Zupa jarzynowa: 10 przepisów na tabelę dietetyczną nr 5, które nie psują smaku potrawy
Większość z nas, słysząc sformułowanie „Tabela dietetyczna nr 5”, wyobraża sobie bezsmakowe jedzenie szpitalne – płynne zupy bez soli i owsiankę z wodą. W rzeczywistości dieta ta, opracowana na początku ubiegłego wieku przez rosyjskiego terapeutę Pevznera, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom wątroby i dróg żółciowych. Jego istotą jest zmniejszenie obciążenia narządów trawiennych poprzez zmniejszenie ilości tłuszczu zwierzęcego w pożywieniu, przy jednoczesnym niezmienieniu norm białka i węglowodanów. Oznacza to, że nie będziesz musiał głodować.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Zupa z młodych ziemniaków z koperkiem
- Zupa z cukinii
- Zupa ryżowa z klopsikami
- Barszcz na zimno z burakami
- Zupa z klopsikami z indyka i brukselką
- Wielkopostna zupa grochowa
- Wielkopostna zupa z zielonej kapusty z kapustą i pokrzywą
- Zupa selerowa
- Pachnąca zupa z kaszą gryczaną
- Zupa mleczna z makaronem w powolnej kuchence
Tabela dietetyczna nr 5 wyklucza potrawy smażone, tłuste, pikantne i alkoholowe, a częstotliwość posiłków wzrasta do 5–6 razy dziennie. Najważniejszą rzeczą w diecie jest zupa i tutaj ważne jest przestrzeganie kilku zasad:
- w wodzie lub bulionie warzywnym
- bez mięsa i smażenia
- z puree warzywnym bez śmietany i sera
- maksymalna ilość soli na dzień wynosi nie więcej niż 10 g
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko, co smaczne, jest wykluczone, ale po pewnym czasie jedzenie bez nadmiaru przypraw i soli staje się znajome. Ujawnia się prawdziwy smak potraw, poprawia się samopoczucie i kształtuje się zdrowy nawyk odżywiania.
W naszym asortymencie znajdują się przepisy na zupy spełniające wymagania tabeli dietetycznej numer 5, które z pewnością przypadną Ci do gustu.
Zupa z młodych ziemniaków z koperkiem
Zupy stanowią podstawę tabeli dietetycznej numer 5, dlatego młode ziemniaki gotowane w bulionie warzywnym z minimalną ilością soli doskonale spełniają wszystkie wymagania. Danie okazuje się delikatne, lekko słodkie i kremowe dzięki niewielkiej ilości masła. Wyeliminuj ze swojej diety czarny pieprz, czosnek i chrzan – młode ziemniaki są wyjątkowo smaczne bez żadnych przypraw.
Zupa z młodych ziemniaków z koperkiem
Do przygotowania zupy potrzebujesz:
- bulion warzywny – 1,2 l
- młode ziemniaki – 600 gr
- zielona cebula – 3 łodygi
- por – 2 łodygi
- koperek – 1 pęczek
- masło – 1 łyżka. l
- Ziemniaki obieramy i grubo siekamy. Por przekrój wzdłuż, podziel na kawałki i dokładnie opłucz. Cebulę pokroić bardzo cienko.
- W rondlu rozgrzewamy masło, wlewamy odrobinę wody i dodajemy por. Gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Cebula powinna się zagotować, ale pod żadnym pozorem nie smażyć. Dodać ziemniaki i dusić pod przykryciem na małym ogniu przez 5 minut. Wlać bulion, doprowadzić do wrzenia i gotować, aż ziemniaki będą gotowe.
- Drobno posiekaj zieloną cebulę i koperek i dodaj je na patelnię. W razie potrzeby koperek można zastąpić natką pietruszki. Zupę nalewamy do misek i podajemy ciepłą.
Uwaga dla gospodyni
Dieta V stołu nie wyklucza całkowicie tłuszczów zwierzęcych, a jedynie je ogranicza. Podczas serwowania możesz dodać 1 łyżeczkę do zupy. kwaśną śmietanę, ale nie w okresie zaostrzenia choroby.
Przy okazji
Bardzo młode ziemniaki z bardzo cienką skórką należy pozostawić nieobrane, ponieważ skórka zawiera najwięcej witamin. Bulwy dokładnie opłucz pod bieżącą wodą i odetnij nożem uszkodzone miejsca.
Zupa z cukinii
Tabela dietetyczna numer 5 preferuje najmniejsze kawałki i puree z warzyw – w ten sposób jedzenie jest trawione szybciej i łatwiej. Dlatego zupa z cukinii to prawdziwe odkrycie, przygotowuje się ją prosto i szybko, a wszystkie składniki są dostępne przez cały rok w każdym sklepie. Nie zaleca się stosowania śmietany, ale można użyć odrobiny sera niskotłuszczowego, ale nie częściej niż 2 razy w tygodniu.
Zupa z cukinii
Do przygotowania zupy potrzebujesz:
- woda – 1 l
- ziemniak – 3 szt.
- cukinia – 2 szt.
- seler ogonkowy – 1 łodyga
- ser niskotłuszczowy (rosyjski, holenderski) – 25 gr
- pory (tylko biała część) – 1/2 szt.
- masło – 1 łyżeczka
- sól – 1/2 łyżeczki
- Ziemniaki obieramy, pory przekrawamy wzdłuż, dzielimy na kawałki i dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Umyj seler. Warzywa pokroić według uznania.
- Wlać wodę do rondla i doprowadzić do wrzenia. Posolić i dodać ziemniaki, ugotować 7–10 minut Dodaj por i seler i gotuj przez kolejne 5 minut. Zupę wlać do miski blendera, zmiksować na gładką masę, ponownie przelać do garnka na małym ogniu.
- Cukinię pokroić w półpierścienie o grubości 2–3 mm. Poddusić w rondlu z 1 łyżeczką. masło aż będzie miękkie i dodać do zupy. Zdjąć z ognia, przelać do misek i podawać.
Uwaga dla gospodyni
Zupę z cukinii można przygotować nie tylko ze świeżych warzyw, odpowiednie są także mrożone. Pozostaw je w lodówce na noc i pamiętaj o odsączeniu nagromadzonego płynu.
Przy okazji
Zielona część pora, która nie jest wykorzystywana w tym przepisie, świetnie nadaje się do przygotowania bulionu warzywnego. Na patelnię wrzucamy liście w całości, dodadzą one przyjemnej świeżości, smaku i aromatu.
Zupa ryżowa z klopsikami
Dla wielu z nas, jako dzieci, nasze mamy lub babcie gotowały zupę z klopsikami i ryżem. Zapraszamy do powtórzenia smaku dzieciństwa, nie jest to wcale trudne nawet przy diecie numer 5. Pierś z kurczaka prawie nie zawiera tłuszczu, a jeśli przepuścisz ją przez maszynę do mięsa bez chleba, pieprzu i soli, a następnie ugotujesz klopsiki osobno , to ta zupa nadaje się zarówno na lunch, jak i kolację.
Zupa ryżowa z klopsikami
Do przygotowania zupy potrzebujesz:
- bulion warzywny – 1,8 l
- ziemniak – 280 gr
- pierś z kurczaka – 240 gr
- ryż – 80 gr
- cebula – 48 gr
- marchew – 48 gr
- Przewiń pierś kurczaka dwukrotnie przez maszynkę do mięsa, dobrze ubij mięso mielone, uformuj małe klopsiki, włóż je do lodówki na 10–15 minut Ryż ugotuj do połowy ugotowanego.
- Cebulę i marchewkę pokroić w bardzo drobną kostkę, a ziemniaki w średnią kostkę. Zagotuj bulion warzywny, dodaj pokrojone warzywa i gotuj przez 5 minut–7 minut
- Oddzielnie ugotuj klopsiki do miękkości, włóż je do zupy, dodaj ryż. Doprowadzić do wrzenia i wyłączyć ogień. Zaparzyć zupę i podawać ciepłą.
Uwaga dla gospodyni
Aby mieć zawsze pod ręką dietetyczny bulion warzywny, ugotuj go wcześniej i zamroź w porcjach. Marchew, cebula i seler nadają się jako baza, ale całkowicie wykluczają pieprz i czosnek.
Przy okazji
Dieta 5. stół całkowicie wyklucza przyprawy, chrzan, ocet i czarny pieprz. Aby dodać smaku zupie, użyj świeżej lub suszonej bazylii, a także koperku i pietruszki.
Barszcz na zimno z burakami
Buraki to jedno z najzdrowszych warzyw, ponieważ stymulują pracę jelit. Dieta numer 5 polega na spożywaniu jej co najmniej 2 razy w tygodniu. Dopuszczalny jest barszcz bezmięsny w wodzie lub bulionie warzywnym, a także barszcz na zimno – danie idealne na upały. Pamiętaj tylko o ilości żółtek jaj dziennie – nie więcej niż połowa na porcję.
Barszcz na zimno z burakami
Do przygotowania barszczu potrzebujesz:
- woda pitna – 2,5 l
- ziemniak – 5 szt.
- buraczany – 3 szt.
- ogórek – 2 szt.
- jajko – 2 szt.
- zielona cebula – 60 gr
- koperek – 60 gr
- ocet jabłkowy – 1 łyżka. l.
- śmietana – 1 łyżeczka
- Ugotuj jajka na twardo. Buraki na zimny barszcz umyć pędzelkiem. Jedną bulwę obierz, pokrój na ćwiartki i włóż do rondla. Zalać 2 litrami zimnej wody pitnej, dodać ocet i doprowadzić do wrzenia. Gotuj na małym ogniu 30–40 minut
- Gotowe buraki wyłożyć na talerz i lekko ostudzić. Następnie pokroić w paski. Odcedź bulion. Dodać do tego pokrojone buraki i ostudzić. Włóż go do lodówki.
- Pozostałe buraki na barszcz zawiń w folię i piecz w temperaturze 180°C przez 40 minut. Spłucz zimną wodą i pozostaw do ostygnięcia. Pokrój w paski i przełóż do wywaru z buraków z lodówki.
- Ziemniaki na zimny barszcz umyj, obierz i pokrój w plasterki. Umieścić w rondlu. Wlać pozostałą zimną wodę pitną, zagotować i dodać odrobinę soli. Gotuj pod przykryciem przez 15 minut.
- Zdejmij patelnię z ognia. Pozwól ziemniakom ostygnąć w temperaturze pokojowej wraz z bulionem przy otwartej pokrywie. Następnie zamknij pojemnik i włóż do lodówki.
- Jajka na barszcz obrać i pokroić w kostkę. Ogórki umyć, obrać i pokroić w kostkę. Cebulę i koperek umyć, dobrze osuszyć papierowym ręcznikiem i drobno posiekać.
- Połącz bulion ziemniaczany z burakami i burakami. Dodać przygotowane ogórki, jajka, zieloną cebulę i koperek. Wstawić do lodówki na 1 godzinę. Zimny barszcz z burakami przełożyć do miseczek. Do każdego dodać trochę kwaśnej śmietany i podawać.
Przydatne rady
Wszystkie buraki można upiec na zimny barszcz, a bulion ugotować na skórkach warzyw korzeniowych już ugotowanych w piekarniku (15 minut). Następnie dodajemy do niego posiekane pieczone buraki i pozostawiamy do zaparzenia na godzinę. Dzięki tej technice barszcz nabierze przyjemnego wędzonego aromatu.
Przy okazji
Dodaj kawałek gotowanej piersi z kurczaka lub chudego indyka do zimnego barszczu, aby uzyskać bardziej satysfakcjonujące danie. Ugotuj drób bez skóry i soli.
Zupa z klopsikami z indyka i brukselką
Brukselka jest niezwykle zdrowym warzywem, gdyż jest bogata w witaminę C, zawiera błonnik, a jednocześnie w mniejszym stopniu obciąża układ trawienny niż na przykład kapusta biała i czerwona. Możesz dodawać go do zup, jeśli przestrzegasz tabeli żywienia nr 5.
Zupa z klopsikami z indyka i brukselką
Do przygotowania zupy potrzebujesz:
- bulion warzywny – 1 l
- pierś z indyka – 300 gr
- brukselka – 300 gr
- marchew – 1 sztuka
- białko jaja – 1 sztuka
- cebula – 1 sztuka
- pietruszka do podania
- Indyka przepuścić przez maszynę do mięsa, ubić mięso mielone, dodać białko, uformować małe klopsiki i ugotować je w niewielkiej ilości wody.
- Drobno posiekaj cebulę, a marchewkę zetrzyj na grubej tarce. Zagotuj bulion warzywny, dodaj przygotowane warzywa i brukselkę, gotuj przez 10 minut.
- Ciepłą zupę wlać do miseczek, dodać klopsiki, drobno posiekaną natkę pietruszki i od razu podawać.
Uwaga dla gospodyni
Zupę z klopsików z indyka można gotować nie tylko z brukselką, ale także z kalafiorem. Poza sezonem możesz swobodnie używać mrożonych warzyw, zostawiając je w lodówce na noc i odsączając uwolniony płyn.
Przy okazji
Dieta 5 stołu dopuszcza również chudą cielęcinę, królika i drób bez skóry. Nie jest konieczne gotowanie klopsików z indyka; wybierz mięso, które lubisz.
Wielkopostna zupa grochowa
Przepisy z tabeli dietetycznej nr 5 mogą zawierać niewielkie ilości soczewicy, grochu lub fasoli (z wyjątkiem fasolki szparagowej). Należy pamiętać, że zupa powinna być daniem płynnym – dzięki temu zboża i warzywa będą lepiej wchłaniane, należy wykluczyć smażenie i ostre przyprawy.
Wielkopostna zupa grochowa
Do przygotowania zupy potrzebujesz:
- woda pitna – 1 l
- dzielić groszek – 200 gr
- ziemniak – 3 szt.
- marchew – 1 sztuka
- cebula – 1 sztuka
- sól – 1/4 łyżeczki
- Groszek dobrze opłucz i namocz w zimnej wodzie przez 1 godzinę. Ziemniaki pokroić w drobną kostkę, marchewkę zetrzeć na grubej tarce, a cebulę drobno posiekać.
- Zagotuj bulion warzywny, dodaj groszek…