11 przepisów z niedrogim kawiorem
Olga Zacharowa 31 października 2023 r4,71 (7)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział4Komentarz
Kawior kapelan, dorsz, szczupak I śledź – niedroga alternatywa dla kawioru z czerwonego łososia. Co z tym zrobić? Przygotowywać! Zasługuje na to, aby bezpośrednio angażować się w przygotowanie potraw, wpływając na ich konsystencję i smak. Oczywiście nie zrezygnowano również z opcji: po prostu posmarować chlebem lub podać z jajkami na twardo. Oto nasze 11 pomysłów na wykorzystanie niedrogiego kawioru.
O czym porozmawiamy w artykule:Dania z kawiorem gromadnikaZupa z kawiorem gromadnika dla wszystkich miłośników lekkich zup rybnychKanapka klubowa z owocami morza na śniadanieCiasto przekąskowe Napoleon z kawiorem gromadnika na świąteczny stółDania z kawiorem z dorsza Zupa rybna z knedlami z kawiorem dla tych, którzy wolą zupy z solidnym dressingiem Zapiekanka kalafiorowa z kawiorem z dorsza dla eksperymentatorówPieczywo z wątróbką dorszową i kawiorem na stół bufetowy Dania z kawiorem szczupakowym Bruschetta z twarogiem, kawiorem szczupakowym i jajkiem przepiórczym na śniadanie Na przekąskę Pasty z ryby i kawioru szczupakowego na przekąskę Dania z lekko solonym kawiorem śledziowym Lekko solony pasztet z kawioru śledziowego dla koneserów naturalny smak Kanapka z kawiorem śledziowym według receptury A.P. Czechow Sałatka ziemniaczana z sosem kawiorowym śledziowym dla całej rodziny Bonus: naleśniki do dowolnego kawioru
Dania z kawiorem gromadnika
Zupa z kawiorem gromadnika dla wszystkich miłośników lekkich zup rybnych
Istnieje opinia: rosół należy gotować z białej, a nie czerwonej ryby. Rosół gotowany z sandaczem lub dorszem okazuje się subtelniejszy i delikatniejszy w smaku, natomiast łosoś nadaje płynowi bardzo specyficzny rybi posmak. Rosół biały nadaje się do przygotowania wszelkich potraw, natomiast rosół z łososia nadaje się tylko do zup z różowym łososiem, łososiem lub pstrągiem. W każdym razie kawior gromadnika nie będzie zbędny w zupie rybnej. Nada mu odpowiednią słoność i ciekawą konsystencję. Przygotuj zupę z sandacza z kawiorem gromadnika.
Zupa z kawiorem gromadnika
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- filet z białej ryby, np. sandacz lub kawałki ryby – 300 g
- średnie marchewki – 1 szt.
- ziemniaki – 2-3 szt.
- średnia cebula – 1 szt.
- kawior gromadnikowy – 200 g plus do podania
- mleko – 200 ml
- jajko – 1 szt.
- zielona cebula
- opcjonalnie ostra papryka – 1/2 szt.
- Bulion z filetów lub skrawków ugotować w 1,2 l wody. Odcedź.
- Marchewkę i ziemniaki pokroić w średnią kostkę. Cebulę przekrój na pół. Dodaj warzywa do bulionu. Gotuj, aż ziemniaki będą gotowe. Usuń cebulę.
- Ikrę gromadnika obrać z folii, roztrzepać widelcem w misce, dodać do zupy i szybko wymieszać.
- Dodaj 150 ml mleka i zagotuj.
- Jajko ubić z 50 ml mleka. I wlać na patelnię cienkim strumieniem, mieszając zupę. Zdjąć z ognia i pozostawić na 10-15 minut.
- Drobno posiekaj zieloną cebulę. W razie potrzeby drobno posiekaj paprykę (z nasionami lub bez). Zupę rozlewamy do miseczek i do każdej łyżki dodajemy kawior. Posypać cebulą i papryką. Podawaj natychmiast.
Klubowa kanapka śniadaniowa z owocami morza
Kanapki klubowe pochodzą z Ameryki. Są to kanapki z tostowego chleba, gotowanego drobiu lub boczku, do tego plastry pomidora, sałata lodowa i sos przypominający majonez. Po raz pierwszy podano je pod koniec XIX wieku w jednym z nowojorskich klubów. Nie jesteśmy w USA i mamy własne zdanie na temat kanapek. Tym razem – morski look.
Kanapka klubowa z owocami morza
Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:
- gotowane krewetki bez skorupy i głowy – 150-200 g
- gotowe małże w oleju – 80-100 g
- zielona cebula – 3 łodygi
- miękki ser śmietankowy – 200 gr
- kawior gromadnikowy – 3 łyżki l.
- pomidor – 1 szt.
- chleb na tosty – 12 sztuk
- sałata – 3 arkusze
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Każdą krewetkę przekrój wzdłuż na pół.
- Małże przekładamy na sito, przekładamy na deskę i dość grubo siekamy.
- Pokrój zieloną cebulę w bardzo cienkie plasterki. Mieszamy z miękkim serkiem śmietankowym, stopniowo, ciągle mieszając, dodajemy kawior gromadnikowy. Powinieneś otrzymać jednorodną masę.
- Pomidora pokroić w cienkie plasterki, dodać trochę soli i obficie pieprzu. Posmaruj 4 kromki chleba mieszanką kawioru i sera.
- Na każdym natłuszczonym kawałku układamy krewetki lub małże. Połóż pomidory na owocach morza, a sałatę na pomidorach.
- Złóż kanapki, układając 2 kawałki chleba z nadzieniem jedna na drugiej i przykrywając trzecim „pustym” kawałkiem. Lekko dociśnij kanapki, aby warstwy się nie rozpadły. Nakłuj każdy z nich w dwóch przeciwległych rogach wykałaczkami i pokrój ukośnie na dwie trójkątne części.
Ciasto przekąskowe Napoleon z kawiorem gromadnika na świąteczny stół
Ciasto przekąskowe będzie dobrą alternatywą dla sałatek i przystawek podczas dużej uczty. Kolejna zaleta tego dania: można je przygotować wcześniej. Taka przystawka nie cierpi z powodu zwietrzałości i utraty świeżości charakterystycznej dla dań podawanych jako aperitif.
Ciasto przekąskowe Napoleon
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- mrożone ciasto francuskie bez drożdży – 500 g
- wędzona papryka – do smaku
Na drugie nadzienie:
- łosoś wędzony – 30 g
- kawior gromadnikowy – 1 puszka (180 g)
- serek śmietankowy lub serek topiony kremowy – 140 g
Na pierwsze nadzienie:
- koperek – 4 gałązki
- czosnek – 2 ząbki
- serek śmietankowy lub serek topiony kremowy – 260 g
Na trzecie nadzienie:
- jajka – 6 szt.
- zielona cebula – 2–3 łodygi
- masło – 5 g
- majonez – do smaku
- Przygotuj wszystkie składniki na ciasto przekąskowe. Wyjmij zamrożone arkusze ciasta z opakowania. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasta nie należy rozmrażać.
- Blachę z warstwami ciasta włóż do zimnego piekarnika. Następnie włącz go i podgrzej do 200°C. Piec, aż ciasto zwiększy swoją wysokość 5-6 razy i będzie upieczone w taki sposób, aby można było rozdzielać warstwy na cienkie warstwy.
- Przygotuj pierwsze nadzienie do ciasta. Aby to zrobić, umyj koperek i dobrze osusz papierowym ręcznikiem. Usuń duże łodygi. Drobno posiekaj pozostałe warzywa. Obierz czosnek i przepuść przez prasę. Połączyć z koperkiem i serkiem śmietankowym (ser topiony).
- Na drugie nadzienie ciasta bardzo drobno posiekaj wędzonego łososia, następnie wymieszaj z kawiorem gromadnika i serkiem śmietankowym (serkiem topionym). Obydwa nadzienia należy przechowywać w lodówce do momentu użycia.
- Do trzeciego nadzienia jajka ugotuj na twardo (10 minut), następnie ostudź pod bieżącą wodą i obierz. Odłóż dwa żółtka do dekoracji. Umyj i osusz zieloną cebulę. Drobno posiekaj i lekko podgrzej na maśle (około 2 minut). Pozwól ostygnąć. Jajka rozgnieść widelcem, wymieszać z zieloną cebulką i majonezem.
- Upieczone ciasto ostrożnie podzielić na warstwy. Posmaruj je różnymi nadzieniami i złóż ciasto. Włożyć do lodówki na 4 godziny. Przed podaniem posyp wierzch Napoleona pokruszonymi żółtkami i mieloną papryką.
Dania z ikrą dorsza
Zupa rybna z knedlami kawiorowymi dla miłośników zup z mocnym dressingiem
Jeśli masz bulion rybny, masz zupę rybną. Jeszcze tylko kilka kroków i będzie gotowe. Dla urozmaicenia można dodać kluski z ikry dorsza.
Zupa rybna z knedlami kawiorowymi
Do przygotowania 1 porcji potrzebujesz:
- bulion rybny – 1,2 l
- cebula – 1 szt.
- marchewki – 1 szt.
- olej roślinny do smażenia
- filet z dowolnej ryby z łososia – 300 g
- pietruszka lub koperek
- sól
Na kluski:
- twardy ser – 25 g
- bułka tarta – 1 łyżka. l. ze zjeżdżalnią
- jajo kurze – 1 szt.
- mąka – 1 łyżka. l.
- solona ikra dorsza (lub gromadnik w puszkach) – 25 g
- Cebulę pokroić w drobną kostkę, marchewkę zetrzeć na grubej tarce.
- Smażyć cebulę przez 4-5 minut, dodać marchewkę i dusić warzywa do miękkości. Odłożyć na bok.
- Przygotuj kluski. Ser zetrzyj na drobnej tarce, wymieszaj z bułką tartą i jajkiem. Dodać kawior, wymieszać. Dodaj mąkę. Ciasto nie powinno być bardzo twarde.
- Do wrzącej zupy włóż cebulę i marchewkę, następnie dodaj kluski, oddzielając drobne kawałki od całkowitej masy. Gotuj, aż kluski będą gotowe. Na 2-3 minuty przed końcem smażenia dodajemy małe kawałki ryby. Posolić zupę.
- Zdejmij patelnię z pieca. Do gotowej zupy dodać drobno posiekane zioła i pozostawić zupę na 20-30 minut. Wlać do talerzy.
Zapiekanka kalafiorowa z ikrą dorsza dla eksperymentatorów
Czasami przypadkowe i dziwne kombinacje na pierwszy rzut oka okazują się bardzo interesujące i harmonijne. W tym przypadku spróbowaliśmy połączyć w jednym daniu kalafior, kwaśną śmietanę i nadzienie jajeczne oraz kawior z dorsza. To oczywiście danie dla każdego, ale nam smakowało zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zwłaszcza jeśli podasz go z kwaśną śmietaną i drobno posiekanym koperkiem.
Zapiekanka kalafiorowa z ikrą dorsza
Do przygotowania 1 porcji potrzebujesz:
- Świeżo mrożona ikra z dorsza – 150 g
- kalafior – 500 g
- śmietana 18% – 160 g
- jajo kurze – 1 szt.
- ser półtwardy – 50 g + 100 g do posypania
- zmieloną gałkę muszkatołową na czubku noża
- masło do wysmarowania patelni
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Kapustę podzielić na kwiatostany. Gotować w osolonej wodzie do miękkości lub na parze.
- Śmietanę, jajko, sól, pieprz, gałkę muszkatołową ubić na sztywno, dodać drobno starty ser, kawior, wszystko wymieszać.
- Blachę o wymiarach 17×27 wysmaruj olejem, ułóż małe kwiatostany kapusty, polej śmietaną i dressingiem kawiorowym, posyp startym serem. Przykryj blachę folią i piecz w temperaturze 170-180°C przez 30 minut. Zdejmij folię i piecz przez kolejne 10 minut. Podawać zapiekankę ciepłą.
- Natłuścić prostokątne naczynie żaroodporne (około 20×30 cm), ułożyć pokrojone w drobną kostkę kawałki kapusty, polać śmietaną i dressingiem kawiorowym, posypać startym serem. Przykryj blachę folią i piecz w temperaturze 170-180 stopni przez około 30 minut pod folią i 10 minut bez folii. Podawać zapiekankę ciepłą.
Chrupiące pieczywo z wątróbką dorsza i kawiorem na stół bufetowy
Oto bardzo łatwa w przygotowaniu przekąska. Można podawać jako kanapkę na stole bufetowym lub przygotować na świąteczny stół. Wszystkie składniki są dostępne i wszystko można przygotować za jednym razem. Jeśli chcesz, mieszankę kawioru i wątroby dorsza możesz podać na tostach lub kawałkach bagietki, dodając połówki pomidorków koktajlowych i jajka przepiórcze – cięższa baza chlebowa wspomoże dodatkowe składniki.
Pieczywo chrupkie z wątróbką dorsza i kawiorem
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- wątróbka z dorsza – 1 słoik (200-230 g)
- chleb – 6 szt.
- puree ziemniaczane –6 łyżek l.
- kawior z dorsza lub szczupaka – 2 łyżki l.
- świeżo zmielony czarny pieprz
- szczypiorek – 1 łyżka. l.
- Wyjmij wątróbkę dorsza ze słoika i połóż na kilku warstwach ręcznika papierowego, aby odsączyć cały olej.
- Rozsmaruj po 1 łyżce na każdym bochenku na całej powierzchni. l. puree ziemniaczanym, połóż na nim kawior, a na wierzch kilka kawałków wątroby dorsza.
- Posypać świeżo zmielonym czarnym pieprzem i drobno posiekanym szczypiorkiem.
Dania z kawiorem szczupakowym
Na śniadanie Bruschetta z twarogiem, kawiorem szczupakowym i jajkiem przepiórczym
Bruschetta z twarogiem, kawiorem i jajkiem przepiórczym to doskonała przekąska śniadaniowa. Jedna taka bruschetta wystarczy, aby zapomnieć nawet o obiedzie: takie śniadanie jest nie tylko oryginalne i smaczne, ale także satysfakcjonujące.
Bruschetta z twarogiem, kawiorem szczupakowym i jajkiem przepiórczym
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- bułeczki ciabbata – 2 szt.
- pomidory – 2 szt.
- wędzony gromadnik lub kawior szczupakowy – 3–4 łyżki. l.
- koperek – 3–4 gałęzie
- twarożek – 6 łyżek l.
- jaja przepiórcze – 4 szt.
- mieszanka sałat (rukola, kukurydza, rzymska) – 150 g
- oliwa z oliwek
- masło – 20 gr
- cytryna – 1 plasterek
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Jeśli używasz ciabbas, przekrój je wzdłuż na pół. Skropić oliwą z oliwek i…