10 pomysłów na grillowanie warzyw
Na dworze coraz cieplej, czas pomyśleć o wyjściach na łono natury, ogniskach i grillach. Cóż, dla mięsożerców menu jest oczywiste. A co z wegetarianami i weganami? — Przeczytaj nasz artykuł i wybierz przepisy na grillowane warzywa.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jakie produkty oprócz mięsa, drobiu i ryb można grillować?
- Jak uzupełnić grillowane warzywa
- Przepisy
- Grillowany bakłażan z serem stracciatella i pomidorami
- Grillowane szparagi i kwiaty cukinii z parmezanem
- Grillowane warzywa z sosem musztardowym
- Warzywa na grillu
- Grillowane warzywa z aromatycznym dressingiem
- Grillowana kukurydza
- Nadziewane bakłażany
- Sałatka z bakłażana, cukinii i grillowanej papryki
- Sałatka Ziemniaczana Z Grilla
- Szaszłyki warzywne z serem Halloumi
Jakie produkty oprócz mięsa, drobiu i ryb można grillować?
Na szczęście jest tu wiele opcji: grzyby, niektóre rodzaje sera, owoce i oczywiście warzywa gotowane są na otwartym ogniu. Zdecydowani mięsożercy mogą używać takich dań jako przystawki, natomiast wegetarianie i weganie mogą je stosować jako danie główne.
Jakie warzywa nadają się do grillowania lub grillowania? Bakłażany, cukinia i cukinia, pomidory i ziemniaki, cebula, marchew, kukurydza. Swoją drogą, jeśli myślisz, że mówimy tylko o smażeniu warzyw na grillu lub szaszłykach, to jesteś w głębokim błędzie. Na otwartym ogniu można ugotować na przykład faszerowane bakłażany i cukinię, przystawki (bułki), a także składniki, które następnie łączy się w pyszne sałatki. Ogólnie rzecz biorąc, na pewno nie będzie nudno!
Jak uzupełnić grillowane warzywa
Jeśli mówimy o bezpośrednim towarzystwie warzyw, śmiało można je łączyć z grzybami (najlepiej z pieczarkami, które szybko się gotują) i serami (na przykład serem Halloumi lub tofu). Wystarczy nawlec je naprzemiennie na patyczki do szaszłyków lub położyć na ruszcie grilla.
Jeśli nie chcemy niczym „rozcieńczać” warzyw, a chcemy nadać im ciekawe odcienie smaku, już na etapie wstępnym można zastosować marynaty (zwykle na bazie oleju roślinnego), suszone zioła, przyprawy i zioła. Cóż, podczas serwowania aktywnie uzupełniaj dania z grilla sosami do smaku i dużą ilością świeżych pikantnych ziół. Nasze przepisy Ci pomogą: otrzymasz od nich wiele ciekawych pomysłów na menu z grilla warzywnego.
Przepisy
Grillowany bakłażan z serem stracciatella i pomidorami
Gotowanie bakłażanów na grillu to prosta sprawa: wystarczy dobrze rozgrzać węgle i smażyć bakłażany ze wszystkich stron, aż gruba skórka stanie się czarna. Nie bójcie się przesadzić – wnętrze miąższu bakłażana pozostanie delikatne i soczyste, ale nabierze lekko wędzonego posmaku.
Grillowany bakłażan z serem stracciatella i pomidorami
Do przygotowania 2 porcji potrzebne będą:
- bakłażany – 2 szt.
- pomidory różowe – 2 szt.
- sos ostrygowy – 4 łyżki. l.
- olej roślinny – 2 łyżeczki.
- kolendra – 4 gałązki
Do sosu:
- rokitnik mrożony – 200 g
- olej roślinny – 200 ml
- cukier – 1 łyżeczka.
- Na stracciatellę:
- mozzarella – 120 g
- śmietana 20% tłuszczu – 200 ml
1. Przygotuj stracciatellę. Wyjmij mozzarellę z zalewy, podziel ją na włókna i przełóż do słoika lub pojemnika. Zalewamy śmietaną, szczelnie zamykamy i wstawiamy do lodówki na 3 godziny lub na całą noc. W tym czasie mozzarella nabierze wyraźnego kremowego smaku i specyficznej konsystencji.
2. Rozgrzej grill. Bakłażany nakłuć widelcem w kilku miejscach i ułożyć na metalowej kratce. Piec, obracając z różnych stron, przez 20 minut. Przełożyć na deskę, lekko przestudzić i zdjąć skórkę.
3. Pokrój pomidory w plasterki. Usuń łodygi i drobno posiekaj liście kolendry. Połącz pomidory z ziołami, dodaj sól, pieprz i olej roślinny.
4. Przygotuj sos. Rokitnika przetrzeć przez drobne sito, połączyć z olejem słonecznikowym i cukrem i ubić blenderem.
5. Bakłażany przekrój wzdłuż na pół, posmaruj sosem ostrygowym i ułóż na talerzach. Dodaj sałatkę pomidorową i stracciatellę, a na wierzch polej sosem rokitnikowym.
Przy okazji
Ze wszystkich warzyw bakłażany najbardziej przypominają mięso w smaku i konsystencji, co czyni je doskonałą wegetariańską alternatywą dla steków.
Uwaga dla gospodyni
Sos rokitnikowy nie powinien być słodki, cukier w przepisie jest potrzebny, aby zrównoważyć kwasowość jagód. Lepiej regulować jego ilość po fakcie.
Grillowane szparagi i kwiaty cukinii z parmezanem
To prawdziwie restauracyjna wersja dodatku do mięsa. Przynajmniej Włosi, którzy dużo wiedzą o jedzeniu, po prostu je uwielbiają. My wybraliśmy zielone szparagi, ale białe też pasują.
Grillowane szparagi i kwiaty cukinii z parmezanem
Do przygotowania 3 porcji potrzebne będą:
- zielone szparagi – 500 g
- kwiaty cukinii – 7–8 szt.
- parmezan – 60 g
- masło – 50 g
- oliwa z oliwek – do smaku
- skórka z 1 cytryny
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Odłam twardą dolną część łodygi szparagów (poszukaj miejsca, w którym łatwo się łamie). Jeśli skórka łodygi jest szorstka, obierz ją. Skropić szparagi i kwiaty cukinii oliwą, posolić, bardzo dokładnie wymieszać i pozostawić do marynowania na 10-15 minut.
2. W międzyczasie miękkie masło wymieszać ze skórką cytryny, doprawić odrobiną soli i obficie pieprzem. Włóż go do lodówki.
3. Połóż szparagi na grillu i grilluj przez 10 minut na średnio rozżarzonych węglach, obracając co minutę. Smaż kwiaty cukinii przez 2-3 minuty.
4. Na talerzu ułożyć szparagi i kwiaty cukinii, posmarować kawałkami masła i skórką. Po rozpuszczeniu delikatnie wrzucić szparagi i kwiaty i posypać grubo startym parmezanem.
Przy okazji
Włosi lubią smażyć kwiaty cukinii po prostu na patelni, po zanurzeniu każdego w płynnym cieście – cieście.
Uwaga dla gospodyni
Masło można doprawić nie tylko skórką z cytryny, ale także posiekanymi liśćmi bazylii: wyjdzie bardzo elegancko.
Grillowane warzywa z sosem musztardowym
Wszystko jest proste i jasne: podsmaż warzywa, przygotuj domowy sos i polej nim danie tuż przed podaniem. Ale tak właśnie jest, gdy proste danie może dostarczyć najżywszych wrażeń gastronomicznych.
Grillowane warzywa z sosem musztardowym
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- młoda cukinia – 4 szt.
- duża słodka papryka w różnych kolorach – 4 szt.
- pomidorki koktajlowe – 200 g
- fasolka szparagowa – 400 g
- oliwa z oliwek – 4 łyżki. l.
- sok z cytryny – 1 łyżka. l.
- sól
Do sosu:
- Musztarda Dijon – 3 łyżki. l.
- sok i skórka z 1 pomarańczy
- czosnek – 4 ząbki
- cebule szalotki – 2 szt.
- oliwa z oliwek – 4 łyżki. l.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Obierz paprykę i cukinię, jeśli to konieczne. Pokrój na duże kawałki, włóż do miski, dodaj pomidorki koktajlowe, sól, skrop sokiem z cytryny i oliwą z oliwek.
2. Grilluj warzywa na złoty kolor. Można to zrobić także w piekarniku włączając górny grill.
3. Fasolę gotujemy w osolonej wodzie przez 3 minuty. Ułożyć na sicie, przepłukać zimną wodą i osuszyć.
4. Do sosu rozgnieć czosnek, obierz i posiekaj. Obierz szalotkę i posiekaj tak drobno, jak to możliwe. Połącz szalotkę, czosnek, sok pomarańczowy i skórkę. Dodać musztardę, polać oliwą, solą i pieprzem, ubić widelcem.
5. Warzywa wymieszać z fasolą, wymieszać sos, polać warzywa i od razu podawać.
Przy okazji
Ważne jest, aby do sosu użyć musztardy Dijon: nasza musztarda „rosyjska” jest zbyt ostra i przyćmi smak warzyw.
Uwaga dla gospodyni
Smażyć warzywa na niezbyt rozżarzonych węglach, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że spalą się, zanim się zrumienią.
Warzywa na grillu
Warzywa na grillu to idealna, bardzo zdrowa propozycja jako samodzielna potrawa lub dodatek do smażonych mięs, drobiu i ryb. Doskonale komponują się z tartym serem lub tofu.
Warzywa na grillu
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- mała cukinia – 3 szt.
- duże bakłażany – 3 szt.
- duża czerwona cebula – 2 szt.
- granat – 1 szt.
- pęczek kolendry lub pietruszki – 1 szt.
- sok i skórka z 1 cytryny
- czosnek – 2 ząbki
- oliwa z oliwek – 150 ml
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Cukinię i bakłażana pokroić w plastry o grubości 2 cm Posmarować olejem z obu stron i doprawić solą. Cebulę obierz i pokrój w grube (2-3 cm) piórka. Paprykę słodką pokroić wzdłuż na ćwiartki i obrać. Cebulę i paprykę natrzeć olejem i posolić wszystkie warzywa.
2. Obierz granat ze skórki i folii. Aby przygotować dressing, dokładnie opłucz liście kolendry/pietruszki i drobno posiekaj. Wrzucić do blendera razem z obranym czosnkiem, sokiem i skórką z cytryny, dodać sól i pieprz, zmiksować na pastę. Przy pracującym silniku wlać pozostałą oliwę z oliwek.
3. Rozpal węgle na grillu lub w garnku do grillowania (powinny się dobrze palić i zamieniać w biały popiół) lub rozgrzać grill. Rozgrzej 2 ruszty i posmaruj olejem.
4. Smażyć warzywa na średnim ogniu, aż będą ugotowane, obracając raz na minutę. Pokroić na łatwe do spożycia kawałki, ułożyć na talerzu, polać dressingiem, posypać pestkami granatu i listkami ziół.
Przy okazji
Skład warzyw do grillowania możesz zmieniać według własnego uznania.
Uwaga dla gospodyni
Do dressingu można użyć nie tylko oliwy z oliwek, ale także aromatycznego oleju słonecznikowego.
Grillowane warzywa z aromatycznym dressingiem
Śmiało możemy nazwać to danie „daczą”, ponieważ wszystkie niezbędne do jego przygotowania warzywa i zioła można zebrać bezpośrednio z ogrodu. Świeże, soczyste, podlewane naturalnym słońcem…
Grillowane warzywa z aromatycznym dressingiem
Do przygotowania 3 porcji potrzebne będą:
- cukinia – 2 szt.
- bakłażany – 1 szt.
- słodka papryka – 2 szt.
- pomidory – 3 szt.
- cebula – 2 szt.
- czosnek – 1 ząbek
- oliwa z oliwek – 200 ml
- pietruszka i koperek
- tymianek, estragon, bazylia, rozmaryn – po 1 gałązce
- sól
1. Cukinię, bakłażana, cebulę i pomidory pokroić w plasterki. Namocz bakłażany w roztworze soli na 20 minut, aby usunąć gorycz. Paprykę pokroić w plasterki. Warzywa skrapiamy kilkoma łyżkami oliwy i mieszamy.
2. Grilluj warzywa, aż będą gotowe.
3. Przygotuj aromatyczny olejek. W misie blendera umieść liście tymianku, estragonu, bazylii i rozmarynu. Wlać olej i ubijać, aż uzyska się sos. Dodaj sól do smaku.
4. Usmażone warzywa wyłożyć na talerz, posypać posiekanym koperkiem i natką pietruszki. Wlać aromatyczny olej.
Przy okazji
Warzywa można wstępnie marynować w oliwie z oliwek zmieszanej z 1 łyżką. sok z cytryny. Wcale nie długo: wystarczy 15 minut.
Uwaga dla gospodyni
Jeśli nie ma możliwości ugotowania warzyw na otwartym ogniu, usmaż je na patelni grillowej i podawaj z tym samym aromatycznym olejem.
Grillowana kukurydza
Zazwyczaj kolbę kukurydzy gotuje się w wodzie, a następnie podaje z odrobiną soli. Można je jednak także przyrządzić na grillu – złote ziarna nabiorą wyjątkowego smaku.
Grillowana kukurydza
Do przygotowania 2 porcji potrzebne będą:
- kukurydza (kolby) – 2 szt.
- masło – 30 g
- oliwa z oliwek – 1 łyżka. l.
- sól
1. Kukurydzę zalej zimną wodą i odstaw na 2 godziny. Połóż na ogniu i gotuj kolby we wrzącej wodzie przez 15 minut.
2. Odlać wodę, na talerz położyć kukurydzę i posmarować ją masłem ze wszystkich stron. Dodaj sól do smaku.
3. Połóż kukurydzę na grillu posmarowanym oliwą z oliwek i obsmaż ją ze wszystkich stron. Zawinąć w grubą folię i pozostawić na 10 minut nad niezbyt gorącymi węglami.
Przy okazji
Młodej kukurydzy nie trzeba gotować, wystarczy blanszować ją przez 5 minut w osolonej wodzie.
Uwaga dla gospodyni
Taka kukurydza nie potrzebuje żadnych dodatków, sama w sobie jest pyszna. Można go jednak podać z pokruszonym serem feta, roztopionym masłem…