15 sprawdzonych przepisów z granatem
Olga Zacharowa 08 stycznia 2022 r4,83 (6)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział7Komentarz
Granat – owoc ukoronowany królestwem przez samą naturę! Zwieńczony miniaturową koroną, nie zgubi się na blacie czy stole, a jeśli go przetniesz, ziarenka rubinu przyćmią wszystko wokół Ciebie. Tak wybierz granata potem czystywymaga trochę pracy, ale wynik jest tego wart. Oferujemy 15 przepisów z granatem (plus jeden sekret!). Do granatu dodajemy pieczywo, ryż, kurczaka, jagnięcinę, twaróg i inne równie wspaniałe produkty.
Nasiona i sok z granatów są aktywnie wykorzystywane w kuchni na Bliskim Wschodzie i na Kaukazie – skorzystaj z wiedzy kulinarnej ludów zamieszkujących te terytoria.
Eksperymentuj z tymi kombinacjami produktów:
- granat i wodorosty nori
- granat i tofu
- granat i brązowy ryż
- granat i kolendra
- granat i bakłażan
- granat i limonka
- granat i soja edamame
- granat i feta, ser kozi i brie
- granat i kuskus
- granat i mango
- granat i karmelizowana cebula
- produkty uboczne z granatów i kurczaka oraz produkty uboczne z granatów i mięsa
- granat i krem
- granat i jesiotr (syrop z granatów lub gotowy sos narsharab stosuje się jako marynatę lub glazurę do ryb grillowanych lub smażonych na patelni).
Nawiasem mówiąc, te kombinacje, pomimo zaskoczenia niektórych, są obecnie najbardziej poszukiwane przez szefów kuchni.
Chleb i ciastka z granatem
Dzięki dodaniu do ciasta pestek granatu (zwykle kruchego) smak wypieków staje się bardziej harmonijny. Utrzymuje właściwą równowagę pomiędzy smakami słodkimi, cierpkimi i maślano-kremowymi. Ziarna doskonale zachowują swój kształt podczas obróbki cieplnej, a jeśli zajdzie potrzeba zabarwienia ciasta, wystarczy zastąpić część płynu sokiem z granatów lub syropem z granatów.
Pestki granatu dobrze komponują się także z przaśnym chlebem i drożdżami. Nie barwią go jak jagody czy jeżyny, ale dodają kwaskowatości i soczystości kanapce, bruschetcie czy tostowi.
Tost z chleba, mozzarelli, awokado i sosu narsharab – dostajesz kanapkę
Gorące kanapki są dobre na śniadanie i przekąskę w ciągu dnia. Gotują się szybko, są sycące i smakują zupełnie inaczej. Na przykład nasza kanapka łączy mleczny smak mozzarelli z kremową kremowością awokado i rozcieńcza ją kwaskowatością sosu narsharab i jagodami.
Kanapka z serem, awokado i granatem
Ciabatta, żurawina, serek śmietankowy i pestki granatu – bruschetta śniadaniowa
Powszechny składnik bruschetty – kremowy, miękki ser – pokoloruj go żurawiną i udekoruj pestkami granatu. Nie będzie nudno, ale będzie soczyście i smacznie. Zobacz przepis tutaj.
Bruschetta z granatem i żurawiną
Kruche ciasto i granat na angielskie bułeczki do herbaty
Scones lub bułeczki to angielskie ciasto tradycyjnie podawane z herbatą o piątej. Bułeczki są małe, mają jeden lub dwa kęsy i są przygotowywane z dość wyjątkowego ciasta – bez większego ugniatania. Stwierdziliśmy, że odrobina soczystości im nie zaszkodzi i do ciasta dodaliśmy pestki granatu. Nie wiemy, czy Brytyjczycy zaakceptowaliby bułeczki z granatami, ale nam smakowały.
Scones z granatem
Sałatki i przekąski z granatem
Sałatki to najprostszy sposób na dodanie granatu do codziennej diety. Typowym przykładem tej niemal codziennej sałatki jest mieszanka zielonej sałaty, pieczonej brukselki i nasion granatu oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. W razie potrzeby możesz zastąpić brukselkę surowymi brokułami lub kalafiorem (surowym lub szybko smażonym) i dodać trochę gotowanego kurczaka lub indyka dla dodatkowego nadzienia. Pestki granatu możesz dodawać do sałatek z komosą ryżową, kaszą bulgur czy kuskusem, a część (lub całość) octu balsamicznego zastąpić sokiem z granatów. Na wspaniałą zimową sałatkę połącz pestki granatu z sałatą, morelami (lub suszonymi morelami namoczonymi w gorącej wodzie lub czarnej herbacie), filetami grejpfruta i liśćmi mięty.
Pestki rzodkiewki i granatu – sprawdzone połączenie kuchni uzbeckiej
Połączenie rzodkiewki i granatu stanowi bazę słynnej uzbeckiej sałatki „Tashkent”, z której usunięto gotowaną wołowinę. Jeśli chcesz lżejszą i tańszą opcję, po prostu zetrzyj rzodkiewkę i wymieszaj ją z pestkami granatu. Jako dressingu użyliśmy soku z granatów, ale można użyć oliwy z oliwek zmieszanej z odrobiną octu balsamicznego (lub soku z granatów).
Sałatka z rzodkiewki i granatów
Buraki, marchewka i granat to eleganckie danie warzywne
Tę sałatkę – prawie warzywne carpaccio – można podawać nawet na święta, jest to tak jasne i efektowne danie. Najważniejsze są składniki wysokiej jakości, ponieważ przygotowanie nie powinno być trudne. Warzywa najlepiej kroić specjalną tarką lub bardzo ostrym nożem, układać je ostrożnie i powoli.
Sałatka z buraków, marchewki i granatu
Rukola, ser pleśniowy i granat – lekka i szybka sałatka
Jeśli kochasz granat, ta sałatka prawdopodobnie przypadnie Ci do gustu (przepis znajdziesz tutaj). Zawiera dwie efektowne porcje granatu: ziarna i sos narsharab. Drugie: rukola, ser pleśniowy i orzechy włoskie.
Sałatka z rukolą i granatem
Doskonałe połączenie kalmarów i nasion granatu
Eleganckie podanie sałatki z kalmarów w szklankach przenosi ją na wyższy poziom. Danie to można podać także na święta, wystarczy najpierw zaparzyć cebulę wrzątkiem lub wybrać najsłodszą cebulę czerwoną. Można go nawet szybko usmażyć na odrobinie oleju roślinnego na złoty kolor.
Sałatka z kalmarów z granatami
Zboża i rośliny strączkowe z granatem
Granat dobrze komponuje się z ryżem, kuskusem, komosą ryżową i kaszą bulgur. Jej sok można stosować – bez fanatyzmu – do barwienia płatków śniadaniowych, na przykład do sałatek i przekąsek. A nasiona granatu nadadzą gotowanym płatkom specjalną konsystencję i urozmaicą jego smak. Jak się okazuje, granat może zastąpić mleko podczas gotowania owsianki! Tylko pamiętaj, aby spróbować, zanim użyjesz do tego granatu. Podobnie jak inne owoce, granaty różnych odmian znacznie się od siebie różnią. Eksperymentowaliśmy z płatkami owsianymi, a wkrótce spróbujemy kaszy manny. Przecież Łotysze przygotowują z niego przewiewny deser, parząc semolinę z sokiem żurawinowym, a może otrzymamy doskonałe danie.
Granat dobrze komponuje się z roślinami strączkowymi, zwłaszcza fasolą (z puszki). Mięsną konsystencję ziaren doskonale uzupełnia przyjemna kwaskowatość. Pamiętajcie, że gruzińskie lobio często podaje się z pestkami granatu.
Ryż, mięta, feta i granat – prosto, smacznie i zdrowo
Miska ryżu to białe płótno, na którym każdy może napisać dowolną kulinarną historię. Kilka schludnych akcentów: sos z granatów, feta, orzechy włoskie i ryż zamieniają się w elegancką sałatkę w stylu greckim.
Ryż miętowy z serem feta i sosem z granatów
Ryż, kurczak, brokuły i granat – pożywny weekendowy posiłek
Według legendy aureola na szczycie granatu stała się prototypem królewskiego nakrycia głowy. A w naszym daniu (przepis tutaj) ten owoc zamienia zwykłego kurczaka w danie godne króla.
Kurczak z sosem z granatów, brokułami, grzybami i ryżem
Płatki owsiane, twarożek i sok z granatów zamiast mleka – niezwykła i smaczna owsianka dla całej rodziny
Smacznie, zdrowo i dość nieoczekiwanie. Płatki owsiane gotujemy nie na mleku, ale na soku z granatów (przepis znajdziesz tutaj)! Dodaj twarożek ze słodkimi jagodami i podawaj z migdałami. Cudowny poranek, wspaniały dzień!
Płatki owsiane z sokiem z granatów i serkiem wiejskim
Czerwona fasola, orzechy włoskie i pestki granatu – nadzienie nawet bez mięsa
W razie potrzeby rolę granatu w tym daniu można zwiększyć, zastępując ocet winny sokiem z granatów i dodając do dressingu szczyptę brązowego cukru. Fasola z orzechami i granatem jest na tyle sycąca, że można ją podać na obiad zamiast dania głównego.
Fasola z orzechami i granatem
Mięso i drób w soku z granatów
Nie ma potrzeby marynowania mięsa ani drobiu w soku z granatów przez dłuższy czas; wystarczy kilka godzin. Użyj go do przyrządzenia jagnięciny, gęsi lub kaczki. A następnie podawaj mięso lub drób z pestkami granatu dla utrwalenia efektu.
Marynata z soku z granatów do jagnięciny
Sok z granatów nie jest najłatwiejszym składnikiem kulinarnym ze względu na dużą zawartość garbników. Ale ty i ja nie będziemy marynować mięsa w soku z granatów przez jeden dzień. Po prostu nacieramy nim jagnięcinę (przepis tutaj), aby uzyskać wyjątkowy smak i delikatność, i zostawiamy ją w mięsie w lodówce tylko na 2 godziny.
Jagnięcina w soku z granatów
Marynata i sok z granatów do kaczki
Pieczona kaczka to zawsze małe lub duże święto. Jeśli nie ma powodu, po prostu celebracja brzucha. Zwiększmy jej temperaturę i przygotujmy najpierw marynatę na bazie soku z granatów dla kaczki, a następnie sos do podania ptaka. Zobacz przepis tutaj.
Kaczka w sosie granatowym
Granat w deserach
W deserach granat należy stosować ostrożnie, szczególnie w przypadku delikatnych, gładkich, przypominających mus. Za bardzo kontrastują z delikatną fakturą pestek granatu – nie każdemu to się podoba. Dlatego do przygotowania słodkiego dania najlepiej wykorzystać sok lub syrop z granatów.
Orzechy nerkowca, daktyle i granat na wspaniały surowy sernik
W tym serniku, przygotowanym bez obróbki cieplnej, udało nam się zademonstrować rozkosze deserów z surowej żywności, nie zapominając przy tym o granatie, którego sok nadaje deserowi wyjątkowego kwaśnego szyku. Zobacz przepis tutaj.
SUROWY sernik na bazie soku z granatów i nasion na skórce z ziaren kakaowca i daktyli
Mleko migdałowe, żelatyna i granat – francuska odpowiedź na panna cotta
Już w samej nazwie tego deseru – blancmange – kryje się coś wyjątkowego, zagranicznego i spektakularnego. Oczywiście Francuzi dużo wiedzą o deserach! Blancmange to galaretowate mleko migdałowe podawane z jagodami, francuska odpowiedź na włoską panna cotta. Postanowiliśmy ugotować go z granatem.
Blancmange z granatem
Bonus: pyszny syrop z soku z granatów zamiast kupnego sosu narsharab
W języku angielskim syrop z granatów to melasa z granatów. Składnik ten często spotykany jest w zagranicznych przepisach na marynowanie i glazurowanie mięsa, ryb i drobiu. Użyj go również w ten sposób. I podawaj tak jak na Bliskim Wschodzie: do miski włóż hummus lub puree z pieczonych warzyw (takich jak bakłażan, dynia czy słodka papryka), na środek wlej syrop i podawaj z przaśnym podpłomykiem (np. chlebem pita) i dużą ilością świeżych ziół .
Aby przygotować syrop z granatów: 800 ml świeżo wyciśniętego soku z granatów, 80 g cukru i 3 łyżki. l. W rondelku z grubym dnem wymieszaj sok z cytryny. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, 45-50 minut. Pozostaw na 30 minut. Przelej do szklanego słoika, zamknij pokrywkę i włóż do lodówki. Oczywiście ilość cukru i soku z cytryny zależy od smaku granatu i preferencji co do słodkości produktu końcowego.
Syrop można przechowywać w lodówce do 6 miesięcy. Tylko w tym przypadku należy oczywiście użyć nie 800 ml soku z granatów, ale znacznie więcej. W przeciwnym razie wydajność tego procesu będzie bliska zeru, chyba że oczywiście planujesz wytwarzać przedmiot przez tak długi czas.
Granat…