10 sekretów, dzięki którym prosta sałatka stanie się niezapomnianym posiłkiem
Olga Zacharowa 20 czerwca 2023 r4,50 (10)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział4Komentarz
Sezon na świeże warzywa nabiera tempa, co sprawia, że sałatki stają się jednym z najpopularniejszych dań. Ale sałatka różni się od sałatki. Zależy nam, aby każde danie miało swoją osobowość! Oto 10 sekretnych składników, dzięki którym stworzysz niezapomniane, popisowe danie.
1. Sok i skórka z cytryny
Cytryna doda świeżości i przyjemnej kwaskowatości, która ożywi każdą mieszankę warzywną. Osoby bardziej zaawansowane mogą zamiast tego spróbować limonki lub pomarańczy. Ale co najważniejsze, nie zapomnij o drobno posiekanej skórce! Dzięki temu Twoje sałatki zyskają oryginalność i nowy akcent smakowy.
2. Szalotka
Niektórzy uważają, że szalotka to po prostu mała cebula, a jej wysoki koszt tłumaczy się niewielkim rozmiarem cebul. To wcale nie jest prawdą. Szalotki różnią się od zwykłych nie tylko wyglądem, ale także smakiem. Szalotka jest mniej ostra, słodsza i delikatniejsza. Dodając ją do sałatki lub zastępując zwykłą białą lub żółtą cebulę, można złagodzić ogólny smak i nadać potrawie bardziej eleganckiego charakteru. Cebula ta sprawdza się szczególnie dobrze w połączeniu z zielonym groszkiem i sałatkami liściastymi.
3. Uzupełnienia
Zróżnicuj swój repertuar gastronomiczny i zamień zwykły olej roślinny lub mieszankę olejowo-balsamiczną na mieszankę „sok z cytryny + miód”, „balsamik + musztarda”, „olej roślinny + czosnek + pietruszka”. Badać sosologia!
4. Pieczone warzywa
Dodaj trochę smażonych warzyw do sałatki ze świeżych warzyw. Nadadzą znanemu daniu zupełnie inny smak. Zasada ta dotyczy również grzybów. Na przykład do świeżych pieczarek w sałatce spróbuj dodać szybko podsmażone na dużym ogniu grzyby. Zapewniany jest dodatkowy smak i aromat.
5. Przyprawy
Nie oszczędzaj na przyprawach, ale zachowaj umiar. Kminek, kurkuma, kolendra, papryka mielona dobre nie tylko do dań na ciepło, ale także do sałatek. Dobrze tymianek, oregano, majeranek i mięta Po prostu stworzone na letnie mieszanki warzywne!
6. Olej roślinny
Nie skupiaj się tylko na oliwie z oliwek, choć my też to uwielbiamy. Spróbuj takżeolej sezamowy, migdałowy i z pestek winogron.
7. Orzechy
Uwzględnij na liście składników nasiona i orzechy – najlepiej smażone. Spróbuj dodać garść prażonych nasion białego sezamu do zwykłego sosu na bazie oleju roślinnego. Posyp prażonymi pestkami słonecznika lub dyni mieszaniną pomidorów i ogórków. Lub zmielić w moździerzu czosnek i migdały, a następnie wymieszać z oliwą z oliwek. Będziesz zadowolony z wyniku, obiecujemy!
8. Pesto
Domowe pesto – niedrogi luksus i przyjemność. Można go przygotować według klasycznego przepisu, ale można też wykazać się kreatywnością, dodając różne orzechy i zioła. I nie podawaj go z makaronem, ale posmaruj sałatkę sosem pesto.
9. Sardele
Małe i takie piękne ryby – anchois – do sosu można dodać winegret lub rozpuścić go na patelni do uzyskania maślanej konsystencji i wymieszać z kawałkami wczorajszego chleba. Te „grzanka” (nie bójmy się tego słowa) będą idealnie pasować do każdej sałatki warzywnej.
10. Cukier
Uwielbiasz pomidory i zawsze robisz z nimi sałatki? Następnie do sosu dodać cukier lub odrobinę miodu. Smak pomidorów stanie się intensywniejszy i ciekawszy.
Nawiasem mówiąc, pomidory dobrze komponują się ze świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Najprostszy przepis na sałatkę to grubo posiekane mięsiste pomidory + cienko pokrojona cebula + doskonały olej roślinny + sól + hojna porcja świeżo zmielonego czarnego pieprzu.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #pomidory #warzywa #sos do sałatek #sałatki #jak gotować #sezonPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstanca17 czerwca 2020 r
Często dodaję sałatki olejem musztardowym. Okazuje się pyszne.
00Odpowiedźosakhan1318 lipca 2015 r
Olga, można jeść na gorąco… ale na zimno?.. w 35-40C – jak najbardziej słuszna decyzja… latem jest gorąco!
00OdpowiedźOlga Zacharowa6 lipca 2015 r
Osakhan131, w pełni popieram pomysł pieczenia warzyw. Jednocześnie, jeśli są już upieczone, to po co je chłodzić i dodawać na zimno?
00Odpowiedźosakhan1316 lipca 2015 r
Warzywa są świetne, ale nie trzeba robić bomby kalorycznej, a w czasie upałów nie mamy ochoty na orzechy i smażone warzywa… lepiej je upiec… i podawać na zimno… np. hiszpańska „escalivada” – gotowane na grillu lub w piekarniku bakłażany i czerwona papryka, cebula i pomidory według uznania. Oliwa i ocet, dodajemy również kawałki solonego dorsza… a tu są anchois i „marynowanie” (kapary, oliwki, oliwki, cebula itp.) to dobry dodatek poprawiający smak sałatek zawierających białko (mięso, ryby, owoce morza, jajka).
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych