10 sekretów właściwej kawy

10 sekretów właściwej kawy

Każdy kocha dobrą kawę. No, z wyjątkiem tych, którzy kochają dobrą herbatę. Co musisz wiedzieć, aby zawsze cieszyć się kawą w domu? Podzielił się z nami swoimi tajemnicami zawodowymi Bogdan Prokopchuk, główny barista sieci kawiarni Doubleby

Ziarna kawy10 porad kawowychZiarna kawy

1. Nie kupuj kawy w zwykłych sklepach

Dobrej kawy nie znajdziesz w dużych sieciówkach. Zwykle sprzedają przepalone ziarna o gorzkim smaku. Informacje, które widzisz na opakowaniu kawy w supermarkecie, najczęściej nic nie znaczą. Nie będziesz wiedzieć, z jakiego kraju pochodzi kawa, jak została przetworzona ani kiedy dokładnie została wypalona.

jagody kawowe
jagody kawowe

2. Zawsze patrz na datę palenia swojej kawy.

Kawa ma swoją datę ważności, a raczej okres pożądanej konsumpcji. A to tylko jeden miesiąc. To właśnie w tym okresie smakuje najintensywniej. Na opakowaniu kawy musi być umieszczona data oraz informacja, w jaki sposób została wypalona (metoda filtracyjna lub espresso).

3. Użyj wagi do parzenia

Precyzja jest ważna nie tylko w cukiernictwie, ale także podczas parzenia kawy. Odmierzanie wszystkiego i powtarzanie przepisu gwarantuje, że za każdym razem otrzymamy taką samą filiżankę kawy.

Kawa na wadze
Kawa na wadze

4. Eksperymentuj z wodą

98-99% Twojej filiżanki to woda, reszta to rozpuszczone substancje z ziaren kawy. Dlatego woda jest bardzo ważnym czynnikiem. Jeśli woda będzie miękka, to najprawdopodobniej kawa zostanie przeparzona, jeśli twarda, będzie niedostatecznie zaparzona, więc trzeba szukać środka. Można to określić na podstawie następujących cech: niedogotowane – bardzo wodniste, bez wyraźnie jasnego smaku; przesadzone – bardzo cierpkie, może przejść w gorycz. Dobra woda to woda o średniej twardości. Tutaj mogę polecić albo domową odwróconą osmozę (system oczyszczania), albo pijalnię Lipetsk i wodę Volvic (to moje osobiste ulubione, możesz eksperymentować z innymi markami).

5. Nie przegrzewaj wody

Kawa jest produktem bardzo delikatnym i wymaga delikatnego obchodzenia się z nią. Woda nie powinna być wrząca, ale nie należy też używać wody o temperaturze niższej niż 90 stopni. Idealna temperatura parzenia (np. we francuskiej prasie) to 96 stopni – kiedy na wodzie pojawiają się perełki.

6. Używaj młynków żarnowych

To właśnie zastosowanie kamieni młyńskich gwarantuje jednorodność frakcji. Jeśli użyjemy młynka do kawy z ostrzem, okaże się, że wszystkie frakcje są niejednorodne, a zaparzanie przebiega nierównomiernie. Co oczywiście wpływa na smak Twojego napoju.

Żarnowy młynek do kawy
Żarnowy młynek do kawy

7. Eksperymentuj z przepisami

Na przykład możesz przyjąć wzór: 60 g kawy na 1 litr. woda odpowiednio na filiżankę 250 ml. będziesz potrzebować 15 g kawy. A potem skup się na swoim smaku – zmieniaj stopień mielenia, gram kawy, gram wody, temperaturę wody, aby osiągnąć najlepszy smak.

Jeśli robisz kawę po turecku, używaj zimnej wody i gotuj kawę na małym ogniu, aby napój stopniowo się nagrzewał. Kawę należy natychmiast wymieszać z wodą, dzięki temu unikniemy suchych grudek, a kawa będzie równomiernie ekstrahowana. Natomiast po zagotowaniu nie ma potrzeby niczego mieszać, w przeciwnym razie przyspieszymy ekstrakcję i w kubku będzie więcej fusów. Po zagotowaniu odczekaj minutę, zanim przelejesz kawę do filiżanki.

Kawa po turecku
Kawa po turecku

8. Pij czarną kawę

Staraj się nie dodawać cukru ani mleka. Kawa jest produktem samowystarczalnym, prawidłowo zaparzona nie powinna być gorzka i nie wymaga żadnych dodatków. Zanim cokolwiek dodasz, wypij łyk i sprawdź, czy jest to naprawdę potrzebne.

Do domowego parzenia polecam jedną z tzw. alternatywnych metod parzenia, gdy czarną kawę przygotowuje się bez użycia ekspresu. Na przykład zalać. Zasadniczo działa tak samo, jak domowy ekspres do kawy przelewowy, ale możesz dostosować smak, dodając wodę szybciej lub wolniej. Do przygotowania potrzebny będzie filtr papierowy, kawa i gorąca woda. Aby usunąć papierowy posmak należy zwilżyć filtr wodą. Proporcje są takie same: 60 g kawy na litr wody.

Na filiżance umieść lejek z już zwilżonym filtrem, wsyp kawę i rozpocznij wylewanie wody cienkim strumieniem na powierzchnię kawy. Należy wsypywać ostrożnie i powoli, aby nie zniszczyć warstwy kawy i nie wznieść pyłu powstającego podczas mielenia ziaren. Woda przepłynie przez kawę, zabierając z niej wszystkie rozpuszczalne cząstki, smak i aromat. Powstały napój należy wymieszać (kawa może się nieco rozdzielić, a wierzchnia warstwa stanie się gęstsza, ponieważ w wierzchniej warstwie skoncentrowane są olejki eteryczne). Kawa przygotowana za pomocą polewy smakuje bardzo lekko, owocowo i przypomina kompot.

Zaparzanie kawy w zalewie
Zaparzanie kawy w zalewie

9. Wypróbuj różne kawy

Istnieje wiele krajów, regionów, stacji przetwórstwa, metod przetwarzania, co ostatecznie zmienia smak napoju. Istnieje coś takiego jak terroir – jest to zespół cech klimatycznych, glebowych i topograficznych obszaru, które bezpośrednio wpływają na smak. Na przykład Kenia ma jasny smak jagód z wyraźną kwasowością, a Etiopia ma nuty herbaty i bergamotki. Ostatnio bardzo zaskoczyła mnie Kolumbia – różne regiony i bardzo różne kawy, bardzo bogaty i intensywny aromat, kwasowość jabłkowa i cytrynowa. Jeśli wolisz coś nie kwaśnego, ale bardziej orzechowego, czekoladowego, trochę przypominającego nugat, to wybierz Brazylię lub Salwador.

10. Nie kupuj kawy mielonej

Kawę najlepiej zmielić bezpośrednio przed zaparzeniem, do każdej nowej filiżanki. Wszystkie substancje ekstrakcyjne, które nadają napojowi jego smak, bardzo szybko odparowują ze zmielonej kawy. Jeśli zmielisz kawę wcześniej, następnego dnia będzie ona smakować gorzej niż świeżo zmielona.

Stół w kawiarni
Stół w kawiarni
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kawaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja