16 super przepisów z grzybami miodowymi, grzybami i grzybami mlecznymi od prawdziwych miłośników „cichego” polowania
Olga Zacharowa 17 października 2022 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział4Komentarz
Dla wielu początek jesieni to wspaniały czas na zbieranie grzybów. Zbieramy grzyby miodowe, borowiki i grzyby mleczne. Wykorzystujemy je do przygotowania kawioru, solanki, pasztetów, sałatek, zapiekanek, risotto i innych ulubionych domowych dań. No i oczywiście solimy i marynujemy, żeby zimą miło wspominać wrzesień.
Co przeczytać w artykule:
- Przepisy z grzybami miodowymi:
- Grzyby miodowe w sosie śmietanowym
- Barszcz z grzybami miodowymi, szczawiem i szpinakiem
- Ciasto drożdżowe z grzybami miodowymi
- Kawior grzybowy z grzybów miodowych
- Pieczarki miodowe lub inne drobne pieczarki w marynacie olejowej
- Marynowane grzyby miodowe według babcinego przepisu
- Przepisy z borowikami/borowikami
- Klasyczna julienne z borowików według sowieckiej receptury
- Risotto z borowikami
- Zupa ze świeżych borowików
- Makaron z kurczakiem i borowikami
- Galarecie z borowików
- Solone borowiki
- Przepisy z grzybami mlecznymi
- Solanka z grzybami mlecznymi
- Zapiekanka z solonymi grzybami i ziemniakami
- Marynowane grzyby mleczne z chrzanem
- Pikantna sałatka przystawkowa z zielonymi pomidorami i grzybami mlecznymi
Przepisy z grzybami miodowymi
Widzisz mężczyznę w butach z wiklinowym koszem, porozmawiaj z nim, zapytaj o życie, o zdrowie, o cokolwiek – prędzej czy później rozmowa automatycznie skręci w temat grzybów. A gdy tylko któryś z leśnych górników wypuści informację, że nadchodzą miododajne grzyby, nie wahaj się, rzuć wszystko i pośpiesz się do lasu.
Nie można odkładać zbierania grzybów miododajnych, bo za tydzień lub dwa już ich nie będzie; Zginą jak diabły, a Ty nie będziesz musiał ich nawet szukać ani tracić czasu. Ale jeśli masz czas, krawędź pełna pniaków może zapewnić grzyby miodowe aż do wiosny, a nawet lata, a to, co z nich ugotować, jest jasne. Począwszy od grzybów miodowych, po prostu podsmażonych z cebulą na patelni, a skończywszy na takich zwrotach jak galaretka, kawior grzybowy i risotto – grzyby miodowe sprawdzą się wszędzie. Smakują tylko trochę słodko, a natura ludzka jest taka, że nie ma dla nas nic smaczniejszego niż słodycze.
Grzyby miodowe
Grzyby miodowe w sosie śmietanowym
Wrzesień. Lekki powiew jesieni otula Cię nieważką mgłą. Wyjdź na spacer do lasu, z radością zauważ przyjazną rodzinę miododajnych grzybów przy pniu drzewa, wypełnij wszystkie kieszenie, a następnie przygotuj pachnącą gorącą przekąskę z leśnych prezentów – to prawdziwa radość jesieni. Tak radzi autorka przepisu, nasza użytkowniczka KKoroleva. I dodaje, że takie grzyby lepiej podawać z ziemniakami lub ryżem.
Grzyby miodowe w sosie śmietanowym
Do przygotowania 2-3 porcji potrzebne będą:
- 500 g grzybów miodowych
- 1 czerwona cebula
- 40 g masła
- 500 g kwaśnej śmietany wiejskiej
- 1 pęczek koperku
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- olej roślinny
- Pieczarki opłukać pod bieżącą wodą, obrać, wrzucić na patelnię bez oleju i chwilę smażyć.
- Obierz cebulę i drobno posiekaj. Smażyć na oleju roślinnym na innej rozgrzanej patelni, aż będzie miękka.
- Połącz grzyby z cebulą, dodaj masło, wymieszaj, podgrzej, sól i pieprz.
- Dodaj śmietanę i pozwól jej się zagotować. Rozgrzewka 1 min.
- Zdjąć z ognia, wymieszać, posypać drobno posiekanym koperkiem.
Barszcz z grzybami miodowymi, szczawiem i szpinakiem
Każdy ma swój pomysł na barszcz. Ten przepis jest wariacją na temat klasycznego tematu. Radzimy nie wymieniać grzybów miodowych na inne grzyby, ale wybierać warzywa według własnego gustu. Doskonałą opcją są buraki, a dla miłośników barszczu z kapustą – kapusta pekińska.
Barszcz z grzybami miodowymi, szczawiem i szpinakiem
Do przygotowania 3-4 porcji potrzebne będą:
- 200 g grzybów miodowych
- 1 litr bulionu wołowego
- 1 surowy burak słodki
- 2 łyżki l. olej roślinny
- 1 duży ziemniak
- 100 g szpinaku
- 50 g szczawiu
- śmietana i zioła do podania
- sól
- Grzyby miodowe ugotować w bulionie wołowym. Buraki obierz i zetrzyj na grubej tarce.
- Na patelni rozgrzej olej i mieszając smaż buraki przez 5 minut. Wlać 5-6 łyżek. l. bulion, przykryć pokrywką. Dusić na małym ogniu przez 15 minut. Jeżeli w trakcie duszenia bulion wyparuje, a buraki nadal nie będą wystarczająco miękkie, dolać jeszcze trochę wody i dalej dusić.
- Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę o boku 1,5 cm. Do wrzącego bulionu wlać ziemniaki. Gotuj przez 12 minut, aż ziemniaki będą miękkie.
- Do rondelka wrzucamy posiekany szpinak i szczaw, dodajemy duszone buraki. Podgrzewaj zupę przez 3 minuty. Zdjąć z ognia. Podawać ze śmietaną i świeżymi posiekanymi ziołami.
Ciasto drożdżowe z grzybami miodowymi
Korzystając z tego przepisu, możesz zrobić ciasta z innymi nadzieniami: kapustą, ziemniakami, ryżem. Bardzo smaczne są placki nadziewane karmelizowaną cebulą. Ale nie ograniczaj się tylko do pikantnych ciast; to ciasto dobrze komponuje się z wiśniami, suszonymi morelami i jabłkami.
Ciasto drożdżowe z grzybami miodowymi
Do przygotowania 6-8 porcji potrzebne będą:
- 500 g grzybów miodowych
- 2 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- 5-6 gałązek koperku
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
Do testu:
- 400-450 g mąki
- 2 łyżki l. Sahara
- 0,5 łyżeczki sól
- 1 łyżeczka suche aktywne drożdże
- 200 ml wody do picia
- 120 ml szklanej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- Na ciasto przesiać do miski mąkę z cukrem, solą i suchymi drożdżami. Zalać ciepłą wodą i zacząć wyrabiać ciasto drewnianą łyżką. Dodać oliwę, wymieszać i ugniatać rękoma, aż powstanie miękkie i gładkie ciasto. Zajmie to około 7-9 minut.
- Z ciasta uformuj kulę, zaginając brzegi do dołu, przełóż do miski, lekko posyp mąką i przykryj serwetką. Odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto zagnieść, lekko zagnieść i włożyć z powrotem do miski, powinno ponownie wyrosnąć, ok. 1 godz.
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. W tym czasie przygotuj nadzienie. Pieczarki pokroić w cienkie plasterki. Obierz cebulę i czosnek. Cebulę pokroić w kostkę, czosnek posiekać.
- Rozgrzej głęboką patelnię z oliwą i podsmaż cebulę i czosnek, aż będą miękkie. Dodaj grzyby i smaż razem przez 15 minut, aż wilgoć całkowicie odparuje, a grzyby będą złociste. Koperek siekamy i mieszamy z nadzieniem grzybowym, doprawiamy solą i pieprzem. Zdjąć z ognia i ostudzić.
- Wyrośnięte ciasto zagnieść i podzielić na pół. Na posypanej mąką powierzchni roboczej rozwałkuj ciasto na warstwy o grubości 5–7 mm.
- Pierwszą warstwę układamy na blaszce wyłożonej pergaminem. Na to nałóż farsz grzybowy, wygładź i przykryj drugą warstwą ciasta. Ostrożnie zaciśnij krawędzie ciasta.
- Przykryj ciasto serwetką i pozostaw do wyrośnięcia na 30 minut.
- Powierzchnię ciasta posmaruj masłem lub mocną herbatą i włóż do piekarnika. Piec przez 20–25 minut, aż uzyska złoty kolor. Gotowe ciasto wyjmij z piekarnika i lekko ostudź. Podawać na ciepło lub całkowicie wystudzone.
Kawior grzybowy z grzybów miodowych
Z kawiorem grzybowym można zrobić tak wiele rzeczy – będziesz zaskoczony! Po pierwsze, oczywiście kanapki. Albo jeszcze lepiej, grzanki. Posypać serem i wstawić do piekarnika na złoty kolor. Można nim także nafaszerować gotowane jajka. I dodaj do zupy puree. I w sosie makaronowym. I w sosie sałatkowym… Gdzie indziej – sam możesz o tym pomyśleć.
Z grzybów miodowych robi się świetny kawior – może nie tak pachnący jak borowiki, ale ma bardzo przyjemną konsystencję i lekko słodki smak.
Rozpocznij gotowanie kawioru na 3 godziny przed podaniem. Pieczarki przechowujemy koniecznie w lodówce lub innym chłodnym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 10°C. Dzięki temu nie będziesz się martwić ewentualną infekcją botulizmem. Jeśli nadal się martwisz, lepiej gotować kawior na wolnym ogniu przez 40 minut przed jedzeniem. na małym ogniu.
Kawior grzybowy z grzybów miodowych
Do przygotowania 12-13 puszek 500 ml potrzebne będą:
- 5 kg grzybów miodowych
- 800 ml wody pitnej
- 160-200 g grubej soli niejodowanej
- 500 g cebuli, ale nie gorzkiej
- 200 ml oleju roślinnego
- Na każdy półlitrowy słoik:
- 1-1,5 łyżki. l. ocet jabłkowy
- 3-4 gałązki koperku
- 3-4 gałązki pietruszki
- Świeże grzyby obierz i dokładnie opłucz pod zimną bieżącą wodą.
- Grzyby włożyć do rondla, dodać 800 ml wody i sól. Gotuj na małym ogniu przez 25–30 minut. W trakcie gotowania przemieszaj grzyby kilka razy drewnianą łyżką i usuń piankę. Gotowe grzyby powinny osiąść na dnie, a bulion powinien stać się przezroczysty.
- Za pomocą łyżki cedzakowej wyjmij grzyby z patelni i posiekaj je na gorąco w robocie kuchennym, przepuść przez maszynę do mięsa lub drobno posiekaj nożem.
- Cebulę pokroić w plasterki i smażyć na oleju roślinnym na patelni na złoty kolor. Przepuścić przez maszynę do mięsa i dodać do posiekanych grzybów.
- W zależności od ilości powstałej mieszanki dodać do niej proporcjonalnie ocet oraz drobno posiekany koperek i pietruszkę. Dobrze wymieszaj i szczelnie zapakuj do sterylnych, półlitrowych słoików.
- Przykryj sterylnymi pokrywkami i sterylizuj we wrzącej wodzie przez 45 minut. i zwiń go. Przechowywać w lodówce.
Pieczarki miodowe lub inne drobne pieczarki w marynacie olejowej
Im mniejsze grzyby marynujesz w ten sposób, tym szybciej będą gotowe i tym smaczniejsze będą po dłuższym zaparzeniu. Odcedź olej z grzybów i usmaż na nim ziemniaki – bardzo smaczne!
Pieczarki w marynacie olejowej
Do przygotowania 2 puszek po 500 ml potrzebujesz:
- 8 ząbków czosnku
- 400 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 600-800 g grzybów miodowych
- 2 łyżeczki każdy gruba sól morska i czarny pieprz
- 1 mały pęczek estragonu
- 1 średni pęczek natki pietruszki
- Czosnek obierz, przekrój wzdłuż na pół. W rondlu rozgrzej oliwę, dodaj czosnek, smaż na małym ogniu, aż stanie się lekko przezroczysty.
- Pieczarki obierz, gotuj w osolonym wrzątku przez 10 minut. Osuszyć, wlać olej czosnkowy, zdjąć z ognia, wymieszać, ostudzić.
- Przełożyć do pojemnika z hermetyczną pokrywką.
- W przypadku estragonu i pietruszki oderwij liście od łodyżek, pamiętaj o łodyżkach, przewiąż je nitką i włóż do marynaty.
- Posiekaj estragon i liście pietruszki i dodaj do grzybów. Doprawić solą i pieprzem. Wymieszaj, przykryj i przechowuj w lodówce przez co najmniej 24 godziny, a najlepiej 2 dni. Nie przechowuj grzybów w oleju dłużej niż 10 dni
Marynowane grzyby miodowe według babcinego przepisu
Autorką przepisu jest Nadieżda Murinets, nasza wierna i wieloletnia użytkowniczka: „Najsmaczniejsze, najbardziej jesienne – babcine grzyby! Jedyne grzyby jakie jadłam w dzieciństwie…”
Marynowane grzyby miodowe według babcinego przepisu
Do przygotowania 3 1-litrowych słoików potrzebujesz:
- 1,5 kg grzybów miodowych
- 1 litr wody pitnej
- 2 łyżki l. Sahara
- 2 łyżki l. sól plus do gotowania grzybów
- 5 ziaren czarnego pieprzu
- 2-3 liście laurowe
- 2-3 ząbki czosnku
- 150 ml octu 9%
- Grzyby oczyszczamy i płuczemy pod bieżącą wodą. Przełożyć do garnka z grubym dnem.
- Grzyby napełnij wodą tak, aby były całkowicie przykryte i postaw na dużym ogniu, dodając sól. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz ogień do średniego i gotuj przez kolejne 35–40 minut.
- Gdy będzie gotowy, zdejmij patelnię i spuść wodę. Grzyby ułożyć w słoikach.
- Podczas gotowania grzybów przygotuj marynatę. Aby to zrobić, do rondla wlej wodę, dodaj cukier, sól, pieprz, liść laurowy i czosnek.
- Po zagotowaniu zmniejsz ogień i gotuj przez kolejne 5-10 minut. Następnie wlać 150 ml octu i wlać marynatę do słoików.
- Zamykamy słoiki pokrywkami, schładzamy w pomieszczeniu i przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu.
Przepisy z borowikami/borowikami
Borowiki, czyli borowiki, uważane są za najsmaczniejsze i najcenniejsze grzyby. Zaletą roku grzybowego jest to, że nie musisz być chciwy, ale zbierać tylko najlepsze, wyselekcjonowane grzyby. A te grzyby należy przygotować w jak najdelikatniejszy sposób. Eksperci twierdzą, że należy zapomnieć o wstępnym gotowaniu i duszeniu borowików w śmietanie….