym ogniu 8–10 minut lub do złotego koloru.
- Przykryj patelnię pokrywką i smaż ser przez kolejne 5 minut. Za pomocą szpatułki przełóż ser na talerze. Na opuszczonej patelni podgrzej mieszaninę wody i sosu ostrygowego na dużym ogniu. Polać grillowanym serem i warzywami.
Sos serowy z ziołami
Dopraw sałatkę z pomidorów lub sałat sosem serowym, wymieszaj z tuńczykiem z puszki i kaparami – i pasztet rybny gotowy. Podczas przygotowywania pizzy zastąp sos serowy sosem pomidorowym. Lub polej nim brokuły duszone z czosnkiem i ostrą papryką.
Sos serowy z ziołami
Do przygotowania sosu potrzebujesz:
- 100–110 g sera Adyghe
- 2 łyżki l. biały ocet winny
- 3–5 gałązek ziół (koperek, natka pietruszki, estragon, cebula dymka, bazylia)
- 2 łyżki l. oliwa z oliwek
- 2 ząbki czosnku (opcjonalnie)
- 5 łyżek l. woda butelkowana
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Drobno posiekaj warzywa (tylko liście) i czosnek (jeśli używasz).
- Ser Adyghe pokruszyć i rozgnieść widelcem z octem na gładką masę. Dodajemy zioła, oliwę z oliwek i stopniowo dodajemy wodę, aż sos uzyska pożądaną konsystencję. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Gotowy sos przełożyć do czystego pojemnika i przechowywać w lodówce, gdzie można go przechowywać do 4 dni.
Otwarta kanapka z puree serowo-brokułowym
Otwarta kanapka z puree serowo-brokułowym
Aby przygotować, potrzebujesz:
- 2 duże kromki domowego chrupiącego chleba
- 450 g świeżych lub mrożonych różyczek brokułów
- 3 łyżki l. oliwa z oliwek
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki suszone płatki ostrej czerwonej papryki
- szczypta sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki musztarda
- sól do smaku
- mielony czarny pieprz do smaku
- 3–4 łyżki l. sos serowy
- Rozmrozić zamrożone brokuły. Duże kwiatostany pokroić na 2 części–4 części. Czosnek pokroić w plasterki.
- Do rondla o grubym dnie wlać oliwę z oliwek. Dodać czosnek, płatki papryki i brokuły i smażyć na średnim ogniu, mieszając 2–3 razy, 5 minut–7, aż czosnek będzie przezroczysty.
- Sodę wymieszaj w 200 ml gorącej wody i wlej do rondla. Dodać sól i wymieszać z musztardą. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do małego, przykryć i gotować przez 20 minut, mieszając. W tym czasie brokuły powinny stać się bardzo miękkie. Jeśli w rondlu pozostało dużo płynu, zwiększ ogień i odparuj go bez przykrycia.
- Chleb podpiecz w tosterze lub na patelni. Na chleb posmaruj puree brokułowym, polej sosem serowym i dopraw grubym czarnym pieprzem.
Zupa z soczewicy z warzywami i serem
Posyp pikantną zupę pokruszonym serem Adyghe: jest nieoczekiwane i bardzo smaczne.
Zupa z soczewicy z warzywami i serem
Do przygotowania zupy potrzebujesz:
- 2–2,5 litra bulionu warzywnego lub niskotłuszczowego bulionu z kurczaka
- 3 łyżki l. oliwa z oliwek
- 1 słodka czerwona papryka
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka słodka papryka (najlepiej wędzona)
- 2 łyżeczki mielona kolendra
- 1,5 łyżeczki mielony kminek
- 100 g mrożonej kukurydzy (lub z puszki).
- 100 g mrożonego (lub z puszki) zielonego groszku
- 100 g kalafiora
- 1 szklanka małej brązowej soczewicy
Aby przesłać:
- 1 awokado
- 50 g sera Adyghe
- sok z 1/2 cytryny
- szczypta papryki
- liście kolendry
- Soczewicę myjemy, zalewamy 1 litrem gorącego bulionu, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy do miękkości, 20–25 minut.
- Drobno posiekaj czerwoną paprykę i czosnek. Kalafior podziel na małe różyczki. Rozmrozić kukurydzę i zielony groszek lub zalać je wrzątkiem.
- Na patelnię o grubym dnie wlać olej, dodać pieprz i czosnek i dusić przez 3 minuty, aż pieprz będzie miękki. Dodać kminek, paprykę i kolendrę, smażyć kolejne pół minuty.
- Pozostały bulion wlać do warzyw, zagotować, dodać kalafior. Gotujemy do miękkości kapusty, następnie dodajemy ugotowaną soczewicę wraz z bulionem, w którym się gotowała. Dodać kukurydzę i po 5 minutach zielony groszek. Podgrzać i rozlać na talerze.
- Na każdym talerzu ułóż pokruszony ser Adyghe i kostki awokado. Skropić sokiem z cytryny, posypać papryką i listkami kolendry.
Sałatka z pomidorów i sera Adyghe
W ojczyźnie sera, w Adygei, tradycyjnie podaje się go z soczystymi ziołami i dojrzałymi pomidorami, posypanymi pikantną solą adygejską. Sugerujemy najpierw zamarynować ser w mieszance soli, ziół i oliwy, a następnie dodać do pomidorów. Jesteśmy pewni, że gdyby oliwki uprawiano na Północnym Kaukazie, na pewno znalazłyby miejsce w sałatce!
Sałatka z pomidorów i sera Adyghe
Do przygotowania sałatki potrzebujesz:
Na ser marynowany:
- 100 g sera Adyghe
- 3 łyżki l. oliwa z oliwek
- 1 ½ łyżeczki świeże liście tymianku
- 1/2 łyżeczki sól morska
Do sałatki:
- 24 pomidorki koktajlowe, najlepiej w różnych kolorach
- szczypta cukru
- 1 mała czerwona cebula
- 1 ½ łyżeczki czerwony ocet winny
- 3 łyżki l. oliwa z oliwek
- 1/2 łyżeczki mielone ziele angielskie
- 4 bochenki zbożowe
- 12 oliwek bez pestek
- 3–5 gałązek natki pietruszki
- sól
Do sałatki:
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Ser Adyghe pokroić w drobną kostkę. Liście tymianku lub oregano wymieszaj z solą i ułóż na talerzu. W tej mieszance obtaczamy kawałki sera, następnie dolewamy oliwę, delikatnie mieszamy i odstawiamy na godzinę. Ser można zamarynować wcześniej, przełożyć do suchego pojemnika i włożyć do lodówki, gdzie można go przechowywać do 4 dni.
- Pomidory pokroić na 4 części (pomidory koktajlowe na pół), cebulę pokroić w cienkie półpierścienie. W misce wymieszaj cebulę i pomidory, dopraw octem, 2 łyżki. l. oliwa z oliwek, ziele angielskie, 1/2 łyżeczki. sól, szczypta czarnego pieprzu i cukier. Dokładnie wymieszaj i odstaw na 15–20 minut
- Rozbij chleb. Wymieszać z pomidorami, oliwkami i kawałkami sera. Posyp natką pietruszki i skrop pozostałą oliwą.
Krem serowy z kandyzowanymi owocami
Ser Adyghe można bezpiecznie stosować w każdym przepisie, który wymaga suchego twarogu: czy to w sernikach, czy babeczkach. Pamiętaj tylko, że w serze nie ma kwasowości, a sodę zastąp proszkiem do pieczenia. W niektórych deserach ser Adyghe radzi sobie z rolą ricotty. Nie mogą jednak zastąpić mascarpone i innych serków śmietankowych – zawartość tłuszczu jest po prostu niewystarczająca.
Ale krem deserowy z sera Adyghe okazuje się świetny, zwłaszcza jeśli masz w domu blender. Odpowiednie są dowolne nadzienia: świeże lub mrożone jagody, owoce gotowane lub owoce kandyzowane.
Aby przygotować, potrzebujesz:
- 8 krakersów lub pierników
- 4 łyżki l. słodkie wino, wermut lub likier
- 500 g sera Adyghe
- 150–180 g śmietanki o dowolnej zawartości tłuszczu
- 75 g drobnego cukru lub do smaku
- 80 g kandyzowanej skórki pomarańczowej lub imbiru
- 50 g gorzkiej czekolady
- Ciasteczka pokruszyć, połowę wysypać na dno szklanek. Skropić winem.
- Śmietankę wymieszać z cukrem i podgrzewać aż cukier się rozpuści, nie doprowadzając do wrzenia.
- Ser Adyghe zmiksować w blenderze, dodając słodzoną śmietankę, aż powstanie gładki krem. Wymieszać z posiekanymi kandyzowanymi owocami i rozsmarować krem na okruszkach ciasteczek. Posyp pozostałą bułką tartą i startą czekoladą. Udekoruj kawałkami kandyzowanych owoców.
Na zakup składników do przygotowania tych dań wydaliśmy 1300 rubli, co nie jest aż tak dużą kwotą jak na 6 dań z serem.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #ser #Ser Adyghe #oszczędna gospodyni domowa #Alena Spirina #szybkie przepisy #dania zimowePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych…