Przygotowanie warzyw może przyprawić o ból głowy, jeśli nie zostaną odpowiednio przygotowane. Naliczyliśmy 11 błędów, które popełnia wiele osób. Ale nie jesteśmy w szkole, żeby dawać za to złe oceny, więc powiemy tylko, jak szefowie kuchni i zaawansowani kucharze pracują ze świeżymi warzywami. Nawiasem mówiąc, wiele wskazówek dotyczy również owoców.
Niewłaściwe przechowywanie warzyw
Kupowanie warzyw hurtowo to bardzo mądre podejście i świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, jednak trzeba być przygotowanym na długotrwałe przechowywanie dużych zapasów ziemniaków, cebuli, bakłażana, cukinii i innych warzyw. Należy pamiętać, że na przykład ziemniaki i cebulę można przechowywać dłużej niż miesiąc, jeśli są przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu, ale nie należy ich przechowywać obok siebie. Cebula wytwarza gazy, które powodują szybsze kiełkowanie i psucie się ziemniaków. O przechowywaniu ziemniaków pisaliśmy tutaj, a o cebuli tutaj.
Nawiasem mówiąc, jabłka również nie są zbyt dobrymi sąsiadami: emitują gaz etylenowy, który powoduje szybsze dojrzewanie innych owoców i warzyw.
Jeśli chodzi o warzywa korzeniowe z wierzchołkami (marchew, rzodkiewka, rzepa i buraki), pamiętaj o usunięciu zieleniny przed włożeniem warzyw do lodówki. Wierzchołki są jadalne, ale wysysają składniki odżywcze i wilgoć z warzyw, zamieniając je w smutne, wiotkie korzenie.
Zamrażanie surowych warzyw
Jeśli lubisz zaopatrzyć się w mieszankę owoców i warzyw, zamrażarka jest do tego świetną opcją. Zawsze pamiętaj, aby mieć w zamrażarce torebkę przygotowanych warzyw, z których możesz przygotować ulubioną potrawę typu stir-fry, gulasz lub zapiekankę warzywną.
Warzywa blanszować przed włożeniem ich do zamrażarki. Metoda ta „utrwala” kolor warzyw, a także pozwala zachować witaminy i minerały. Co ważniejsze, zatrzymuje aktywność enzymów, które mogą wpływać na smak warzyw. Niestety niektóre warzywa w ogóle nie nadają się do mrożenia – są to ogórki, łodygi selera i sałaty.
Zbyt pośpieszne mycie warzyw
Owoce i warzywa trzeba myć – to fakt. Wszystko, co nie jest uprawiane metodami ekologicznymi, może zawierać pozostałości pestycydów, dlatego ważne jest, aby umyć owoce i warzywa przed ich użyciem. Nie oznacza to jednak, że powinieneś myć warzywa zaraz po powrocie do domu ze sklepu spożywczego. Myj je tylko wtedy, gdy masz zamiar je ugotować lub zjeść. Jeśli coś przechowujesz, upewnij się, że owoce i warzywa są tak suche, jak to możliwe. Nadmiar wilgoci przyspiesza psucie się żywności.
Zaniedbanie zanieczyszczeń krzyżowych
Do skażenia krzyżowego dochodzi najczęściej, gdy żywność gotowa do spożycia wchodzi w kontakt z nieczystymi powierzchniami lub przyborami kuchennymi. Dlatego ważne jest, aby trzymać owoce i warzywa z dala od surowego drobiu, mięsa i owoców morza oraz z dala od desek do krojenia i noży, które miały kontakt z tymi produktami. Powinieneś mieć dwa zestawy desek do krojenia – jeden do surowego mięsa i jeden do warzyw – aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego.
Ważne jest, aby dobrze umyć deski do krojenia i przybory kuchenne gorącą wodą z mydłem lub detergentem. Jeśli używasz plastikowych desek do krojenia, najbezpieczniej jest myć je w zmywarce. Jeśli chodzi o deski drewniane, bardzo dobrze sprawdzają się deski bambusowe, ponieważ są bardziej odporne na bakterie i można je często myć gorącą wodą z mydłem.
Warzywa są przygotowywane ze zbyt dużym wyprzedzeniem
Są tu dwa problemy.
Utlenianie wstępnie przygotowanych warzyw
Wstępne przygotowanie świeżych warzyw pozwala zaoszczędzić czas, ale może nie być najlepszym sposobem na zachowanie smaku i koloru warzyw. Można to zrobić za pomocą owoców i warzyw bogatych w przeciwutleniacze, takich jak jagody ogrodowe, kapusta, brokuły lub buraki. Te dary ziemi są chronione przed utlenianiem i nie zmieniają koloru po ich pocięciu.
Ziemniaki, jabłka, banany, bakłażany, pasternak, bulwy selera i awokado to zupełnie inna sprawa. Zaraz po ich przecięciu odsłonięta powierzchnia zaczyna brązowieć. Możesz zmniejszyć brązowienie, nasączając przekrojoną powierzchnię sokiem z cytrusów, możesz też spróbować wrzucić pokrojone warzywa do wody pitnej, a owoce do wody zakwaszonej, czyli wody zmieszanej z sokiem z cytrusów lub kroplą octu winnego/jabłkowego. Jednak najlepszym sposobem zapobiegania utlenianiu owoców i warzyw jest ochrona ich wewnętrznej zawartości przed tlenem. Przechowuj je w całości, dopóki nie planujesz ich ugotować.
Utrata składników odżywczych na skutek wstępnego gotowania warzyw
Utlenianie to nie jedyny problem, o który musisz się martwić podczas siekania warzyw i warzyw do przygotowania posiłku. Zbyt wczesne siekanie może spowodować utratę składników odżywczych. Dzieje się tak pod wpływem tlenu, światła i ciepła. Całe owoce i warzywa są naturalnie chronione przed dwoma pierwszymi czynnikami. Po odsłonięciu wnętrza witaminy zaczynają się rozkładać. Szczególnie podatna jest na to witamina C, która dosłownie wypływa z owoców wraz z sokami podczas krojenia warzyw i owoców.
Krojenie warzyw zwiększa również ryzyko zepsucia się żywności. Owoce i warzywa oddychają nawet po zbiorach. Krojenie zmienia szybkość oddychania i zwiększa uwalnianie dwutlenku węgla. Jeśli będzie go w nadmiarze, zmieni się smak i konsystencja pokrojonej żywności. To dobry powód, aby kupować całe owoce i warzywa i unikać tych pięknych i kuszących ciętych warzyw i owoców sprzedawanych w sklepie. Po prostu zrozum, co jest dla Ciebie ważniejsze: oszczędność czasu czy jakość warzyw i owoców.
Używanie niewłaściwego lub tępego noża
Jeśli masz nóż szefa kuchni, możesz pomyśleć, że poradzi sobie z każdym zadaniem, ale nie bez powodu wynaleziono nóż do obierania z krótszym i węższym ostrzem. Noża do obierania używaj nie tylko zgodnie z jego przeznaczeniem, ale także do przygotowania makaronu warzywnego, a długie ząbkowane noże idealnie nadają się do cienkiego krojenia pomidorów.
Ważniejsze od używania odpowiedniego noża jest używanie ostrego noża. Niektórzy mówią, że boją się ostrych noży, ale w kuchni nie ma nic gorszego niż tępy nóż. Tępe ostrza wymagają większego nacisku podczas pracy, co powoduje, że celowo wyciskasz i wyrzucasz tak smaczny i potrzebny sok warzywny lub owocowy.
Niewłaściwe obieranie warzyw
Jeśli zdecydujesz się obrać owoce i warzywa, upewnij się, że używasz najskuteczniejszej metody obierania. Niewłaściwe czyszczenie nie tylko marnuje cenne jadalne części żywności, ale także marnuje Twój czas. Do wielu zadań najlepiej sprawdzi się obieraczka do warzyw (nóż oszczędzający). Szybko usuwa skórkę z ziemniaków, marchwi i ogórków, a także odcina włókniste części łodyg selera. Obieraczka do warzyw świetnie sprawdzi się także do usuwania skórek z mango, lecz nawet obieraczka do warzyw nie podoła wszystkim zadaniom.
Obieraczka do warzyw to przesada, jeśli chodzi o obieranie czosnku lub imbiru. Szefowie kuchni lubią rozgniatać ząbki czosnku szeroką stroną ostrza noża szefa kuchni, a następnie po prostu usuwać luźne skórki. Skórkę imbiru można obrać (zeskrobać) za pomocą łyżeczki z ostrą końcówką. Proces czyszczenia jest łatwy i nie zajmuje dużo czasu.
Jeśli chodzi o warzywa o twardej skórce, takie jak dynia piżmowa, kuchenka mikrofalowa jest Twoim przyjacielem. Około 3 min. Podgrzewanie dyni w kuchence mikrofalowej ułatwi oddzielenie skórki od miąższu za pomocą obieraczki do warzyw.
Losowe cięcie warzyw
Tak, siekanie warzyw na równe kawałki może wydawać się nudne, ale jest naprawdę ważne. Podczas szkolenia każdego szefa kuchni ocenia się między innymi pod względem umiejętności posługiwania się nożem kuchennym i to nie tylko dlatego, że nauczycielom zależy na tym, aby gotowe dania wyglądały bardziej efektownie (choć to też jest ważne). Kawałki o jednakowej wielkości gotują się bardziej równomiernie niż kawałki losowo pokrojone. Jest to ważne podczas smażenia, duszenia i pieczenia warzyw. Wszystko, co zostanie pokrojone na bardzo małe kawałki, będzie oczywiście gotować się szybciej niż większe kawałki lub kostki. Jeśli zmieszasz oba rozmiary w jednym pojemniku i ugotujesz jedzenie, małe kawałki spalą się, zanim większe będą gotowe.
Jedynym powodem do krojenia warzyw na kawałki o różnej wielkości jest korzyść dla sprawy. I nie mówimy o jednym warzywie w jednym pojemniku na ogniu, pokrojonym losowo! Jeśli chcesz upiec brokuły, marchewkę, seler i cebulę, każde warzywo wymaga innego krojenia, co umożliwi gotowanie wszystkich składników z tą samą prędkością.
Bezmyślne usuwanie skórek, łodyg i wierzchołków warzyw
Są oczywiście skórki niejadalne – raczej nie zjesz skórki od banana czy skórki awokado, ale są też jadalne „skórki” marchwi, ogórków, ziemniaków czy nawet imbiru. Usuwając skórkę z warzyw, być może wyrzucasz najbardziej odżywcze części jedzenia! Ogólnie rzecz biorąc, to właśnie skórka (w szerokim tego słowa znaczeniu) zawiera największe stężenie witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, a do tego zawiera aż 30% błonnika roślinnego. Nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie układu trawiennego, ale także zwiększa uczucie sytości na długi czas.
I nie chodzi tylko o skórkę: łodygi i wierzchołki często zawierają więcej składników odżywczych niż samo warzywo. Zamiast wyrzucać wierzchołki, spróbuj wykorzystać je do gotowania. Z zielonej marchewki można zrobić pesto lub chimichurri, a buraki i rzepa stanowią doskonały dodatek, jeśli warzywa zostaną posiekane i szybko podsmażone z przyprawami. Łodygi brokułów też są pyszne. Można je posiekać i dodać do dowolnego smażonego mięsa lub gulaszu, rozdrobnić na surówkę coleslaw lub udusić na wolnym ogniu w śmietanie i zmiksować. Można go mieszać z ziemniakami, aby dodać koloru i dodatkowego smaku lub dodać do kremowej zupy jarzynowej.
Więcej o wykorzystaniu wierzchołków buraków przeczytasz tutaj, a tutaj – najbardziej przydatny i praktyczny materiał „Popcorn, chipsy, tempura, szkło ziemniaczane i inne pyszności ze skórek, łodyg i łodyg warzyw”, zobacz tutaj.
Źle przygotowane warzywa
Niektóre warzywa, takie jak ziemniaki, szpinak, szparagi i brukselka, zawierają witaminy rozpuszczalne w wodzie, w tym witaminy B i C. Gotowanie tych warzyw uwalnia witaminy do wody. Jeśli nie planujesz używać bulionu warzywnego do gotowania, po prostu pozbywasz się tych witamin. Są dwa sposoby: albo użyć bulionu do zup, sosów i przecierów, albo gotować na parze lub w mikrofalówce, aby warzywa zachowały wszystkie składniki odżywcze.
Z drugiej strony, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K są w rzeczywistości lepiej wchłaniane przez organizm, gdy są przygotowane z tłuszczem. Gotowanie słodkich ziemniaków, warzyw liściastych, brokułów z masłem lub skwarkami sprawia, że warzywa są bardziej pożywne niż te gotowane. Jeśli gotujesz je na parze, znajdź sposób na dodanie tłuszczu do potrawy, na przykład posmaruj ugotowane warzywa masłem lub skrop je oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #warzywa #lifehackiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według…